Dodělání pohonu pro traktor 4x4

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
Mira1111
Příspěvky: 10
Registrován: ned lis 20, 2022 7:00 pm
Bydliště: Hodonín

Dodělání pohonu pro traktor 4x4

#1 Nový příspěvek od Mira1111 »

Zdravím včera jsem si přivezl tuto hračku je to 4x4, bez motoru. Prý tam byl Renault 1,9 l. Problém je že majitel od kterého jsem traktůrek koupil ho už koupil bez motoru že ho dodělá a sám o tom nevěděl nic moc... Mám několik dotazů díval jsem se na na diferenciály a převodovku a podle mě je to všechno ARO. Pokud někdo pozná budu rád. Nemá nekdo k tomu nějakou dokumentaci? Myslím převodové poměry, jak tam jsou uzávěrky, redukce atd.Jeste je škoda že se i s motorem se ztratila řemenice i s hřídelí pro pohon ( na převodovce je řemenice na 3 řemeny které tam i fyzicky jsou). Takže budu muset zjistit v jakém poměru udělat prevod, napasovat nějaké uložení pro spojkovou hřídel na které bude i ta řemenice... Zajímaly by mě zkušenosti s řemenovým převodem mám strach že je to nejslabší místo traktoru a že budou v zátěži řemeny klouzat... . Jestli nedat radši řetěz? Motor tam plánuju zpátky buď toho Renaulta nebo Peugeot 205 taky v dieselu. Plán je dodat motor rozjezdit, odzkoušet, zjistit nedostatky a postupně z toho udělat stroj na který by se dalo i dívat ..
Pro představu přidávám pár fotek kvalita nic moc .
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2589
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Dodělání pohonu pro traktor 4x4

#2 Nový příspěvek od murár »

Skús tu pohľadať.
http://www.nasetraktory.cz/Prevodove_Pomery_1.0.xlsx
Nájdeš tam tri modely ARA a každý model má iné prevody v prevodovkách a aj nápravy.

Mira1111
Příspěvky: 10
Registrován: ned lis 20, 2022 7:00 pm
Bydliště: Hodonín

Re: Dodělání pohonu pro traktor 4x4

#3 Nový příspěvek od Mira1111 »

Moc díky za radu mrknu na to pokusím se zjistit prvně z čeho je to poskládané abych se mohl odpichnout dál ..

Uživatelský avatar
fajlla
Příspěvky: 1638
Registrován: čtv kvě 14, 2009 3:52 pm
Bydliště: Dobšín
Kontaktovat uživatele:

Re: Dodělání pohonu pro traktor 4x4

#4 Nový příspěvek od fajlla »

Ano máš to z Ara. Velká páka radí hlavní převody to je jasné. Jedna malá páčka radí redukci druhá páčka řadí přední náhon. Dávej pozor jak to tam řadíš jelikož tam lze zařadit kombinaci 4X4 a zredukuje se jen na jdenom vývodu a pak se to kope. To poznáš najdi si na netu schéma řazení. Jinak soused má přesně na tehle převodovce hlavní převod také řemenem myslím že tam má 3x16. Funguje mu to dobře ale už jsme se bavili o tom že lepší by tam byl zubatý plochý řemen něco jako rozvoďák. Řetěz bych já osobně nedával.

Mira1111
Příspěvky: 10
Registrován: ned lis 20, 2022 7:00 pm
Bydliště: Hodonín

Re: Dodělání pohonu pro traktor 4x4

#5 Nový příspěvek od Mira1111 »

Dík, za radu a nevíš jaký má soused převod na řemenicích? 1:1 ? nebo to má jestě do pomala? jdu někde vyhrabat převodové poměry převodovky ara ale pokud to má redukci tak je asi blbost to dál zpomalovat přes další řemenový převod nebo převodovku. Dnes jsem koumal jak vyřeším přenos síly a pravděpodobně asi použiju polovinu obalu z převodovky z peugeotu kde nechám jen hřídel uloženou na ložiscích a místo konce kde je 5 rychlost dám řemenici, nepoletí tam bordel, bude vypínat spojka a potřebuju mít nějaké vedení té hřídele... Jinak ten ozubený řemen mě taky napadl ale zas vše předělávat se mě nechce. Pokud bys měl nějakou fotku jak to má soused řešeno nezlobil bych se.

Uživatelský avatar
fajlla
Příspěvky: 1638
Registrován: čtv kvě 14, 2009 3:52 pm
Bydliště: Dobšín
Kontaktovat uživatele:

Re: Dodělání pohonu pro traktor 4x4

#6 Nový příspěvek od fajlla »

když si vzpomenu tak ti to vyfotím. Hele má tam motor z peugeota i se spojkovým zvonem a tedy i z hřídelí z převodovky asi. Na tom řemenový převod 1:1 na tu mrkev z Ara. Obe řemenice uložené i z druhé strany napíná to z boku velkou silonovou kladkou. Vozí tam nasazenou vždycky ješte jednu sadu řemenů když by mu to někde náhodou ruplo a používá ty zubaté klíňáky.

