ROBI 55

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
quidospacek
Příspěvky: 130
Registrován: sob bře 07, 2009 5:02 pm
Bydliště: Znojmo

ROBI 55

#1 Nový příspěvek od quidospacek »

Včera jsem si přivezl rotavátor ROBI 55. Dostal jsem ho darem. Prý nebude fungovat, a jestli ano, tak do něj budu muset nacpat spoustu ND.. Zdál se mi v dost dobré kondici, tak jsem ho přivezl domů, komlet rozebral, vyčistil a po nedlouhém přemlouvání začal bručet ;-)
Je tu někde majitel takovéhoto stroje? Nebo jestli by někdo nenašel manuál.. Majitel mluvil o benzínové směsi 1:25! Není to moc? Nebo tyhle stroje z 80. let opravdu chtěly tolik oleje?
V inzerci jsem našel 55ku ROBIHO na kolech. Neví případný majitel jak je řešená osa nápravy? Je to jako u VARI - tedy čepovou tyčí skrz celou nápravu? Já k ROBÍKOVI kola nemám, ale ten maličkej dvoutakt je mi sympatický... V sympatičnosti s VARI nesrovantelný :D
Jo :D a velice mě pobavilo víčko na palivové nádrži... :D :D
Díky za jakékoliv reakce.. :)
Přílohy
P8150373.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg

Uživatelský avatar
quidospacek
Příspěvky: 130
Registrován: sob bře 07, 2009 5:02 pm
Bydliště: Znojmo

Re: ROBI 55

#2 Nový příspěvek od quidospacek »

Nikdo se nevyjádří?

Tak aspoň takhle: Robík si vůbec neumí držet volnoběh. Nejenže ho neuderží, ale vlastně ani volnoběh nemá :nene:
Nevím proč.. Když uberu otáčky, chcípne... Nejde ubrat tak, aby se rozepla spojka.. Spojka má pružinky v pohodě.. Nevím, asi špatně seřízený... A další věc je, že když uberu otáčky, už to chviličku vypadá jako volnoběh, ale když plyn zase přidám, otáčky se nezvednou a chcípne.. Nevíte na co jsem zapomněl? Čím by to mohlo být? :(

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: ROBI 55

#3 Nový příspěvek od kenybz »

já ho mám heč?
vše je popsané tu:
http://www.zahrada.cz/forum/mala-mechan ... ezec=robix
Možná máš přicpanou trysku volnoběhu a špatně nastavenů směs.Tady tak nějak vypadajů kolečka k tomu:
http://www.robix.hu/en/workingtools1.htm
Jo ten motor je babeťácký a všecko z babety na něho pasuje akorát blok je jiný
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: ROBI 55

#4 Nový příspěvek od kenybz »

Jo teď sa dívám že tam mám vlastně taký mezikus s řemenicama a mám to přehozené dopomala takže ty bys to měl asi moc rychlé a slabé...v tom odkaze je taková redukční převodovka na orbu tí maďaři tu výrobu nejak převzali ale nejsu si jistý...to víčko mám taky brzdovkové :-)
Do benzínu dávám castrol garten 2T olej v poměru 1:50 a návod taky nemám...nedávno jsem našel další motorovou jednotku ve sběru a ta je jak nová akorát po zásahu nějakého barbara kerý dojebal hasákem oběžné kolo ventilátoru..po vyčistění a seřízení jede jak pila momentálně čeká až sa mě pokazí ta co používám no asi bude dlůho čekat..je to spolehliví stroj po zimě na 3 zatáhutí chytne a jede... nevim včem byla nedůvěra nebo spíš nenávist k těmto prckoletům asi to dycky negdo dojebal a sváďal vinu na špatný stroj...má to bezkontaktní tyristorové zapalování takže jiskra jak fík a spolehlivost taky dobrá no tož tak nějak to je.
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
quidospacek
Příspěvky: 130
Registrován: sob bře 07, 2009 5:02 pm
Bydliště: Znojmo

Re: ROBI 55

#5 Nový příspěvek od quidospacek »

Prima, děkuju Ti moc 8)
Kdyby něco ještě se zeptám.. Jen nevím... ta tryska volnoběhu (jehla volnoběhu), to je ten masaznej šrouber seshora v karbecu? Tu jsem taky vyčistil... Nevím jak by byla ucpaná.. Jen nevím jestli má být dotaženej (ten šroubek s jehlou) nebo povolenej jako... jako že určuje bohatost směsi... Karbec je jikováckej... Povolím o jednu - jednu a půl otáčky a doladím vduch? Vari jsem poladil, ale tahle potvůrka si nechce nechat říct :nene: Uvidíme...
Ještě jednou díky 8) ;-)

Uživatelský avatar
quidospacek
Příspěvky: 130
Registrován: sob bře 07, 2009 5:02 pm
Bydliště: Znojmo

Re: ROBI 55

#6 Nový příspěvek od quidospacek »

Kenybz, prosimtě, mám novou "specifikaci problému": :smich:
Dopracoval jsem se konečně k volnoběhu! To jsem rád...

