Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrobci

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
larryonov
Příspěvky: 11
Registrován: pon říj 29, 2018 8:29 am
Bydliště: Hradec Králové

Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrobci

#1 Nový příspěvek od larryonov »

Zdravím všechny příznivce traktorů všeho druhu,

nějakou dobu už sleduju tohle fórum, protože si vybírám 1osej traktor pro příští sezónu. Narovinu, čím víc to studuju, tím víc se mi rozplývá finální rozhodnutí.

Požadavky jsou:
bubnová sekačka
mulčovač
rotavátor (ale nepohrdnu i příslušenstvím pro další zemní práce)
štěpkovač
časem i třeba sedačka a možná bych šel i do obraceče na seno

Další požadavky/udržovaná plocha:
2-3x za rok cca 0,5ha luk většinou rovinaté/mírný svah, cca 1000 m2 okolo chalupy mulčovat, prokypřit případné záhony, zlikvidovat větve, sem tam odvoz nějakého dřeva (na to se mi líbí podvozek kor220 spolu s korbou na dřevo, velký vozík se mi zdá příliš velký kvůli skladnosti) anebo moto kolečko

+ skladnost - volím 1osý traktor z toho důvodu, že s ním potřebuju zajet dovnitř do chalupy kvůli zlodějům, nemám k dispozici stodolu ani garáž, převážet na vozíku chalupa-domov nechci.
+ servis v rozumné vzdálenosti od bydliště (okolí HK), dostupnost náhradních dílů.

Stávající stav je, že udržuju louky s bubnovou sekačkou BDR Perla (Mountfield) + na mulčování používám standard sekačku od stejného výrobce.

Moje úvahy začínaly u Vari (pohonné jednotky o výkonu mojí stávající bubnové sekačky), potom směr Dakr (otázka kolem výdrže hydrostatu), pak na BCS (prodává to vůbec někdo), pak zase zpátky Dakr.

Moje další otázka směřuje ke kompatibilitě mezi výrobci. Viděl jsem tu video, jak někdo používá KOR220 od Dakru na pohonné jednotce BCS. Napadá mě, je složité je to předělat? Potom BCS má vývod na hřídel, ale znamená to v praxi, že musím používat jenom adaptéry od BCS? Existuje nějaký "univerzální" výrobce adaptérů?

Budu vděčný za vaše komentáře..

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#2 Nový příspěvek od DYK »

Volbou BCS se dostaneš úplně někam jinam, s cenama řádově taky od Vari či Dakru, ale ano, BCS používá připojení aktivních adaptérů ale nejen jich, jako typizované. To znamená, že si lze pořídit různé adaptery různých výrobců a budou sedět a fungovat. Stejně ti výrobci dělají věci jako svoje a dělají totéž v barvách značky jednoosáku. Ale je to tak, že pokud si napočítáš Vari za 70-80tisíc pak BCS vo kilo víc a to minimálně. Samozřejmě BCS se v ČR prodává, ale počtem prodejců je dáno i dostupnost ND a snad i servis. Většina dílů se ale určitě objednává a hodnotí dle aktuálního kurzu, není to jak přijít k prodejci Vari a prostě to koupit a jít domů. Všechno má svoje a je třeba se krok po kroku rozhodovat. Kromě BCS se dá pořídit také Goldoni což je strojek, který mě oslovuje více a jeden adaptér pasuje k oběma strojům. To jen na margo toho aktivního typizovaného připojení. BCS a třeba to Goldoni na první pohled nemají zase tak šílenou cenu, ale je třeba se seznámit, co vše je třeba dokoupit ke kompletaci, což se neuvádí a pak to začne. Nechci z tebe dělat socku, pokud ale zasolíš italský jednoosáky, dostaneš jiný nářadí, to jo. Jde o to, jestli se to zúročí a tak, chápeš.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

larryonov
Příspěvky: 11
Registrován: pon říj 29, 2018 8:29 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#3 Nový příspěvek od larryonov »

Kdyby to také někoho zajímalo, přidávám odkaz na výrobce Goldoni, jak zmínil DYK:
https://issuu.com/goldonispa/docs/goldo ... 20_v06_ita (italsky :vysmech:)

Můžeš konkrétně uvést, které vybavení od českého výrobce lze bez nějakých garážových úprav napojit na BSC? Jde to takhle říct?

