Bopiho 4x4

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
bopi
Příspěvky: 63
Registrován: ned úno 19, 2012 6:31 pm
Bydliště: fulnek3

Bopiho 4x4

#1 Nový příspěvek od bopi »

Tak jsem se pustil do stavby nového stroje, tentokrát 4x4. Stávající stroj neustále přeťežuju a hlavně přeceňuju a než ho zase překopávat je "jednoduší" postavit nový. Traktor používám hlavně do lesa, na úpravu traťe, nosič podkopu a převoz všeho možného. Na pole moc ne tak od toho se budou odvíjet parametry, hlavně rozchod - nepotřebuju ho do brambor. Pro stavbu jsem se rozhodl použít zde již prověřné díly a orgány:

Motor Avia+5q převodovka
Mezipřevodovka domácí výroby 1/1.75
Redučka z V3S+vývod na naviják
Nápravy z V3S přední zůzená na dvě krátké poloosy a zadní orginál (prostřední)
Kola budou 9.5R20 obuté na discích S5
Rám bude z jeklu 100x50x6 (dva svařené k sobě)
Řízení orsta

Příslušenství: podkop,radlice,rušak na trať,pučený pluh dvoják,vlečka sklopka to vše mám. Budu dodělávat naviják a čelní nakladač.


Hlavní komponenty mám již doma a probíhá rozborka ,opravy a nezbytné měření budoucích rozměrů.
Nejvíc jsem bádal nad rozvor versus výška motoru protože na přední nápravě byl již závěs hotový a tak to vycházelo buď dlouhé nebo vysoké. Nakonec jsem ho uřezal a použiju zavěšení na střed osy přes dvě velké roury, takhle mi to vyšlo: rozvor těsně pod dva metry a výška motoru -víko ventilů 140cm.

Fotky nejdou vložit takže je budu dávat sem:http://bopiwr.rajce.idnes.cz/4x4/

Uživatelský avatar
pinkygsx
Příspěvky: 4287
Registrován: čtv říj 08, 2009 7:31 am
Bydliště: kousek od Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Re: Bopiho 4x4

#2 Nový příspěvek od pinkygsx »


bopi
Příspěvky: 63
Registrován: ned úno 19, 2012 6:31 pm
Bydliště: fulnek3

Re: Bopiho 4x4

#3 Nový příspěvek od bopi »

Tak jsem rozebral zadní nápravu protože se netočil jeden náboj a takhle to vypadalo uvnitř, všechny ložiska koo,osazení pro ložisko na náboji taky koo, osazení hlavních ložisek na diferáku též koo. Tohle se mi nevyplatí opravovat a celá náprava poletí do šrotu, kdyby někdo něco potřeboval s toho co zbylo dobré tak se ozvěte.
Fotky tu: http://bopiwr.rajce.idnes.cz/4x4#Fotografie0551.jpg
Jo a to jsem pro ni byl až v Humpolci a teť jsem sehnal druhou tady za kopcem a v dědině je na prodej celá V3S za 10tis. no by tě mrdlo.
A mám ještě jedno dilema,jel jsem jenom pro kompresor s čerpadlem na servo z avie turbo a borec mi pustí za dobrý peníz celý motor i s převodovkou s pomocným náhonem. Je to turbo intercoler máte s tím zkušenosti? životnost, náklady na opravy atd. přece jenom stará atmosvéra jde opravit za pár kaček.

maly traktorista
Příspěvky: 257
Registrován: pát úno 13, 2009 9:12 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Bopiho 4x4

#4 Nový příspěvek od maly traktorista »

tak ty sousede stavis chtel jsem se stavit dneska Ondra M

bopi
Příspěvky: 63
Registrován: ned úno 19, 2012 6:31 pm
Bydliště: fulnek3

Re: Bopiho 4x4

#5 Nový příspěvek od bopi »

maly traktorista píše:tak ty sousede stavis chtel jsem se stavit dneska Ondra M
Zdar Ondřeji ,zatím moc nestavím protože jsem musel přestavět celou garáž :vztek: a vyrobit jeřábek krerý mi pokryje pravou polovinu ale až budeš doma klidně se zastav moudře pohovoříme.

maly traktorista
Příspěvky: 257
Registrován: pát úno 13, 2009 9:12 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Bopiho 4x4

#6 Nový příspěvek od maly traktorista »

jj dik stavim se

bopi
Příspěvky: 63
Registrován: ned úno 19, 2012 6:31 pm
Bydliště: fulnek3

Re: Bopiho 4x4

#7 Nový příspěvek od bopi »

