Terra

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Kubo
Příspěvky: 219
Registrován: pát říj 24, 2008 1:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Terra

#991 Nový příspěvek od Kubo »

Použiť C3 a obe krytky dolu! Overene na desiatkach a desiatkach motorov. Krytky nemaju žiaden vplyv na tesnosť kľukovej skrine, avšak zabraňuju premazaniu gufera palivovou zmesou a potom vznikaju rôzne problemy. Takže krytky dolu a ložiska C3 to je istota.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Terra

#992 Nový příspěvek od DYK »

branoc píše:Ahoj... dnes som konečne rozobral motor MJ-5 Terra, aby som vymenil ložiská na kľuke. Teraz trochu váham, lebo nové ložiská som kúpil obyčajné 6203, ale tie čo som vybral z motora sú C3 a navyše sú z jednej strany pri guferách zakrytované. Z opačnej strany niekto zrejme krycie gumy z ložísk odstránil kvôli ich mazaniu zmesou paliva. Teraz uvažujem či to bol zámer použiť také ložiská, aby aj keď sú už slabšie guferá, tak niečo utesní aj samotné ložisko, alebo tam dali to čo bolo po ruke? Ktoré sú podľa vás vhodnejšie? Dať len 6203, alebo radšej 6203 C3, prípadne 6203 2rs C3? Napr. v Babetách sa všetky ložiská používajú s vôľou C3. Vie ma niekto usmerniť aby som ten motor nemusel poliť každý rok? :smich:
A máš určitě obě ložiska 6203? Tedy motor T 116 Gutbrod
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

branoc
Příspěvky: 16
Registrován: pát črc 03, 2015 9:32 am
Bydliště: Brezno

Re: Terra

#993 Nový příspěvek od branoc »

Neviem presne čo je to za motor, typový štítok nie je čitateľný no na kľuke boli založené rovnaké obidve ložiská EXPLORER SKF 6203- 2RSH/C3 Made in ITALY. Motor už ale bol robený , takže pravdepodobne ani ložiská nie sú pôvodné.
Dnes som už nalisoval 6203 čo som mal doma. Už ich asi nebudem meniť za C3. Otestujem, čo to vydrží. Kľuka je v mrazáku, tak to najťažšie ma ešte čaká pekne to spojiť, aby som nemusel po tom moc mlátiť...Ešte vymedzovacie podložky musím zohnať nové, pôvodné majú nejaký veľký vnútorný priemer a zdajú sa mi voľné na kľukovom hriadeli.

agent
Příspěvky: 4
Registrován: pon úno 29, 2016 12:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Terra

#994 Nový příspěvek od agent »

Ahoj,
já jsem rozdělal po 30ti letech provozu MJ5 rv cca 1985, kvůli guferům na klice - přes vyčištění a generálku karbecu to vůbec nebylo schopné na voloběh držet otáčky a buď zdechalo, nebo se letěly otáčky na maximum.
Ložiska tam byly obě 6203 C3, bez krytů, made in USSR. Ale kliková skříň šla rozdělat a klika vyjmout bez jakéhokoliv stahováku a tepla. Vnitřní kroužek ložiska jde suvně nasadit na čep kliky. Zároveň ale při točení kliky se ložiska otáčely normálně jak mají - čep unášel vnitřní kroužek. Je to normální stav u tohoto motoru? Mám zkušenosti jen s Jawama a tam je ložisko na čepu s přesahem a půlí se stahovákem a montuje za tepla.

branoc
Příspěvky: 16
Registrován: pát črc 03, 2015 9:32 am
Bydliště: Brezno

Re: Terra

#995 Nový příspěvek od branoc »

Ahoj,
tak podobne, ako to popisuješ to prebehlo aj u mňa. Očakával som odpor, tak som pri polení použil sťahovák , ale šlo to bez väčšieho odporu.
Pred zmontovaním som predpokladal, že nové ložiská pôjdu na kľuku natesno a preto som schladil kľuku v mrazáku. Montáž prebehla úplne ľahko a spojil som to rukami bez použitia náradia.
Keď som to všetko zošrouboval stále cítim malú vôľu kľuky v ložiskách, v podstate tak ako pred opravou.
Myslím že je to tým, že v minulosti sa niekomu podarilo pridreť ložiská a kľuka sa točila a ložiská nie a tak sa hriadele kľuky mohli vydrať od zadretých ložísk.
Napriek tomu motor chytá na jedno zatiahnutie, zatiaľ pekne beží, drží voľnobeh, aj keď je pravda, že ešte som ho nemal veľmi kde ponamáhať.
Ale zvuk má čistý, perfektný a jemný klepot je počuteľný len pri extrémne nízkom voľnobehu.
Možno som mal ložiská podlepiť?
Toľko moja skúsenosť.

branoc
Příspěvky: 16
Registrován: pát črc 03, 2015 9:32 am
Bydliště: Brezno

Re: Terra

#996 Nový příspěvek od branoc »

Tiež je dosť možné aj to, že na tak starých strojoch čo už majú dosť odžité môže isť aj o normálne opotrebenie na kľuke od pôsobenia ložísk ktoré sú z tvrdšieho materiálu, pričom nemuseli byť zadreté.