Jinak můj rozpočet je max. cca 150 tis. Kč. Nejspíš zůstanu u výrobců v ČR, ale zase chci, aby můj stroj při rozumné údržbě přežil třeba 15 sezón.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#4 Nový příspěvek od DYK »

Dakr žene všechno řemenem, Vari má jiné "svoje" připojovací rozměry. Vzhledem k rozdílnosti výkonu strojů - ŽÁDNÉ!!!
Tady je ukázka rychozávěsu na "všechno" tím pádem se dají připojit ruzní výrobci daného stroje určeného pro jednoosáky http://obchod.sdotechnika.cz/Rychlozave ... CS-d91.htm
A jestli Goldoni, tak TADY
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Jarda Malich
Příspěvky: 236
Registrován: pát dub 08, 2016 7:42 am
Bydliště: Vrchlabí

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#5 Nový příspěvek od Jarda Malich »

Pokud to vezmu pohledem z očí člověka, kterej se nechce trápit s nějakými řemenovými nesmysly, pak bych všema deseti bral Vari. Zapojíš k tomu všechno co píšeš ve svým příspěvku, navíc příslušenství jako štěpkovač a bubnovka mi přijdou tak jako o level výš po stránce zpracování. Ty větší stroje jako Goldoni/BCS budou asi super, jen s dílama to bude zřejmě malinko horší a nemluvím o ceně. Bazarovku bych ani snad nekupoval.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#6 Nový příspěvek od DYK »

Jo no díly na BCS či Goldoni nebude problém, problém bude s rychlostí dodání, teda co na Vari, ale třeba i Dakra koupím u prodejce hned, na to budu čekat když dobře, týden. O ceně nemluvě, no. Je i fakt, že beznářaďové připojování u Vari je rychlé, jasné a snad i blbuvzdorné. Kdyby v zadání nebylo "prokypřit případné záhony" snad bych se zmínil i o Vari Raptor. Jenže pak zase ty větve!! Rapido je něco, co nemá chybu a já teď topím to, co jsem na jaře pomlel. A Rapido je pro pohonnou jednotku Vari, asi by nemělo smysl, pořizovat s vlastním motorem. Díky konstrukčním změnám, kde přibyl těžší setrvačník se už tak moc nepozná silný - slabší motor. Takže vlastně ano, jak bylo napsáno, k Vari vlastně připojíš všechno, co chceš. BCS nebo Goldoni jsou jiná třída jednoosáků, jsou to vlastně dnes nosiče adaptérů, mají omezenou rychlost tak, že se k dopravě vůbec nehodí. Nepohybují se více, než 4km/h. Odpověď znají v Bruselu. I jiné věci tam jsou. Jako bezpečnostní prvek chránící obsluhu - stroj musí zastavit a odpojit náhon, motor však nesmí zhasnout. U Vari postačí zkratovací spínač zapalování, protože Vari je zařazeno tam kde je platí zde jiné. To jen taková odbočka. Jo a se 150ti se do všech požadavků stejně nevlezeš s Italama.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

larryonov
Příspěvky: 11
Registrován: pon říj 29, 2018 8:29 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#7 Nový příspěvek od larryonov »

Můžeš prosím trochu rozvést, v čem vidíš problém při použití řemenů, anebo v jakém smyslu píšeš o trápení?

Jarda Malich
Příspěvky: 236
Registrován: pát dub 08, 2016 7:42 am
Bydliště: Vrchlabí

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#8 Nový příspěvek od Jarda Malich »

Třeba například při tahání nákladů - pokud chceš jezdit třeba i do lesa, na řemeňáky zapomeň. Na tahání vozejku s dřívím je ideální klasická mechanická převodovka, která je při naplnění správným typem oleje naprosto blbuvzdorná. Samozřejmě, že i tady se nesmí přetěžovat. Někteří tvrdí, že naloženou korbu dříví můžeš tahat i s hydrem, což je ale absolutní nesmysl. Bez zesílenýho chlazení a pořádnejch vnitřností je za pět let po ní a na záruční kulanci zapomeň. Vozejk plnej sena ano, dřeva ne.
Na to tvoje používání je vlastně asi Vari nejlepší možností, protože dobře splní to, co chceš - rotavátor, drcení, sekání a možná i něco dalšího jako orbu. Záběr u mulčovače není nic extra, ale na tvoji plochu zcela jistě dostačí. Ke všemu má i s bubnovkou převod kardanem a přehození je coby dup. A ten štěpkovač, to je báseň....

larryonov
Příspěvky: 11
Registrován: pon říj 29, 2018 8:29 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#9 Nový příspěvek od larryonov »

Je pravda, že u Vari je přehazování adaptérů opravdu pohodička a když porovnám Dakr a Vari štěpkovač, tak Dakr mi z videí na netu přijde jako parodie, jak se tam s tím obsluha pere.