Tak nová náprava je doma, garáž přestěhovaná, jeřábek hotový a teť už jenom makat :prace:
Aktuální foto tu:http://bopiwr.rajce.idnes.cz/4x4

Uživatelský avatar
jakubliska
Příspěvky: 202
Registrován: sob dub 19, 2014 6:57 pm
Bydliště: Havl. Brod

Re: Bopiho 4x4

#8 Nový příspěvek od jakubliska »

bopi píše:Tak nová náprava je doma, garáž přestěhovaná, jeřábek hotový a teť už jenom makat :prace:
Aktuální foto tu:http://bopiwr.rajce.idnes.cz/4x4

zdravim zatim to vypada dobre delam podobnej koncept akorat jinej motor ale to jsem nechtel rict koukal jsem na fotky a vsiml si jedne veci pokud chces spojovat rozvodovku s zadni napravou na primo pres jeden kriz tak to nedelej ma cerstvou zkusenost, minuli tyden jsem poprve startoval svuj stroj a pri trpestovani prevodu mi rozvodovka vybrovala a hazela ty vyvody nejsou uplne rovny dneska jsem to predelaval musel jsem posunout zadni napravu aby se tam vesel kratkej kardan cca 15cm tak te chci toho sameho vyvarovat, me na to upozornil jeden z fora neveril jsem mu to ale pak se ukazalo ze mel pravdu zatim at se dari :) 8)
Obrázek
Obrázek

bopi
Příspěvky: 63
Registrován: ned úno 19, 2012 6:31 pm
Bydliště: fulnek3

Re: Bopiho 4x4

#9 Nový příspěvek od bopi »

jakubliska píše:
bopi píše:Tak nová náprava je doma, garáž přestěhovaná, jeřábek hotový a teť už jenom makat :prace:
Aktuální foto tu:http://bopiwr.rajce.idnes.cz/4x4

zdravim zatim to vypada dobre delam podobnej koncept akorat jinej motor ale to jsem nechtel rict koukal jsem na fotky a vsiml si jedne veci pokud chces spojovat rozvodovku s zadni napravou na primo pres jeden kriz tak to nedelej ma cerstvou zkusenost, minuli tyden jsem poprve startoval svuj stroj a pri trpestovani prevodu mi rozvodovka vybrovala a hazela ty vyvody nejsou uplne rovny dneska jsem to predelaval musel jsem posunout zadni napravu aby se tam vesel kratkej kardan cca 15cm tak te chci toho sameho vyvarovat, me na to upozornil jeden z fora neveril jsem mu to ale pak se ukazalo ze mel pravdu zatim at se dari :) 8)
Obrázek
Obrázek

Dík za radu ten kříž tam mám jenom dočasně,budu tam dávat řetězovou spojku dvě rozety a řetěz duplex.

bopi
Příspěvky: 63
Registrován: ned úno 19, 2012 6:31 pm
Bydliště: fulnek3

Re: Bopiho 4x4

#10 Nový příspěvek od bopi »

Tak skoro po roce nějaký pokrok, na jaře jsem pořídil novou hračku tak na traktor přes další spostu aktivit nebyl čas :-/ .
Dneska jsem dodělal skříň mezipřevodovky(mezi převod avia a redukci v3s) a hned šup na místo jestli to sedí a povedlo se :wink: foto tu http://bopiwr.rajce.idnes.cz/4x4
Kola jsem použil z hlavní převodovky v3s, převod vyšel 1.67 snad to něco vydrží váha tak 50kg :shock:

Uživatelský avatar
jirik610
Příspěvky: 1774
Registrován: čtv črc 09, 2009 11:32 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Bopiho 4x4

#11 Nový příspěvek od jirik610 »

