Vari - zvýšené otáčky po zahřátí

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
holub
Příspěvky: 13
Registrován: ned led 18, 2015 2:26 pm
Bydliště: Hodonín

Vari - zvýšené otáčky po zahřátí

#1 Nový příspěvek od holub »

Zdarec,
jaro se blíží, tak nastává čas dát po zimním spánku stroje do pucu.
Už pár sezon mě trápí problém a nechci s tím stále jezdit do servisu, tak zkusím požádat o radu tady.
Mám Vari, dvoutakt, motor Jikov, typ ani výkon bohužel neznám, ale je to rok 1996 s plastovou nádrží, bezkontakt, bez dekompresoru.
Problém je ten, že po zahřátí se zvýší otáčky motoru tak, že spojka je pořád v záběru. Několikrát servisováno s tím, že "vše jsem vyčistil a seřídil". Jenže cca po měsíci se problém opět objeví a já už vážně nevím co s tím. Gufera vyměněný, svíčka nová, vůle v karbecu dle servisu v normě, filtr čistý... Napadá mě snad už jen regulátor otáček, ale co s ním udělat?? (nejradši bych ho dal úplně pryč, jestli to jde). Už jsem si i říkal že bych koupil novej karburátor, abych měj jistotu že tím to není.
Za každou radu budu rád, díky.

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Vari - zvýšené otáčky po zahřátí

#2 Nový příspěvek od Brendak »

Mám Terru. Plovák se opíral když byl nahoře o karburátor. Takže tam pořád tekl pomaloučku benzín. Když se chvílu jezdilo , tak začaly být vysoké otáčky na volnoběh. Vypadalo to že je to zahřátím motoru , ale bylo to tím že tam po čase pomaloučku natekl benzín. Ohnul se pant na plováku a zatím je to v pořádku. Ale tím jak tam bylo hodně benzínu to šlo taky špatně startovat.

Jěště je možnost trochu přitáhnout spojku na motoru , aby tak brzo nezabírala. A když se po zahřátí zvednou otáčky , tak na karburátoru rukou pootočit šroubek na volnoběh. A otáčky snížit.

A nebo koupit ten nový karburátor. Regulátor otáček s tím asi nebude mít nic společného.

Ještě mě napadlo že by se mohlo špatně vracet plynové lanko v bovdenu.

holub
Příspěvky: 13
Registrován: ned led 18, 2015 2:26 pm
Bydliště: Hodonín

Re: Vari - zvýšené otáčky po zahřátí

#3 Nový příspěvek od holub »

Já nevím, i při vyšších otáčkách chytá normálně, ale na ten plovák se podívám. Lanko se nezasekává. Spíš mi furt vrtá hlavou ten regulátor, když pohnu tím táhlem s pružinkou co od něho vede, tak se otáčky na chvíli sníží a můžu aspoň zařadit.

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Vari - zvýšené otáčky po zahřátí

#4 Nový příspěvek od Brendak »

To s tím táhlem s pružinkou by mělo být v pořádku. To je funkce regulátoru otáček. Když zatlačíš to táhlo jakoby do motoru , tak by měly klesnout otáčky. Když táhlo pustíš zase stoupnou.

Nerad bych tě spletl , ale po opravě karburátoru šly otáčky po zahřátí i u mě nahoru. Řešil jsem to ubráním volnoběhu pootočením šroubku. Ale nevím jestli jsem měl správně seřízený karburátor. Zkoušel jsem to nějak opravit. Po letech se k tomu přidalo špatné startování. To už byl karburátor seřízený. Nakonec jsem teda zjistil že se opírá plovák v horní poloze o tyčku cucáku. Když se zmačkne cucák , tak ponoří plovák dolů a benzín teče do plovákové komory. Nevím jestli tam cucák máš. Novější motory ho myslím nemají.

