Mašina 4x4

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
mašina
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 20, 2013 8:40 pm
Bydliště: žďár nad sázavou

Mašina 4x4

#1 Nový příspěvek od mašina »

Čau. Jistou dobu pokukuju zde na foru po krásných stavbách traktůrků..musím se přiznat že dlouho obdivuju koncepci 4x4...s přední nápravou aro a zadek V3S, prostě takovou tu osvědčenou koncepci. Sice jeden traktůrek už doma je,ale vlivem asi 30-ti letýho provozu a jen menších inovací je stroj spíš už koncepčně nevyhovující. Zejména jako nedostatek je 4x2...a komponenty jako převodovka z pragy RND která už je řádně vyjetá takřka zničená..včetně zadní naprosto neidentifikovatelný nápravy z čehosi která je původně jako výkyvné poloosy s hliníkovou pulenou skříní. Manžety na nohavicích už dávno nejsou...ani tam žádný nepasuji..soukolí (hruška talíř a ložiska ) zatim se točí v oleji s vodou...Puvodně jsem to chtěl přestavět na 4x4..dat tam uaz převodku s rozvodovkou na předek, zachovat tu zadní nápravu s šípákama 7,5-20...i.motor Peugeot 1,9D..s katastrofálním řetězovým mezipřevodem . Rám je sice velmi robustní a výborně spracovanej...jenže by bohužel musel prodělat řadu změn. A tak zkrátka to nechám jezdit tak jak to je a nebudu do teho vrtat. Max jen udržba mírná :-D. Volba tedy padla na novej stroj, jak jsem psal výše: klasická koncepce...
motor: Peugeot 1,9 TD
převodovka: taky peugeot +zavařenej dif.
přídavná převodovka: PV3S
nápravy: předek UAZ 469, zadek PV3S
kola: předek 10/75-15,3 , zadek 12,4-24
řízení: olbytrol
hydraulika: vzadu klasika+čerpadlo tandem pro případnou hydraulickou ruku do lesa
rozchod kol:cca 125 nastřed kol...cca 154 nakraje
použití zejména na drobnější práce kolem stávající chalupy pak kolem nového baráku, do lesa na palivo proto do budoucna i ruka hydraulická do závěsu s klepetama
Práce na stroji pujdou asi pomali, je toho i dost jinýho co činit...práca osvč...barák..rodina...auta doma a pod. Sice na to úplně nespěchám, ale už by se to i hodilo. :)
Zatim jsem ve fázy zkracování přední nápravy..a předělávání disků.. ;-)

mašina
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 20, 2013 8:40 pm
Bydliště: žďár nad sázavou

Re: Mašina 4x4

#2 Nový příspěvek od mašina »

..aby to nevypadalo že to jen nechám všechno vyrobit a pak to jen poskládám...tak musím taky uvezt fakt že v mím okolí je docela problem někde něco udělat...snad tady soused mi trochu věnuje času a občas něco vytočí na soustruhu..jjnak je to bída...nikdo nemá na nic čas...i kovošroty tady stojí za hovno..budem muset holt víc investovat

Uživatelský avatar
Novis
Příspěvky: 858
Registrován: pát úno 21, 2014 6:36 pm
Bydliště: Velke Hamry

Re: Mašina 4x4

#3 Nový příspěvek od Novis »

Pár foteček by to chtělo :smich: stavim podobnou koncepci tak budu sledovat :)


mašina
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 20, 2013 8:40 pm
Bydliště: žďár nad sázavou

Re: Mašina 4x4

#5 Nový příspěvek od mašina »

..tak koonecne jsem trochu pokrocil...prvne jsem musel vyrobit dílenskej jeřáb ...pak došlo na zkracování nápravy. Poloosa byl docela oříšek protože je mezi "konci" jen hrubě kovaná a i nepřesná v ose..prostě origo je jak luk :vztek: ..načež teda za pomoci souseda jsme ji přiměřeně osoustružili a přesadili přez ní trubku..takovou přesuvku. Zaplaťpánbůh se to podařilo v ose a je zkrácená. Nohavicu-polonápravu jsem taky zaříz a a vložil do ní 15cm přesnou trubku aby byla nohavica v ose..a zavařil. Dnes jsem vytvořil i konzolu na kterou se pak našroubuje konstrukce výkyvu. Uhel uložení nápravy jsem mirně sklonil tak cca o 5mm tak aby unašeč kardanu nesměřoval tolik nahoru...cca tak 25mm od vodorovné osy..zase aby zustal trochu zachován záklon svislých čepů. Kolikrát si říkám i podle manželky že kutim furt...ale nejni to tolik vidět :potlesk: hadica31.rajce.idnes.cz/4x4/#20180216_124545.jpg
hadica31.rajce.idnes.cz/4x4/#20180216_124503.jpg
hadica31.rajce.idnes.cz/4x4/#20180209_191128.jpg
hadica31.rajce.idnes.cz/4x4/#20180215_180603.jpg
hadica31.rajce.idnes.cz/4x4/#20180215_180626.jpg
hadica31.rajce.idnes.cz/4x4/#20180216_195153.jpg
hadica31.rajce.idnes.cz/4x4/#20180216_195209.jpg
hadica31.rajce.idnes.cz/4x4/#5.jpg

