Robi Rekord 151

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
čudla
Příspěvky: 76
Registrován: úte lis 17, 2009 7:20 pm
Bydliště: Traplice, UH

Re: Robi Rekord 151

#46 Nový příspěvek od čudla »

Čau,

já už mám tyto stroje dva. Jeden jak jsem psal s motorem Jikov (vari) a jeden s origo motorem. Stroj využívám hlavně s vozíkem a na jaro kultivátor, na podzim brambory a orba. Původně jsem ho využíval jako jednobubnovou sekačku - sloužila bez problémů. Jen se mi podařila sehnat za hodně levný peníz variňácká bubnovka. tak ji jen robikem přivezu na místo, posekám a zase odvezu. Absolutně si nemůžu stěžovat na převodovku. Ta je opravdu luxusní. Můj osobní poznatek - na jednom stroji jsem měl obuty originální pneu od výroby a na druhém jsem měl Variňácké. Oba motory po GO, nové obložení spojky, pružinky atd... A ten stroj s Vari pneu tahal o poznání líp. Nemohl jsem přijít na úplnou prkotinu - ty origo mají bohužel o něco větší "balón" než variňácké 5,00 na 12. Tím pádem jsou větší a motor musí vynaložit větší sílu. V momentě jak jsem si to uvědomil, tak jsem origo velké prodal, koupil Variňácké a výkon je u obou strojů srovnatelný. Jinak motory šlapou bezproblémově. U Vari motoru (dvoutakt) mám kontaktní zápalko. S bezkontaktem od Vari jsem se už natrápil dost a už ho doma nikdy nechci vidět! VAPE pro Vari nemám vyzkoušené, ale dokud mi pojede kontaktní, tak ani zkoušet nebudu. Paradoxně na druhém stroji kde mám origo motor Robi mám bezkontakt a to šlape opravdu suprově. Jinak kompletně ROBI motor na mě působí robustně a kvalitně(ažna ten šílený hluk). Akorát mi odešel karburátor (s pomocí mého synka), tak jsem tam musel napasovat z Vari - šlape super. Pokud někdo máte motor od Vari a používáte zátěžový regulátor otáček (plech který se odklání pomocí proudu vzduchu z ventilátoru) a funguje Vám jak má, jste šťastní lidé. Já jsem z toho regulátoru byl tak nešťastný že jsem se dokonce jednou nechal poučit od značkového servisu. Ale bez výsledku. Vždy když jsem potřeboval v kopci přidat, tak mi to onen regulátor umožnil až po malé prodlevě kdy už to bylo jedno, protože stroj ztratil setrvačnost a už jsem musel řadit. Regulátor jsem vyřadil a záklopku v karbecu ovládám napřímo a je to nebe a dudy. Bydlím totiž v kopcovitém kraji na jižní moravě a každou chvíli je třeba vyjet nějaký ten kopec. A pokud se mi nějaký kopec nepodařil vyjet a začal jsem před koncem hrabat, tak jsem sjel dolů, otočil se a kopec jsem vyjel na zpátečku bez mrknutí oka a s naloženým vozíkem. Z tohoto důvodu taky kola nemám na úzko, ale jeden skok před maximálním roztažením. Má to větší stabilitu. Jinak pohrávám si s myšlenkou dvoutakty nahradit čtyřtaktním motorem a odstředivou spojku nahradit přítlačnou kladkou a dvojicí klínových řemenů.Narovinu, začínám se dostávat za hranici funkčnosti odstředivé spojky. A pomalu mě to začíná štvát. Na tento nápad mě přivedl jeden samohyb který se mi dostal nedávno do rukou. A jeho konstrukce mě natolik uchvátila, že to aplikuju i na Robika. Je to vlastně myšlenka mountfieldu, ale jsou tam dva pořádné 17tkové klínové řemeny spolu s pořádnou přítlačnou kladnou atd... Jen musím sehnat pořádný čtyřtaktní motor (minimálně 6HP) a musím se pohrát s uložením motoru a náhradou bubínku spojky řemenicí. Dále se trošku hraju s myšlenkou že to ještě trošku zpřevoduju do síly, ale ne moc(na motor menší řemenici a na převodovku krapet větší, aby to nebylo 1:1). Z převodovky strach nemám. Dle mě tyto moje práce přežije s přehledem... Snad se mi to letos podaří. Tak ať Vám robi slouží!

