směr otáčení u převodovky a změna parametrů na výstupu při zapojení více převodovek

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
g.santero
Příspěvky: 18
Registrován: úte zář 13, 2022 11:03 pm
Bydliště: Borovany

směr otáčení u převodovky a změna parametrů na výstupu při zapojení více převodovek

#1 Nový příspěvek od g.santero »

zdravím páni traktoráři,

chci se zeptat-stavím traktor a narazil jsem na jednu asi maličkost: chci nasadit převodovku, ale zjistil jsem, že tak jak ji chci nasadit, tak se vlastně točí obráceně, tzn. když pojedu dopředu, tak se ona vlastně vůči jí samotné točí nazad. Nevadí jí to nějak? Asi hloupý dotaz, ale chci mít jistotu.

druhá věc: nějak se nemůžu dopočítat, jaký parametry dostanu na výstupu, když vím krouťák a výkon motoru-za něj jde jedna převodovka, za ní druhá a ta už na diferák.. Kurňa jsem se v tom úplně ztratil, se z toho drbu na hlavě až mi znova vyskočily vlasy... nebo mi stačí jen poměr vstup/výstup a je to?

Děkuji

Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: směr otáčení u převodovky a změna parametrů na výstupu při zapojení více převodovek

#2 Nový příspěvek od Jiřin »

Kroutící moment je násobkem převodového poměru. Takže když znám kroutící moment na vstupu a celkový převodový poměr, tak tyto hodnoty spolu vynásobím a získám kroutcí moment na výstupu.

Jestli se může převodovka otáčet obráceně? Záleží na její konstrukci. V případě, že jsou uvnitř ozubená kola se šikmými zuby, vznikají při otáčení na hřídeli axiální síly. Tato síla působí pro daný směr otáčení jen jedním směrem (při změně otáčení opačně). Jestli je tato síla zachycena jen na jednom ložisku (pri předpokladu, že se převodovka má otáčet pouze jedním směrem), pak teoreticky může dojít k poškození převodovky při opačném otáčení.
Další problém může být u těsnění hřídelů. V případě, že je použité labyrintové těsnění, může z převodovky vytékat olej při změně otáček.
Teoreticky může nastat i problém s vnitřím mazáním převodovky.

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“