Elektrotraktor 4x2

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Re: Elektrotraktor 4x2

#16 Nový příspěvek od loučák »

a jinak dnes mi domů přišly spínací tranzistory http://pdf.datasheetcatalog.com/datashe ... 870_DS.pdf tyto dva paraelně tam budou, nakonec jsem si dohodl někoho, kdo mi naprogramuje AVR, takže všecko co se týče motorů bude řízeno jedním AVR, takže PWMka s prodovou vazbou, aby někdo nepromáčkl naráz plyn na podlahu a z tranzistorů nebyl 1kg hořícího křemíku a taky tyristorový bzdy budou z toho samýho AVR, z toho samýho důvodu, aby tyristory nezkratovali motory a zároveň neseply tranzistory, to by byl taky asi dosti ohlušující a hlavně drahý efekt
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrotraktor 4x2

#17 Nový příspěvek od kenybz »

kdysi bylo v amáru zapojení pro řízení motorů s IGBT a bylo jich tam paralelně asi 20 kvůli zvýšení proudu a hlavně kvůli snížení rds on
dneska už jsou tady ty kostky stejně tam nebude na te křemíkové desce jen jeden tranzistor ale budou taky paralelně
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrotraktor 4x2

#18 Nový příspěvek od kenybz »

kenybz píše:kdysi bylo v amáru zapojení pro řízení motorů s IGBT a bylo jich tam paralelně asi 20 kvůli zvýšení proudu a hlavně kvůli snížení rds on
dneska už jsou tady ty kostky stejně tam nebude na te křemíkové desce jen jeden tranzistor ale budou taky paralelně
dej si pozor při návrhu na rušení a přepětí aby ti zaprvé procák neodpochodoval a taky aby u něho nevznikaly nějaké nepředvídatelné stavy
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Elektrotraktor 4x2

#19 Nový příspěvek od ITS »

Ten balkán, ze kterého jsou motory měl přepínání od otoče řídícího kola. Od většího rejdu vypínal v zatáčce vnitřní motor. My s ním stěhujeme stroje a když se něco tlačí, tak statečně hrabou kola. Myslím, že tento pohon má i pan Pavelka z Napajedel na svém pseudohistorickém elektrokočáru DORA, se kterým obráží veteránské akce.

loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Re: Elektrotraktor 4x2

#20 Nový příspěvek od loučák »

já tu elekroniku navrhuju ve spolupráci s mistrem a to je člověk, kterej už má hodně praxe a už ví, co si pohlídat, tak to snad bude dobrý. Jiank PWMka co u toho byla asi nebyla originál, ale taky tam bylo 24MOSFETů paraelně. Jenže to bylo zevnitř tak vyhořelý, že to je nepoužitelný, proto mě jak finančně tak na práci vyěli levněji tyhle 2 moduly. Jak je to vevnitř udělané, to nevím. Jo a su rád, že to má takovej krouťák že to i hrabe, to je dobrý vědět.
A ten procesor bude řídit všechno, PWMku, reverzaci "relátkama" na 100A, elektronický brždění tyristorem, připojování předního motoru tyristorem atd.
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Re: Elektrotraktor 4x2

#21 Nový příspěvek od loučák »

a hlavně tam bude proudová vazba a nad 250A se bude omezovat PWM
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrotraktor 4x2

#22 Nový příspěvek od Atlan »

Daj tam plny most a netreba ti relatka na reverz, navyse to bude aj brzdit, tak ti ospadnu aj tyristory, a ked sa treba babrat s obvodmy pre rozopnutie tyristorov to tam radsej daj mosfety alebo dalsie igbt. Navyse by som tam pouzil nejaku logiku pre riadenie tranzistorov aby to nevyhorelo ked zlyha procesor.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Re: Elektrotraktor 4x2

#23 Nový příspěvek od loučák »

Tak řešim to jinak, reverzaci raději relátkama, jsou daleko levnější než ty hovadský IGBT nebo FETy a maj i kapku menší úbytek.
Brždění bude řešeno bubnovejma brzdama nakonec. Došlo mě, že je to hrozná blbost brzdit to elektronicky, když jsou tam bubny jako kráva (logický pro 2,2t destu) a kdybych to brzdil elektronicky tak budu zbytečně namáhat převodovky, to asi taky není dobrý. A nakonec to bude s přední řízením a s hnanou pouze zadní nápravou. To proto, abych se zlezl do limitu pro naložení na nebržděnej vozejk, tak nemůžou mět akumulátory 600kg a další 200kg motorový jednotky na zadek a dalších 200kg rám a pření náprava, to trochu nevychází.
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Re: Elektrotraktor 4x2

