Dakr FD-3 - orba a iné pôdne práce

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
masko88
Příspěvky: 35
Registrován: stř kvě 23, 2018 1:10 pm
Bydliště: KNM

Dakr FD-3 - orba a iné pôdne práce

#1 Nový příspěvek od masko88 »

Ahojte, dlhšie sa pohrávam s myšlienkou orby s Dakr-om FD-3. Teraz ma k tomu vedie najmä rozobrané mini v garáži na ktorom som to mal v pláne robiť :) A zároveň by som rád minimalizoval počty strojov a najmä pohonných jednotiek.
Ak sa to tu už rozoberalo, sorry za duplikát, ale našiel som len, že to proste nejde.
Z môjho laického pohľadu tomu bráni:
- chýbajúci záves na náradie (pripevnenie sa dá vyrobiť a úchyt náradia použiť napr. z agzat-u)
- gumená zástera medzi kolesami(ktorá sa dá vybrať)
- nevhodné pneu (ktoré by sa dali vymeniť)

Vopred ďakujem za tipy a postrehy.
MT8 Mini 070
Dakr FD3

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Dakr FD-3 - orba a iné pôdne práce

#2 Nový příspěvek od ITS »

Probíralo se to tady xkrát.
Stroj má hydrostatickou převodovku, která je dimenzovaná na pojezd při sekání po předpokládanou dobu životnosti stroje a nová představuje třetinu ceny stroje. To není na orání !

masko88
Příspěvky: 35
Registrován: stř kvě 23, 2018 1:10 pm
Bydliště: KNM

Re: Dakr FD-3 - orba a iné pôdne práce

#3 Nový příspěvek od masko88 »

Ďakujem za vysvetlenie. V témach, ktoré som našiel bolo len všeobecne uvedené, že to nejde. Ak ma niekto nasmeruje na tému, kde sa to trochu rozobralo, budem vďačný.
Podľa výrobcu sa v FD-3 používa Tuff Torq K46 v FD-5 Tuff Torq K62. Podľa dostupných info je K62 radená už medzi profi, môže byť s uzávierkou, má väčšiu svahovú dostupnosť a nádrž s kontrolou oleja.
S FD-5 už orba možná je, zároveň je tu ale vyššia hmotnosť stroja a celkové zaťaženie.
Nevravím, že s tým chcem orať 1ha, viac ako 300m2 to zrejme nikdy nebude. Preto si myslím, že pri rozumnom použití by to prevodovka vydržať mohla. Zároveň výrobca na ten traktor ponúka dvojmontáž, prezentuje to s fotkami s plnou korbou dreva čo je na prevodovku zrejme vyššia záťaž ako rekreačná orba.
Až na nejaké detaily som s FD-3 som veľmi spokojný, preto by som len chcel rozšíriť jeho použitie. A to aj za cenu, že ak v budúcnosti prevodovka odíde(čo zrejme skôr či neskôr nastane), zvažoval by som výmenu za niečo robustnejšie.
MT8 Mini 070
Dakr FD3

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Dakr FD-3 - orba a iné pôdne práce

#4 Nový příspěvek od ITS »

Stroje s touto převodovkou jsou určené na sekání trávy, obracení a popřípadě frézování sněhu. Není nic lepšího pro citlivou regulaci pojezdu a reverzaci. Pokud potřebuješ provádět tyto práce, pak máš nejlepší stroj na světě. Pokud jej zničíš při orbě a pak si koupíš něco silnějšího, tak to nebude na tu trávu.
Já bych s tím v životě neoral. Profi převodovka je profi na sečení. To není k dlouhodobému maximálnímu tahu v orbě. I ten převoz vozíku je oproti orbě nesrovnatelně lehčí.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Dakr FD-3 - orba a iné pôdne práce

#5 Nový příspěvek od Atlan »

Ved nech vyskusa, policko o rozmere 50x20m bude orat 20h. Jedna brazda, odstavit a cakat kym vychladne. A mozno ani nedoorie lebo sa to rozsype. Ja by som to nenicil.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

masko88
Příspěvky: 35
Registrován: stř kvě 23, 2018 1:10 pm
Bydliště: KNM

Re: Dakr FD-3 - orba a iné pôdne práce

#6 Nový příspěvek od masko88 »

Vďaka, podľa reakcií súdim, že je to pre tú prevodovku asi naozaj moc. Keď som hovoril o niečom silnejšom, myslel som výmenu prevodovky, nie celého traktora. Našiel som napr. swap za K66:
https://www.mytractorforum.com/threads/ ... nny.56908/
V každom prípade by som to riešil, až keď sa táto (ak sa) rozsype.
MT8 Mini 070
Dakr FD3

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“