Ještě tu někdo psal , že se plovák zasekává o ten středový šroub co je v plovákové komoře. Měl to v místě dotyku ošoupané. Možná to proděravělo i plovák. To je v něm pak benzín. Jde to slyšet když plovákem zahrkáš. Jinak je tu téma karburátor Vari. Tam jsi měl ten dotaz dát.

Ještě je v posledním příspěvku psané o osičce plováku: http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... &start=165

holub
Příspěvky: 13
Registrován: ned led 18, 2015 2:26 pm
Bydliště: Hodonín

Re: Vari - zvýšené otáčky po zahřátí

#5 Nový příspěvek od holub »

Cucák tam není.. Když já si furt myslím že to karbecem nebude, plovák kontrolovanej, nebránil bych se i koupi novýho, přece jen nějaká vůle na oskách může být, jen nevím typ :zapomel:
Co ten regulátor, nejde to nějak odpojit nebo vyrušit? Stejně ho nepoužívám..

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Vari - zvýšené otáčky po zahřátí

#6 Nový příspěvek od DYK »

Co to prosím tě meleš, že nevyužíváš regulátor otáček? Když to všechno fungovalo a ty jsi pracoval "na plný plyn" tak ten motor v určitých otáčkách asi drželo co? Když vyrušíš regulátor otáček, může se vytočit až do nesmyslu. To zařízení by se dalo také označit jako omezovač otáček.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Vari - zvýšené otáčky po zahřátí

#7 Nový příspěvek od Brendak »

A nemá na boku nádrže to nastavování otáček? Má to tři polohy. Já to na motoru nemám. To by asi odmontovat šlo.

Pokud bys vykuchal celý omezovač , tak by to bylo jak na Pionýru. Ale na Vari je myslím výkonový regulátor. Když klesnou otáčky motoru vlivem zátěže , regulátor automaticky přidá plyn. A jak psal Dyk naopak když jsou otáčky hodně velké , tak regulátor plyn ubere.

Uživatelský avatar
Lišák1
Příspěvky: 1168
Registrován: úte čer 02, 2009 8:28 pm
Bydliště: Sklené nad Oslavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Vari - zvýšené otáčky po zahřátí

#8 Nový příspěvek od Lišák1 »

Pane bože, když tomu nerozumíš, tak neraď, nebo to demontuje a posere si celý motor. Jinak vždycky platilo, že myslet znamená hovno vědět.
Nissan Terrano 3,0 TDI, Zetor 5211

Kubo
Příspěvky: 219
Registrován: pát říj 24, 2008 1:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Vari - zvýšené otáčky po zahřátí

#9 Nový příspěvek od Kubo »

Vrelo odporučam vyradiť regulator. Prave dnes som skladal motor ktory k nam doniesol zakaznik, "kamarati" v krčme mu poradili nech to vyhodi, veď to tam netreba. Jedno leto to chodilo na rotačnej kose a k nam to doniesol so slovami: "Prosim poskladajte to tak ako to ma byť" Otačky bez obmedzenia sposobili prehriatie a zadretie valca. Takže valec na vybrus, piest, kružky, tesnenia, komplet regulator a vysledna cena opravy 75 eur. Takže odpajajte regulatory, budeme mať viac roboty. Ale važne chlapi, nevyhadzoval by som mechanizmus ktory môže ochraniť môj motor pred poškodenim. A vykon neziskate žiaden pretože pri adekvatnej zaťaži si ten regulator stejne prida plyn na maximum.

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Vari - zvýšené otáčky po zahřátí

#10 Nový příspěvek od Brendak »

Já jsem nepsal vykuchat celý omezovač , ale jen to nastavování do tří poloh , když si myslí že tam je problém.