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Terra

#997 Nový příspěvek od Brendak »

Když jsem nechal opravit kliku v servisu , tak nějakým způsobem zvětšili i průměr pro ložiska. Něco jako vrstvu chrómu na to dali. Ale už je to dlouho , takže nevím jestli trochu nekecám. Ale určitě šly nové ložiska těžko nasunout.

agent
Příspěvky: 4
Registrován: pon úno 29, 2016 12:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Terra

#998 Nový příspěvek od agent »

Ahoj, tak se povedlo.
Namontoval jsem nová gufera a ložiska - ty už na kliku musely jít za tepla. Po seskládání chytla a jela jako nová. Zvukově se trošku vylepšil chod, což přičítáme novým ložiskům, které nemají na čepech kliky vůli. Obě gufera na první pohled nevypadala špatně, trochu jsem zapochyboval, jestli je to ten pravý původce problémů, ale teď jsem si jist, že vpořádku nebyly.

Takže 30 let terra jezdila a tvrdě pracovala, pak během několika měsíců pár zaváhání, kdy už se začaly projevovat závady a skončilo to téměř nepojízdným stavem - vysoké otáčky, žádná síla...
Postup oprav:
1) prasklá izolační vložka mezi karburátorem a válcem - výměna, stav beze změn.
2) čištění karburátoru a výměna vychozených osiček (podruhé), stav beze změn
3) rozborka, výměna gufer a ložisek kliky - spraveno, hotovo :)

Uživatelský avatar
duro91
Příspěvky: 84
Registrován: sob dub 23, 2016 9:19 pm
Bydliště: Košice

Re: Terra

#999 Nový příspěvek od duro91 »

Zdravíčko,

chcem sa spýtať majiteľov 2T motorov Jikov (ja mám DMJ315 r.v. 1988) či patrí medzi teleso výfuku a zelený ochranný kryt aj nejaká izolačná podložka. Pýtam sa len preto že mám motor s plastovou nádržou a nechcem aby sa náhodou niekde pretavila od sálajúceho tepla výfuku. Pýtal som sa na takú nejakú podložku v predajni Novátor Košice, no ani nevedeli čo by to malo byť.

Ďakujem za info.

Ďuro.
Pomocníci v záhrade by VARI: Jikov 1427 + T-20 + BSU-022 + AZS349 + RP-T2/S

mraveneček
Příspěvky: 1314
Registrován: ned bře 30, 2014 6:20 pm
Bydliště: od Třebíča

Re: Terra

#1000 Nový příspěvek od mraveneček »

mezi válcem a výfukem je jenom těsnění. nahoře na výfuku je kryt na blokování přecházení tepla. někdo tady psal že mu chyběl jeden šroubek co ten plech drží na výfuku a že by to dokázalo to teplo procházející vzhůro propálit nádrž. zespodu na tom plechu je izolační podložka.

http://img.sbazar.cz/big/201604/1016/8f ... 190200.jpg :)
Družstva. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69747
Kováři. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69882

První PC- Pc 80 286 Ram úchvatných 1 mega Cpu 6 Mhz, disk 20 mega mechanika 5.25 -1.2 mg
OS Norton Commander

Uživatelský avatar
duro91
Příspěvky: 84
Registrován: sob dub 23, 2016 9:19 pm
Bydliště: Košice

Re: Terra

#1001 Nový příspěvek od duro91 »

mraveneček: jó díky za info, je to presne ten čierny kus izolácie na vrchu výfuku, tak ako je na foto, ja ho tam nemám a ani predchodzí majitel ho tam nemal, ale ten výfuk naozaj sála teplo, takže podľa foto tú izoláciu určite kúpim a namontujem.
Pomocníci v záhrade by VARI: Jikov 1427 + T-20 + BSU-022 + AZS349 + RP-T2/S

Zahradník
Příspěvky: 86
Registrován: pon led 31, 2011 1:24 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Terra

#1002 Nový příspěvek od Zahradník »

Zdravím majitelé těchto motoru terra. Mám takový problém. Já teda terru používám pouze do rotační plečky. Motor mi nejde pod zátěží vůbec do otáček. Kdyby Vás napadlo co by to mohlo dělat dejte mi vědět. Díky

mraveneček
Příspěvky: 1314
Registrován: ned bře 30, 2014 6:20 pm
Bydliště: od Třebíča

Re: Terra

#1003 Nový příspěvek od mraveneček »

Jestli je to dvoutakt Jikov, tam je spousta možností. třeba je ucpaný přívod benzínu, nebo na půl ucpaná tryska. taky to může být svíčka, ucpaný výfuk nespáleným olejem nebo špatně nastavená pružinka na pneumatickém regulátoru. přečtěte spátky všechny vlákna Vari a terra tam se to všechno několikrát po sobě už řešilo. :(


http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =22&t=9705
Družstva. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69747
Kováři. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69882

První PC- Pc 80 286 Ram úchvatných 1 mega Cpu 6 Mhz, disk 20 mega mechanika 5.25 -1.2 mg
OS Norton Commander

matus3011
Příspěvky: 3
Registrován: pát črc 22, 2016 6:28 pm
Bydliště: kosice

Terra

#1004 Nový příspěvek od matus3011 »

Chcel by som sa poradiť ako vyriešiť problém s terrou. Keď dlhšie postojí v garáži tak mi pomaly začne vytekať benzín cez otvor na vzduchový filter a keď ju chcem naštartovať tak musím dať novú sviečku lebo stará je mokrá. Uzáver benzínu mám nový a stále ho zatváram no nepomáha. Za týždeň státia v garáži mi vytečie cca 0,3dl.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: terra Mj 5 karburátor

#1005 Nový příspěvek od chobotek »

No dobře, nezavírá přítok do plovákové komory karburátoru a současně přes ten nový, zavřený uzávěr stále protéká palivo. Mě to připadá jako zázrak.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“