elektro-makrotraktor

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
milan222
Příspěvky: 77
Registrován: stř zář 09, 2009 8:22 pm
Bydliště: Trutnov

elektro-makrotraktor

#1 Nový příspěvek od milan222 »

uvažuji o stavbě něčeho co by si mělo hrát na traktor. máe tu docela terén, který je no prostě šílenej. na traktor to je prudký, a hlavně pro traktor neprůjezdný.
mám představu, že bych udělal podvozek velmi jednoduchý, na to dopředu kloub aby se mohla přední náprava natáčet v terénu. délku tak 1,5m, šířku 0,75 maximálně metr. zadní kola zhruba MF70, přední bantamky cca 12x4 nebo stejné jako zadní (aby to něco přejelo)
no tod fyzický vzhled.
ale ted pohon. původně to měl být motor z pionýra (Jawa 50), ale ted sem naklponěn na elektriku. je to furt po ruce, tichoulinké a skoro zadarmo.
jen nevím, jakej výkon tak použít. vidím to na 500-1000W. na tahání mám velkej traktor. tohle bych chtěl například na vymotávání se v lese kde jsou ruzné náklony a malé průjezdy. naložil bych třeba něakou soušku (nařezanou) a odvezl.
taky mám dilema jak převody. chci použít zadní sadu z cyklistického kola, ale to nepřenese výkon 500W. to dává sotva 200W a je to na hraně.
někdo tu stavěl už traktůrek pro děti s 250W motorem, a co sem koukal, tak mě by vyhovovval výkonem na 50%.
jinak stavba z finančních důvodů se bude táhnout. na motor našetřím, možná seženu sponzora, a baterie to samé. elektronika je easy, protože to je moje hobby a doufám budoucnost už od 4let. takže asi tak.
veškerou kritiku unesu. nebojte se zarejt do mě, nebo naopak poradit co a jak.

Angel
Příspěvky: 3337
Registrován: stř srp 18, 2010 7:09 pm
Bydliště: Tábor

Re: elektro-makrotraktor

#2 Nový příspěvek od Angel »

nechci až tak krytiku ale pořád si to nedovedu tak nějak představit jak to chceš dělat ten pionír ti bude honit generátor nebo to prostě bude na baterkách? u obou případů bych se zamyslel nad váhou, protože traktor pro děti netahal nic zatím co souška váhu má a nevěřím že na baterky ji budeš tahat dlouho.

milan222
Příspěvky: 77
Registrován: stř zář 09, 2009 8:22 pm
Bydliště: Trutnov

Re: elektro-makrotraktor

#3 Nový příspěvek od milan222 »

bud by tam byl motor z pincka jako normáíl benzin.
neboi pro mě se zamlouvá víc, sehnat motor 24-36V 500-1000W, a namontovat ho místo klikovky. maj zhruba totiž 2000ot. ty motory.
motor bych rozpulil, a udělal bych "silnou dvojku". prostě jednička by táhla jak bejk, dvojka tak normálně a trrojka na rovinku aby to nebyl šnek.
mám doma elektrokolo 250W, a to mě (70kg) vozí do kopečku bez šlapání. je dělané na 30km/h.
baterie bych měl na dvě hodiny provozu, aby to nevážilo tunu.
tohle se mi dost líbí:
http://www.elektromobily.org/wiki/Elv%C3%ADra
mohl bych naučit přidávcat plyn dědu a aspon bych mu nemusel vozit trávu do kopce on to totiž nezvládá. :)

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: elektro-makrotraktor

#4 Nový příspěvek od kenybz »

motor bys mohl použít s vzv vozíku a baterky objednat v číně LION tam vyjde na zlomek ceny za kterou se prodává u nás...místo pincka bych použil spíš něco trochu pevnějšího třeba 250-ku a vyhodit ven kliku a jentam dat nějakou průběžnou hřídel, a prostředkem karteru jak byl původně válec by mohla jít řemenice a když by došel proud tak bys to mohl hnat přez řemen spalovacím motorem třeba ze sekačky. jak šílený je ten terén? aby ses tam s tak malíma kolečkama vyškrábal?
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

milan222
Příspěvky: 77
Registrován: stř zář 09, 2009 8:22 pm
Bydliště: Trutnov

Re: elektro-makrotraktor

#5 Nový příspěvek od milan222 »





co dokáže startovací baterie... dneska už jen startovací. je nutno koupit "trakční" což je to samé jako stará startovací.

