ROBI 55

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
bu2520
Příspěvky: 31
Registrován: ned srp 17, 2014 12:40 pm
Bydliště: HK

Re: ROBI 55

#76 Nový příspěvek od bu2520 »

omlouvám se za plevelení vlákna, nakonec ještě větší síla a ohřev zvítězila. Gufera jsou venku a teď si pohrávám s myšlenkou co ještě vyměnit. Bohužel výměnou kroužků popřípadě záměnou nemám zkušenosti. Jak to vlastně je. Jak poznám, že je motor zralý na výbrus? Dělá se výbrus vždy? Nebo pokud je válec bez poškození volí se jen větší kroužky? Já vím to jsou laické dotazy, tak prosím o shovívavost. Někdo zase třeba neví nic moc z mé profese .

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: ROBI 55

#77 Nový příspěvek od DYK »

Že motor nemá kompresi je možné, ale nevinil bych z toho gufera. Takže kdo ví, jestli jsi je nedělal zbytečně. Ta na tvorbu tlaku nad pístem mají pramalý vliv. Opotřebený motor nebo píst, válec, kroužky se dají poznat měřením. Nebo sundat jeden kroužek, dát ho do válce a změřit mezeru v zámku. Pak vzít nový kroužek a udělat totéž. Jestli je válec na výbrus jde i proto, že provozem chytne ovalitu a když se tam dopilují o číslo větší kroužky nemusí to být, hlavně ze začátku nic moc. Až se to trošku zaběhne o něco se to zlepší, ale je to taková divná oprava. Otázkou dnes taky je, jestli se nákupem nového pístu kruhů a válce nevyrovná výbrusu. Já s ROBI nemám žádnou zkušenost, ale motor je motor. Nechci po tobě nějaké obnažování, ale pokud by byla známa tvoje profese, alespoň náznakem, možná by se na tebe někdo obrátil se žádostí o radu.
Takže, míra opotřebení dílů motoru se zjišťuje měřením podle údajů daných výrobcem jako mezní pro opotřebení. Nebo trošku laicky a s jistou mírou zkušeností, ale to předat přes net jde jen těžko.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

mraveneček
Příspěvky: 1314
Registrován: ned bře 30, 2014 6:20 pm
Bydliště: od Třebíča

Re: ROBI 55

#78 Nový příspěvek od mraveneček »

bu2520 píše:zjistil jsem, že můj Robi nemá kompresi (lehce otočím rukou rotorem magneta při zašroubované svíčce) . Sundal jsem hlavu válce, válec je bez škrábanců píst nemá znatelnou vůli. Předpokládám, že by na vině mohli být gufera na klice. Od magneta je gufero opticky v pořádku. A teď k problému nemohu z hřídele sundat držák spojky udělal jsem si stahovák z plocháče 3mm ale ohýbá se mi máte někdo radu jak ten držák dostat dolu?
A je tam vůbec pístní kroužek?
Družstva. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69747
Kováři. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69882

První PC- Pc 80 286 Ram úchvatných 1 mega Cpu 6 Mhz, disk 20 mega mechanika 5.25 -1.2 mg
OS Norton Commander

bu2520
Příspěvky: 31
Registrován: ned srp 17, 2014 12:40 pm
Bydliště: HK

Re: ROBI 55

#79 Nový příspěvek od bu2520 »

myslím, že pístní kroužek tam je, nakonec minulý rok rotavátor běžel odešlo zapalování, nicméně jsem vyměnil i věneček se spínací cívkou (byla popraskaná) ovšem potom už jsem to nenatočil a dal jsem stroj do kůlny. Teď řeším co se ještě stalo. Jako povolání a kůň má opravy a konstrukce elektroniky. Tak že snad úplně levý nejsem, ale nemám zkušenosti.
Už jsem rozhodnutý, že nechám udělat výbrus, jen mám obavy ze zpětné montáže jehlového ložiska. No kdo se bojí s.. v síni.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: ROBI 55

#80 Nový příspěvek od DYK »

A tak si to nech udělat celý a máš klid a záruku, ne? O tolik dražší už to nebude, si myslím.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

mraveneček
Příspěvky: 1314
Registrován: ned bře 30, 2014 6:20 pm
Bydliště: od Třebíča

Re: ROBI 55

#81 Nový příspěvek od mraveneček »

bu2520 píše:myslím, že pístní kroužek tam je, nakonec minulý rok rotavátor běžel odešlo zapalování, nicméně jsem vyměnil i věneček se spínací cívkou (byla popraskaná) ovšem potom už jsem to nenatočil a dal jsem stroj do kůlny. Teď řeším co se ještě stalo. Jako povolání a kůň má opravy a konstrukce elektroniky. Tak že snad úplně levý nejsem, ale nemám zkušenosti.
Už jsem rozhodnutý, že nechám udělat výbrus, jen mám obavy ze zpětné montáže jehlového ložiska. No kdo se bojí s.. v síni.
Horní oko kde je jehlové ložisko, namažeš hustou vazelínou a naskládáš jehly do něj. Ono to chvilku vydrží...
Družstva. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69747
Kováři. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69882