Ten křížek co máš mezi přídavkou a nápravou nedávej , nevydrží okamžiťe chcípne. Místo toho dej dvě stejná ozubená kola proti sobě a opásej je duplexovim řeťezem jestli nevěříš napiš sz avia 4 motion sekce 4x4 .......
Toto spojení je na prd , protože matka co drží křížek na přídavce dotažením vymezí vůle a dotáhne tk ne jen křížek ale i hřídel v přídavce , matka co je na křížku u diferáku zase dotahuje celou hřídel a tím jistí ložiska a hlavně polohu hrušky v difu pokud se ti kterákoliv povolí rozjebe to ozubení kol a ložiska ,pokud se ti ktrákoliv nepovolí rozjebe to ten křížek což je menší zlo ale furt práce navíc, nehleďe ke skutečnosti že turbová avie ten křížek rozerve jen tak .
Řeťezová spojka dovolí vůle jak nesousé kmitavé tak radiální axiálni i tahové a hřídele budou pořád natvrdonutažené , největší její kouzlonje v tom že se velmi snadno opravuje a hlavně rozloží kroutící moment mezi mnoho tyček prosťe například 27 zubů kol znamená 26 tyček ktery pri správnym modulu řeťezu mají v součtu větší průřez než hřídele v přídavce potažmo v difu, navíc jsou daleko dále od středu hřídele a uplatní se zde obvodový efekt kde vlastně se zmenší pnutí protože se zvětší páka krutu .
Ten křížek by vydržel jen kdyby byl na 100% v ose jak se tam sekneš bude to ďelat ostudu a už 0,1mm je gigantickej průser . kdyby na jedny straně mohl mírňe plavat pak by to problém nebyl ale jak sem napsal vejš nemůže a to je ten problém ,on si to místo prosťe bude chťít uďelat už desetina nesouososti ho bude poškozovat tak dlouho až ho vysipe dve desetiny a urve ho to celej 3 desetiny a vysype se diferák

bopi
Příspěvky: 63
Registrován: ned úno 19, 2012 6:31 pm
Bydliště: fulnek3

Re: Bopiho 4x4

#12 Nový příspěvek od bopi »

jirik610 píše:Ten křížek co máš mezi přídavkou a nápravou nedávej , nevydrží okamžiťe chcípne. Místo toho dej dvě stejná ozubená kola proti sobě a opásej je duplexovim řeťezem jestli nevěříš napiš sz avia 4 motion sekce 4x4 .......
Toto spojení je na prd , protože matka co drží křížek na přídavce dotažením vymezí vůle a dotáhne tk ne jen křížek ale i hřídel v přídavce , matka co je na křížku u diferáku zase dotahuje celou hřídel a tím jistí ložiska a hlavně polohu hrušky v difu pokud se ti kterákoliv povolí rozjebe to ozubení kol a ložiska ,pokud se ti ktrákoliv nepovolí rozjebe to ten křížek což je menší zlo ale furt práce navíc, nehleďe ke skutečnosti že turbová avie ten křížek rozerve jen tak .
Řeťezová spojka dovolí vůle jak nesousé kmitavé tak radiální axiálni i tahové a hřídele budou pořád natvrdonutažené , největší její kouzlonje v tom že se velmi snadno opravuje a hlavně rozloží kroutící moment mezi mnoho tyček prosťe například 27 zubů kol znamená 26 tyček ktery pri správnym modulu řeťezu mají v součtu větší průřez než hřídele v přídavce potažmo v difu, navíc jsou daleko dále od středu hřídele a uplatní se zde obvodový efekt kde vlastně se zmenší pnutí protože se zvětší páka krutu .
Ten křížek by vydržel jen kdyby byl na 100% v ose jak se tam sekneš bude to ďelat ostudu a už 0,1mm je gigantickej průser . kdyby na jedny straně mohl mírňe plavat pak by to problém nebyl ale jak sem napsal vejš nemůže a to je ten problém ,on si to místo prosťe bude chťít uďelat už desetina nesouososti ho bude poškozovat tak dlouho až ho vysipe dve desetiny a urve ho to celej 3 desetiny a vysype se diferák
No já to mám takhle http://bopiwr.rajce.idnes.cz/4x4#Fotografie0604.jpg ten kříž jsem tam měl jen ze začátku když jsem to skládal k sobě a měřil, zkoukni celé album.

adammurarik
Příspěvky: 916
Registrován: úte úno 16, 2010 7:49 pm
Bydliště: lednica

Re: Bopiho 4x4

#13 Nový příspěvek od adammurarik »

Nazdar kolko bude vyska ramu od zeme po spodok ramu.

bopi
Příspěvky: 63
Registrován: ned úno 19, 2012 6:31 pm
Bydliště: fulnek3

Re: Bopiho 4x4

#14 Nový příspěvek od bopi »

adammurarik píše:Nazdar kolko bude vyska ramu od zeme po spodok ramu.

Zdar nejmenší světlá výška je 40cm-diferáky, jinak spodek rámu je 68cm od země.

bopi
Příspěvky: 63
Registrován: ned úno 19, 2012 6:31 pm
Bydliště: fulnek3

Re: Bopiho 4x4

#15 Nový příspěvek od bopi »

Obrázek
Poslední víkendová robota

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“