TZ-4K-14 s příkopovým mulčovačem (dvoucestný) ???

Moderátoři: Tata, Tom

Zpráva
Autor
Fido600
Příspěvky: 71
Registrován: stř říj 31, 2007 11:00 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

TZ-4K-14 s příkopovým mulčovačem (dvoucestný) ???

#1 Nový příspěvek od Fido600 »

Zdravím ve spolek
Obracím se nás jako na odborníky na TZ-4K-14 s netradičním dotazem.

Řešíme teď na naší muzejní úzkokolejce ve Zbýšově u Rosic (ww.mpz.cz) problém se sekáním trávy v okolí kolejí. Doposud jsme to dělali ručně, křovinořezem, což bylo vzhledem k délce 3,5km celkem náročné a neefektivní. Proto mě napadlo použít nějaký malotraktor s příkopovou sekačkou (mulčovačem). Vzhledem k tomu že naše železnice má rozchod kolejí 600mm tak mne napadlo na toto požít TZ-4K-14, který má min rozchod kol 700mm, a tak by mohl jezdit po horní hraně kolejí - samozřejmě s dodělanými vodícími železničními koly - bylo by to takové dvoucestné vozidlo. Viz Můj neumělý náčrtek.
Obrázek
Na takt upravený traktor bych chtěl připevnit nějakou příkopovou sekačku (mulčovač) který by dosáhl vedle kolejí. Zároveň bychom chtěli traktor používat i na sekání ostatních ploch, případně na další údržbu areálu muzea.
Obrázek

A teď otázka na vás: provozuje někdo TZ-4K-14 s příkopovou sekačkou? pokud ano s jakým typem? Záběr sekačky nám stačí cca 80 - 100 cm vedle traktoru.
Jak to má udělané standardně TZ-4K-14 s hydraulikou? muselo by se tam něco dodělávat pro pohon sekačky (mulčovače)?

Nebo je toto úplně scestný nápad a sekání trávy v okolí kolejí byste řešili úplně jiným způsobem?


Děkuji za vaše názory, a omluvte prosím mou případnou neznalost. Znám spíš lokomotivy než TéKáčka....

Filip

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: TZ-4K-14 s příkopovým mulčovačem (dvoucestný) ???

#2 Nový příspěvek od ITS »

Příkopové mulčovače se dělají s horizontální hřídelí, tak jak to máš na fotce. Hmotnost velikosti 1 metr je přes 2 metráky. V tom bočním vyložení by to tékáčko převrátilo. Tyto mulčovače vyžadují dvouválec motor. To už není tékáčko, ale novější MT. Pohon z tékáčka je udělaný tak, že není v tahu zadní náprava. To by nevadilo na rovině, ale jakýkoliv kopeček dělá problém. Objíždění stromů a sloupů je kloubákem přímo očistec.
Tedy podle mě je ten nápad k ničemu.

Uživatelský avatar
rimmerworld
Příspěvky: 244
Registrován: pon lis 21, 2016 9:43 pm
Bydliště: Presov

Re: TZ-4K-14 s příkopovým mulčovačem (dvoucestný) ???

#3 Nový příspěvek od rimmerworld »

Mam dvojvalec a teraz som kupil najmensi mulcovac 950 mm.. za traktor..vazi 140 kg.. A teda aj dvojvalec ma co robit aby ho roztocil.. A chybajuci nezavisly vyvod je poriadne obmadzenie.. Pri kazdom zastaveni traktora znova roztacat mulcovac... Cize mozno napad fajn.. Ale nie pre tekacko a mtecko :)

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: TZ-4K-14 s příkopovým mulčovačem (dvoucestný) ???

#4 Nový příspěvek od JardaCNC »

Dle mého je u TK nevyhovují:
1 malý výkon motoru - i jako MTcko - 2 válec.
2 malá váha zadní části traktoru - převážení mulčovacem.
Dalo by se asi řešit přidáním závaží na druhou stranu.
3 při pohonu mulčovace tzv. motorovou závislosti nejde pohánět zadní náprava. Při pohonu jen přední nápravy by nemohli být použity pneumatiky s šípovým vzorem. Kvůli trakci. Řešitelné jinými pneumatikami. Problém ojetí jen půlky šířky pneumatiky.
4 složitost "přidání" vodících kol. A jejich "nadzvednutí" při přejezdu mimo kolejí - už jen otočení v koncové stanici.
5 chybí tzv 3bodovy závěs.
6 v originální verzi chybí další hydraulické okruhy na polohování mulčovace. Dá se dodělat.

Fido600
Příspěvky: 71
Registrován: stř říj 31, 2007 11:00 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: TZ-4K-14 s příkopovým mulčovačem (dvoucestný) ???

#5 Nový příspěvek od Fido600 »

Děkuji vám za vaše názory a připomínky. Budu se tedy poohlížet po jiném stroji, který by tuto práci zvládl.

F.

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - TK, MT“