Bubnová sekačka od mountfielda Perla

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Bubnová sekačka od mountfielda Perla

#16 Nový příspěvek od DYK »

Ani já bych taky nebyl takový hrdina a chápu Staníka.
Ještě jednou bych si dovolil něco přidat z vlastní tykve. Sekačka Perla má a vždycky měla sekací ústrojí od Vari. Dříve trojnožové, dnes čtyčnožové. BDR by mohlo znamenat výroba Jikov. Probrali jsme zde obvodové rychlosti nebo spíše otáčky bubnu. Svoji roli zde hraje i hmotnost nože. Je-li nůž lehký a je-li hmoty moc skovává se a neseče, proto na něj může jít jen určité množství hmoty. Tyto věci se upravují a ladí ruku v ruce otáčky - hmotnost - rychlost pojezdu. Nynější nože Vari mám za to že přibrali na hmotnosti a snad i nepatrně na délce. Jsou to ty s vygravírovaným firemním názvem. Ostrost jakéhokoli nože je snad samozřejmostí, protože jinak velice rychle a výrazně vzrůstá odpor hmoty.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1223
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Bubnová sekačka od mountfielda Perla

#17 Nový příspěvek od kaja.h »

Nejlepší nechat vypálit na automatu. Nebo jsme to dělali v takovém přípravečku v soustruhu nožem. A nebo vrták 18,75. To záleží ale jakou máš teda díru, podle typu sekačky. Nejprve samozřejmě na nůžkách nastříhat na míru.
Jede traktor, je to Zetor 3011

zbynek_
Příspěvky: 144
Registrován: ned úno 10, 2013 5:18 pm
Bydliště: Humpolec

Re: Bubnová sekačka od mountfielda Perla

#18 Nový příspěvek od zbynek_ »

To s těmi delšími noži jsme zkoušeli už loni, o trochu se to zlepšilo, ale lze je prodloužit jen o kousek páč jinak by narážely do koleček. Ještě zkusím o trochu zvýšit otáčky motoru jestli to pomůže....

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1223
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Bubnová sekačka od mountfielda Perla

#19 Nový příspěvek od kaja.h »

Budeš je měřit, a nebo od oka? Aby ti nepodala klika ruku. No ale to se zvedne i ta pojezdová rychlost, tak nevim jestli to bude lepší. :(
Jede traktor, je to Zetor 3011

zbynek_
Příspěvky: 144
Registrován: ned úno 10, 2013 5:18 pm
Bydliště: Humpolec

Re: Bubnová sekačka od mountfielda Perla

#20 Nový příspěvek od zbynek_ »

Právě že nad tím sám pochybuji to mne jen tak napadlo. :-/ Jinak co jsem z tohoto vlákna pochopil tak tedy hraje velkou roli váha nožů.....asi je zkusím udělat malinko tlustčí a širší jestli to bude něco platné...do délky jít nemohu, to by mi uhlodávalo vzorek :nene:

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Bubnová sekačka od mountfielda Perla

#21 Nový příspěvek od DYK »

Deš na to blbě s tím přidáváním otáček na motoru. Copak víš kolik teď točí? Je třeba zjistit stav a pak třeba něco poladit. Pět set otáček na ucho? To nedáš. Zvýšením otáček se zvedne pojezdová rychlost, to je pravda, ale taky "ztvrdnou" nože. Jedna věc je ale jistá. Výrobci nejsou zase takový blbci, za jaké je někteří považují a když během výroby změní dva nože na tři a ze tří na čtyři tak asi vědí proč. Škoda jen, že takto vychytaný stroj nejde od nich hned. To ale nejdou daleko jiný nový výrobky bez chyb, které prověří až provoz. Neska není na nic čas.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

zbynek_
Příspěvky: 144
Registrován: ned úno 10, 2013 5:18 pm
Bydliště: Humpolec

Re: Bubnová sekačka od mountfielda Perla

#22 Nový příspěvek od zbynek_ »

Takže když bych to nakonec předělal ze tří na čtyř nožový buben(musel bych to upravit aby byli symetricky) tak vlastně na každý nůž zbyde menší trs trávy a tí pádem by neměl mít snahu tolik zalézat, ne? To s těmi otáčkami byla jen taková myšlenka, ale stejně se mi zdá že ten buben točí nějak málo...

