Velikost kol

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
drevozkouta
Příspěvky: 80
Registrován: sob bře 04, 2017 12:23 am
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Velikost kol

#1 Nový příspěvek od drevozkouta »

Zdravím,
řeším teď stavbu traktoru
Motor Avia 31 Turbo
Převodovka Avia (stála sháním převodovku s redukčkou a asi marně)
Řetězový převod rovnou na kardan
Nápravy přední i zadní V3S, obě uzávěrky (kola vepředu i vzadu stejný)
Přední a zadní hydraulika
čelnák
Vývod z převodovky-> přední i zadní vývod (snad se vleze)
A teď jaké mám dilema :D s touto výbavou to bude něco vážit. Traktor bude účelovej jak na zemědělčinu tak do lesa, bydlím v krkonoších a na naších pozemkách už párkrát 7245 převrátili.
Ale nemůžu mít šírší traktor než 150cm na středy kol kvůli brázdám na rádlování.
Reduktory natočím, tím bude lepší záběr a dostanu se níž. A teď nevím jestli dát 16R nebo 20R a jaký rozměr gumy. Jde mi jak o to aby se traktor nezahrabal v poli když se bude ruchat, a nezastavil ho první kořínek ale taky aby se hned v lese a na louce nepřevrátil a kolem baráku nědělal jen po projetí stopy jak když projede tank.
Ještě s tím, že chci nechat zadní bubny takže na 16 ráfky budou trochu složitější na výrobu.
Jak by jste to řešili vy? Moc děkuji a smekám nad vašima výtvorama ;)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Velikost kol

#2 Nový příspěvek od ota »

Ahoj na buben z V3S Ti vleze max 18" disk. Mám tu někde 18" disk a v něm vloženej buben z Vejdy. Někomu jsem to kdysi měřil, nebo zkoušel a zůstalo to na půdě tak. Tuhle jsem tam něco hladal a koukal jsem na to.
Musel by Jsi tedy ty bubny vyndat, a udělat brzdy jinak, nebo disky udělat jinak, třeba vystouplí a to zase zkracovat nápravu kvůli tomu na minimum. Ono to minimum je taky omezený tou nábou diferáku a nábou reduktoru. Pak už není kam zkrátit když to sedne až k sobě.
Hlavně udělej dobré pěkné brzdy. Párkrát mě to vypaklo že mi nebrzdilo. A u Tebe jsou jistě kopce a to je potřeba myslím na všechny kola to bude dobré.
Kola bych volil 20" šípáky. Dají se sehnat v podobném rozměru co má ta V3S ale vzorek jako má traktor. Aby to dobře bralo. Na oborávání akorát a do terénu taky. No po zahradě to trochu máčkne ty vzorky, ale to nevadí to se srovná. No a když za vezmeš a budeš hrabat s velkou zátěží, je jedno jestli máš kolo široký nebo úzký. Udělá to skoro stejnou paseku.
Když by Jsi dal kola třeba 16x20" z mačkače dostaneš so na velkou šířku a to Jsi psal že netřeba. Šel bych do těch užších, rozměr z hlavy nevím, ale tydy kluci je různě mají a oni poradí.
Jo ještě malá rada, řetězovej převod bych vynechal a pokusil se ho nahradit nějakou převodovkou která má uvnitř olejovou náplň. Řetěz dělá rámus, a taky se stane že vylítají válečky z něj pak přeskakuje. A musel by Jsi tam dát silnej triplex aby to bylo dobrý. Proto bych se pokusil sehnat nějakou almárku k tomu. 8) Ta redukčka z Avie, to by bylo fakt kauf na ní trefit. Těch je jak šafránu!

drevozkouta
Příspěvky: 80
Registrován: sob bře 04, 2017 12:23 am
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Velikost kol

#3 Nový příspěvek od drevozkouta »

