Fortschritt E930/931

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
mraveneček
Příspěvky: 1314
Registrován: ned bře 30, 2014 6:20 pm
Bydliště: od Třebíča

Re: Fortschritt E930/931

#2326 Nový příspěvek od mraveneček »

Atlan píše:Na lade a snehu nieje podstatne aky mas vzor na pnueu. Doporucujem zohnan nejake kolesaz osobaku a nahodit normalne retaze z OA.
Ty kola z osobáku bych na Vari nedával. Udělal bych zmenšené řetězy, jaké se používají na traktorech na zadních gumách. Obešel bych sběrné dvory, výkupny železa a kouknul po starém řetězu. Stačily by i řetězy, kterými se uvazovaly krávy ke korytu.

Teďka u firmy kupovali řetězy na zadní kola na Crystala 10145. Cena jenom 6 000 kč za pár.

Já v zimě nikam s Varim nejezdím, radši si vezmu velký traktor.
:(
Družstva. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69747
Kováři. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69882

První PC- Pc 80 286 Ram úchvatných 1 mega Cpu 6 Mhz, disk 20 mega mechanika 5.25 -1.2 mg
OS Norton Commander

Uživatelský avatar
deyva
Příspěvky: 228
Registrován: pát úno 13, 2015 11:22 am
Bydliště: Brno-Venkov

Re: Fortschritt E930/931

#2327 Nový příspěvek od deyva »

Čistě teoreticky by možná stačilo vzít starej řetěz z motorky, ufouknout kola, obepnout řetěz po obvodu a spojit a dofoukat kola. Jenže pokud je na Ferdovi závaží v kolech v obou stranách, tak to je pak blbý něco upouštět a dofukovat.

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Fortschritt E930/931

#2328 Nový příspěvek od Killer Koly »

napadlo me do tech zavazi vyvrtat 6 - 8 der Ø 10 mm, vyriznout do nich zavit a jednoduse prisroubovat asi 15 cm kousky retezu. asi nejjednodusi reseni
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Uživatelský avatar
deyva
Příspěvky: 228
Registrován: pát úno 13, 2015 11:22 am
Bydliště: Brno-Venkov

Re: Fortschritt E930/931

#2329 Nový příspěvek od deyva »

jen tak mimochodem, nemá někdo origoš nepotřebnou radlici? :-)

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Fortschritt E930/931

#2330 Nový příspěvek od Veteranista! »

Zítra se jedu podívat na jednu 930.50.
Nikdy jsem tenhle na vlastní oči neviděl, anio nevím, že by ho tady v okolí někdo měl.
Na co jsi dát pozor, co obhlédnout?
Měla by tam být zpátečka nebo ne?
Jak je to s příslušenstvím?Moc se toho neobjevuje, lze nějak, řekněme snadno dát závěs třeba z Vari a využívat jeho příslušenství?
Sekačka a ostatní aktivní příslušenství je hnáno klíňákem z řemenice vedle motoru, je tak?

Zkusím projít postupně tohle téma ještě, tak možná se ještě nějaké otázky objeví.

Obrázek

Obrázek
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

vašík
Příspěvky: 1848
Registrován: pon kvě 18, 2009 3:34 pm
Bydliště: u Jaroměře

Re: Fortschritt E930/931

#2331 Nový příspěvek od vašík »

Tak jsem ferdu vytáhl do sněhu moc se mu nechtělo mám stabilně jen vnitřní závaží v kolech.
url=https://postimg.cc/image/9j8l5hjrv/]Obrázek[/url]
Obrázek

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Fortschritt E930/931

#2332 Nový příspěvek od Killer Koly »

Veteranista! píše:Zítra se jedu podívat na jednu 930.50.
Nikdy jsem tenhle na vlastní oči neviděl, anio nevím, že by ho tady v okolí někdo měl.
Na co jsi dát pozor, co obhlédnout?
Měla by tam být zpátečka nebo ne?
Jak je to s příslušenstvím?Moc se toho neobjevuje, lze nějak, řekněme snadno dát závěs třeba z Vari a využívat jeho příslušenství?
Sekačka a ostatní aktivní příslušenství je hnáno klíňákem z řemenice vedle motoru, je tak?

