traktor-pokazený diferenciál

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
Viliam
Příspěvky: 33
Registrován: ned led 21, 2024 7:34 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

traktor-pokazený diferenciál

#1 Nový příspěvek od Viliam »

Dobrý deň,
ospravedlňujem sa za všetky chyby.
traktor, 4x2:
motor- škoda 1202
prevodovka- škoda 1202, prídavná- nie som si 100% istý, pravdepodobne volga 21
zadná náprava- v3s, s kolesami 140cm, kolesá- 8,25-20
predná náprava- domáca výroba, kolesá- 6,50-16
šírka- 140cm
dĺžka- 250cm
Problém: na traktore už dlhšie nefunguje uzávierka diferenciálu. Stále sme to odkladali lebo máme málo skúseností keďže traktor sme nestavali my, staval sa pred 40 rokmi. Túto zimu sme sa rozhodli že sa na to skúsime pozrieť. Traktor sme vytiahli avšak pri presune na dvor sa stalo to že traktor zrazu zastal zdochol a bez spojky sa nedal naštartovať. potom sme ho nejako rozkývali a prešiel po vlastných na dvor, avšak stále niečo hrkalo/klepkalo v prevodovke. Zistili sme že celý vývodový hriadeľ s prevodovky má veľkú vôľu. Prevodovku sme vybrali, zohnali druhú v lepšom stave a z dvoch sme poskladali jednu. Prevodovka je založená, nevieme či funguje (rýchlosti idú všetky pekne) ešte traktor nevrčal. Dôvod prečo to celé píšem aj keď sme to už dúfajme vyriešili je, že keď sme chceli traktor na dvore podať, vôbec sa sním nedalo pohnúť a keď sme traktor zodvihli a potočili kolesom nejako sa to rozkývalo a koleso na druhej strane sa točilo do opačnej strany ako na tej ktorou sme točili. Kardan z diferenciálu sa vôbec netočil a keď sme sa snažili potočiť akokoľvek kardanom nebolo to možné. Po spustení sa stále nedalo s traktorom pohnúť. Myslím že takéto isté zaseknutie nastalo aj pred tým, a kvôli tomu sa pokazila prevodovka.
Budem strašne rád za akékoľvek rady. (ospravedlňujem sa, neviem byť stručný, (fotky môžem pridať ak niekto zareaguje))
Ďakujem.

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2213
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: traktor-pokazený diferenciál

#2 Nový příspěvek od winch »

Buď budeš mať zaseknutý náhon hrušky (možno ložisko) alebo skôr- sa ti niečo dostalo do súkolesia hruška-tanierové kolo a zaseklo ti ten prevod. Rozobrať to musíš tak či tak.
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Viliam
Příspěvky: 33
Registrován: ned led 21, 2024 7:34 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: traktor-pokazený diferenciál

#3 Nový příspěvek od Viliam »

ďakujem za odpoveď. Je dosť možné že sa tam niečo dostalo pretože neviem ako to je originál na náprave vyriešené, ale od vrchu sú tam po stranách také diery na odvetranie. Vidno že s tade špliecha olej, viem tam normálne prestrčiť šroubovák.

Viliam
Příspěvky: 33
Registrován: ned led 21, 2024 7:34 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: traktor-pokazený diferenciál

#4 Nový příspěvek od Viliam »

Ďalší problém je nefunkčná uzávierka. Čiže tak ako píšete bude sa to musieť celé rozobrať. Lenže to znamená vybrať nápravu, vybrať poloosi a potom sa dostaneme k diferenciálu a uzávierke. Lebo keby sa otvorí len spredu ten kryt možno by sme vedeli poriešiť to zaseknutie, ale uzávierku nie. Čo sme pozerali ložisko na tom kardane má dosť vôle. Ktovie čo všetko bude potrebné opraviť. Bude to dosť roboty.

pavel sk
Příspěvky: 12847
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: traktor-pokazený diferenciál

#5 Nový příspěvek od pavel sk »

Odpoj kardan a demontuj domec s lastorokom difu. Cez ten velky otvor bude hned bediet na com si. Ak je ta uzavierka rozsypana, tak bude nasypana v naprave a jej ulomny (zvyklo vylamat koliky uzavierky )sa dostavaju medzi zuby. Pripadne rozsypane niektore lozisko hrusky difu.

