Hopova mašina

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hop
Příspěvky: 134
Registrován: stř říj 29, 2014 1:44 pm
Bydliště: Zlín

Re: Hopova mašina

#31 Nový příspěvek od Hop »

Standam píše:Zdravím, moc pěkná práce a je vidět pečlivost při zpracování. Jen malá technická připomínka, jekly se zavíčkovávají, nebo se řežou tak, aby po svaření do nich nebylo vidět. Je to nejen estetičtější ale i mnohem pevnější. Standa.
Konečně mně někdo za něco napomenul :-). Některé jekly jsem pravda mohl uřezat jinak, ale zavíčkování je samozřejmě v plánu až bude zcela hotový rám.

Uživatelský avatar
Hop
Příspěvky: 134
Registrován: stř říj 29, 2014 1:44 pm
Bydliště: Zlín

Re: Hopova mašina

#32 Nový příspěvek od Hop »

Daddy píše:
Hop píše:Asi menší traktory moc lidí nezajímá, ale kdyby se někdo chtěl podívat, tak přikládám další fotky z konstrukce.
Neboj, sleduji, obdivuji, ale nepíšu. Postavit "hovado", jaké jsem stvořil, dá sice zabrat, ale "miniatura" je konstrukčně ještě náročnějši 8) . Zde nemůžeš použít téměř žádné díly v jejich původní podobě anebo mírně upravené (např. kompletní nápravu, byť pokrácenou). Na výsledek jsem zvědavý. Sám jsem raději pořídil starší zahradní traktůrek, který vypadá být velikostně srovnatelný.
Je možná pravda, že s "miniaturou" se musí člověk hodně vyhrát a opravdu řeším každý milimetr, ale každý stroj který funguje tak jak má a trochu vypadá je parádní. Obdivuju každého, kdo se do něčeho takového pustí. Já si vlastně konečně plním svůj sen, akorát to není motokára, ale traktorek, který snad bude fungovat a bude užitečný. Děkuju za přízeň a budu i nadále přidávat fotky.

Uživatelský avatar
Hop
Příspěvky: 134
Registrován: stř říj 29, 2014 1:44 pm
Bydliště: Zlín

Re: Hopova mašina

#33 Nový příspěvek od Hop »

Jar.Ka píše:]Asi menší traktory moc lidí nezajímá...

Naopak! Tvé vlákno bedlivě sleduji! Zajímavá konstrukce i provedení.
Mám traktor podobné velikosti a takovéto konstrukce mě zajímají.
Tak to mě těší. Díval jsem se na tvůj stroj a je to pěkný kousek. Nad podobným řešením jsem taky přemýšlel, ale bohužel bych tam už nenapasoval kosu. Tady se mi snad vleze :-)

Uživatelský avatar
Hop
Příspěvky: 134
Registrován: stř říj 29, 2014 1:44 pm
Bydliště: Zlín

Re: Hopova mašina

#34 Nový příspěvek od Hop »

Po delší době jsem s konstrukcí trošku potáhl. Ještě jsem přemýšlel jak vyřešit uchycení převodovky a jaká bude finální koncepce rámu ať pak zbytečně nemusím něco řezat. Sháněl jsem ještě potřebné díly a nějaké vyrobil nebo upravil. Podstatné je, že konečně jsou obě nápravy spojené. To znamená,že podvozek je téměř hotový a celé se to začíná pomalu rýsovat. Zbývá ještě doladit zadní část rámu a zhotovit a osadit řízení. Pak už to bude zajímavější. :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Daddy
Příspěvky: 6458
Registrován: úte čer 09, 2009 7:46 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hopova mašina

#35 Nový příspěvek od Daddy »

Nejdříve mě malinko překvapila délka rámu, ale nalistoval jsem si začátek vlákna a už mám jasno. Žací ústrojí mezi nápravami určitý prostor bude potřebovat :ano: . Podle polohy převodovky - tvořící zadní nápravu (jinak umístit ani nešla) - bude pohon řemenem nebo řetězem "někam dopředu"? Nabizí se ještě možnost použít malý úhlový převod a mít vstupní hřídel do skříňky orientovanou směrem dopředu... :-/ . Řadit budeš na této skříni anebo zůstane jako "stálý převod a diferák" a převodovka bude ještě jiná?
Pokud ano, máš to složitější v tom, že prostor pod rámem je vlastně díky budoucímu "sekání" nepoužitelný :( .
Stálý převod si můžeš potom zvolit (zakvaltovat) takový, který bude nejvíce vyhovovat.
Přeji úspěšné pokračování v nahánění milimetrů :D

Uživatelský avatar
kopr
Příspěvky: 2441
Registrován: sob srp 18, 2007 2:04 pm
Bydliště: Velké Výkleky

Re: Hopova mašina

#36 Nový příspěvek od kopr »

Muže mi někdo vysvetlit jak se tam vše vejde ja už z toho mam traktor jak tele a místa málo :smich:

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Hopova mašina

#37 Nový příspěvek od Britt »

Moc hezká práce. Přemýšlel jsem před lety o tom, že si postavím zahradní traktůrek se sekáním sám. Motor a vykuchanou převodovku se stálým převodem jsem chtěl použít z Trabika, zadní nápravu jsem měl ze Žigula ale pojezd a pohon sekacího ústrojí jsem chtěl honit hydromotory. Hrubá stavba už byla ale pak se mi naskytla dobrá koupě nového rideru a tak to šlo do hutí. Držím palce a se zájmem budu sledovat další postup. 8)
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Hop
Příspěvky: 134
Registrován: stř říj 29, 2014 1:44 pm
Bydliště: Zlín

