TJ-5 náhrada motoru

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JARDY
Příspěvky: 2826
Registrován: čtv říj 23, 2008 7:21 pm
Bydliště: Havířov 1

TJ-5 náhrada motoru

#1 Nový příspěvek od JARDY »

Budu měnit motor,za 4takt Berlan.Po odmontování původního motoru jsem narazil na problém ,jak vyřešit tvar hřídele mezi stávající spojkou a novým motorem.Nemá někdo jednoduchý nákres,př.fotečku jak to řešil?
Až se jaro zeptá...no a co že už je,prostě nestíhám

aumirek
Příspěvky: 3946
Registrován: čtv lis 27, 2008 10:48 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: TJ-5 náhrada motoru

#2 Nový příspěvek od aumirek »

já tohle řešil u MF ky ačkoliv by nebyla problém udělat redukci řešil jsem to řemenici a mohu i měnit pojezdovou rychlost která třebas na sekáni byla moc velká

Uživatelský avatar
JARDY
Příspěvky: 2826
Registrován: čtv říj 23, 2008 7:21 pm
Bydliště: Havířov 1

Re: TJ-5 náhrada motoru

#3 Nový příspěvek od JARDY »

Chtěl bych ten nový motor dát do jedné osy se stávající spojkou,a řešení s řemenicí mi připadá složitější. Potřebuji jenom vidět jak je nově napojená hřídel, na hřídel a kryt spojky.Kdyby někdo alespoň trošku naznačil,byl bych moc vděčný.Nemám soustruh ani dvorního soustružníka,tak kdyby mi tu redukci někdo za 500 vyrobil, tak bych byl fakt šťastný,páč v této době už nikdo melouchy asi nedělá.
Až se jaro zeptá...no a co že už je,prostě nestíhám

pionier
Příspěvky: 52
Registrován: sob čer 13, 2009 2:34 pm

Re: TJ-5 náhrada motoru

#4 Nový příspěvek od pionier »

Výměnu motoru jsem dělal tak nějak podobně jako aumirek. https://picasaweb.google.com/valasto1/T ... vehoMotoru Už jednou jsem ho měnil za enderácký EL 150. Ten můj motor je úplně vzhledově stejný jako ten Berlan.Když pominu, že se fréza vzhledově změnila, tak toto řešení má výhodu snadnějšího přístupu k přednímu náhonu. Dále když si opticky představíš tento motor v jedné ose, Tak nakonec zjistíš, že válec bude nalepen na předním kole, protože motor je skoroležatej. Tím netvrdím, že to nejde, ale musí být to prodloužení o něco delší a motor je pak hodně ke straně a není to hezký. Na mojí TJ-5 jsem proto také dal motor trochu ke straně, aby se to trochu vzhledově vyrovnalo. Mám někde pár fotek z inzerce TJ-5tek s už předělanými motory, tak až je najdu tak je sem dám. U původního motoru se mi uvolnil setrvačník (větrák) na klínku a zle poškodil vačku, takže k nepotřebě.

Uživatelský avatar
JARDY
Příspěvky: 2826
Registrován: čtv říj 23, 2008 7:21 pm
Bydliště: Havířov 1

Re: TJ-5 náhrada motoru

#5 Nový příspěvek od JARDY »

pionier píše:Výměnu motoru jsem dělal tak nějak podobně jako aumirek. https://picasaweb.google.com/valasto1/T ... vehoMotoru Už jednou jsem ho měnil za enderácký EL 150. Ten můj motor je úplně vzhledově stejný jako ten Berlan.Když pominu, že se fréza vzhledově změnila, tak toto řešení má výhodu snadnějšího přístupu k přednímu náhonu. Dále když si opticky představíš tento motor v jedné ose, Tak nakonec zjistíš, že válec bude nalepen na předním kole, protože motor je skoroležatej. Tím netvrdím, že to nejde, ale musí být to prodloužení o něco delší a motor je pak hodně ke straně a není to hezký. Na mojí TJ-5 jsem proto také dal motor trochu ke straně, aby se to trochu vzhledově vyrovnalo. Mám někde pár fotek z inzerce TJ-5tek s už předělanými motory, tak až je najdu tak je sem dám. U původního motoru se mi uvolnil setrvačník (větrák) na klínku a zle poškodil vačku, takže k nepotřebě.
Skutečně pěkná práce,dokumentace téměř kompletní,tak že si mně hodně načnul ale když se na to dívám tak ty soustruh práce za 500 nepořídím ani náhodou,tak ještě chvíli počkám,jestli má ještě někdo něco jiného.Myslím si,že tu přední vývod hřídel asi nebudu potřebovat ale nikdy neříkej nikdy.Počítal jsem s tím,že motor posunu dopředu,není to sice žádná estetika ale možná na vyvážení dobré.Momentálně mám hrob. radličky,vyorávač brambor a origo pluh,proto hlavně potřebuju aby se to do jara hýbalo.Zatím ten strojek nedělal za korunu práce,ale doufám že se to změní,ty motory vypadají fakt skoro stejné.
Tak že moc díky,a kdyby tě ještě cokoliv napadlo sem s tím.
Až se jaro zeptá...no a co že už je,prostě nestíhám

