Stavba traktoru 4x4 Máňa

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
steft01
Příspěvky: 22
Registrován: ned čer 14, 2015 10:21 pm
Bydliště: Hodonín

Stavba traktoru 4x4 Máňa

#1 Nový příspěvek od steft01 »

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na vaše názory na stavbu mého traktoru:
-motor Slavia 4-válec 4S90a 30kW
-převodovka ARO 240 s redukcí a vývodem na předek
-přední náprava asi GAZ nebo ARO M461(nejsem si jistý)
-zadní náprava V3S
-přední kola 16"
-zadní kola 20"
-spojka bude asi ARO 240

Šířka traktoru 120 cm a traktor by měl být co nejkratší. Traktor bude určen na práci kolem domu, na zahradě a někdy i a dřevo.

1) Co říkáte zvolené sestavě?
2) Nevíte jak by šel udělat vývod na zemědělské nářadí?
Slyšel jsem, že jde udělat vývod na naviják přídavné převodovky (náhon předku). Šlo by toto řešení použít
jako vývod na nářadí?

Předem děkuji za náměty

peter bendr
Příspěvky: 2512
Registrován: pát bře 25, 2011 11:02 am
Bydliště: Sk

Re: Stavba traktoru 4x4 Máňa

#2 Nový příspěvek od peter bendr »

vytaj na fore :friends: moja rada je ak este nemaš kolesa tak daj dozadu 24" a do predu tie 16" ako chceš vyhneš sa tak vyrovnavajucej prevodovke medzi predkom a zadkom :friends:

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10023
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba traktoru 4x4 Máňa

#3 Nový příspěvek od Ondras83 »

Zaprve bych ti radil, sehnat si informace o pohonu...kdyz budes delat traktor s ruznou velikosti kol, musi se resit rychlost kol, aby se to nehadalo...kdyz chces teda pouzit V3S na zadek, dej 12,4-24 a na predek 6-00/16 a je to bez vyrovnavaciho prevodu...jinak to musis nejak skoulet a delat prevodovku nebo retezy nebo neco podobnyho

nevim, jaky mas zkusenosti (treba to neni tvuj prvni traktor) ale pouzij forum jako zdroj informaci a nez zacnes vsechno shanet, nakupovat a delat, tak si prolez par traktoru a pak delej zavery, z ceho to stavet :)

tenhle slavistickej motor je uz peknej macek a na traktor o sirce 120cm se "nehodi" resp. bych pouzil jinej - automobilovej naftak nebo benzin (favorit) navic tech 120cm na kraje kol myslim ze nejde V3S zuzit bez vynechani reduktoru...takze se jeste divej a rozhodni se, jestli vubec potrebujes mit vzadu VSku, kdyz chces vlastne malej traktor :)

podivej treba ke me, sirka 120cm, dylka neco pres 2m...16tky na zadku a 14tky na predku, zadni naprava Gaz69, predek samurai a funguje to bez vyrovnavaciho prevodu :) - nemam uzaverku a nevazi jen zadni naprava s kolama 500kg, coz treba potrebujes, ja ne..pro lepsi predstavu, mam trakto velikosti TKcka (takova kategorie traktoru a velikosti naradi)

:friends:

steft01
Příspěvky: 22
Registrován: ned čer 14, 2015 10:21 pm
Bydliště: Hodonín

Re: Stavba traktoru 4x4 Máňa

#4 Nový příspěvek od steft01 »

Díky za odpovědi. S tou vyrovnávací převodovkou mezi zadkem a předkem počítám. Stavím to se známým, který už udělal přes deset traktorů.
Nyní mám traktůrek bez uzávěrky a mám při orání do kopce velké problémy. Hlavně když je mokro a pohnojeno. Proto jsem se rozhodl pro stavbu nového. Ještě dodám, že ten současný traktůrek je rozpadající se bastl , který dělal můj děda. Proto chci něco bytelného.
Hlavní důvod těchto komponent je:
-náprava V3S zúžená (zadarmo)
-mám dvě převodovky z ARA 24x 4x4 (zadarmo)
-přední nápravu jsem sehnal od známého za 1000,-
-spojku jsem teď koupil komplet novou z ARA 24x takže se se jen minimálně upraví setrvák z 4S90

-motor jsem sháněl 2s90, ale v inzerci jsem našel motor 4S90 po GO, který měl jeden dědáček jako náhradní do kačeny (úpravena jako vyvážečka dřeva z lesa). Motor byl za slušné peníze. Tak jsem ho vzal.
Znám jednoho pána, který má kombinaci V3S zadní nápravy a převodovky a k tomu motor 4S90. Motor se mi v tom velmi líbil, ale potřeboval jsem trošku ten traktor menší.

steft01
Příspěvky: 22
Registrován: ned čer 14, 2015 10:21 pm
Bydliště: Hodonín

Re: Stavba traktoru 4x4 Máňa

#5 Nový příspěvek od steft01 »

Ještě bych chtěl poradit s mazáním 4S90. Toho známého, který má tento motor jen tak brzo neuvidím a tak jsem se chtěl zeptat Vás ostatních.

