TERA VARI stávkuje motor.

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Dalibor
Příspěvky: 29
Registrován: úte pro 29, 2009 2:34 am
Bydliště: Kostelec 28163

TERA VARI stávkuje motor.

#1 Nový příspěvek od Dalibor »

TERA VARI jikov agrozet z roku 1982.
Vážení, trochu se za tento dotaz stydím, ale nejde jinak. Jsem už starší ročník a za mlada nám jezdilo všechno od mopeda až po jakýkoli dvoutakt včetně Warťase, nebylo to nic složitého. Pak jsme přesedlali na dvoustopá a potom na to co nosilo kalhotky a vše s úspěchem.
Ale dnes jsem vedle jak ta jedle. Mám frézu Tera Vari Jikov z roku 1982 a mrcha nejde motor. Z jara normálně jezdil, ale tahle porucha není „úraz“ ale dlouhodobý vývoj. Mám několik kusů, a do té co jezdila jsem dal completo karburátor-několik, zapalování také min dvoje a poslední co mne napadlo vyměnit spodní gufero od odstředivé spojky a pořád nic. Zbývá jen vyměnit gufero pod zapalováním a potom šoféra a asi se k tomu poslednímu schyluje.
A o co jde. Nastartuji na sytič, blafne to a chcípne, normálka. Vypnu sytič a startuji. Napřed blafe na volnoběh bez plynu, pak se vytočí i bez plynu do vysokých otáček, potom jako když vypne jiskra - chcípák a dotáčí se setrvačností do zastavení. Jen když přidám plný plyn, zase se vzpamatuje, zase vysoké otáčky a znovu chcípá.
Nejde ani tak o mojí práci (vývoj stahováku na unašeč odstředivé spojky) moji práci (několik dní) a cenu opravy, ale míchá mne to že to je blbý a jednoduchý dvoutakt a nevím co s tím. Všechny díly jsem měnil několikrát a popis poruchy pořád stejný. Jezdit se s tím nedá a koupit novou Hondu se mi nechce. Je drahá a potom by mi nezbylo než cca tři komplety motorů zahodit. Telefonicky jsem kontaktoval několik servisů a po popisu poruchy řekli: tak to dovezte a uvidíme. Já dodám, za min dvojku a opravu drobnosti na kterou nejsem schopen přijít. Popis poruchy je unikátní, při všech kombinacích dílů stejné, jen polomotor je pořád stejný a řešení určitě jednoduché, ale jaké? Už jste se s tím setkali? Díky za rady a když pominu servis tak jste moje poslední naděje, předem děkuji. Dalibor.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: TERA VARI stávkuje motor.

#2 Nový příspěvek od Britt »

Takhle na dálku ti skutečně nikdo neřekne co je za problém. Dvoutakt je konstručně jednoduchý, ale také velice citlivý na seřízení. Podle příznaků bych hledal problém v karburaci, počínaje vzduchým filtrem a tlumičem výfuku bych končil. Gufera na klice bych dal obě nové i s ložisky, když se v tom budeš hrabat.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: TERA VARI stávkuje motor.

#3 Nový příspěvek od DYK »

U těhle Jikovů odchází více gufero pod setrvačníkem, tedy to horní. Pokud ti motor někdy "kopl" můžeš mít "střelený" gufero a zase to odnáší to horní. Sundáš setrvačník a vydíš ho povyjetý a nakřivo. Každej mění spodní gufero na horní se moc nechce. Chápu to, ale mělo by to být přesně obráceně. Když ne teda měnit obě.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Dalibor
Příspěvky: 29
Registrován: úte pro 29, 2009 2:34 am
Bydliště: Kostelec 28163

Re: TERA VARI stávkuje motor.

#4 Nový příspěvek od Dalibor »

Díky za rady, ale měnil jsem i zapalovací desku a toho vystřeleného simerinku bych si jistě všiml. Proběhl tady dotaz "odkud jsi" ale již jsem jej nanašel pro odpověď. Pokud to bude únosné, jsem od Kostelce nad č lesy dojedu kamkoli když mi s tím někdo pomůže.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: TERA VARI stávkuje motor.