aumirek
Příspěvky: 3946
Registrován: čtv lis 27, 2008 10:48 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: TJ-5 náhrada motoru

#6 Nový příspěvek od aumirek »

no ono ty soustružnické práce vyjdou asi nastejno at to řešíš řemenici či motorem napřímo a mi ta řemenice vyhovuje poněvadž snížím i pracovní rychlost ukazku máš tady
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 22&t=30292
Ps na stránce 2 jsou detailní fotky

Uživatelský avatar
JARDY
Příspěvky: 2826
Registrován: čtv říj 23, 2008 7:21 pm
Bydliště: Havířov 1

Re: TJ-5 náhrada motoru

#7 Nový příspěvek od JARDY »

Tak jsem kouknul na to MF vlákno,sice to moc elegance nepobralo,ale účel to splní a to je hlavní.Musím se přiznat ,že před pár roky jsem měnil u nějakýho něm.rotavátoru původní asi dvoutakt za 4takt B§S,dodneska to vrčí ale žádná krása to není ,je to hodně vysoké ,tak že na zahrádce, fakt dřina.Proto mám averzi na zvedání motoru mimo původní těžiště.
Až se jaro zeptá...no a co že už je,prostě nestíhám

aumirek
Příspěvky: 3946
Registrován: čtv lis 27, 2008 10:48 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: TJ-5 náhrada motoru

#8 Nový příspěvek od aumirek »

no popravdě to těžiště se zmněnilo nicméně se tam dá dat to závaži ani ho tam nemám a jelikož k tomu plénuji rotační sekačku případně radlici na sníh tak to nebude vadit ten bezproblémovej chod 4 taktu tuto nevýhodu plně vynahradí

Uživatelský avatar
JARDY
Příspěvky: 2826
Registrován: čtv říj 23, 2008 7:21 pm
Bydliště: Havířov 1

Re: TJ-5 náhrada motoru

#9 Nový příspěvek od JARDY »

Jakou šířku řemene?Na rotavátoru mi stačí 1ks 13,stačilo to,nebo musí být 2?Jak je vyřešený přítlak spojkového koše s nábojem na spojku,jsem už dost starý,tak si nemůžu dovolit moc pokusů,abych to vůbec dostavěl.Chlapi díky za každou radu,jestli to dodělám fotky dám taky.
Až se jaro zeptá...no a co že už je,prostě nestíhám

aumirek
Příspěvky: 3946
Registrován: čtv lis 27, 2008 10:48 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: TJ-5 náhrada motoru

#10 Nový příspěvek od aumirek »

mezikus 2.JPG
já použil 13 ku řemen a stačí jen jeden řemenici mám sice 2 jitou .Ono záleží máš li nějakou vhodnou řemenici co použiješ nebo musíš dělat novou.Volil jsem 2 jitou i proto že mohu měnit otáčky a tím i rychlost pojezdu.Přítlak spojky zustane origoš ten je na převodovce jen jsem z puvodního motoru použil ten spjokovej koš a udělal na něj tu redukci z řemenici.Není to tak velkej problém vyrobit bohužel potřebuješ soustruh a já sice mám ale je to dědeček a ta redukce na koš je dost velkej špalek železa a hodně ubíráni.Takže jsem točil snad celej den dalo by se to udělat z trubky a navařit přírubu ale takovou silnostěnou jsem nesehnal.
PS tu je foto té příruby se spojkov je tam spojkovej koš s puvodního motoru jen navařená hřídel na řemenici a vloženo do toho mezikusu
Přílohy
mezikus.JPG