První PC- Pc 80 286 Ram úchvatných 1 mega Cpu 6 Mhz, disk 20 mega mechanika 5.25 -1.2 mg
OS Norton Commander

walda
Příspěvky: 60
Registrován: ned čer 02, 2013 5:17 pm
Bydliště: Brno

Re: ROBI 55

#82 Nový příspěvek od walda »

mraveneček píše:
bu2520 píše:myslím, že pístní kroužek tam je, nakonec minulý rok rotavátor běžel odešlo zapalování, nicméně jsem vyměnil i věneček se spínací cívkou (byla popraskaná) ovšem potom už jsem to nenatočil a dal jsem stroj do kůlny. Teď řeším co se ještě stalo. Jako povolání a kůň má opravy a konstrukce elektroniky. Tak že snad úplně levý nejsem, ale nemám zkušenosti.
Už jsem rozhodnutý, že nechám udělat výbrus, jen mám obavy ze zpětné montáže jehlového ložiska. No kdo se bojí s.. v síni.
Horní oko kde je jehlové ložisko, namažeš hustou vazelínou a naskládáš jehly do něj. Ono to chvilku vydrží...
Jestli se můžu připojit, mám takovouto anabázi za sebou s PA-50. Spousta promarněného času - pomohla až generálka kliky a nový výbrus, samozřejmě s novými kroužky. Od té doby pokoj a jede jako hodinky, tahá vozík, rotávátoruje, řádkuje a pracuje jak má.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: ROBI 55

#83 Nový příspěvek od kenybz »

kdyby někdo chtěl tak tu mám skoro komplet motor i s řídítkama
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kopapaka
Příspěvky: 57
Registrován: stř úno 20, 2019 3:45 pm
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: ROBI 55

#84 Nový příspěvek od kopapaka »

Můžu se zeptat, co je to skoro komplet motor?
Robi mám, ale právě motor je asi v háji.
A za kolik by to asi bylo?

romanSK
Příspěvky: 23
Registrován: čtv pro 08, 2016 11:25 am
Bydliště: Bratislava

Re: ROBI 55

#85 Nový příspěvek od romanSK »

Dostal som tento stroj do daru. Vyzera pekne, ale asi sa s nim trosku natrapim. Ani nestartuje.
ale reku, ked som ho uz dostal zadarmo resp za odvoz, tak si mozem donho dovolit vrazit a spravit takmer generalku.

vcera som len v rychlosti vycistil komplet karburator, no nie som v tom zbehnuty. co cim na nom nastavujem? mate daky zjednoduseny navod?
ked som to uz mal ciastocne rozobrate, zda sa mi, ze to moc kompresiu nedrzi. natlacil som ale podla mna to moc rychlo uniklo. no netusim ci tam uz bol robeny vybrus resp kolko ich ma za sebou a ani mi nevedeli povedat. premyslam, som videl kdesi sa da kupit vybruseny valec ako sada aj s piestom a kruzkami na vymenu za stary plus doplatok 50eur. Uvidim ked otestujem co vymyslim zajtra/pozajtra, ked sa mi to podari nastartovat. Mozno to drzi dost len som zvyknuty na uplne ine motory.

romanSK
Příspěvky: 23
Registrován: čtv pro 08, 2016 11:25 am
Bydliště: Bratislava

Re: ROBI 55

#86 Nový příspěvek od romanSK »

Tak uz som sa aj pustil do prace na nom. Novy karburator mi asi trosku pomohol nastartovat, uz to aspon chyti, ale teda chcipne to skor ako sa vobec dostane z vyssich otacok na volnobeh. Bude potrebovat fakt generalku, vybrus, nove gufera, a kopec dalsieho. Ale mam pocit ze si to zasluzi, aj ked asi by sa viac oplatilo daco nove ako do tohoto vrazat peniaze. Ale bavi ma to jrat sa s tym.

Sranda bola, ked som sa rozhodol vymenit olej v prevodovke, nuz bolo tam cca za polievkovu lyzicu stareho namiesto predpisaneho 2 a pol deci. Ktovie ci to nie je este povodny olej z vyroby. :D

jjinro
Příspěvky: 3
Registrován: stř bře 17, 2021 7:58 am
Bydliště: Slovensko

Re: ROBI 55

#87 Nový příspěvek od jjinro »

Dobrý deň.
Nevie niekto poradiť, viem že na robi sa do toho vzduchoveho filtra- ten cierny kominik. Nalieva olej do tej spodnej misky ale neviem či do vnútornej al. vonkajšej. Dakujem za odpoved.

ladislav26
Příspěvky: 1
Registrován: ned dub 11, 2021 10:43 am
Bydliště: Levice

Re: ROBI 55

#88 Nový příspěvek od ladislav26 »

Pekný deň prajem,

nechcem zakladať novú tému, tak sa pripojím. Mám doma Robi 55 rotavátor, praskol mi plávak v karburátore(originál) tak som kúpil nový karburátor s označením KARBURÁTOR NÁHRADA PRE TERRA-VARI/PA50/PA80/PA90/ROBI55, link dole. Vymenil som ho všetko pekne sedelo aj to naštartovalo ale vôbec to nemá silu, proste vo voľnobehu to ide pekne, ale akonáhle pridám plyn tak mi to neotočí ani motyku nič. Tak som vymenil z nového karburátora vybral plavák(ktorý našťastie pasoval) a hodil do starého karburátora a s nim to funguje ako má a Robi ide ako diabol. Treba na tých nových karburátoroch niečo nastaviť ? Lebo zbytočne som vyhodil cca 35 euro za nový typ karburátora keď to nefunguje. Viete mi poradiť ?Ďakujem

https://www.boel.sk/nahradne-diely-vari ... a90robi55/

jjinro
Příspěvky: 3
Registrován: stř bře 17, 2021 7:58 am
Bydliště: Slovensko

Re: ROBI 55

#89 Nový příspěvek od jjinro »

mozno na to novom bola zla tryska.

jjinro
Příspěvky: 3
Registrován: stř bře 17, 2021 7:58 am
Bydliště: Slovensko

Re: ROBI 55

#90 Nový příspěvek od jjinro »

skus vymenit tu trysku zo stareho do noveho. A na trysku jemno je z mosadze.

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“