Traktor Mreňo 4x4

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2621
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Traktor Mreňo 4x4

#31 Nový příspěvek od murár »

Tú prevodovku len pretesníš alebo ju budeš nejako upravovať?
Ja som vo svojej rozvodovke prehodil ozubené kolesá cestnéj redukcie aby traktor bol pomalší na cestných rýchlostiach a dali sa viac využiť.

Ado66
Příspěvky: 25
Registrován: čtv čer 23, 2022 9:27 pm
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Traktor Mreňo 4x4

#32 Nový příspěvek od Ado66 »

No, v pláne je to celé rozobrať skontrolovať stav ložísk kolies, vymeniť vadné diely, vyčistiť a vytiahnuť celú hriadeľ na 2hú zadnú nápravu. Chcem to spraviť teraz kým je to rozobraté, nech ma potom nič neprekvapí. HMM, to znie zaujímavo, nevedel som o tejto možnosti. A stačí len prehodiť kolesá alebo treba aj sústružnícke prace? Vieš mi to bližšie popísať? :)

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2621
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Traktor Mreňo 4x4

#33 Nový příspěvek od murár »

Treba na tých ozubených kolesách vymeniť tie drážky! Tak že bez dobrého sustruznika sa nezaobídeš. A vo vnútri rozvodovky treba trocha pribrusiť aby tam vošlo to vetšie koleso. Ja som to brusil na prevodovke čo bola založená v traktory a mal som dole len tu zadnú časť ako máš ty na tej fotke.
Obrázek Obrázek

Ado66
Příspěvky: 25
Registrován: čtv čer 23, 2022 9:27 pm
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Traktor Mreňo 4x4

#34 Nový příspěvek od Ado66 »

NO, dik za radu. Ešte si to rozmyslím. Keďže motor mám len 2 valec, tak predpokladám že aj tak väčšinu času bude zaradená redukčná. Tak včera sa mi podarilo rozhádzať prídavnú prevodovku a dostal som sa až po hriadeľ ktorý ide do hlavnej. Ten mi nešiel vytiahnuť a nakoniec som musel zdemontovať kulisu riadenia aby som zistil že ma drží segerka :vysmech: Tak dnes som ju zdemontoval a pokračoval, podarilo sa mi to cele rozobrať. A som celkom prekvapený, kolesá až na dve vyzerajú podľa mňa celkom dobre. V prevodovke som našiel dva malé kúsky, pravdepodobne z kolies a na magnete bolo kúsok prachu. No podla mňa super, olej čistý, bez vody, o mnoho lepšie ako v náprave :smich: . Ložiská sú ok, až na jedno v predlohe, to kúsok šúcha. Čo vy na tie kolesá, prikladám foto, vymenili by ste ich ? Alebo??? :zapomel:
Obrázek

Obrázek
Koleso 1 a 2 hej rýchlosti
Obrázek
Predlohove koleso 2 rychlosit
Obrázek

Ado66
Příspěvky: 25
Registrován: čtv čer 23, 2022 9:27 pm
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Traktor Mreňo 4x4

#35 Nový příspěvek od Ado66 »

Tak, nakoniec mi to nedalo a podarilo sa mi zohnať nové koleso 1 rýchlosti s hriadeľom, koleso 1a2 rýchlosti, predlohové koleso 3 a 4 rýchlosti, a hriadeľ spätného chodu, nové puzdra a ložiská. Dnes som sa pustil do skladania hlavnej prevodovky, napozajtra pokračujem, keby len to čistenie toľko netrvalo :vztek:
Obrázek

Obrázek

Ado66
Příspěvky: 25
Registrován: čtv čer 23, 2022 9:27 pm
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Traktor Mreňo 4x4

#36 Nový příspěvek od Ado66 »