Viliam
Příspěvky: 33
Registrován: ned led 21, 2024 7:34 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: traktor-pokazený diferenciál

#6 Nový příspěvek od Viliam »

Ďakujem za odpoveď.
Píšem po dlhšej dobe a celkom sme pokročili.
Celú nápravu sme demontovali a vybrali von, avšak pri naklonení popri kardane tiekla voda a tiekla aj 2 minúty :D .
Dôvod zaseknutého kardanu bol jednoduchý, zamrzla v diferenciáli voda :ano: .Vypustili sme olej, prekvapivo tam nejaký bol, a odmontovali sme kardan s ložiskami tak ako píšeš. Keď sme pozreli do diferenciálu je tam vidno črepiny železa. Uzávirka musí byť zlámaná. Zložili sme kolesá, bubny a dnes ideme na reduktory a poloosi. Posielam foto:

Viliam
Příspěvky: 33
Registrován: ned led 21, 2024 7:34 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: traktor-pokazený diferenciál

#7 Nový příspěvek od Viliam »

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Viliam
Příspěvky: 33
Registrován: ned led 21, 2024 7:34 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: traktor-pokazený diferenciál

#8 Nový příspěvek od Viliam »

Ešte pre doplnenie: momentálne sa už všetko točí, problém je už len uzávierka. Mám zatiaľ jednu otázku: keby točím teraz kardanom (nieje tam) tak ako sa majú točiť kolesá? Mysím či obidve alebo len jedno. Lebo momentálne tam kardan nieje ale keď točím kolesom na pravej strane od kardana druhé stojí, kolesá v diferenciály sa točia. Pri točení kolesa a ťahaní uzávierky sa trochu druhé koleso pohne ale aj pri stálom ťahaní uzávierka nezapadne. Je proste zlámaná. Ďakujem za všetky rady.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2619
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: traktor-pokazený diferenciál

#9 Nový příspěvek od murár »

Pozerám že máš pneu z V3Sky. Ja som tiež ich mal ako prvé obutie na mojom traktory ale dlho sa aspoň v zadu neohriali. Keby tam boli klasické traktorové šipaky tak tu uzávierku budeš používať menej. 8)

pavel sk
Příspěvky: 12847
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: traktor-pokazený diferenciál

#10 Nový příspěvek od pavel sk »

Ked mas napravu celu v lufte, tak zatocenim za pastorok (hrusku) by sa mali tocit obydve kolesa rovnako pokial su nezatazene inak. Ked zablokujes hrusku proti potoceniu a zatocis lavym nabojom smerom dopredu, tak pravy naboj by sa mal točit opačne dozadu. Pri zapnutej alebo zablokovanej uzavierke a zaistenej hruske proti potoceniu nabojami nehneš vôbec na ziadnu stranu. Ak si tocil jednym kolesom a druhe stalo, tak sa ti pretacal cely diferak, co si nevidel kedze mas hrusku demontovanu. Nech ti niekto v tej diere rukov zadrzi velke vencove koleso a tak si skus zatocit niektorym nabojom.

Viliam
Příspěvky: 33
Registrován: ned led 21, 2024 7:34 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: traktor-pokazený diferenciál

#11 Nový příspěvek od Viliam »

Ďakujem za odpovede.
Dnes sa nám podarilo rozobrať reduktory a vybrať poloosi a diferenciál je vonku. Je to celkom zaujímavé :). Uzávierka ako taká funguje :wink:, problém je zrejme s kamienkami na vidličke, sú uvolnené a pravdepodobne zodraté. Nedokázalo uzávierku zaradiť. Keď sme skúšali pichnuť do diferenciálu poloosi aby bol odpor uzávierka funguje dobre, zdá sa mi že sa ťažšie zasúva a vysúva ale funguje dobre. Pekne ju zopne a rovnomerne sa točia obydve poloosi. Neviem čo je teda problém pravdepodobne kamienky na vidličke.
Budem rád za rady :) .

Viliam
Příspěvky: 33
Registrován: ned led 21, 2024 7:34 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: traktor-pokazený diferenciál

#12 Nový příspěvek od Viliam »

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Viliam
Příspěvky: 33
Registrován: ned led 21, 2024 7:34 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: traktor-pokazený diferenciál

#14 Nový příspěvek od Viliam »

murár píše: sob úno 03, 2024 8:29 am Pozerám že máš pneu z V3Sky. Ja som tiež ich mal ako prvé obutie na mojom traktory ale dlho sa aspoň v zadu neohriali. Keby tam boli klasické traktorové šipaky tak tu uzávierku budeš používať menej. 8)
To je pravda :ano:, možno časom keď sa to celé poskladá pouvažujem.

Viliam
Příspěvky: 33
Registrován: ned led 21, 2024 7:34 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: traktor-pokazený diferenciál

#15 Nový příspěvek od Viliam »

murár píše: sob úno 03, 2024 9:57 pm Samotné kamene na uzávierku sa dajú ešte kúpiť. napr.
https://www.autodielytatra.sk/sk/produk ... ?catid=393
Ďakujem, musíme poskúšať a zistiť kde je presne chyba.
Potom bude určite treba zohnať aj gufero a ložiská, už keď je to rozobraté nech sa povimieňa čo je treba.

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“