#5 Nový příspěvek od Britt »

Na tom simerinku nepoznáš, že je vydřený a přisává to vzduch do karteru, to už by musel být hodně zrasovaný, aby to bylo vidět. Může tam být vydřená drážka na hřídeli od dosedací hrany a ztvrdlé gufero a nazdar.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Dalibor
Příspěvky: 29
Registrován: úte pro 29, 2009 2:34 am
Bydliště: Kostelec 28163

Re: TERA VARI stávkuje motor.

#6 Nový příspěvek od Dalibor »

Britte díky. Je to poslední šance, jinak jdu na čtyřtakt. Mám to na práci a ne na hraní s tím v dílně.

modráček
Příspěvky: 181
Registrován: pon čer 01, 2015 7:44 am
Bydliště: pz

Re: TERA VARI stávkuje motor.

#7 Nový příspěvek od modráček »

Dalibore,jít na čtyřtakt bych taky doporučil.Když budeš používat palivo prosté biosložek,jednou za rok vyměníš olej v motoru,tak to bude všechno . Jistě , předpoklad je že nemáš pozemky ve svahu , kde by se nový motor už nemazal.

Dalibor
Příspěvky: 29
Registrován: úte pro 29, 2009 2:34 am
Bydliště: Kostelec 28163

Re: TERA VARI stávkuje motor.

#8 Nový příspěvek od Dalibor »

Nemám nic ve svahu, ale co s tím starým? Je v tom kus kapitálu a moje ostuda že to nedokáži rozchodit. Již TGM s tím voral a vydrželo to věky a já to hodím do zběru?

duchodce
Příspěvky: 4444
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: TERA VARI stávkuje motor.

#9 Nový příspěvek od duchodce »

U 4 taktu ti přibudou ještě rozvod a ventily oproti dvoutaktu. Když tohle začne trucovat je nějaký střelený simering brnkačka. A tam začne z toho ještě téci olej ,který musíš jednou ročně měnit.A dodatek o tom že musíš používat palivo bez biosraček ..... :'( Pohlédni se kolem sebe , dvoutaktní Tery opravuje kde kdo a oproti opravě čtyřtaktu /pokud si to neděláš sám a to ty asi nejsi ten případ/ je to "zadarmo".
A ještě dodatek - škoda že jsi dost z daleka soused vedle Jičína se s tím částečně živí...
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Dalibor
Příspěvky: 29
Registrován: úte pro 29, 2009 2:34 am
Bydliště: Kostelec 28163

Re: TERA VARI stávkuje motor.

#10 Nový příspěvek od Dalibor »

Zdravím.
Rád bychpoužil tvého souseda od Jičína. Je to pro mne cca osmdesítka, ale stálo by to za to než zkoumat doma co s tím.
Ideální by to bylo na počkání, hodinku nebo dvě, abych tam nemusel ject dvakrát. Prosím kontaktuj jej a uvidíme.
Dalibor Kostelec.

duchodce
Příspěvky: 4444
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: TERA VARI stávkuje motor.

#11 Nový příspěvek od duchodce »

Jenom dotaz ,o který Kostelec se jedná? Nad Labem ,Červený,atd...
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Dalibor
Příspěvky: 29
Registrován: úte pro 29, 2009 2:34 am
Bydliště: Kostelec 28163

Re: TERA VARI stávkuje motor.

#12 Nový příspěvek od Dalibor »

Promiň za neůplnou informaci. Kostele nad č lesy 28163. Máš nápad? Sem s ním.

hobr
Příspěvky: 3814
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: TERA VARI stávkuje motor.

#13 Nový příspěvek od hobr »

Rád bych Ti pomohl - vedle v dědině je šikovný mechanik na Variny a Terry. Ježe je to trochu z ruky... :-/
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: TERA VARI stávkuje motor.

#14 Nový příspěvek od Pavel »

zavolej do mb do agrozetu na letisti jetam sikovnej chlapek na tyhle motory vrsovak jestli by se ti na to nemrk

duchodce
Příspěvky: 4444
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: TERA VARI stávkuje motor.

#15 Nový příspěvek od duchodce »

Taky si myslím ,že bys našel něco poblíž. Já nyní trochu marodím ,nemůžu z baráku /covi to není ale infekce jo/když do konce týdne nic neseženeš ,tak se za ním vydám ,musím osobně ,jinak mě pošle do p..e ,telefonem nic nebere, chce vědět podrobnosti a navíc jak jsem se dozvěděl už ho živí hlavně Zetory.
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“