zet3
Příspěvky: 161
Registrován: pon led 28, 2013 6:00 pm
Bydliště: Čadca

Re: Robi Rekord 151

#47 Nový příspěvek od zet3 »

Dobrý deň, máme doma robi 151 a na jar odišlo mosazné koleso na šneku. Chcem sa spýtať či neviete kde sa dá kúpiť. Čo som našiel obchod, tak mi odpísali že už ich nevírábaju. Tak sa chcem spítať či o nejakom ešte neviete kde by ho mohli mať na sklade. Vopred ďakujem za radu.

zet3
Příspěvky: 161
Registrován: pon led 28, 2013 6:00 pm
Bydliště: Čadca

Re: Robi Rekord 151

#48 Nový příspěvek od zet3 »

Dobrý deň, nemá niekto na predaj prevodovku na robi 151. Aj s malou závadou môže byť. Ďakujem.

robi151
Příspěvky: 1
Registrován: ned srp 14, 2016 4:11 pm
Bydliště: nitra

Re: Robi Rekord 151

#49 Nový příspěvek od robi151 »

Zdravím, máme doma rotavátor robi 151, rok výroby 1985.
Vrtanie x zdvih = 58x58mm.
Kde sa dá zohnať originál náhradné diely? Konkretne orig. valec, orig. piest, krúžky, čap, piestne ložisko.
A poprípade aj tieto veci na druhý výbrus.
Ďakujem.

MIKOP
Příspěvky: 1
Registrován: pát bře 31, 2017 10:49 pm
Bydliště: Dunajska Streda

Re: Robi Rekord 151

#50 Nový příspěvek od MIKOP »

Robi 55 je slovenskomadarský stroj

Uživatelský avatar
Niko01
Příspěvky: 644
Registrován: stř led 04, 2012 7:59 pm
Bydliště: Kúty

Re: Robi Rekord 151

#51 Nový příspěvek od Niko01 »

Cus chlapi,jak funguje na temto stroji spatecka.
Zehnal sem si kolesa a po demontazi volnobezek mam dojem ze pri spatecke to bude tahat do jednej strani.Je to kolo ma prehadzovaci mechanizmus ovladanim dost podobnim od vari,no a druhe kolo ma takzvaneho rapkaca ktere zabyra jenom jednim smerem-do predu a na spatecku to preskakuje.
http://www.youtube.com/watch?v=5MrUadSy ... re=related
Video navod pre SIMSON motor - demontaz,montaz a nadstavovanie motora,prevodovka a karburator.

Uživatelský avatar
Niko01
Příspěvky: 644
Registrován: stř led 04, 2012 7:59 pm
Bydliště: Kúty

Re: Robi Rekord 151

#52 Nový příspěvek od Niko01 »

Tak sem nasel video,moc pjekne to pan predvadza funkcnost strojka a hlavne ovladani koles.
https://www.youtube.com/watch?v=twZHq9Os1i8
No a tu je i z plnou vlecku,taky fajnove video.
https://www.youtube.com/watch?v=kvuWtFqTd_s
http://www.youtube.com/watch?v=5MrUadSy ... re=related
Video navod pre SIMSON motor - demontaz,montaz a nadstavovanie motora,prevodovka a karburator.

Uživatelský avatar
čudla
Příspěvky: 76
Registrován: úte lis 17, 2009 7:20 pm
Bydliště: Traplice, UH

Re: Robi Rekord 151

#53 Nový příspěvek od čudla »

Zdar chlapi,

po dlouhé době se ozývám. Robi používám ke své spokojenosti už šestým rokem bez sebemenšího problému. Za celou dobu jsem jednou seřizoval předstih. A to pořád něco vozím, rotavátoruju, seču... Poslední dobou ale Robik dostává hodně na zadek. Každý víkend vozím do dvou kopců s 12° stoupáním a na vzdálenost 6Km cca 150Kg + já a to třeba 8x denně. Vše zatím slouží jak má. Jen teď poslední dobou mám namoženou pravačku a dělá mi vcelku hodně velké problémy Robika nastartovat -> kvůli kompresi. Nepřemýšlel jste někdo nad čtyřtaktním motorem? Napadá mě Honda z Vari - ta silnější 6,5HP. Nerealizoval jste to někdo? Kdysi jsem v nouzi na převodovku Robi napasoval motor z Terry s 80mm spojkou. Fungovalo to bez problémů, jen Terácký motor (úplně první řada) byl žalostně slabý. Pak se mi podařilo sehnat náhradní díly a rozjel jsem Robika s origo motorem. Z toho vycházím, že by šlo použít na Robi motor z Vari. Jen řeším problém s tím, že jsem kdesi vyčetl, že vzhledem k nižším otáčkám čtyřtaktu (samo nižší rychlosti pojezdu) odchází bronzové šnekové kolo. Nějak si v hlavě nedokážu zdůvodnit proč, ale rád bych se zeptal jestli s tím nemáte někdo zkušenosti?

