Stavba traktůrku

Moderátoři: rezis, Toreto

Odpovědět
Zpráva
Autor
Karel81
Příspěvky: 65
Registrován: pát lis 04, 2022 5:36 am
Bydliště: Horní Benešov

Stavba traktůrku

#1 Nový příspěvek od Karel81 »

Zdravím, chystám si stavět traktůrek na zahradu.
Měl bych dotaz,zda by šla použít převodovka s Citroenu 2cv? Jestli má někdo zkušenosti.
Děkuji
Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Stavba traktůrku

#2 Nový příspěvek od Veteranista! »

Použít na co? na jednoosaka s motorem s Pionýra, nebo na dospělí traktor s motorem z Tatry?
Nepíšeš žádné informace, tak těžko ti někdo poradí.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Karel81
Příspěvky: 65
Registrován: pát lis 04, 2022 5:36 am
Bydliště: Horní Benešov

Re: Stavba traktůrku

#3 Nový příspěvek od Karel81 »

Plánuji malý traktůrek, motor z nějaké motorky, něco podobného jako malotraktor Oleško.

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Stavba traktůrku

#4 Nový příspěvek od jean »

Tak to ti poradím rovno, nedávaj tam motor z motorky. Mal som, fungovalo, vyhodil som, dal som stabilák z Číny a som vysmiaty. Tá +-400ccm verzia za asi 350 euro má výkon na potiahnutie 25 pluhu aj s rezervou, len si to bufká. Hlavne to má záťažový regulátor, moc pohodlná vec, nastavíš otáčky a viac sa nestaráš. A niekto tu na fore dal do traktorčeka malý +-200ccm motor a orie mu aj ten. Taký motor stojí 115 euro.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Stavba traktůrku

#5 Nový příspěvek od ota »

Jean má pravdu. Měli jsme tři domáda. Ve dvou Jawa 250 a jeden má naftovej stabilák se starterem. Motorkovej motor si velmi často postaví hlavu. Běháš kolem něj a zjišťuješ co mu je. Pak stačí vyměnit svíčku a jedeš dál. Tahle věc se vždy stane v nejhorší potřebnou dobu. Proorával jsem brambory. Najednou si motor střelil chcípnul. A mohl jsem se uchodit kolem něj. Po hodině najednou našlápnu a jedu dál. Nebo v lese jedu s károu dřeva. Zastavil jsem u hromady chcípnul motor. Naložil dřevo a hodinu přemlouval motor, aby jel. A to se ví, že to našlapování nohou pěkně znepříjemní start když šlapeš dokola. Mám tam zapalování z Pionýra. Druhej měl magnetku z centrály. Prostě v kastliku 5 svíček sebou. Kolikrát stačilo dát jinou svíčku a jelo se. Podruhé jsem tam dal tu svíčku co nešla naposledy a jelo to jako nic. Vždycky základní věci, palivová cesta a jestli hází jiskru. Kolikrát vše fungovalo a motor si stejně postavil hlavu.
Za mě už bych motorkovej motor nikdy do zástavby dalšího domadělu nedal. Mám druhej o kousek větší traktůrek se stabilákem jednoválcem nafta se starterem. A jezdí víceméně jen on. Ten jeden traktůrek syn prodal. Druhej stojí zarovnanej v garáži a provozní je jen ten stabilákovej. Teď můžu jít, pustím naftu kohoutkem, nažhavím zatočí a v klidu jedu kam třeba. A v pohodě přijedu bez starostí, že by si postavil hlavu. S motorem nikdy problém. Vždy něco jiného, jako ukroucená poloosa, nebo pomíchané kvalty, přetržený řetěz pohonu. O motoru vůbec nevím že tam je. 8)

Karel81
Příspěvky: 65
Registrován: pát lis 04, 2022 5:36 am
Bydliště: Horní Benešov

Re: Stavba traktůrku

#6 Nový příspěvek od Karel81 »

Děkuji za rady, ten 200ccm motor mi bude stačit na to popojíždění na zahradu,neplanuji s tím orat,jen něco dovézt a odvézt na vozíku.
A tu převodovku mohu použít?

Karel81
Příspěvky: 65
Registrován: pát lis 04, 2022 5:36 am
Bydliště: Horní Benešov

Re: Stavba traktůrku

#7 Nový příspěvek od Karel81 »

A odkaz na ten motor by jste nenašli?

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Stavba traktůrku

#8 Nový příspěvek od jean »

https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=benzinovy+motor

Nekupoval by som menší, ako ten 196ccm - skúšal som 163 ccm a je to slabé aj na ťahanie vozíka.

