Traktor s motorem Suzuki savage 650

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
g.santero
Příspěvky: 18
Registrován: úte zář 13, 2022 11:03 pm
Bydliště: Borovany

Traktor s motorem Suzuki savage 650

#1 Nový příspěvek od g.santero »

Zdravím přátelé konstruktéři,
chtěl bych se zeptat: mám téměř hotový traktor stavěný "od jeklu" a doma mi leží motor z motorky Suzuki savage 650 a stále koketuji s myšlenkou ho použít. Akorát se prostě bojím, je to přecejen motor z motorky. Snadno to zpřevoduju a tak, ale trochu mě straší ten krouťák 45Nm. Jaký bych mohl teoreticky mít s tím motorem problém, který mi třeba nedochází? Má 23kw, benzín, 1válec 4takt, na traktor už prakticky stačí jen nasadit motor, je tam převodovka z octavie, na vývodech z diferáku menší ozubená kola, dosedají na větší kola nasazená na zadní poloosy poměr 1:3,5. Kdybych tam dal tenhle motor, mohl bych si navíc i přímo na něm řadit potřebnou rychlost a pak si na druhé převodovce házet co chci-tím kdybych dal na motoru 1. rychlost a na převodovce taky, jelo by to klidně třeba 1km/hod, ale síla by byla pořádná a naopak,kdybych dal např. 3 a 4, tak by mohl jet i 30km/hod :) Hlavně mě zajímá, jestli to ten motor je schopen dát, popř. pokud ne tak proč. Děkuji

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Traktor s motorem Suzuki savage 650

#2 Nový příspěvek od oco13 »

Volakedy sa bežne robili traktory s motorom 250ccm a črevami z oktavky.
Obrázek
Mal som ho a mám na neho pekné spomienky.

g.santero
Příspěvky: 18
Registrován: úte zář 13, 2022 11:03 pm
Bydliště: Borovany

Re: Traktor s motorem Suzuki savage 650

#3 Nový příspěvek od g.santero »

Volakedy sa bežne robili traktory s motorom 250ccm a črevami z oktavky


Dělávaly se, to ano, akorát si neumím představit, co takový traktůrek uměl-na orbu to asi nebylo :)
Mám se u použití té 650 něčeho obávat? Co by se v tom při této konstrukci mohlo podělat?

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Traktor s motorem Suzuki savage 650

#4 Nový příspěvek od jean »

G.santero, momentalne mam v "traktore" motor zo skutra cz prase 501. Trapnych 8k, ktore tam boli mozno pred 50 rokmi. A orat sa s tym da tazka neobrabana poda tak na 19 cm. Samozrejme, ziadna hitparada, ale stale lepsie ako slapat za varinou a rypat to na 15 cm. Takze motor zo sevidzky bude super. Sam taky motor zhanam, chcem postavit minitraktorcek. Musis tomu dorobit nutene chladenie, inak ten motor utavis. Az prekvapivo rychlo sa prehreje. Ja som bol lenivy nahodit remen na ten skutrovy motor a po par minutach bol prehriaty. S ventilatorom mozem robit, co chcem. Keby som vtedy zohnal motor 250 z panelky, tak som vysmiaty. Raz taky vykon, to by na ten jeden pluh stacilo bez trapenia

A co sa moze podelat pri motore 650 s vlastnou prevodovkou? Ak tomu nalozis so zaradenou jednotkou, tak tu druhu prevodovku z octavie dotrhas.

Pepa6911
Příspěvky: 146
Registrován: čtv zář 01, 2022 11:34 am
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Traktor s motorem Suzuki savage 650

#5 Nový příspěvek od Pepa6911 »

Ahoj, Tebou zmíněný motor má hlavní problém v mazání- rozhodně není stavěn na dlouhodobé naklony, navíc hlava je chlazena olejem, takže budeš muset dát velký olejový chladič, ten origo stojí zaprd i na motorce. Oleje je v tom motoru kolem 2 l, takže případně plnit víc do nějaké externí vany na stranu spojky, tam je i olejove čerpadlo, to by mohlo pomoci s naklony, otázkou je co by na to rekla klika mlátící do většího množství oleje. Jinak výkon lze nahnat z vačkou z DR a karbcem z DR- to bys pak byl na cca 30-35 kw podle ladění a upravovani.
Jinak to nepovažuji za nejvhodnější motor, do cca 2500 ot se dost klepe když po něm chceš nástup výkonu.
Prevodove poměry jdou sehnat ( v manuálu to často japonci maj) ale pokud máš zadek ze spartaka tak myslím že převod 1ku1 z motoru na převodovku bude akorát ( origo je +- 50 zubů rozeta, 16 zubů kolečko) tzn cca 1ku3, obvod zadních kol bude podobný.. To lze vše napocitat:) Jen furt hlídat olej, pred každou jízdou a neprehrat to, na to umírají tyhle motory s oblibou- vačka je uložena v hlavě bez ložisek, takže uložení, vahadla a palce vačky jsou pryč velmi snadno

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Traktor s motorem Suzuki savage 650