milan222
Příspěvky: 77
Registrován: stř zář 09, 2009 8:22 pm
Bydliště: Trutnov

Re: elektro-makrotraktor

#6 Nový příspěvek od milan222 »

terén spíš větší náklony a kopečky. tak za mokra bych jezdit nepotřeboval. no asi to co jezdí na tom čtvrtém videu s elvírou. kdybych tu elvíru vokopčil, tak bych byl spokojen.
jinak koncepsi mám takovou:
motor: http://aukro.cz/elektromotor-500w-i2548613449.html
nebo takovej: http://aukro.cz/elektromotor-dc-motor-p ... 75739.html
nejlépe tenhle: http://aukro.cz/elektromotor-dc-motor-p ... 75764.html
ale už docela drahé a na 48V. to by byly čtyři baterie v sérii. ale je docela dost "vysokootáčkovej" takže na nižší výkon se ještě udrží. je možno použít silnější převod.
z číny? no já s tím nemám zlkušenosti. ale kdyby to tam bylo levnější, tak klidně. bych vzal i ten motor.
převodovka z pincka má razení na táhlo. stopětasedma a dvaapula má páku a to je kámen urazu. mě se na to nepodařilo narvat rozumnou řadičku. navíc pincek má 2-3kW takže docela naddiimenzovanej a nízkej. hlavně ho seženu všude. místo klikovky hřídel zkrz na zkrz a ze strany zapalování bych to vyřezal a dal ozubené kolečko a na ten motor by to šlo. motor v pozici místo válce.
na druhu stranu ta stopětasedma má o kvalt víc. ale jak známo elektromotor má krouták a výkon stále. spalovák jen v jednom místě. takže bych se moc nebál.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: elektro-makrotraktor

#7 Nový příspěvek od kenybz »

letos jsem viděl vzv vozík ve šrotě a měl tam krásný pohon s dc motorem a šnekovou převodovkou i s kolem akorát sa mě nechtělo za to vyhazovat peníze...pro tebe by stačil motorek co je v ručně vedených elektrických vozíkoch ten má cca 1,5kw a měl bys výkonovů rezervu která sa dycky hodí...a ten motorek vypadá poněkud robustnějc jak ty hračky na aukru
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
ola
Příspěvky: 6098
Registrován: úte říj 21, 2008 8:09 pm
Bydliště: Kůsek od Vsetína

Re: elektro-makrotraktor

#8 Nový příspěvek od ola »

Ahoj,viďél s pelíšky?Zadal bych si taký ůkol,že ně za žádnů cenu nesmí projeť špijón na motórce s koženů brašnů přez rameno.No a máš to vyřešené raz,dva,teď sem totiž hľěďél,že pošťáci nafasovali nové elěktrické kola.Séjmeš dva pošťáky,na každé kolo mrskneš jeden motor a máš to zadarmo. 8)
Čím věčí kladivo, tým věčí odborník, kurva podaj ně to pořádné kladivo!
Kůkni na triála.http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=19240

milan222
Příspěvky: 77
Registrován: stř zář 09, 2009 8:22 pm
Bydliště: Trutnov

Re: elektro-makrotraktor

#9 Nový příspěvek od milan222 »

pelíšky jsdem viděl. dokonce i na samotě u lesa a jiné české(-slovenské) super filmy.
jo ty z aukra jsou takové "hračka pro děti"
ten vozík není špatný nápad. na nižší napětí (nebo PWM 80%max.) by mohl i pracovat dlouhodobě. (mám pocit že maj stanovené minuty)
s tím bych se vyškrabal už všude kde je rozumnej podklad. no každopádně do šrotu až pojedem, tak se zkusím poptat.
jinak bez diferáku to bude. jako elvíra. věrná kopie :)
uvažuju jestli olovo nebo lionky. ty lionky sou lepší, ale zase si nenechaj nic líbit. hnedle bouchaj. to zase olovo mužu zatěžovat a nabíjet prasácky a maximálně zabublá. na nabíjení 0,3C mužu nabíjet olovo jednoduše nabíječkou všechny (6) články v serii. na lionku ale musím nabíjet každej článek zvlášt, nebo mít balancér. a hlavně se nesmí vybíjet pod určitou mez. pak mužou taky bouchnout. ale pokud budou za rozumnou cenu, tak do nich pujdu. hlavně proto že drahocenej výkon co musím dodat na vození lionek je jinej než když vezu hromadu olova a šplouchající kapaliny :chytry:

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: elektro-makrotraktor

#10 Nový příspěvek od Atlan »

Bezne olovo nieje urcene na hlboke vybijanie, klasika baterka do auta, rychlo sa skrati zivotnost, prednost je ze doda velke prudy, a rychlo sa da nabit spet. Navyse podstatna nevyhoda auto baterky malo odolna otrasom vypadne olovo medzi dosky skrat clanku.... Lipol je ina kava, problem s nabijanim, a bacha na skraty, vysoke teploty navyse baterka musi byt vhodna na velke odbery, skor by som to videl na 230-380, V a frekvencny menic, a to vsetko na zahradku.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

milan222
Příspěvky: 77
Registrován: stř zář 09, 2009 8:22 pm
Bydliště: Trutnov

Re: elektro-makrotraktor

#11 Nový příspěvek od milan222 »

daj se sehnat trakční akumulátory (pro solární systémy) a ty jsou stavěny na onen elektroněco co žere šíleně moc po dlouhou dobu. sou ale dvakrát dražší než autobaterie. třeba firma hoppecke je dělá.
zhruba za stejnou cenu se daj sehnat trakčáky běžné, ale i speciální co jsou schopny přežít vybití "do mrtě" pokud se poté nabijou.
lionku mám v elektrokole. výkonově je schodná s 12V 33Ah. na tu lionku stačí jedna ruka v pohodě a mužu jí nosit klidně celej den. na geláka ale potžebuju dvě ruce abych to přenesl. jedna už docela bolí. ta baterie je dělaná na vybijení max.1C. tj 10A. soudím dle motoru 36V 250W. je střídavý, tak parametry většinou záleží na nastavení regulátoru.
baterie na 2hod. úrovozu mé elvíry by stály tak 8000,- kč. samozřejmě bych si dodělal počítač na měření všeho a vypočtu "ujedeš deset metru a nejedeš" abych věděl že se dokážu vrátit domů ke kabelu.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: elektro-makrotraktor