Popřípadě jestli nevíte o nějakém jiném řešení čtyřtaktu na Robika? Přemýšlím o tom jednak kvůli startování, potřebě míchat benzin, hlučnosti atd...
Bojím se ale toho malého rozsahu otáček co čtyřtakt poskytne.

Jinak měl jsem na robikovi origo maďarský motor a motor Jikov k tomu určený. Za mě Jikov absolutní luxus oproti origo. Výkon stejný, nebo u jikovu krapet vyšší a ten rozdíl hluku! To se nedá porovnat.

Díky moc

kormik
Příspěvky: 1
Registrován: ned kvě 26, 2019 3:34 pm
Bydliště: Bitozeves

Re: Robi Rekord 151

#54 Nový příspěvek od kormik »

zdravím ve spolek.
Sháním startovací cívku na tera robi 151 nebo na tera robi 250 T20je to cívka pod magnetem.

dudo02
Příspěvky: 29
Registrován: ned bře 12, 2017 2:21 pm
Bydliště: KE

Re: Robi Rekord 151

#55 Nový příspěvek od dudo02 »

Zdravim,

Rád by som sa opýtal, či vôľa na ozubených kolesách (viď video - odkaz nižšie) v prevodovke je v poriadku, alebo je to to dôsledok zväčšených a vymlátených puzdier ložísk v obale prevodovky.
Je možné niekde obal prevodovky na tento stroj zakúpiť nový, alebo mi ostáva len prepuzdrovanie?

https://youtu.be/lZl6MqHsmb8
https://youtu.be/i95c_q30o4U

zelezoBLACK
Příspěvky: 3
Registrován: pon bře 14, 2016 7:44 pm
Bydliště: Smržovka

Re: Robi Rekord 151

#56 Nový příspěvek od zelezoBLACK »

Taky zdravím,
já jsem převodovku nikdy nemusel rozdělávat, takže vůbec netuším, navíc jsem Robíka letos prodal, takže rozhodit sítě ještě jinde, myslím, že zručný mechanik poradí, já bych nechal vytočit nová pouzdra z bronzu,ale fakt nevím. Ať se daří !

dudo02
Příspěvky: 29
Registrován: ned bře 12, 2017 2:21 pm
Bydliště: KE

Re: Robi Rekord 151

#57 Nový příspěvek od dudo02 »

Zdravim,

Rad by som sa opytal v akom pomere miesate palivo/olej do Robika - mne moj dost dymi a tak asi budem musiet davat menej oleja. Nerad by som ho vsak zapiekol.

zelezoBLACK
Příspěvky: 3
Registrován: pon bře 14, 2016 7:44 pm
Bydliště: Smržovka

Re: Robi Rekord 151

#58 Nový příspěvek od zelezoBLACK »

Zdravím, já jsem dělal poměr 1:50, dnes jsou ty oleje asi kvalitnější, používám OREGON Olej pro 2T motory 1L - červený nebo zelený, top je jedno, jsou stejný - kat. č. O10-6366, takže stačí na 5 l - 0,1 l oleje. Mám ještě kultivátor ROBI 55 a tam míchám taky 1:50 a bez problémů, svíčka čistá a kouří jen při studeným startu a pak už ne. Tak ať vám dobře jezdí ROBÍK :) Co ty pouzdra, vyměnil jste?

dudo02
Příspěvky: 29
Registrován: ned bře 12, 2017 2:21 pm
Bydliště: KE

Re: Robi Rekord 151

#59 Nový příspěvek od dudo02 »

Zdravim,

Tak ja som miesal popdla manualu 1:25, ale dymelo to tega riadne - tak to dam 1:50. Dakujem za pomoc.
Puzdea som nemenil - volu som ale vymedzil LOCTITE lepidlom na loziska. https://www.lepidla-tmely.sk/loctite-64 ... -odolnost/ .Funguje to perfektne a je to jednoduche a rychle riesenie pri voli do 0.15mm.

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“