Když jsem jsem tam nechtěl právě dávat další almaru kvůli dílce a kotouči na kradanu, pak bych musel dávat kotouč dozadu a dopředu, Vepředu bubny nebudou vůbec a pravě jsem viděl upravé 16R a v tom buben, ale přiznám se že jsem to neměřil ;)
Ty bubny vzadu by byly na ručku a provozní na kradanu, už jsem na takovém stroji jezdil a můžu jenom chválit a při té váze traktoru je to si myslím dostačující řešení, a hlavně ty bubnovky mi příjde že furt nebrzděj a chtěl bych jít směrem co nejmín komponentů a nejednoduší na opravování.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2589
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Velikost kol

#4 Nový příspěvek od murár »

Použil by si na Z 7245 disky s priemerom 16"? Ta Avia turbo ma vetší výkon ako ten motor v Zetore. Ja mám motor z A30 a najprv som mál pneu 9,5/20 potom som vzadu používal pneu 12,5/20 a teraz používam pár rokov pneu 12,4/28. Myslím si že ten motor ak je dobré sprevodovaný by zniesol aj 16,9/28 to su pneu zo Supra 50 ale sa už bojím o nápravu či by to vydržala. Podľa mňa veľmi výkonný motor na tak malé kolesa! :friends:

drevozkouta
Příspěvky: 80
Registrován: sob bře 04, 2017 12:23 am
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Velikost kol

#5 Nový příspěvek od drevozkouta »

Díky ;)tak dám určitě 20, víc určitě ne, musím dobře spočítat ten řeťezový převod aby to dobře fungovalo, větší kola určitě né, to by dle mě stratilo hrozně stabilitu na ty šířce. Ikdyž přemýšlím ještě vyrobit tupláky. Já jsme právě pár trkatorů s avii na 16 viděl, tak jsem se nemohl rozhodnout :)

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Velikost kol

#6 Nový příspěvek od krajan »

ved to daj tak ze otocis disk , ked do lesa tak nasiroko a ked orat tak nauzko . Ked znizis vysku taktora tak sice zvysis stabilitu , ale aby ti nechybala prechodnost . A brzdy urcite nie na kardane , ale na kolesach , aby si nebol prekvapeny ze ked budes brzdit tak budes musiet davat uzavierku . Predne by som dal urcite lebo vaha toho struja sa bude pohybovat urcite nad 2000 kg . Kolesa 20 ti to celkom dobre neubrzdia , Spocitane a zratane za mna nechaj bubny brzdy v predu a vzadu , moznost rozsirit na diskoch , na portaloch zdvihnute .
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

drevozkouta
Příspěvky: 80
Registrován: sob bře 04, 2017 12:23 am
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Velikost kol

#7 Nový příspěvek od drevozkouta »

Ok, promyslím to a uvidíme,
Hledal jsem tady na foru a nic, na traktoru chci mít kardan, myslel jsem že ho vyvedeme z aviácké převodovky z vývodu na hydročerpadlo, protože čerpadlo budu mít na klice. Udrží to? Nebo jak by jste to řešily? Chtěl bych tam zapojovat sem tam naviják a sem tam i sekačku. Když se to zpřevoduje, tak by to mohlo vydržet. Úplně se mi tam nechce dávat převodovka z V3S protože nemá synchrony :/ Co si o tom myslíte? Najdu tady někde něco kdo to řešil? Díky

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost kol

#8 Nový příspěvek od Atlan »

Avia ma na motore remenicu na velky klin ze? Tak to natiahni odtial. Prevodovku zo synchronami ty chvalim. Inak pozri jardakov traktor z favorita,ako riesil nahon pre kosacku.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

drevozkouta
Příspěvky: 80
Registrován: sob bře 04, 2017 12:23 am
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Velikost kol

#9 Nový příspěvek od drevozkouta »

To už mě napadlo také, hlavně bych tím vyřešil i kardan vepředu na sekačku před traktorem :) Má to někdo tady? Díyk ;)

drevozkouta
Příspěvky: 80
Registrován: sob bře 04, 2017 12:23 am
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Velikost kol

#10 Nový příspěvek od drevozkouta »

Než to tady všechno pročtu tak si musím vzít dovolenou, Ten vývod vepředu vypadá suprově, hlavě ten řemen, proklouzne a nic se neděje, výkon rovnou z motoru, ale ted vidím trochu komplikaci v tom ten převod dostat dozadu mezi kola :D

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“