#6 Nový příspěvek od Killer Koly »

problem by mohl byt spis s prevodovkou z te skodovky. otazka je, kde je mereny ten tocivy moment, jestli na klice nebo az na vyvodovem hrideli. zprevodovanim se tocivy moment nasobi a tudiz do skodovacke prevodovky ti muze podle pouziteho prevodu jit i vetsi moment, nez na ktery byla zkonstruovana (tusim, ze to bylo nejakych 60 - 70 nm, ale nechce se mi to hledat). tocivy moment roste neprimo umerne se zarazenou rychlosti, takze treba na 1°na motoru by ti ji mohl rozlousknout. zalezi ale na prevodu z motoru na skodovackou prevodovku
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Traktor s motorem Suzuki savage 650

#7 Nový příspěvek od oco13 »

g.santero píše: stř zář 14, 2022 1:11 am co takový traktůrek uměl-na orbu to asi nebylo :)
Obrázek

g.santero
Příspěvky: 18
Registrován: úte zář 13, 2022 11:03 pm
Bydliště: Borovany

Re: Traktor s motorem Suzuki savage 650

#8 Nový příspěvek od g.santero »

oco 13: tyyjo, pěkný,tak to už se nebojím 8) to bych na to moje možná mohl vyrobit i menší podkop -ne že by se mi nehodil :ano:

g.santero
Příspěvky: 18
Registrován: úte zář 13, 2022 11:03 pm
Bydliště: Borovany

Re: Traktor s motorem Suzuki savage 650

#9 Nový příspěvek od g.santero »

jean: jasný, takže ho nervat příliš. Myslím si, že tu maximální sílu ani nevyužiju a 1°/1° bude lézt tak pomalu, že to ani nebude mít smysl, ale tak co, pro strýčka příhodu že :) celkem tam vlastně bude 25 rychlostí a 5 zpáteček, tak aspoň bude na výběr :D

g.santero
Příspěvky: 18
Registrován: úte zář 13, 2022 11:03 pm
Bydliště: Borovany

Re: Traktor s motorem Suzuki savage 650

#10 Nový příspěvek od g.santero »

pepa6911: no to chlazení budu řešit tím ventilátorem jak tu bylo napsáno-snad to bude stačit. Převodovka je z octavie 2.0 tdi 103kW tak doufám, že něco vydrží :typek:

g.santero
Příspěvky: 18
Registrován: úte zář 13, 2022 11:03 pm
Bydliště: Borovany

Re: Traktor s motorem Suzuki savage 650

#11 Nový příspěvek od g.santero »

killer koly: ještě mám převodovku z avie, ta by asi byla vhodnější, ale nechtělo se mi jí tam cpát, páč váží snad víc než samotný traktor a ani jsem nebyl schopen jí nějak nadzvednout a už vůbec ne dostat jí na potřebný místo. Tak snad to ta oktávková zvládne, když ne, tak jí vyměním, ale hlavně ať přežije motor, ten náhradní nemám :)

g.santero
Příspěvky: 18
Registrován: úte zář 13, 2022 11:03 pm
Bydliště: Borovany

Re: Traktor s motorem Suzuki savage 650

#12 Nový příspěvek od g.santero »

Jinak tady pro zajímavost takový hrubý náčrt zadku jak je poskládaný. poloosy průměr 70. Kardany jsem si dělal sám, kříž je z pístnice pr.20, bronzová pouzdra, snad to vydrží-mám stále takovou tendenci ty materiály podceňovat, tak to možná přeháním s masivností, nevím..
Obrázek

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Traktor s motorem Suzuki savage 650

#13 Nový příspěvek od jean »

G.santero, aj ten skútrový čz motor pri 1/1 má toľko sily, že na voľnobehu po náraze na pevnú prekážku nezhasne, ale začnú hrabať kolesá.

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Traktor s motorem Suzuki savage 650

#14 Nový příspěvek od Killer Koly »

g.santero píše: čtv zář 15, 2022 10:18 am killer koly: ještě mám převodovku z avie, ta by asi byla vhodnější, ale nechtělo se mi jí tam cpát, páč váží snad víc než samotný traktor a ani jsem nebyl schopen jí nějak nadzvednout a už vůbec ne dostat jí na potřebný místo. Tak snad to ta oktávková zvládne, když ne, tak jí vyměním, ale hlavně ať přežije motor, ten náhradní nemám :)
tak to je neco jineho, myslel jsem si, ze to je ze S 445 octavie, z te ze 60. let. z 2.0 tdi to vydrzi s prehledem 8) a toho predimenzovani se vubec neboj
to, co mas na tom nakresu, je podle meho nazoru vyborne (mozna az genialni) reseni :pohar:
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

g.santero
Příspěvky: 18
Registrován: úte zář 13, 2022 11:03 pm
Bydliště: Borovany

Re: Traktor s motorem Suzuki savage 650

#15 Nový příspěvek od g.santero »

jean: jojo, asi to zbytečně podceňuju :) když si vzpomenu jak šlapal na motorce,tak to hodně ušlo a to měla 250kg. Tady je to zpřevodovaný a traktor má cca 800kg-1tunu (možná míň-je dělaný schválně nalehko, aby mohl jet i do vinohradu a nedusal půdu), takže tak :co?:

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“