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Stavba traktůrku

#9 Nový příspěvek od JardaCNC »

Karel81
A tu převodovku mohu použít?

Jako použít ji můžeš, ale musíš si poradit s pár problémy.
Jako např nezávislé zavěšení kol, jak ji tam dáš - řadící pákou dopředu a motorem do zadu či naopak pak by byla poháněná spíše přední náprava.
Ještě tam musíš mít nějaký převod do pomala.
Ale například brzdy bys měl téměř vyřešené :wink:

Za mě bych to zkusil prodat - už je to veterán.
A zkusil nějakou osvědčenou variantu.
Viděl jsem před nedávnem traktorek s motorem z Vari pod ním zavařený diferenciál z nějakého auta - asi lada.
Oktávka stará převodovka a za ní ještě další diferak.
Na tu velikost to mělo celkem vyhovující rychlost.
Nevýhoda - nemělo to uzávěrku. Stačilo pod jedno kolo plivnout a stalo to.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Stavba traktůrku

#10 Nový příspěvek od ota »

Nevím, ten motor z Vari není žádná výhra. Syn to koupil a motor dost zlobil. Tedy ten 2 taktní. Když jsem jezdil se sekačkou po ohřátí si to vedlo svoji. Motor v otáčkách a když jsem ubral dlouho trvalo, než klesly otáčky a pak to zase neutahlo sekačku. Kolikrát se stalo že ve 2/3 sekaní to střelilo a nešlo to nastartovat. Nevím vše bylo v pořádku. Mladyho ten motor dost štval. Kolikrát nastartoval a motor se roztocil a někdy se to sotva udrželo. Objednal si nakonec novej 4 takt a paráda. To je už uplně jiné ježdění. Ale stál dost peněz. On to chtěl, že jen vyndá původní a nasadí novej bez jakékoli upravy. Teď to chodí jako hutě. Sekal jsem s tím zahradu a paráda. No ale cenově ten motor je jinde než ty v odkazu.
Jinak ta převodovka jak píše JardaCNC. Kola by byly hned u šaltpáky a problém s místem pro řidiče a rozloženi os náprav. Ale postavit se dá všechno ze všeho. Akorát je s tím pak práce. Měli jsme traktůrek s Jawou a pod tím převodovka ze starého Wartburka s těhlicema zavařenejma napevno. Kloubáčka. Zadek výkyvnej. Pohon jen přední nápravy. Odvoz listí, tahat brány po zahradě, převoz sena, trávy od sekačky, paráda. Malé lehké, obratné. Taky to chodilo pěkně. Až na ten motor, to už jsem popisoval. Syn už kolikrát chtěl zapálit tu Jawu když si mu to postavilo hlavu na poli u hnoje. :D

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Stavba traktůrku

#11 Nový příspěvek od JardaCNC »

Ano myslel jsem 4 takt.
Tchán to má a "zatím" vždy chytl bez problémů.
Ano cena je někde jinde.
S těmi čínským motory nemám zkušenost.

Karel81
Příspěvky: 65
Registrován: pát lis 04, 2022 5:36 am
Bydliště: Horní Benešov

Re: Stavba traktůrku

#12 Nový příspěvek od Karel81 »

Tak nakonec jsem sehnal veškeré díly ze škody 120, kromě motoru ten dám 4takt asi 6.5hp, poloosy zkratim tak ať šířka není víc než 90cm.
Tak snad to bude fungovat 🤔
Za případné informace a postřehy na co si dát pozor, děkuji

Karel81
Příspěvky: 65
Registrován: pát lis 04, 2022 5:36 am
Bydliště: Horní Benešov

Re: Stavba traktůrku

#13 Nový příspěvek od Karel81 »

Zdravím jaké rozměry jsou šipaky 6.40 /15C ?
Nějak to nemůžu dohledat.

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Stavba traktůrku

#14 Nový příspěvek od jean »

Ak to bude prevažne na ťahanie, tak ťažné sa snaž dostať čo najbližšie k osi kolies. Vozík bude mať oveľa menší vplyv na jazdné vlastnosti traktorčeka.

Karel81
Příspěvky: 65
Registrován: pát lis 04, 2022 5:36 am
Bydliště: Horní Benešov

Re: Stavba traktůrku

#15 Nový příspěvek od Karel81 »

Takový dotaz jak moc snížit otáčky z 3600ot.m z motoru na převodovku?

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“