Volba prvního traktoru - pastviny do 15 ha

Moderátoři: Tata, Tom

Zpráva
Autor
akraix
Příspěvky: 6
Registrován: čtv úno 02, 2017 4:03 pm
Bydliště: Brno

Volba prvního traktoru - pastviny do 15 ha

#1 Nový příspěvek od akraix »

Jsem úplný nováček a potřeboval bych poradit. Mám 15 ha pastvin a potřebuji koupit traktor na sklízení trávy tedy: (traktor nebo malotraktor, sekačku, balikovačku a obracečku plus další příslušenství, pomocí kterého bych dostal všechny balíky do haly).
Vše musím koupit nové a mám na to rozpočet pouze 600 000Kč bez DPH.
Našel jsem nějaké čínské varianty jako YTO, ale bojím se abych víc nezpravoval než jezdil. Je i jiný způsob než se podrobit Číně a když už, tak která Čína něco vydrží?
Děkuji

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: Volba prvního traktoru - pistviny do 15 ha

#2 Nový příspěvek od Matúš »

:D :D Nič v zlom, ale za 600 tis. nekúpiš ani traktor :) Na 15 ha treba aspoň 80 koní.
Keby že niečo staršie, tak nejaký Crystal 8245-10245 alebo 7245, 7745, 5340, 6340, 7340, Proxa, JD 5820, 5720 a pod. U tých posledných by si si musel priplatiť, keďže ti treba ešte príslušenstvo.
Keď nové, tak možno skúsiť Hattat, ale o5 treba priplatiť. Prípadne Foton 504, ale neviem, či sa vojdeš do ceny a napríklad balíky by ti musel robiť niekto iný s dospelým traktorom.
Treba ti traktor s nakladačom, kosačku (asi skôr bubnovku kvôli cene + lepšia kvalita kosenia na nerovných povrchoch), obracačku, zhrabovač, balíkovač (prípadne služba), nejakú vlečku na zvoz balíkov. To je taký základ, ostatné stroje (napr. lúčne brány) dokúpiš časom.

akraix
Příspěvky: 6
Registrován: čtv úno 02, 2017 4:03 pm
Bydliště: Brno

Re: Volba prvního traktoru - pastviny do 15 ha

#3 Nový příspěvek od akraix »

Bohužel podminkou je, aby to bylo nove. Klidně bych jezdil delsi dobu s nějakym malotraktorem, ale chtěl bych všechny ukony včetně balikovani obstarat sam.

Nelinář
Příspěvky: 769
Registrován: pon bře 17, 2014 3:35 pm
Bydliště: Hošťálková

Re: Volba prvního traktoru - pastviny do 15 ha

#4 Nový příspěvek od Nelinář »

No,15 ha je na malotraktor,celkem dost, a 600 list je na velký traktor zase málo,když sem byl na agru, tak tam bylo neco rozumného v dobrém výkonu vystavené. musel bych to pohledat...

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Volba prvního traktoru - pastviny do 15 ha

#5 Nový příspěvek od Tom »

No tak pokud nechceš umírat v novém Majoru, tak to vidím na nějaký Hatat, Foton (Cherry), TYM...prostě co nejsilnější Čína, Turek... Malotraktor na 15 ha, pokud nemá jít jenom o TTP, tak určitě ne.
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

Nelinář
Příspěvky: 769
Registrován: pon bře 17, 2014 3:35 pm
Bydliště: Hošťálková

Re: Volba prvního traktoru - pastviny do 15 ha

#6 Nový příspěvek od Nelinář »