Uživatelský avatar
fajlla
Příspěvky: 1638
Registrován: čtv kvě 14, 2009 3:52 pm
Bydliště: Dobšín
Kontaktovat uživatele:

Re: Dodělání pohonu pro traktor 4x4

#7 Nový příspěvek od fajlla »

Tak jsem s ním o tom mluvil udělal pár fotek. Shodli jsme se na tom že máš dát pokud možno zubatej řemen když už to budeš dělat. Ty klíňáky nejsou štastné řešení.
Jako funguje to,ale není to ono.
https://drive.google.com/file/d/1dWVwu0 ... share_link
https://drive.google.com/file/d/1dTfDK1 ... share_link
https://drive.google.com/file/d/1dS27Hl ... share_link

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Dodělání pohonu pro traktor 4x4

#8 Nový příspěvek od rezis »

Převod bude muset být do pomala. Řemeny jsou k prdu. Ono to sice funguje, ale trocha vody, nebo bahna a problém je na světě.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Dodělání pohonu pro traktor 4x4

#9 Nový příspěvek od Atlan »

Funguje akurat program vypocita zivitnost remena 0hodin.

Ked som skusal aky remen treba na 13hp motor co ma 25Nm tak vysiel M8 remen o sirke tusim 25mm, a to bolo koli malej remenici na motore pac potreboval som prevod 4:1

Tak ze na motor z osobaku bude tych remenou par treba, pocitat to nejdem pac je to blbe riesenie.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
zde
Příspěvky: 2715
Registrován: ned dub 19, 2009 6:45 pm
Bydliště: H.Srnie

Re: Dodělání pohonu pro traktor 4x4

#10 Nový příspěvek od zde »

radenie prevodovka aro 243 - /pridavna -2 paky /

Obrázek

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20805
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Dodělání pohonu pro traktor 4x4

#11 Nový příspěvek od ota »

S těma řemenama a k těm výpočtům. Trochu o řemenech z jineho soudku. Mám velkou pilu na řezání kuláků. Řežu fošny, prkna trámy. Koltouč tam mám 800 mm průměr. Elektromotor má 11kW, 1450 ot/min. Na hřídely je 900 ot/min. Tedy trochu dopomala. Tahnou mi to tři řemeny 13 šířka. Na té pile budou dobře min 20 let. A to pila pár desítek kubíků už řízla. Vždy po řezání povolím šroub co řemeny napína. Šroub ovládá zvedání celého elektromotoru. Řemeny před spuštěním ráno našponuju. Tak normálně. Žádná ,,struna". A řežu třeba celou sobotu, neděly. Párkrát se mi stalo, že mi pila ,,rafla" kulák, nebo kopla pod sebe krajinu. Řemeny lehonce kvikly a slitne jistič. Motor to zastaví a řemeny neprasknou, neprotočí se. Mám vcelku větší opásání na řemenicích.
Nevím proč by třeba 3 řemeny 13, nebo max 17 šířky uplně pohodově s přehledem neutahly motor v traktůrku. Když by byly ty zubatý, musí to bejt naprosto cajk. Na řemeny stejně je třeba kryt. A když se s krytem vyhraje, aby fakt byl funkční, nemůže tam být problém.

pavel sk
Příspěvky: 12790
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Dodělání pohonu pro traktor 4x4

#12 Nový příspěvek od pavel sk »

Stare kombajny, mačkače, rezacky tiez tahali pojazd len remene a chodilo to v pohode 8)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20805
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Dodělání pohonu pro traktor 4x4

#13 Nový příspěvek od ota »

No Pavle sk pamatuju si tady motor z Nivy. Už s turbem. Dali ho na rám a k tomu napasovali fukar na slámu. Takovej pojízdnej velkej fukar s ojí na podvozku. Udělali takovou velkou plechovou násypku. Couvnul tam se sběrákem a dal vysunování rovnou do té násypky. Kolikrát do toho fukaru vlítnul takovej kus slámy že motor skoro chcípnul. No a na motoru řemenice a na fukaru taky. Byly tam teda řemeny možná 22 šířka. Už si nepamatuju kolik jich tam bylo. Ale min 5. Kolikrát jsme seděli a sledovali jak sláma lítá na stoh. Vždycly jak to raflo tu hromadu, bylo to jak když střelí z děla. A motor si zakouřil a jel dál. Jak píšu někdy se stalo, že ten motor chcípnul, jakej byl přísun hmoty. A to motor běžel na dost otáček. Nepamatuju se, že by ty řemeny někdy přervali.
A kombajny taky měly převody řemenama. Pamatuju se, jak Nivy jezdily pomalejc, prej se jim ty řemeny když je nešponovali smekaly. Ale převodovka u nápravy jo. Od motoru řemen. Jasně že takovej aby to zvládnul.

pavel sk
Příspěvky: 12790
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Dodělání pohonu pro traktor 4x4

#14 Nový příspěvek od pavel sk »

Podobny fukar sme mali aj my v druzstve. Akurat mal motor Z6901. 8)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Dodělání pohonu pro traktor 4x4

#15 Nový příspěvek od Atlan »

Nehovorim ze to remenmi nejde, len ze je to nezmyselne.
Remmice 20cm obe.
Maximalne otacky 2800,viac len navlastne nebezpecia pac remen na to neni dimenzovany. Vykon 43kw krutakn150Nm, pocet remenov 6!!! 17B remen

Ota mas to zlahka podimenzovane na tej pile, otazka je ake tam mas remenice. Ak by si to zatazoval na plny vykon 11kw tak to ma zivotnost 1439h. V reale sa to malokedy stane.

Tak ze ano remene na traktore, ak nebudete prenasat plny vykon tak budu stacit aj tri pac, preniet 15kw a 30Nm zvladnu. Ale az sa bavime ze maju prenasat cely vykon motora tak vypocet hore. Potom je otazka naco tam bude 34kw motor z 150Nm,ked sa to nebude vyuzivat ze.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“