Elektrotraktor 4x2

Moderátoři: rezis, Toreto

Odpovědět
Zpráva
Autor
loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Elektrotraktor 4x2

#1 Nový příspěvek od loučák »

http://dulaj.rajce.idnes.cz/elektrokara/ tak takle nějak to začíná, práce jdou pomalu, ale už se cosi rýsuje. Takže motory 2x3kW s jedním pevným převodem, budou na zadní nápravě s kolama 6 na 14 šípové, vepředu nějaká výkyvná říditelná náprava bez pohonu, ještě nevim jaká. Má to bejt něco malýho na takové to posunkování kolem baráku, tak su zvědavej, jestli to splní účel. Motory jsou z desty, takže ty převodovky určitě snesou hodně, taky jedna váží 70kg. Zátím jsou tedy zkompletovány motory s převodovky, teť se schání baterky a pření náprava, pak se začne vařit rám.
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrotraktor 4x2

#2 Nový příspěvek od kenybz »

to budeš mít na zadní nápravě dvě tyto motorové jednotky?
jestli ano tak pokud budou motory napájené paralelně tak se to bude chovat jak se zaplou uzávěrkou pokud je dáš do série tak se bude proud rozdělovat a v podstatě to bude jako s diferenciálem jenže abys dosáhl stejné rychlosti budeš muset mít dvojnásobné napájecí napětí to jde řešit serioparalelním zapojením baterek
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Re: Elektrotraktor 4x2

#3 Nový příspěvek od loučák »

jistě že budou motory seriově na zadní nápravě, a snad na dráze seženu dost 120Ah NiCd článků, abych poskládal 48V aku. Možná že poskládám 52V, protože na řídících IGBT tranzistorech bude 4V úbytek
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrotraktor 4x2

#4 Nový příspěvek od kenybz »

ten úbitek máš nějaký vysoký jak je budeš řídit PWM ?
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Re: Elektrotraktor 4x2

#5 Nový příspěvek od loučák »

PWMka bude řízená TL494, protože neumim programovat. Bude to spínat 2 IGBTčka paraelně 150A 1200V, protože se ty "cihličky" daj levně sehnat a má to v sobě i antiparaelní diodu vyvedenou zvlášť pro motor
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Re: Elektrotraktor 4x2

#6 Nový příspěvek od loučák »

Původně když jsem ty motorove jednotky viděl na sběrném dvoře, tak mě běhaly hlavou divoké myšlenky, třeba že by to bylo kloubový, na přední nápravě jeden 3kW motor s diferakem automaticky připojovanej, na zadku tyto dva motory, krery by měli každej svoji PWMku řízenou jak pedalem, tak volantem, že by se podle uhlu zatočení ruzně točilo každy kolo, ale nakonec jsem to promyslel realisticky :)
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Re: Elektrotraktor 4x2

#7 Nový příspěvek od loučák »

možná časem dám na pření nápravu každýmu kolu motor z akuvrtačky a ještě zpřevodovanej, ale to jen jako nouzovka, a určitě to nebudu řešit v dohledné době, protože sem si spočítal, že 2 akuvrtačky za 1000Kč rozumně zpřevodovaný stejně neudělaj víc jak 100Nm celkově na pření nápravu, to nic není. Ale zase nechci porušovat domácí tradici, u nás doma se vozidla bez pohonu všech kol nevyskytují ;-)
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Re: Elektrotraktor 4x2

#8 Nový příspěvek od loučák »

http://dulaj.rajce.idnes.cz/elektrokara/#_14.jpg sory že je to na račeti, ale pro mě je to tak daleko jednodušší. Takže dnes jsem to oměřoval a koumal, jak bude vypadat rám a vymějšlel jsem, jak tam napasovat šípáky. Totiž originál kola byly jak to bejvá na ještěrkách vepředu 12" bantamový kolečka bez vzorku, nepoužitelný na traktor. Ta kulatá provrtaná plotna je plasmou odříznutá z toho původního kola.
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrotraktor 4x2

#9 Nový příspěvek od Atlan »

No neviem 12palcove sipaky sa vyrabaju.... nebudu tie 14 moc na tie motory ?
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrotraktor 4x2