Už sem si vzpomněl, byla to značka Landini,možná tam bylo víc n nebo i,ale tak neak sa to menovalo, ale aj tak je 15 ha na takové zebráčky pořád dost...takže si to že začátku zprotiviš,a pak sa na to vyser..smolis
¨nehledě na to, jak to chceš dělat s jednou mašinou? jako v jeden den oséct 15 ha-pochybuju že to máš v kuse, spíš to bude kus tam, kus hentam, pak hned přerazit obracák, nebo skulovák, abys třeba 3-4 dny obracal seno + skuloval, pak malotraktorem sbalit tyto pozemky a ještě to svézt??????? pane to máš buď kotel hopsinkové šťávy, nebo nadschopnosti. nehledě na to, že většinou sa v sena počasí vysere a zaprší,stačí malá búřka tak jezdíš nanovo, no nevím, možná su suchar, ale do toho bych nešel, Dělám malotraktorem cca 2-2.5 ha a mám toho za ten týden senosečí plný pedál. A to mě balíkuje kámoš s dospělým traktorem. Nebo to budeš dělat na etapy, a na to je léto krátké, nebo sa sedřeš v přepínání hebel za traktor
Nezrazuju ťa od ničeho ale pořádně popřemýšlaj.

Vedra
Příspěvky: 1368
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Volba prvního traktoru - pastviny do 15 ha

#7 Nový příspěvek od Vedra »

Co budeš dělat s tím senem? Nebude lepší to řešit službama? Bude mít traktor nějaké jiné využití nebo bude zbytek roku stát?

akraix
Příspěvky: 6
Registrován: čtv úno 02, 2017 4:03 pm
Bydliště: Brno

Re: Volba prvního traktoru - pastviny do 15 ha

#8 Nový příspěvek od akraix »

Je to nastestí 15 ha v kuse. Metodou služeb jsem to zkoušel, ale mám docela smulu na neochotné sousedy, kteří slibují ale čas si najdou pozdě nebo nikdy, proto mně nezbývá než to udělat od A do Z sám. Jde mě čistě o sklízení sena zbytek roku ho budu používat jen na sníh a sekání trávy kolem ovocných stromů v arealu, což mně přivádí k myšlence, že na to přece jen ten menší traktor bude zase lepší - asi by měl být obratnější a líp se s ním bude manevrovat mezi stromy. Ale potřebuji, aby ten můj koncept na sklízení 15 ha byl proveditelný. Kdybych si odložil 600 000 bez dph na traktor a na zbytek sehnal peníze později, změnilo by se něco zásadně k lepšímu? Zvladl by uz stroj za takové peníze balikovat i velke valce...Díky

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: Volba prvního traktoru - pastviny do 15 ha

#9 Nový příspěvek od Matúš »

To by sa už určite niečo dalo poriešiť 8) Nebolo by to úplne top, ale tých 15 ha by si s tým nejako zvládol.
Inak ak sa smiem spýtať, prečo ten traktor musí byť nový?

akraix
Příspěvky: 6
Registrován: čtv úno 02, 2017 4:03 pm
Bydliště: Brno

Re: Volba prvního traktoru - pastviny do 15 ha

#10 Nový příspěvek od akraix »

Co za stroj navrhujes? Ja ted zkoumam ty Landini, je aby na to byl servis. Puvodně jsem chtěl podpořit Zetor, ale ten je na mě drahy. Ale nemám zkušenosti v oboru, takže když mně řeknete např. hele dej 680 za majora - nečekají te problemy + levny servis, nebo ušetři 150 a potácej se v problémech tak to raději připlatím. Stale se řídím, že nejsem moc bohatý na to, abych mohl kupovat levné věci....Nový - protože ho zkusím vzít přes program Mladý začínající zemědělec

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Volba prvního traktoru - pastviny do 15 ha

#11 Nový příspěvek od Tom »