Asi se zeptám úplně blbě, ale proč Vari používá relativně málo výkonné motory? Např. motor u nejsilnější pohonné jednotky Vari HONDA GSV 190 má udávaný výkon 6.5 HP, zatímco u Dakr FD3 jste někde na dvojnásobku. Neprojevuje se to potom při práci?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#10 Nový příspěvek od Atlan »

Odstrediva mala spojka, a astymi malymi koleckami ten vykon nedostanes na zem.

Tak ze 6.5 na taky lahky traktor s kolesami co to ma staci.
(i ked na niektore cinosti bu to asi vykon chcelo, ale zit sa stym da.

Dyk ti povie ci ide namontovat motor xp200 ten je trosicku vykonejsi.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#11 Nový příspěvek od DYK »

To jsou teda dotazy?!! Asi fakt blbé a zde nepříslušné ke kvalifikované odpovědi. Ptej se na https://www.vari.cz/ ve foru určitě dostaneš 100%. Vari je výrobcem MALÉ zahradní a komunální techniky. Kdo chce výkon dvojnásobný, má k dispozici již zmíněný BCS, Pasqualli a pod.
Ta malá 80mm spojka má lepší přenos výkonu a přenese víc výkonu, než dvoučelisťová 120mm spojka. Měřeno - potvrzeno. Jenže někomu zase odstředivka nesedí. Taky bych měl raději klasicky ovládanou spojku. Není - není. BCS má kuželovou spojku. Celkem vydrží, ale pak je to ranec, relativně. Vari používá 12" kola, u BCS je standard 10", dvanáctky za příplatek a je otázka zda-li a o kolik je to 12 - 14 koňové BCS třeba těžší než může být Vari. BCS ten výkon předá? Variho nevýhoda je těžiště, ale zase má větší světlou výšku.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Jarda Malich
Příspěvky: 236
Registrován: pát dub 08, 2016 7:42 am
Bydliště: Vrchlabí

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#12 Nový příspěvek od Jarda Malich »

Porovnávat DAKR FD-3 a Vari nedává smysl. FD-3 je jednou tak velký hydronosič vercajku. Vari je menší stroj s mechanickými převodovkami, s jedním motorem můžete dělat od orby přes sečení a úklid sněhu, drcení až po mytí dlažby či sázení brambor sazečem. Motory pro všechny práce stačí - XP 200 je zlatá střední cesta, Honda GSV je ještě o malounko silnější. Právě ve vícefunkčnosti, vymakaným příslušenstvím a jednoduchý přestavitelnosti, spočívá největší výhoda.

larryonov
Příspěvky: 11
Registrován: pon říj 29, 2018 8:29 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#13 Nový příspěvek od larryonov »

Podle toho, co píšete se moje myšlenky utřídily tím způsobem, že nejspíš pujdu do Vari a přestávám to vnímat jako kompromis, ale jako dobrou volbu :). Kromě nářadí se mi líbí celkově komunita i jejich blog. Třeba luční brány jsou něco, co potřebuju, i když se (ještě) sériově nevyrábějí: https://moje.vari.cz/41423-na-louky-se-smykem/ . Super je, že existují stroje staré desítky let a pořád fungují.

Jo, internet - i ten anglickej - je plnej toho, že hydropřevod se nehodí na tahání nákladů, s čímž asi souhlasím a nechci tu rozjíždět diskuzi tohodle typu. Na druhou stranu jsem ale nikdy neviděl nikoho psát z praxe, že si koupil stroj s hydropřevodem a pak se mu to posralo anebo naopak že vše OK.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#14 Nový příspěvek od DYK »

Ale ujasni si svoji volbu tak nějak sám se sebou, nepodléhej jen někde, nějaké, něčí argumentaci? Včetně té mé zde. Kupující musí vědět a snad u všeho, že co zvolil mu opravdu postačí, ne že jen "Vy jste říkali". . . .
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

andre.marek
Příspěvky: 640
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#15 Nový příspěvek od andre.marek »

Jak se na Vari volí rychlost?
Mám Dakra a jsem s hydropojezdem spokojen, hlavně co se týče okamžitého nastavení rychlosti při sečení s ohledem na množství hmoty 8)
Zase je fakt, že ten pohon nářadí řemenem není úplně ideální, ale není to nic hrozného - jde hlavně o výměnu nářadí a dopínání řemene. Já používám sekačku a dříve, než jsem pořídil traktor tak obracečku a měl jsem 2 řemeny, takže jsem nemusel řešit dopínání při každé výměně. Teď v sezóně jsem měl trvale sekačku, takže jsem to už neřešil. Mám diskovku 125cm - tento výrobek je až na malé mouchy skvělý, jsem s ním a jeho výkonem nadmíru spokojen.
To jen tak aby jsi měl o čem přemýšlet... :)

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“