Toreto
Příspěvky: 5995
Registrován: stř říj 22, 2008 4:48 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Mašina 4x4

#6 Nový příspěvek od Toreto »

Základ na pekný stroj, držím palce 8)

mašina
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 20, 2013 8:40 pm
Bydliště: žďár nad sázavou

Re: Mašina 4x4

#7 Nový příspěvek od mašina »

Děkuji...akorát semnou to bude běh na dlouhou míli :vztek: :smich:

mašina
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 20, 2013 8:40 pm
Bydliště: žďár nad sázavou

Re: Mašina 4x4

#8 Nový příspěvek od mašina »

Chlapi prosím vás..jakou respektive jak dlouhou pístnici používáte na řízení?

mašina
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 20, 2013 8:40 pm
Bydliště: žďár nad sázavou

Re: Mašina 4x4

#9 Nový příspěvek od mašina »

Naměřil jsem aj jsem to tu někde čet že chod pákyřízení/pístnice je 18cm...je to správně?

mašina
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 20, 2013 8:40 pm
Bydliště: žďár nad sázavou

Re: Mašina 4x4

#10 Nový příspěvek od mašina »

Ještě musím dodat případně se omluvit a aj mě to štve že mě sem nějak nejdou dát fotky. Jako když ji dám vybrat tak se strašně dlouho nahrává a nakonec se nenahraje. :shock:

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20329
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Mašina 4x4

#11 Nový příspěvek od vitex »

Dej fotky na Rajče a sem odkaz,to úplně stačí.Na dílenský jeřábek si sežeň kladku a lano dej nadvakrát,budeš mít větší nosnost.A taky si kup do rezervy přepínač na ovládání zdvihu.Já už měním potřetí a vždy se to stane o víkendu.

mašina
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 20, 2013 8:40 pm
Bydliště: žďár nad sázavou

Re: Mašina 4x4

#12 Nový příspěvek od mašina »

Trochu ještě doplním k prvnímu tématu proč vlastně do té stavby jdu. Štvalo mě že když přez zimu se povaluju doma tak jsem prováděl i zimní udržbu po obci..spíš teda jen ty chodníky a periferní části kde se nedostal veljej traktor s pluhem.Postupem času takřka ihned jsem začal spíš byl nucen dělat udržbu všude :smich: ...s tím mím stávajícím strojem..bez kabiny...a nespolehlivostí pod zadkem. Sral mě i drobnej detail, že třeba při couvání je ten stroj strašně pomalej..zpátečka vhodbá spíš na couvání s vlekem. A že teho pocovnutí při tom hrnutí je. Zkrátka manipulace strašná. K tomu se přidali i závady typu vyskakující kulisa řazení..nefunkční uzávěrka...natahující se řetěz(duplex)..na mezipřevodu mezi motorem a převodovkou. No zkrátka už jsem si připadal jak šulin stím. Jinak o kabině taky uvažuju ale to je opravdu hudba budoucnosti.

mašina
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 20, 2013 8:40 pm
Bydliště: žďár nad sázavou

Re: Mašina 4x4

#13 Nový příspěvek od mašina »

..tak fotky nechám tak.. :) ....kladku mám taky ...zvedne pak 600kg...aj ten jekl co to drží...je silnostěnej 40x40x5...v tem ještě jeden 30x30

Uživatelský avatar
Novis
Příspěvky: 858
Registrován: pát úno 21, 2014 6:36 pm
Bydliště: Velke Hamry

Re: Mašina 4x4

#14 Nový příspěvek od Novis »

Nahraj fotky přes postimage.org, je tady i návod no a nebo na to rajče noo

mašina
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 20, 2013 8:40 pm
Bydliště: žďár nad sázavou

Re: Mašina 4x4

#15 Nový příspěvek od mašina »

Tak dnes aspoň chvilu kompletace přední nápravy
hadica31.rajce.idnes.cz/4x4/#20180219_205000.jpg
hadica31.rajce.idnes.cz/4x4/#20180219_204942.jpg

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“