#10 Nový příspěvek od kenybz »

už delší dobu uvažuju o podobném postrku protože z humna vozím pořád nějaků zeleninu a ovoce a v létě vodu a když se to sklízí tak s terů sa nedostanu a je to strašně neohrabané tak jsem uvažoval o tříkolce a nebo o něčem jako je
http://www.ausa.com/productsfamily/dumpers/
ale maličké vzadu převodovka trabant zatáčecí zadní náprava s elektromotorem ....lion akumulátory z číny ony se všechny vyrábí v číně cena suprová....no a regulace...dopředu vyklápěcí korbičku nebo jen valníček abych mohl vozit přepravky....ono při takové práci je třeba furt popojíždět a aby u toho furt bublal spalovací motor je naprd a zase startovat furt je taky oničem u elektriky když stojím tak spotřeba skoro -0- bylo by to tiché klidně u toho může hrát rádio...
mám to jen 200metrů ale negdy sa s kárů nalécu jak blbec
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrotraktor 4x2

#11 Nový příspěvek od kenybz »

když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Re: Elektrotraktor 4x2

#12 Nový příspěvek od loučák »

já vim že se dělaj 12" šípáky, ale tenhle pár 14" i s těma litejma ráfkama byl zdarma za známosti, a navíc, já jsem to nevyfotil pořádně celý, ona to nebyla žádná kapesní desta, to byl už dosti velkej vysokozdvih, to muselo samotný vážit aspoň 25 metráků a dalších 10 nebo 15 metráků to nosilo na vidlích, takže ty motorový jednotky musej utáhnout 500kg traktůrek i s malou vlečkou ikdyž to bude mít 14, tak jsem si to nějak selskou logikou odvodil, že to zvládne 14.
Jo a tak něja to má fungovat, protože jinak máme TKčko a horskou sekačku, ale přecej na posunky kolem baráku by to mohlo byt lepší než TKčko
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Re: Elektrotraktor 4x2

#13 Nový příspěvek od loučák »

jinak abych to dopověděl celý, tak to dělám napůl z jedním storjařem, což je pro mě výhoda, mám k dispozici dost slušně vybavenou dílnu, ale on má požadavek, aby to mohl vozit na chalupu na vozejku s loužnou plochou 207x110cm, ale tak jsem všelijak rozmejšlel a může to být kloubový a i s haným předkem, jen by bylo vhodný sehnat nějakou malinkatou převodovku s diferákem. Nebo bez diferáku ale se spátečkou, samotnej diferák mám. Totiž ten třetí motor je jinej, je samostatně bez ničeho, takže ta náprava potřebuje svůj diferenciál a nemá vyvedenej rotor a stator zvlášť, takže se nedá dávat zpátečka přepolováním, točí se vždycky stejně, musí mít převodovku teda logicky jednak proto, aby to s tím diferákem co mám doma netočilo 3000ot, to by asi nešlo, a aby šla dávat zpátečka. Převodovka ze stodvacítky je pěkná, ale moc velká
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

Uživatelský avatar
jirik610
Příspěvky: 1774
Registrován: čtv črc 09, 2009 11:32 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Elektrotraktor 4x2

#14 Nový příspěvek od jirik610 »

tuhle destu jsme měly v práci je to 3000 sama váží 2200 kg jezí to dbře tak jak to je ovšem od té doby co vynalezly lion články to nebylo ono a na ty louhovky to myslím hrálo dýla líp ale to taky může bejt jen subjektivní dojem a nebo je možné že lionky nemají tolik A/h ale to fakt nevím , nějakou dobu jsem si hrál s myš -lenkou na pásák s těchto dvou pojezdových jednotek - mělo to být vlastně něco jako měl na mysly kenybz ovšem na pásovém podvozku celootočné s korbyčkou ztruba na 0.5kubíku

loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Re: Elektrotraktor 4x2

#15 Nový příspěvek od loučák »

jo tak jsem to trochu přehnal tu hmotnost, dík za info. Jinak škoda že jsem tu destu nezval celou, jenže ona už byla dosti rozřezaná. Jinak nevíš, z čeho tam pasujou prasátka na brzdy? Ty originál ani nejdou rozmlátit kladivem.
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“