Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrobci

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#16 Nový příspěvek od DYK »

Samozřejmě nevím, ale asi používáš FD2 jako nosič adaptérů, podle popisu a věřím, že ti to vyhovuje. Volba pojezdové rychlosti je v tomto případě jistě jemnější a pohodlnější. Jak ale obstojí v terénu se 400 kg vlekem v četně obsluhy? Jak dlouho? Jak obstojí v práci v zemině? Kultivace, nahrnování a pod? Jako zdroj výkonu na vše kolem sena nebo jen sečení trávy ale asi dobrý, proč ne.
A jak se řadí na Vari? Úplně stejně, jako na kterékoli jiné mechanické převodovce bez synchronizace a s tím, že výrobce nedoporučuje volbu či změnu rychlostního stupně za pohybu. (za jízdy)
Hydrostatický pohon není vždy a na všem k zavržení. Jen takový pohon se velice liší konstrukcí a tedy i cenou.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

andre.marek
Příspěvky: 640
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#17 Nový příspěvek od andre.marek »

Jj, mám FD2H s hydrostatem, ale nemyslel jsem ten příspěvek nějak zle.
Ten dotaz na řazení rychlosti byl myšlen jestli je tam převodovka - protože na Dakru FD2 bez hydrostatu se to řešilo přehazováním řemenů na pojezdu :tyty: to byla hrůza... Byly jen 3 rychlosti, bez zpátečky. :'(
Používám ho hlavně na to seno, sem tam převážím dřevo na řiditelném vozíku který se připojuje napřímo zepředu, místo adaptérů - nosnost 220kg. S tímto provozováním jsem spokojen. Samozřejmě to není na tahání velkých nákladů a práci v hlíně - chybí hmotnost, nelze přenést výkon.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#18 Nový příspěvek od DYK »

Já ti nic nevytýkám a nepochopil jsem to nějak zle. Vari má prostě 3 dopředné rychlosti a jednu zpátečku. To na pojezdové převodovce. Na převodovce s aktivním vývodem má pouze jenu rychlost vpřed a může mít i zpátečku.
Jak jsem psal FD2 jako nosič adaptérů dobrý Vari bude ale asi univerzálnější.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

larryonov
Příspěvky: 11
Registrován: pon říj 29, 2018 8:29 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#19 Nový příspěvek od larryonov »

Andre - co se tyka toho 220kg voziku, jak uz svuj stroj provozujes dlouho? A mas krome prepravky na drevo i variantu s koleckem?

andre.marek
Příspěvky: 640
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#20 Nový příspěvek od andre.marek »

Mám pouze vozík na dřevo, o korbě jsem uvažoval, ale zatím není.
Ten vozík na dřevo jsem koupil loni když jsem dělal dřevo. Odvozil 15m3 - potřeboval jsem vozit nařezané 60cm špalky do kopce a na kolečkách by to bylo nekonečné.
Teď na něm vozím naopak dřevo ke kotli, projedu dveřma, takže až ke kotli. 8)

larryonov
Příspěvky: 11
Registrován: pon říj 29, 2018 8:29 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#21 Nový příspěvek od larryonov »

Je to asi pul roku, co jsem sem dával tohle tema. Nakonec jsem se rozhodl pro Vari s motorem GSV 190, kte kterýmu jsem "zdarma" dostal vozejk ANV-400. Treba se to bude nekomu hodit, tak sem napíšu nekolik postrehu.

S Vari systémem jsem vesmes spokojeny, jenom me zaskocila hmotnost a nekdy i obtiznost manipulace. Jde napríklad o zouvani kol, prehazovani na rotavator, ale i dalsi veci. Skoda, že za ty roky na to neexistujou nejaky bazmechty viz formule 1. Ve volnym case chodim cvicit do posilovny, takze to preziju, ale byt duchodce po operaci plotynek..