Myslím že regulátor otáček na Vari funguje stejně jak na motoru Terra. Pod startérem je větrák , který žene vzduch na plechovou klapku. Proti klapce působí pružina. Od klapky jde táhlo , které ovládá klapku v karburátoru. Když se přidá rukou naplno plyn , tak se klapka v karburátoru otevře naplno. Motor točí s větrákem a žene vzduch na plechovou klapku. Ta se oddálý od větráku a zároveň přes táhlo pohne s klapkou v karburátoru. Přiškrtí ji a drží tak max. dovolené otáčky. Pokud vlivem zátěže otáčky klesnou žene větrák míň vzduchu na plechovou klapku a ta se k větráku přiblíží. Přes táhlo se pak víc otevře klapka v karburátoru a stoupne výkon a stoupnou otáčky. Ty se pak zastavý zase na max. dovolených otáčkách. Pružinka která působí proti plechové klapce u větráku je na druhém konci zaháklá do takového hřebínku. Dá se tak víc napnout nebo povolit. Tím se regulují max. dovolené otáčky. Na Vari to neznám. Tam bude to štelování na tři polohy. Myslím že to tak funguje. Když tak mě opravte.

To kolísání otáček jde pěkně slyšet při rotavátorování. Od maximálních po nižší způsobené větší zátěží.

Lišák: To že by se mohl motor zadřít bez regulátoru jsem nevěděl. Ale pochybuju že by ho celý vykuchal. :321: I Dyk mu psal že ho nemá dávat pryč.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Vari - zvýšené otáčky po zahřátí

#11 Nový příspěvek od DYK »

holub píše: Spíš mi furt vrtá hlavou ten regulátor, když pohnu tím táhlem s pružinkou co od něho vede, tak se otáčky na chvíli sníží a můžu aspoň zařadit.
Podle tohoto popisu už by to chtělo vidět. Hřídelka škrtící klapky má přece svoji vratnou pružinu, ta to musí vrátit do volnoběhu a prstem se na regulátoru může už jen přidat, ale ne ještě snížit otáčky. Je to divný. Navíc, při zahřátí motoru je vícero míst kde je možné, že to mírně přisává co nemá, nejen gufera. No a je známo, že drobnej přícuc může zvýšit otáčky. Ne vždy je to díra jak do prdele.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Packard
Příspěvky: 186
Registrován: ned úno 14, 2010 7:43 pm

Re: Vari - zvýšené otáčky po zahřátí

#12 Nový příspěvek od Packard »

Mě to samé dělalo kdysi ještě na Teře. Problém byl na té páčce co ovládá hřídelku v karburátoru. Pokud při tom zahřátém motoru je ten volnoběh zvýšený a touto páčkou pokud na ni prstem zatlačím ty otáčky klesnou na tu hodnutu co mají a po puštění se zase zvednou tak je problém tam. Jsou tam vule díky nimž to není schopno ubrat na minimální otáčky.

holub
Příspěvky: 13
Registrován: ned led 18, 2015 2:26 pm
Bydliště: Hodonín

Re: Vari - zvýšené otáčky po zahřátí

#13 Nový příspěvek od holub »

Díky Brendak za popsání funkce regulátoru, dodnes jsem pořádně nevěděl jak může nějakej kus plechu regulovat otáčky 8)

Tak že by to přece jenom byly nějaký vůle?
Osky do karbecu se prodávají, viděl jsem někde, ale není lepší koupit pro sichr celej karbec?

Jo a ještě jedna otázka hodná blbce co tomu nerozumí, jak zjistím typ motoru, když štítek na motoru není, jen na řídítkach kde stojí jen rok a misto výroby?

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Vari - zvýšené otáčky po zahřátí

#14 Nový příspěvek od DYK »

"Štítek" na motoru je, je vylitý, dá se z toho mmj. vyčíst i měsíc a rok výroby motoru a co která kombinace čísel a písmen přesně znamená ti jistě poradí někdo chytřejší, nežli já.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Vari - zvýšené otáčky po zahřátí

#15 Nový příspěvek od Brendak »

Nevím jestli jsem chytřejší , ale tady je dílenská příručka a v ní by mělo být značení motorů: http://ulozto.cz/x6wHE6Yt/prdlavka-pdf

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“