ALE

když přidám plyn, a pusím ho do země, jede jako ďas! Točí krásný otáčky a pracuje na jedničku! Přesně podle mých představ... Po pár sekundách (aniž bych se dotýkal páčky plynu!) zvedne otáčky do šíleně řvavých poloh, a třeba za 15 sekund otáčky klesnou on si pobručí dvě sekundy pod volnoběhem a chcípne ať dělám s plynem co dělám... Prostě... Sílu má krásnou, když je "při náladě", ale jak ho přejde elán, nic ho nerozhýbe... Je mi jasný že je to na 99% něco v karbecu, ale co? Už jsem ho pročistil zkrz nazkrz..

Jo.. ještě jedna věc: v plovákové komoře plovák oťukává ventilek nad sebou... když plovák ventilek zatlačí až nahoru, vetilek (je to vlastně takový čudlík) zůstane zaseknutý v horní poloze... Dolů spadne JEN když je karbec v naprosto vodorovné poloze... Případně po slaboučkém poklepu... Nevím jestli to tak má být..

Buď prosím tak hodný, a napiš mi k tomu pár vět... Snad jsem to nějak rozumně popsal... :)

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: ROBI 55

#7 Nový příspěvek od kenybz »

Možná ti odchází guferka na klice a jak sa to zahřeje tož si to přicucává vzduch kolem kliky...ty guferka sa dajů vyměnit bez rozpůlení motoru teda pokáď si to dobře pamatuju. Nevím jestli má tvůj robi regulátor otáček?? klapka a nebo táhlo by sa mohlo zasekávat a dělat tyto problémy...dál to može souviset s tím plovákovým ventilkem tzn. kolísá hladina benálu v karbecu...jednůc mě tento ventilek také ostával viset bylo to na mustangu...vymontoval jsem ho a zalapoval ve vrtačce...naředil jsem jemnů zabrušovací pastu olejem a nakidal to kolem toho válečku...ten jsem upnul opatrně do vrtačky pustil ju a pomalu pohyboval hore dole s mírný přítlakem...pak jsem to propláchl benzínem a už to makalo OK...ten ventilek bude asi stejný jak na vari tak tu tak aj na tom mustangu
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: ROBI 55

#8 Nový příspěvek od Tom »

To je půlka motoru a karburátor z Babetty... Já mám tohle už novější, od Diamonu, a zas mi to nechce jít do otáček. Jede to pořád na volnoběh.
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: ROBI 55

#9 Nový příspěvek od kenybz »

Tom píše:To je půlka motoru a karburátor z Babetty... Já mám tohle už novější, od Diamonu, a zas mi to nechce jít do otáček. Jede to pořád na volnoběh.
možná máš zaseklů klapku v karburátoru...plynové lanko enom odjistí nebo jak to napsat posouvá doraz klapky a ta je otvíraná pružinou tak zkus jestli chodí volně a sytič můsí byt vypnutý po nastartovaní jináč sa žádné velké otáčky konat nebudů...
Přílohy
5575.jpg
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
quidospacek
Příspěvky: 130
Registrován: sob bře 07, 2009 5:02 pm
Bydliště: Znojmo

Re: ROBI 55

#10 Nový příspěvek od quidospacek »

Kenybz, prosim nastavoval jsi už předstih? Ryska na rotoru je jasná, ale nenašel jsem žádnou rysku na statoru.. Tak nevím.. :vztek:

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: ROBI 55

#11 Nový příspěvek od kenybz »

nastavoval ale už si to nepamatuju přesně najdeš to v tom odkaze na zahrade.cz tam je to popsane
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
quidospacek
Příspěvky: 130
Registrován: sob bře 07, 2009 5:02 pm
Bydliště: Znojmo

Re: ROBI 55

#12 Nový příspěvek od quidospacek »

kenybz píše:Nevím jestli má tvůj robi regulátor otáček?? klapka a nebo táhlo by sa mohlo zasekávat a dělat tyto problémy...
Kenybz, chlape skorovševědoucí, zrovna jsem se tě chtěl zeptat na ten regulátor... U VARI je jasnej, od karbecu je páčka (jestli se nepletu tak se třema dírkama), od ní vede táhlíčko k plíšku, kterej (podle mě :D ) "odklání" proud vzduchu od toho hliníkového ventilátoru od chladících žeber... Od plíšku zase vede pružinka, kterou se u VARI nastavují ty tři stupně regulace otáček.

Ty tam regulátor máš? Mohl bys ho vyfotit? ;-)

Ale jak to vlastně celý funguje? Je tu někdo, kdo tomu rozumí, a je ochoten věnovat pár minut tomu, napsat to sem?
Předem moc děkuju :)

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: ROBI 55

#13 Nový příspěvek od kenybz »

Já ho tam taky nemám a funguje to tak jaks to popsal proud vzduchu od ventilátoru fůká do toho plechu a ten přez táhlo hýbe klapků na karbecu....pružina a dírky v páčce umož'nujů štelovat max.otáčky
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

sleza
Příspěvky: 5
Registrován: ned úno 22, 2009 3:44 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: ROBI 55

#14 Nový příspěvek od sleza »

našel jsem doma taky ROBI 55 na kolech,nema někdo zájem o něj?

syzko
Příspěvky: 3
Registrován: ned říj 17, 2010 9:59 am

Re: ROBI 55

#15 Nový příspěvek od syzko »

Taky ho mám doma. S volnoběhem není problém, chytá na škubnutí, olej dávám castrol pro dvoutakty 1:40 (ostatně vše jako u babety).
Samozřejmostí je pečovat o čistotu karburátoru.

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“