Zásadní otázka... jaký chceš lis? Jestli chceš lis na velké kulaté balíky, tak na malotraktor rovnou zapomeň. Pokud chceš dělat klasické malé hranaté, tak budiž. A když sena s malotraktorem, tak ať to má výkon, pokud bych to "popsal na Šálkův traktor - když už jsi to strčilo do malotraktorů TK/MT), tak Excelent, 50 HP, buď Vega nebo Cabrio, záleží na prostoru pod stromy. Čelní a boční bubnovka (diskovka) - tam bych se nedržel striktně nabídky p. Šálka, podle terénu obraceč (nějaký starší 5ti rotorový z dovozu), a starší lis na malé balíky taktéž z dovozu. Ber značky, které pořád fungují, alespoň u toho lisu, ať umíš sehnat ND. Ona to zase není taková sranda.
Jinak jak jsem psal, TYM, Foton, Hatat (to je licenčně dělaná malá Valtra v Turecku)... Ale to jsou už větší traktory, nevím jak by byly do sadu. Ale nebál bych se toho... všechny značky normálně v ČR fungují a neslyšel jsem nic zásadně proti.
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: Volba prvního traktoru - pastviny do 15 ha

#12 Nový příspěvek od Matúš »

Neďaleko na družstve majú JD, Valtry a Landini a všetky si chvália, takže toho landini by som sa nebál. Hlavne ide o to, či tam máš servis.
Inak ten úplne nový Major HS či ako sa tomu nadáva už je jakž takž fajn, ale myslím, že sa do ceny nevojdeš. Ja by som šiel do Hattatu. Má to licenciu od Valtry, takže si myslím, že sa tomu dá veriť. Určite aspoň 80 koní, nech to má klímu, do čeláku sa ti zíde aj reverz (ideálne pod zaťažením, ale aj keby nie, tak na tých 15 ha to zvládneš), 4x4, hydraulika aspoň kat. 2, váha aspoň 3,5 tony... Ďalej príslušenstvo kosačka podľa terénu, ak máš nerovnosti, tak bubnová a ak rovina, tak lepšie disková, lenže tam sú ceny o dosť vyššie. Obracač štvorrotorový s hydraulickým sklápaním dohora. Zhrabovač jednorotorový aspoň 3,5 m. A lis sa odvíja od ceny, ale napríklad Welger RP12S a pod. Ďalej nejakú vlečku a čelák.

Berrynator
Příspěvky: 4
Registrován: stř led 18, 2017 3:05 pm
Bydliště: Vlašim

Re: Volba prvního traktoru - pastviny do 15 ha

#13 Nový příspěvek od Berrynator »

akraix nechci ti brát iluze, ale nové podmínky na mladého začínajícího zemědělce vyjdou asi tento měsíc, takže uvidíme, jak to bude, ale v minulém kole byly traktory neuznaný výdaj to za prvé, za druhé na stroje můžeš použít maximálně 45% dotace, tedy cca 540 tis a za třetí nechápu jak s 15 ha můžeš splnit mimimální standardní produkci, která je pro jednotlivá zaměření nutná, pokud tedy k těm 15 ha máš 100 ovcí nebo 20 ks skotu tak možná, pokud ale zvířata nemáš, tak potřebuješ asi 40 ha travin. Chápu, že prolézat ty desítky stran podmínek na dotaci je docela nuda, ale pokud to nejsi ochoten udělat, tak ti raději doporučuji o žádnou dotaci nežádat.

Berrynator
Příspěvky: 4
Registrován: stř led 18, 2017 3:05 pm
Bydliště: Vlašim

Re: Volba prvního traktoru - pastviny do 15 ha

#14 Nový příspěvek od Berrynator »

ještě se musím opravit, ten neuznaný výdaj na traktory jsem si spletl s minulým programovacím obdobím (do 2015), v novém již na traktory žádat můžete, nicméně ostatní věci platily v novém kole a s největší pravděpodobností budou takové i v následujícím kole

Uživatelský avatar
zikajay
Příspěvky: 809
Registrován: sob říj 05, 2013 3:54 pm
Bydliště: Klatovy

Re: Volba prvního traktoru - pastviny do 15 ha

#15 Nový příspěvek od zikajay »

to akraix : sorry jako ale tvoje představy jsou úplně scifi
nejen že představa malotraktoru je úplně zcestná a navíc s mladým zemědělcem se rozluč ten neni dělaný na 15 ha to by si žádal kde kdo

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - TK, MT“