#12 Nový příspěvek od Terablick »

Já jsem fanda všech možných i nemožných experimentů, ale je tohle opravdu vhodné na nějakou reálnou práci? Jako pokus dobrý, ale na práci nevím... :-/ Elektropohony z akumulátorů nejsou moc vyřešená oblast ani v průmyslu, veškeré dostupné akumulátory stojí upřímně řečeno za houby, cena je vysoká, životnost krátká, hmotnost a rozměry baterek velké, a užitek minimální... :( Navíc ani ekonomika provozu takového vozítka nebude zrovna ideální, o nákladech na stavbu a po čase i výměně baterek ani nemluvě... Tak proč zrovna takové řešení? Co je motivací? Nenapadá mě jediná výhoda, zato spousta nevýhod... Samotného mě takovéhle věci zajímají, ale osobně bych do toho nešel kvůli ekonomické stránce a všem těm problémům s baterkama... Možná bych ještě tak uvažoval o principu co používají vlaky - generátor na spalovacím motoru a elektropohon... Ale to už je pak asi schůdnější hydropohon s naklápěcí deskou... :-/
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: elektro-makrotraktor

#13 Nový příspěvek od kenybz »

lionky se dají vpohodě nabíjet dnes jsou na to int. obvody a když psal že tomu rozumíš tak to pro tebe nebude problém...až sa vrátí brácha z itálie tak sa ho optám na toho dodavatele z číny a možem pořešit kolik by taká baterka vyšla...určitě bude levnější jak olověná jo trakční baterie vydrží cca 5 let někdy i 7...máme v práci elektrický vozík still a poptával jsem do něho novou baterku a mela vyjít na 17000,- ve firmě ALMA baterie staré město a byla by z článků varta a když jsem s tím majitelem jednal tak jsem mu dal otázku že varta se dělá u nás on na to že i v polsku říkám hmmm tak to asi ty české jdou do německa a polské k nám on na to že jo ale že ta kvalita je dobrá...no ale co jsem chtěl napsat ...originál baterka od stillu by stála 37000,- a nebyli schopni mě odpovědět z jakých článků je poskládaná...
ekonomika provozu elektrovozítka samozřejmě neni nic moc....stará slávia diesel s generátorem dokáže vyrobit kilowatu elektřiny levněji, než zakolik ju máš doma v zásuvce...ale má to i výhody to je jasné ...popřemýšlej o záložním pohonu abys nemusel jednou tlačit několikametrákový postrk k zásuvce. Zkus popřemýšlat o té variantě rozřízlého motoru s řemenicí a záložním benzinovým motorem...
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Angel
Příspěvky: 3337
Registrován: stř srp 18, 2010 7:09 pm
Bydliště: Tábor

Re: elektro-makrotraktor

#14 Nový příspěvek od Angel »

Plně s terablickem souhlasím řešení s hydromotory tu už je a funguje perfektně to s elektromotory je dobré tak na to kolo jako pomoc do kopce né jako plnohodnotný pohon

milan222
Příspěvky: 77
Registrován: stř zář 09, 2009 8:22 pm
Bydliště: Trutnov

Re: elektro-makrotraktor

#15 Nový příspěvek od milan222 »

Angel píše:Plně s terablickem souhlasím řešení s hydromotory tu už je a funguje perfektně to s elektromotory je dobré tak na to kolo jako pomoc do kopce né jako plnohodnotný pohon
až ze mě bude děda, tak se budu voizit do hospody a zpátky :rally: :)

no zbastlit elektroniku když budou součástky dostupné pro mě není problém.
tak výhody to má. pro mě sou výhody hlavně v tom že to 75cm široké udělátko nepřevrátím u nás na kopcích a projede mi to všude.
třeba dostat od lesa pět kubíků dřeva není na traktor, ten se převrátí, a ta heureka co máme rozreje louku v kopci.
hlavně mě nebaví furt škemrat aby mi někdo koupil benzin že sem to opět vyjezdil. no tak tohle si zaparkuju k zásuvce a je po problému.
orat pole nechci. ani sekat. pouze vozit. lavně je rozdíl ječet spalovákem na celé udolí v neděli veečer nežli si bzučet bez toho že o mě sousedi ví. ono je děsně baví na mě čumět jak jedu na traktoru. :evil:
no tak dodatečnej pohon na dojezd když opravdu dojde bude muset být. minimálně u těch lionek., ty kdž se mi na kole rozhodnou že nedahj, tak elektronika vypne a já musím šlapoat bez motoru :zly:

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“