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Bubnová sekačka od mountfielda Perla

#23 Nový příspěvek od DYK »

Dvě věci:
1 není vůbec od věci zkontrolovat - nechat si zkontrolovat pracovní otáčky motoru.
2 hlavně z bezpečnostních důvodů doporučuju třínožový buben horní díl vyměnit za čtyžnožový místo vrtání nových děr do třínožového.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

zbynek_
Příspěvky: 144
Registrován: ned úno 10, 2013 5:18 pm
Bydliště: Humpolec

Re: Bubnová sekačka od mountfielda Perla

#24 Nový příspěvek od zbynek_ »

No já myslím že pokud bych ty nové otvory zhotovil stejně jako jsou ty origo s tím že bych tam navařil sapem i to vystužení tak by se nemělo nic stát :prace:

Vratislav Kocinec
Příspěvky: 165
Registrován: pát led 13, 2012 6:25 pm
Bydliště: Děčín

Re: Bubnová sekačka od mountfielda Perla

#25 Nový příspěvek od Vratislav Kocinec »

Jsem zemědělec a otáčky sekaček znám. Dvoububnová sekačka s průměrem bubnu 80 cm se točí 2160 ot. Disková třímetrovka s bubínkama průměr asi 40 cm se točí 2700. Takže jakékoliv otáčky pod tyto hranice tu trávu jenom žvatlá, jak píšete.

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5478
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Bubnová sekačka od mountfielda Perla

#26 Nový příspěvek od staník »

Chtěl bych se poptat. Rozdělával někdo z vás tu Perlu??
Já ji rozdělal vepředu a vyměnil ložiska na spodním talíři a na rotoru.
Nezdají se mi ale zvuky z pojezdu a tak bych ho chtěl skouknout jestli tam je vůbec nějakej olej nebo jak to tam je. Když popojíždím s rotačkou bez motoru tak se občas ozve z podvozku takové zavrzání jako kdyby tam něco šlo nasucho.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Sajmon67
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 06, 2020 7:44 pm
Bydliště: Horehron

Re: Bubnová sekačka od mountfielda Perla

#27 Nový příspěvek od Sajmon67 »

Ahoj,toto je staršie téma, ale chlapi potrebujem radu.Mám BDR581(Perla) .Pri kosení mi necháva pásik trávy a seká to dosť vysoko.Neviem či spodný tanier nemá väčšíu medzeru a tak by som poprosil ,aká má byť medzera medzi bubnom a tanierom(pri nožoch),alebo prečo to tak vysoko kosí?Budem vďačný za každý typ.

Čibi
Příspěvky: 190
Registrován: pát srp 14, 2009 2:40 pm
Bydliště: Českolipsko

Re: Bubnová sekačka od mountfielda Perla

#28 Nový příspěvek od Čibi »

Jestli mohu, tak bych se přidal k tomuto tématu - mám kultivátor od Mountfieldu MS06 a na něm dvoububnovou sekačku SR-2 zřejmě první generace - zespodu nemá otočný disk, který se točí volně nezávisle na rotujících nožích, které jsou na samostatném disku, ale pouze lyžinu, která je napevno. Pokud je tráva vyšší, tak se namotá do toho volného prostoru kolem lyžiny a skončil jsem.
Neřešil jste někdo tuto "závadu"? Kdyby se třeba ten spodek dal koupit?

Díky

malotraktor
Příspěvky: 2052
Registrován: stř črc 04, 2007 7:00 am
Bydliště: 1

Re: Bubnová sekačka od mountfielda Perla

#29 Nový příspěvek od malotraktor »

Je to sice dlouho mrtvé, ale zeptám se.
Dostala se mi do rukou Perla od Mountfieldu. Pod třemi noži byla jakási textilní podložka, pod jedním ne. Musí to tam být? Za druhé se mi zdá, že se ten spodní talíř těžko točí. Jak ho demontovat, případně rozhýbat a promazat?
Děkuji
Nevěř všemu co si myslíš

Slávek55
Příspěvky: 463
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Bubnová sekačka od mountfielda Perla

#30 Nový příspěvek od Slávek55 »

Je to již dlouho,co jsem podobný problém řešil a spodní buben mám na chalupě,tam bych si to oživil.ale co si pamatuji,spodní buben-tedy ten,co by při sečení měl stát byl vždy hlučný,tedy pokud něco naběhal.Namazat nejde,pouze výměna ložisek.Jsou tam dvě nad sebou.Demontáž bubnu-postav sekačku bubnem vzhůru-na kleče.Uprostřed bubnu to očisti a uvidíš v průměru asi 7 cm šest šroubů.Důkladně očistit a šrouby na několik dnů namazat min. WD,ale jsou lepší uvolňovače.Šrouby jsou buď na imbus nebo na šroubovák se zapuštěnou hlavou.Povolit je bývá opruz a chce to trpělivost.Neunáhli se,používej dobré nářadí a raději napiš,co jsi tam našel za šrouby.Potom napíšu další.A co se týká šroubů na noži,chtělo by to foto.Bývaly min. dva způsoby uložení,ale jakousi textilní podložku nepamatuji.Určitě tady někdo má manuál a bude schopný dát výkres uložení nožů.Já bych na chalupě snad také našel.

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“