Skvela je komunita ohledne Vari, v kazdym malym meste znackova prodejna nebo zivnostnik se servisem. Plnej internet inzeratu, kde se da vsechno koupit z druhy ruky.

dsk317+vozík
Super vec na odvoz cehokoliv. Jezdim radeji s uzaverkama, takze se fakt dost blbe zataci, chce to pouzit hodne sily. Rozhodne to nejde tak snadno, jak je ukazano na reklamnich videich. Jako vysmech mi prijde ta nozka, ktera drzi prevodovku na kolech. Funglovka stoji okolo litru a jeste to neni presne na vysku, koliba se to ze strany na stranu jak ozraly - nebo to ma nejakej ucel?

rotavator, pluh, hrobkovací radlice
Zatim jsem zkousel jenom rotavator a spokojenost. Skoda, ze to neni trochu vic blbuvzdorny. Nesundal jsem si nosic na 33 kg zavazi a krouhlo mi to zavit na sroubech, ktery to drzi :-D, takze jsem je pak musel uriznout.

dsk316+mulcovac tajfun
Relativne spokojenost, diky vykyvu to krasne kopiruje teren a asi to budu mit namisto zahradni sekacky na travu. I kdyz vyska seceni by mohla byt o neco nizsi. Nemam jenom rad manipulaci s tim, kdy se mulcovac da dost blbe vzit do rukou a taky vazi asi 30 kilo. Taky se mi parkrat stalo, ze po zmacknuti "brzdy" mi nevypnul pohon kol a zboural jsem to, co jsem nechtel. Asi mam blbe serizeny lanko. Neni to na sekani clenitich zahrad, protoze se s tim rucne dost blbe couva, ale mam verzi prevodovky bez zpatecky.

stepkovac rapido (varianta 2019)
Super vec, sezere uplne vsechno. Stepkoval jsem i rok stary vetve. Ale cim cerstvejsi, tim lepsi. Vyhoz ma nizko, takze se pod tim rychle vytvori kupa stepky, ktera muze ucpat snek. Na druhou stranu to ma teziste celkem vysoko, takze pri jizde po hrbolaty louce jsem to uz prevratil :-D. A pokud Varinu skladujete tak jako ja, tak dobre poslouzi jako drzak motorovy jednotky :-D

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#22 Nový příspěvek od DYK »

Původně jsem chtěl jít odstavec po odstavci a vyjádřit vlastní názor. No raděj ne, ale na straně 9 návodu k používání převodové skříně DSK 317.1 se v kapitole 1.4.6 o sestavení rotačního kypřiče hned úvodem píše o nutnosti demontáže spodního závěsu BZN - 002. Takže na co si vlastně stěžuješ?! (obrazně řečeno). Tato výzva je v návodu označena trojúhelníkem s vykřičníkem. Nevím jak víc jak líp. Jedině napsat na lať. Pokud zápasíš s řídítky nějak vehementně, jednak je to zbytečný a druhak je můžeš nenávratně poškodit. Mulčovač lze připojit k převodovce pouhým najetím převodovkou na spojení a zajistit. Opačným způsobem lze převodovku mulčovače zbavit. Teda až po odjištění. No a strana č 4 odstavec 1.1.1citace: S tímto strojem smí pracovat pouze osoby duševně a fyzicky zdravé, konec citace takže žádná osoba po operaci plotýnek.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 668
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#23 Nový příspěvek od Proximák »

DYK na většinu věcí odpověděl, já jen něco doplním.
DSK-317 + vozík-těžké zatáčení: Píšeš že máš kola natvrdo a že se ti blbě zatáčí. A není to tím, že je máš právě natvrdo? Když by jsi využíval při jízdě volnoběžky, tak by se ti taky zatáčelo tak snadno, jako na firemních videích :) Jak a kdy je využívat je popsáno v návodě k převodovce DSK-317.1/S.
Opěrná noha-kolíbání: Jelikož tu nohu používám i na poli a né jen v garáži, tak celkem ocěňuju, že její výška není na přesno. Né každý mám na poli nebo u něj dokonalou rovinu. Pak by někdo zase nadával, že ta noha je k ničemu, že ji nemůže na trávníku použít.
DSK-316.1PSVN+Tajfun-výška strniště: Je to mulčovač a né sekačka na golfový hřiště. Že je strniště vyšší je uvedeno v návodu k obsluze mulčovače.
-brzda-nevím jestli myslíš brzdu mulčovače a nebo páčku spojky převodovky. Brzdou se stroj normálně nezastavuje! K zastavení slouží právě spojka pojezdu převodovky. Ta je zubová a když je motor v plných otáčkách a převodovka v záběru, nemusí vždy hned vypnout a ani by se takto vypínat neměla. Je potřeba ubrat plyn a až pak mačkat spojku. Na dojíždění k něčemu na přesno to opravdu není. Jak se má se spojkou pojezdu pracovat je uvedeno v návodu k obsluze k převodovce DSK-316.1PSVN.
Chlape, kdyby jsi si přečetl návody, tak by jsi si tu nemusel stěžovat a hlavně by se ti mnohem líp pracovalo :friends:

larryonov
Příspěvky: 11
Registrován: pon říj 29, 2018 8:29 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#24 Nový příspěvek od larryonov »

Diky za reakce. Mozna to tak vypada, ale ja si tu nestezuju. Pisu zkusenosti, ktere mnohdy mohou pramenit i z vlastni blbosti.. Manualy se snazim cist, ale obcas mi neco utece a chybami se clovek uci.

hobr
Příspěvky: 3814
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#25 Nový příspěvek od hobr »

Manuály zásadně čtu, až když jsem v :zadek: ... :vysmech:
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

charles91
Příspěvky: 15
Registrován: sob dub 20, 2019 5:18 pm
Bydliště: Prešov

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#26 Nový příspěvek od charles91 »

Nechcem zakladať novú tému, tak spýtam sa tu.
Plánujem kúpiť k Vari príslušenstvo, hlavne pluh a nastavovacie teleso. Jeden pán mi ponúka pluh obracák a nastavovacie teleso z malotraktora AGZAT.

Našiel som na nete, že to je plne kompatibilné, s VARI.

Je ten pluh je niečim iný ako pluh na VARI. Je nejaký rozdiel - veľkosť, kvalita, vlastnosti pri orbe... Je dobrá voľba isť do pluhu a nastavovacieho teresa z Agzatu, alebo lepšie z VARI?

charles91
Příspěvky: 15
Registrován: sob dub 20, 2019 5:18 pm
Bydliště: Prešov

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#27 Nový příspěvek od charles91 »

Nevie nikto?

Pepa248
Příspěvky: 83
Registrován: čtv dub 21, 2016 8:32 am
Bydliště: Kyjov

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#28 Nový příspěvek od Pepa248 »

Na Agzat jsou, co jsem já viděl, obracáky min. od 2 výrobců. Jeden mám a je o něco větší než originál Vari, ale na Vari pasuje, jen je robustnější a dá se orat větší hloubka. Nastavovací tělesa na Agzat jsem viděl také od 2 výrobců a oba svařované, jeden mám. Pluh i závěs, které mám, pasují na Vari. To co se vám nabízí neznám, takže ve vašem případě neumím odpovědět, ale pasovat by to mělo. Svařovaný závěs na Agzat je nezničitelný. Starší závěsy na Vari jsou z ocelolitiny a rády praskají. Několik jsem jich svařoval. Novější jsou prý pevnější, ale nevím od jakého roku výroby.

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 668
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#29 Nový příspěvek od Proximák »

A nemá Agzat jinou tloušťku závěsu na nářadí? Myslím tu čast která se pak strká do nastavovacího tělesa. Kdysi jsem četl poučku, že na Vari příslušenství patří nastavovací těleso od Vari, na Agzaťácký nářadí zas Agzaťácký nastavovací těleso. Kombinovat to prý nejde. Ale nevím co je na tom pravdy, snad někdo kdo má oboje může posoudit.
Bylo by dobrý udat o jaký typ pluhu se jedná, k Vari bylo také více typů. Pak by mohl někdo poradit

Jarda Malich
Příspěvky: 236
Registrován: pát dub 08, 2016 7:42 am
Bydliště: Vrchlabí

Re: Výběr jednoosého malotraktoru + kompatibilita mezi výrob

#30 Nový příspěvek od Jarda Malich »

Já bych to taky nekombinoval a koupil to co patří k Vari. Nastavovačka a pluh jsou masivní dost.

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“