Re: Hopova mašina

#38 Nový příspěvek od Hop »

Zdar borci,
nad použitím hydromotorů jsem přemýšlel po celou dobu konstrukce ale hydrauliku jsem zatím odložil z několika důvodů (je drahá a náročná). Převodovka tam bude pouze tato z trabika včetně spojky a setrváku. Ten se akorát upravuje a dneska jsem koupil pouzdro pro řemenici. Mezi motor a převodovku bude umístěná rozvodovka, kde si doladím převodové poměry a vezmu náhon pro kosu. Jinak rám není zas až tak extra velký. Záběr bude 102 cm a nějaký plac jsem tam přidal, protože kosa bude chodit a malinko měnit polohu a nechci aby docházelo někde ke kolizím. Rám mohl být max o 5 cm kratší, což už asi velice nic neřeší. Na pohon kosy bude nad žacím ústrojím umístěná úhlová převodovka 1:1.
Nové traktůrky za 40 000 za moc nestojí a drahý nemá smysl kupovat, pokud nemáte zrovna zbytečných 100 000. Na netu je spousta zánovních traktorů a riderů za pěkné peníze,ale..... jde přece o to že nás to baví ne? ;-) Trávit trochu času v garáži u basy piv v tyto horka je úplná paráda. Já mám teď konečně chvilku času a naskytla se mi příležitost udělat něco užitečného pro naši skoro hektarovou zahradu, tak jsem se do toho vrhl. Třeba to všechno opravdu skončí ve šrotě a příští rok půjdu koupit zahradní traktor do obchodu :D momentálně si plním svůj sen a pro mě jakožto strojního inženýra to má přínos i praktický :-) .

Další práci mám nachystanou až na víkend 22.8. protože teď valím na dovolenou.
Tak se mějte a ať se daří.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10023
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hopova mašina

#39 Nový příspěvek od Ondras83 »

kopr píše:Muže mi někdo vysvetlit jak se tam vše vejde ja už z toho mam traktor jak tele a místa málo :smich:
neni umeni postavit obrovskej traktor :D

Uživatelský avatar
Hop
Příspěvky: 134
Registrován: stř říj 29, 2014 1:44 pm
Bydliště: Zlín

Re: Hopova mašina

#40 Nový příspěvek od Hop »

Tak jsem s tím trochu potáhl o víkendu, ale moc se nedařilo a nestihl jsem všechno co jsem chtěl.
Potřebuju ještě vyrobit hřídel pro uchycení setrváku, dokončit celý zadek a spojit poloosy.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Hop
Příspěvky: 134
Registrován: stř říj 29, 2014 1:44 pm
Bydliště: Zlín

Re: Hopova mašina

#41 Nový příspěvek od Hop »

Zdarec, tak jsem zase o trochu pokročil, ale ještě na tom bude hodně práce.
Nachystal jsem celou sestavu uchycení setrváku. Nejhorší teď bude vycentrovat
uložení setrváku vůči převodovce a přidělat to celé k rámu. Dokončit pak pohon už
by neměl být takový problém. Poloosy jsou už nachystané a doufám, že brzo přejdu
k finálnímu skládání.


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Hop
Příspěvky: 134
Registrován: stř říj 29, 2014 1:44 pm
Bydliště: Zlín

Re: Hopova mašina

#42 Nový příspěvek od Hop »

Zdarec. Dokončil jsem zadní část rámu a pracuju na pohonu. Zkouším osadit sestavu setrváku na rám proti
převodovce. Jsem zvědavý jestli to bude fungovat a doufám, že díky dobrému vystředění setrváku nevzniknou
nějaké silné vibrace. Všechno je to napevno chycené k rámu. Uchycení motoru bude obsahovat silenbloky.

Použité věci z aut včetně převodovky chystám na pískování. Zbytek snad brzy dostane základní barvu
a bude se to celé už aspoň trochu podobat traktoru :) .


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Hopova mašina

#43 Nový příspěvek od Atlan »

Nieje najlepsie riesenie uchytit jedno lozisko hore a druhe dole. Ale snad sa ti tam ram nebude velmi krutit tak ze to bude ok
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
Hop
Příspěvky: 134
Registrován: stř říj 29, 2014 1:44 pm
Bydliště: Zlín

Re: Hopova mašina

#44 Nový příspěvek od Hop »

Vím, že to není asi obvyklé řešení, ale z důvodu snadné montáže a rozebíratelnosti, omezeného místa, nutnosti manipulace
při co nejlepším vystředění a několika dalších faktorů jsem to udělal takto. Jak to bude celé fungovat nevím a jsem na to
zvědavý. Rám je ale tak pevný při smontování že se nemá šanci kroutit, ani kdybych s tím oral :-).
Jediné z čeho mám trochu strach jsou vibrace.. není to klasická koncepce a sestava setrváku,která nahrazuje motor,
a převodovka jsou uchycené zvlášť pevně na rámu. Toto mohlo být řešené i jinak, ale ty ložiskové domky dokážou
odpustit malé nepřesnosti.

Musím ještě napočítat převodové poměry, vyrobit poslední hřídel a sehnat řemenice a řemeny.
Poté bude pohon zcela hotový :-).

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Hopova mašina

#45 Nový příspěvek od Atlan »

Tak zase min 2 stroje tu maju zotrvacnik na hriadeli, a prevod retazou na motor tj tak ako ty.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“