Ps320352
Příspěvky: 7
Registrován: čtv led 12, 2023 6:45 pm
Bydliště: Hranice

Re: TJ-5 náhrada motoru

#11 Nový příspěvek od Ps320352 »

JARDY píše: sob říj 29, 2011 10:04 pm
pionier píše:Výměnu motoru jsem dělal tak nějak podobně jako aumirek. https://picasaweb.google.com/valasto1/T ... vehoMotoru Už jednou jsem ho měnil za enderácký EL 150. Ten můj motor je úplně vzhledově stejný jako ten Berlan.Když pominu, že se fréza vzhledově změnila, tak toto řešení má výhodu snadnějšího přístupu k přednímu náhonu. Dále když si opticky představíš tento motor v jedné ose, Tak nakonec zjistíš, že válec bude nalepen na předním kole, protože motor je skoroležatej. Tím netvrdím, že to nejde, ale musí být to prodloužení o něco delší a motor je pak hodně ke straně a není to hezký. Na mojí TJ-5 jsem proto také dal motor trochu ke straně, aby se to trochu vzhledově vyrovnalo. Mám někde pár fotek z inzerce TJ-5tek s už předělanými motory, tak až je najdu tak je sem dám. U původního motoru se mi uvolnil setrvačník (větrák) na klínku a zle poškodil vačku, takže k nepotřebě.
Skutečně pěkná práce,dokumentace téměř kompletní,tak že si mně hodně načnul ale když se na to dívám tak ty soustruh práce za 500 nepořídím ani náhodou,tak ještě chvíli počkám,jestli má ještě někdo něco jiného.Myslím si,že tu přední vývod hřídel asi nebudu potřebovat ale nikdy neříkej nikdy.Počítal jsem s tím,že motor posunu dopředu,není to sice žádná estetika ale možná na vyvážení dobré.Momentálně mám hrob. radličky,vyorávač brambor a origo pluh,proto hlavně potřebuju aby se to do jara hýbalo.Zatím ten strojek nedělal za korunu práce,ale doufám že se to změní,ty motory vypadají fakt skoro stejné.
Tak že moc díky,a kdyby tě ještě cokoliv napadlo sem s tím.
Ahoj Jardo pořídil jsem taky tento stroj a chci tam dát 4 tak mohl bys mi poradit, podařilo se ti to překopat,diky

Ps320352
Příspěvky: 7
Registrován: čtv led 12, 2023 6:45 pm
Bydliště: Hranice

Re: TJ-5 náhrada motoru

#12 Nový příspěvek od Ps320352 »

Ahoj Jardo pořídil jsem taky tento stroj a chci tam dát 4 tak mohl bys mi poradit, podařilo se ti to překopat,diky

Uživatelský avatar
JARDY
Příspěvky: 2826
Registrován: čtv říj 23, 2008 7:21 pm
Bydliště: Havířov 1

Re: TJ-5 náhrada motoru

#13 Nový příspěvek od JARDY »

Ahoj,klasicky jsem tam dal jednu13 tku a přítlačnou kladkou řeším spojku. Bohužel synátor se stěhuje a moji garáž/dílnu zacpal až po střechu svýma krámama.Tak snad než natáhnu bačkory vyfičí a já konečně taky. :)
Až se jaro zeptá...no a co že už je,prostě nestíhám

Ps320352
Příspěvky: 7
Registrován: čtv led 12, 2023 6:45 pm
Bydliště: Hranice

Re: TJ-5 náhrada motoru

#14 Nový příspěvek od Ps320352 »

Pánové chci na své tj 5 také přehodit motor na 4 takt poradíte mi někdo s nacrtkem redukce pomůže cokoliv děkuji stryk.petr@seznam.cz

Petr 37
Příspěvky: 1
Registrován: pon bře 06, 2023 12:05 am
Bydliště: Prachatice

Re: TJ-5 náhrada motoru

#15 Nový příspěvek od Petr 37 »

Dobrý den,
Též mám v plánu výměnu starého motoru,ale vůbec nevím jakou nejednodušší formou to udělat.Mohu se optat jaký máte v plánu dávat motor?A byl bych vdecen za kde jaký nápad jak na to.
Děkuji moc Petr. 😊

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“