Tak, hlavná prevodovka viac menej poskaldaná ..ešte treba uchytiť kulisu, teda tesnenie a jej držiak a dať do tmelu ;-) ale to nechám zatiaľ tak...ešte sa chystám prerobiť radenie na radenie cez bowdeny. Rýchlosti padajú jedna báseň, teda až kým nezaložím horny kryt s guličkami a pružinami ktoré držia tyčky zasúvania rychlostí na mieste.. mám pocit že na zaradenie prvého rýchlostného stupňa ide násobne ťažšie ako ostatné. No skúsim to zmerať a uvidím :)
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2621
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Traktor Mreňo 4x4

#37 Nový příspěvek od murár »

To koleso prvého a druhého stupňa sú spojené tak je to aj určitá váha. Je to iné ako presunúť objimku medzi 3-4. No môže byť aj niekde ohnúta tyčka alebo niečo iné. Počítaj že je to viac ako 30 rokov stará prevodovka a bola konštruovaná v +- 1950.

Ado66
Příspěvky: 25
Registrován: čtv čer 23, 2022 9:27 pm
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Traktor Mreňo 4x4

#38 Nový příspěvek od Ado66 »

No, práveže kým sa nezaloží horný kryt, aj s guličkami a pružinami tak rýchlosti padajú jedna báseň. Problém je až po založení guličiek čo majú držať jednotlivé tyčky / rýchlosti na mieste. Vtedy sa jednotka podľa môjho pocitu radí násobne ťažšie. Akonáhle sa ale pohne tyč, a už je gulička mimo miesta kde ju drží, rýchlosť ide zaradiť už pekne.. Takže mám pocit že je problém v drážkach a skúsim ju ešte povytiahnuť a skontrolovať to. Keďže keď som to čistil všimol som si na jednej že sú stopy po guličke a je vydratá drážka, no už si nepamätám ktorá to bola... :vysmech: A ako vravím kým tam nie sú guličky, tak tyčky idú radiť krásne a bez odporu, keď som to čistil dal som si záležať aby tam nebol žiaden bordel :)

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2621
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Traktor Mreňo 4x4

#39 Nový příspěvek od murár »

Skús zmerať dĺžku tých spružín čo tlačia na tie guličky, v starom počítači som mal katalóg n.d. na V3S ale v tablete nemám a niečo podobné som riešil pred dvadsiatimi rokmi ale už si to veľmi nepamätám :nene: . Neviem či som menil alebo skracoval jednu pružinku.

Ado66
Příspěvky: 25
Registrován: čtv čer 23, 2022 9:27 pm
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Traktor Mreňo 4x4

#40 Nový příspěvek od Ado66 »

Tak, konečne som sa dostal k prevodovke. Kolesá nahádzane už len spojiť s druhou časťou skrine prevodovky a môžu sa ustavovať vôle :'(
Obrázek

Obrázek

Ado66
Příspěvky: 25
Registrován: čtv čer 23, 2022 9:27 pm
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Traktor Mreňo 4x4

#41 Nový příspěvek od Ado66 »

Takže, prevodovka viac menej doskladaná. Ostáva mi objednať obloženie ručnej brzdy, navariť na zadný náboj koleso a spraviť bowdenové riadenie. Na to mi už idú veci z číny. Cez týždeň vytiahnem lamelu a objednám novú. Dúfam že príde do piatku aby som mohol spojiť motor s prevodovkou. Potom sa môžem pustiť na prednú nápravu. Posledné rozoberanie a čistenie :smich: u

Obrázek

Obrázek

Ado66
Příspěvky: 25
Registrován: čtv čer 23, 2022 9:27 pm
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Traktor Mreňo 4x4

#42 Nový příspěvek od Ado66 »

Takže, motor z oblasti lamely vyčistený, nové ložisko a mohlo sa skladať. Dalo to zabrať, ale je to v kope. Budúci týždeň si musím vyrobiť také skosené podložky, keďže diery na prevodovke nie sú na pôvodnom mieste a niektoré sú vŕtané v časti obalu kde je skosený :box: . Takže musím niečo vymyslieť aby mi matka ťahala pekne celú plochu.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“