TK 14, nefunguje pojazd traktora

Moderátoři: Tata, Tom

Zpráva
Autor
marian23
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 19, 2020 8:04 am
Bydliště: Piestany

TK 14, nefunguje pojazd traktora

#1 Nový příspěvek od marian23 »

Zdraví vás páni,

prosím Vás o radu. Mám TK 14, rok 1982, druhý majiteľ. S traktorom pracujem už 10 rokov, takže myslím, že nejakú skúsenosť mám. Používam ho iba na ťahanie (vlečka, pluh, kombinátor... Predsa ma ale prekvapil niečím novým. Pri presune na dvore po naštartovaní, zaradení 1 a pustení spojky v prevodovke niečo cvaklo a traktor ostal stáť. Skúšal som zadadiť iné stupne, reverz a pod., ale traktor sa nerozbehol a motor bežal naprázdno. Skúšal som aj so zadnou nápravou aj bez. Výsledok rovnaký. Diagnostikoval som to na utrhnutú spojkovú lamelu. Dnes je motor dole, spojka v poriadku. Navyše keď som potočil rukou hriadeľ od spojky so zaradenou rýchlosťou a pohonom vpred - vzad traktor sa hýbal (t.j. akoby všetko bolo OK) Akú diagmostiku mi doporučíte aby som zbytočne nepolil aj prevodovku? Ďakujem. Marian.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: TK 14, nefunguje pojazd traktora

#2 Nový příspěvek od thovt »

Je přítlačný talíř spojky v pořádku?

marian23
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 19, 2020 8:04 am
Bydliště: Piestany

Re: TK 14, nefunguje pojazd traktora

#3 Nový příspěvek od marian23 »

Vyzera bez problemov. Asi mi nezostane nic ine ako nahodit motor a vyskusat znovu. Zeby ostalo visiet spojkove lanko? Kontroloval som to hned ako sa prejavila zavada.

marian23
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 19, 2020 8:04 am
Bydliště: Piestany

Re: TK 14, nefunguje pojazd traktora

#4 Nový příspěvek od marian23 »

Tak záhada je vyriešná. Snáď to niekomu pomôže a ušetrí deň práce. Prevodovka a spojka v poriadku. Zotrvačník taktiež bez problémov. Chyba bola v hadičke na mazanie výtlačného ložiska spojky. Hadička zoskočila z oceľovej trubičky. Vďaka jej divnému tvaru (foto v prílohe) sa zašpicateným koncom zaklinila medzi domček ložiska a jeho vodiacu trubku, čo spôsobilo, že spojka ostala visieť. Nepomohlo ani niekoľkonásobné zošliapnutie spojky, aby hadička vyskočila von. Navyše ložisko čiastočne chodilo, takže na pocit neostal úplne mäkký spojový pedál. Ložisko sa nevracalo do koncovej polohy, čo stačilo na to, aby ostala spojka vypnutá. Ložisko sa uvoľnilo, až keď som vybral motor a rukou pohýbal ložiskom. V podstate som ani nezachytil, že by bolo zaklienené. Na príčinu som prišiel až vylučovacou metódou a nasimulovaním polohy vyskočenej hadičky. Snáď len otázka na vás, či sa nieko stretol s takým tvarom ukončenia hadičky, resp. s jej úpravou. Nieje mi jasné, či bola takto origo, alebo tu už niekto predo mnou kutil.
Veľa zdaru a málo porúch.

Marian

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - TK, MT“