#24 Nový příspěvek od loučák »

http://stroje.bazos.cz/inzerat/27491129 ... aprava.php toto jsem dnesk koupil, rozměrově mě to sedí přesně, ale jen tak mě zajmá, jestli někdo nevíte, z čeho to je a kolik to třeba unese?
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Re: Elektrotraktor 4x2

#25 Nový příspěvek od loučák »

Nazdar, tak mám doma asi všechen materiál http://dulaj.rajce.idnes.cz/elektrokara/#_23.jpg těch akumulátorů bude v tom traktoru 10, čili celej akublok bude mít 60V, 150Ah a 640kg. Těch 640kg je asi hodně, ale co se dá dělat. Teď se musí je promyslet a svařit rám a dodělat elektrika. Jinak přední kola jsou 6-9, zadní 6,15-14. Není to asi ideální vzhledem k tomu, že to bude vážit asi 12metráků, ale tak to asi nebude to nějakýho extrémního terénu no
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Re: Elektrotraktor 4x2

#26 Nový příspěvek od loučák »

http://dulaj.rajce.idnes.cz/elektrokara/#_74.jpg už to začíná dostávat tvar, všechno příjde ještě vyztužit, to je jen tak nasoplený k sobě, aby byl ten základ, na kterej se dá stavět a kterej se dá zpevňovat :)
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

Uživatelský avatar
petrak
Příspěvky: 545
Registrován: úte zář 28, 2010 2:53 pm
Bydliště: Prostějovsko

Re: Elektrotraktor 4x2

#27 Nový příspěvek od petrak »

Ahoj, ty motory jsou z vysokozdvihu Balkancar EV 654 24V, nosnost 1250kg. Kdysi jsem takové stroje opravoval a dokonce jsme montovali ty regulace Comatic. Nic proti ale ty převodovky nejsou žádné terno dost to hučí a zubová vůle se tam ladila plechovými podložkami mezi motorem a převodovkou ale hučení stejně neodstraníš no prostě made in bulgaria. Dost se to sypalo hlavně klínky na motoru na tom pastorku, taky poloosy dost praskaly celkově ten vozík nebyl moc šťastně navržen- na ten výkon nízké napětí a tudíž velké proudy, nemá problém vzít 600A a více stačí malý přech. odpor a kabel 35mm2 topí jak spirála. Nevím nevím ale ty baterky budou asi slabé na ta větší kola, orig. měl ten vozík myslím 700Ah olovo. Vždy s tím bylo jen trápení. Na nějaké poskakování po rovince to snad půjde však uvidíš. Přeji hodně zdaru.

loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Re: Elektrotraktor 4x2

#28 Nový příspěvek od loučák »

Jo tak díky za rady. Já plánuju motory zapojit sériově a regulaci si udělám vlastní, která bude hlídat proud a přez 150A to nepustí. Tu originál elektroniku jsem měl, ale ta není žádnej technickej zázrak. Já budu mít akumulátory 60V 150Ah NiCd. Ale jsou z lokomotivy, polotrakční, takže velký proudy uměj dodat. Jo, ty poloosy se mě zdály nějaký nepřiměřeně tenký, ale tak jsem si říkal, že to maj snad vymakaný. Tak si budu dávat pozor. Jinak jestli se ještě můžu zeptat, tak ve kterým místě to praskalo? Ve sváru nebo tam někde?
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

loučák
Příspěvky: 182
Registrován: pát pro 04, 2009 7:46 pm

Re: Elektrotraktor 4x2

#29 Nový příspěvek od loučák »

Ještě bych měl jeden dotaz, jestli můžu. Mám k tomu i motor od olejového čerpadla, ale nevím, jestli se dá někde sehnat to čerpadlo? Přeci jen je určitě jednodušší přišroubovat tam originál, než složitě dodělávat jiný
TK-12, TK-14
MT8-046
ŠT 180N
Zetor 8011

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrotraktor 4x2

#30 Nový příspěvek od Atlan »

Na izolovanie tych statorovych vinuti si mal pouzit nieco take http://www.spajkovanie.sk/shop/index.ph ... d=269&lang
Ta izolacka sa roztopi a bude pruser, a to ver ze sa to roztopi.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“