Zkusím projít postupně tohle téma ještě, tak možná se ještě nějaké otázky objeví.
]
zpatecka je zbytecna, kdyz netahas vozik. na tehle ti chybi zavazi dopredu a filtr sani. klinovy remen nepohani sekacku, ale kuzelovy prevod. na ten se teprve montuje listova sekacka nebo snehova freza. primo klinakem je pohanenan vretenova sekacka nebo cerpadlo.
nejbolavejsi misto je asi prevod retezem na hlavni prevodovku. jsou tam kulicky, dost casto jsou vymackane, ale daji se vymenit. absolutne nesehnatelnym dilem jsou gumove krytky na ten retez. problemove byva i napojeni riditek. radialni a axialni vule nevadi, tangencialni znaci problem.
problemy byvaji i v pojezdove prevodovce. typ 930 tam totiz obvykle nemel mazaci sroub, takze tam asi nikdo nedaval mazivo. do tehle skrine se plni po demontazi motoru, takze je to trochu slozitejsi. pozor, patri tam mazaci tuk, ne olej!!
obcas byva nacate i spojkove lanko nebo zaneseny ventilator, pripadne prorezly tlumic vyfuku (to je neopravitelne, ale moc to nevadi). podivej se i na volnobezky, mely by dvojite cvakat, neco jako dvojklik mysi. naradi se da sehnat na netu nebo prizpusobit. zavady na tomhle stroji nebyvaji smrtelne, vetsina tech dilu se da sehnat na simsona. jestli se o to budes starat, tak ti hodne dlouho poslouzi
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Fortschritt E930/931

#2333 Nový příspěvek od Veteranista! »

Díky za odpověď, včera jsem stroj přivezl, založím mu chlívek.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

malotraktor
Příspěvky: 2034
Registrován: stř črc 04, 2007 7:00 am
Bydliště: 1

Re: Fortschritt E930/931

#2334 Nový příspěvek od malotraktor »

Jo jo ty gumové průchodky na řetěz to je velký problém. Zkoušli jste to něčím nahradit? Třeba nějaké prachovky co bývají na lanovodech ruční brzdy na autech???
Nevěř všemu co si myslíš

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Fortschritt E930/931

#2335 Nový příspěvek od Killer Koly »

existuji podobne pruchodky snad na beneli nebo neco spanelského, asi derbi. je to celkem odolne a kvalitnejsi nez original, ma to ale jednu obrovskou nevyhodu. na originale jsou 2 drazky a na tomhle je jen 1, tudíz to skoro nedrzi a volnejsi retez to strhne do te spodni prevodovky. navic je to trochu delsi nez origo a blbe se to tam dava. mel jsem to na te freze co jsem prodal a muselo to byt shora prisroubovane kusem plechu. namontovat to byla prace na cely den :pistol:
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Uživatelský avatar
deyva
Příspěvky: 228
Registrován: pát úno 13, 2015 11:22 am
Bydliště: Brno-Venkov

Re: Fortschritt E930/931

#2336 Nový příspěvek od deyva »

Až jednou budu sundávat motor, zkusím se po něčem na ty průchodky kouknout, páč tedka už je mám asi taky rozežraný nebo rozpadlý a díky tomu potom řetěz vyhazuje vazelínu mezi motor a převodovku, tak pak stíká dolů a na výfuk a tak... No však to znáte.

Jinak k dotazu s tím nářadím - já mám od dědy Ferdu a byly tam jen kola a rotavátor. Zbytek jsem posháněl po bazoši asi dva roky zpátky - orebný návleky (2x), druhej rotavátor, obracák, dvě stavěcí tělesa, kužel na sekačku, kypřič radličkový, brány, vyorávač brambor, hrobkovací radličky. Jo a ještě teda závaží do kol měl děda a fungl nový čerpadlo se vším příslušenstvtím ještě v hřebíkama zavřené dřevěné bedně. Takže dá se. Nebo se dá upravit z VARI, ale na VARI je myslím čep 16mm a toto má myslím 19mm, takže je potřeba převrtávat (tak jako vozík ANV-350 od VARI, kde jsem díru na čep nechal převrtat na Ferdí průměr.)

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Fortschritt E930/931

#2337 Nový příspěvek od Veteranista! »

Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
deyva
Příspěvky: 228
Registrován: pát úno 13, 2015 11:22 am
Bydliště: Brno-Venkov

Re: Fortschritt E930/931

#2338 Nový příspěvek od deyva »

jj to jsem četl ty průchodky. leč stále to není uplně ono asi :-)

Uživatelský avatar
deyva
Příspěvky: 228
Registrován: pát úno 13, 2015 11:22 am
Bydliště: Brno-Venkov

Re: Fortschritt E930/931

#2339 Nový příspěvek od deyva »

Jinak tady je mají nový... ale vyjde to na víc jak sedm stovek + pošta - http://www.ebay.com/itm/2-Stuck-Kettens ... 0814171651

Uživatelský avatar
deyva
Příspěvky: 228
Registrován: pát úno 13, 2015 11:22 am
Bydliště: Brno-Venkov

Re: Fortschritt E930/931

#2340 Nový příspěvek od deyva »

Mě tak napadlo, kdyby někdo uměl odlévat z pryže nebo třeba měl nějaký kontakty na firmu, kde to dělají, dalo by se koupit to z ebaye a "okopčit"... :-)

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“