V manuálu je napsáno, že dovolený náklon motoru je horizontálně i vertikálně 12°. Upravoval někdo z Vás vanu a sání? Máte zkušenosti rady nebo fotky? Nejlépe kdyby se mi ozval někdo kdo tento motor má a nebo mi na někoho dejte kontakt. Děkuji.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7888
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Stavba traktoru 4x4 Máňa

#6 Nový příspěvek od Chose11 »

Ondra má pravdu, do takového stroje je to veliký motor. Mám na podobném tříválec a mám obavu že ti ten motor tu redukci rozloupne, to je tak na redukci v3s.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

steft01
Příspěvky: 22
Registrován: ned čer 14, 2015 10:21 pm
Bydliště: Hodonín

Re: Stavba traktoru 4x4 Máňa

#7 Nový příspěvek od steft01 »

Je pravda, že ta redukce z V3S by byla jistota. Ale když mám doma dvě převodovky z ARA, které se mi zamlouvají do mojí koncepce. Vím, že do ARA se běžně dávaly motory z AVIE a převodovky normálně držely. Tak proč by převodovka nevydržela 4S90? Chtěl bych to nějak objasnit, ať to není jen o pocitech. Díky.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7888
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Stavba traktoru 4x4 Máňa

#8 Nový příspěvek od Chose11 »

Protože je důležitý kroutící moment a ne jen koně, samozřejmě byl extrém maximální výkon, ale pak v lese, nebo až zapadneš to přijde.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

martyn
Příspěvky: 508
Registrován: úte led 06, 2015 7:29 pm
Bydliště: Senica

Re: Stavba traktoru 4x4 Máňa

#9 Nový příspěvek od martyn »

steft01 píše:Je pravda, že ta redukce z V3S by byla jistota. Ale když mám doma dvě převodovky z ARA, které se mi zamlouvají do mojí koncepce. Vím, že do ARA se běžně dávaly motory z AVIE a převodovky normálně držely. Tak proč by převodovka nevydržela 4S90? Chtěl bych to nějak objasnit, ať to není jen o pocitech. Díky.
Ahoj a vitam ta :)
Neboj sa o redukcku z ara, ja mam na mojom traktore nivu a uz som s nou urobil vela a drzi(klop, klop) 8)
Motor mam 1.7d a 57ps a nm neviem :-/

Budem sledovat ako sa ti dari
Vela zdaru :friends:
Kazdy sme nejako zacinali.....

steft01
Příspěvky: 22
Registrován: ned čer 14, 2015 10:21 pm
Bydliště: Hodonín

Re: Stavba traktoru 4x4 Máňa

#10 Nový příspěvek od steft01 »

Díky. Přes léto na to není čas, ale plánujeme traktor dodělat tuto zimu.

Jinak se ještě vrátím k tomu motoru 4S90 nevíte jaký má tedy krouťák? V návodu na motor jsem to nenašel.
Jinak vím, že se na motory 4S90 z výroby běžně dávaly spojky z favoritu. Tak kdyby ten krouťák byl tak kritický, tak by jim ty spojky odcházely nebo ne?

Neporadí mě někdo s tím mazáním? Nemá někdo tento motor na traktoru? Jestli o někom víte, tak mi pošlete jeho přezdívku. Díky


Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Stavba traktoru 4x4 Máňa

#12 Nový příspěvek od krajan »

martyn píše:
steft01 píše:Je pravda, že ta redukce z V3S by byla jistota. Ale když mám doma dvě převodovky z ARA, které se mi zamlouvají do mojí koncepce. Vím, že do ARA se běžně dávaly motory z AVIE a převodovky normálně držely. Tak proč by převodovka nevydržela 4S90? Chtěl bych to nějak objasnit, ať to není jen o pocitech. Díky.
Ahoj a vitam ta :)
Neboj sa o redukcku z ara, ja mam na mojom traktore nivu a uz som s nou urobil vela a drzi(klop, klop) 8)
Motor mam 1.7d a 57ps a nm neviem :-/

Budem sledovat ako sa ti dari
Vela zdaru :friends:

Som len taky laik , ale cele je to podla ma o tom ako dokazes preniest silu z motora na pdklad . Ak ti to kolesa nedaju (nedokazes zabrat ) tak je to v pohode , ale ked sa nahodou dostanes do situacie (uzavierka + predok + vhodny podklad ) tak pri troche stactia mozes mat problem
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

steft01
Příspěvky: 22
Registrován: ned čer 14, 2015 10:21 pm
Bydliště: Hodonín

Re: Stavba traktoru 4x4 Máňa

#13 Nový příspěvek od steft01 »

Našel jsem traktor, který má motor Zetor 5011 a převodovku z ARA.
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=76012

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7888
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Stavba traktoru 4x4 Máňa

#14 Nový příspěvek od Chose11 »

dejme tomu, ale ten motor je tříválec, ty máš 4 válec, ne? Mě spíš připadá že nechceš radu, ale potvrdit správnost svého výběru, to už tu mnohokrát bylo, tak se na mě nezlob za upřímnost
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10023
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba traktoru 4x4 Máňa

#15 Nový příspěvek od Ondras83 »

steft01 píše:Našel jsem traktor, který má motor Zetor 5011 a převodovku z ARA.
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=76012
nojo, ale ten traktor tady akorat je, info k nemu veskery zadny a jestli to drzi a nesype se to po nejaky praci, nebo je to jen k sobe spasovany a pojizdny, to nikdo nevi :) ...treba s tim muzes taky 2x houpnout v lese se drevem a uz te domu musi nekdo tahnout :)

a jak rikal chose, ty chces spis slyset, ze to delas spravne, nezli poradit...neni to spatne, ale vyslechnout par rad, jak to tady komu chodi, co by udelal jinak atd, to neni k zahozeni :)

nehlede na to, ze za co prodas to aro, koupis tu VSku a nula k nule :) jedina zdrzovacka je cas, nez to vymenis

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“