Stavba Teleskopickeho smykového nakladače

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
DavidKubista
Příspěvky: 31
Registrován: sob led 07, 2023 12:03 pm
Bydliště: Písek u Jablunkova

Stavba Teleskopickeho smykového nakladače

#1 Nový příspěvek od DavidKubista »

Zdarec kuciiii, jsem tady nový a stavím zmiňovaný stroj, sice jsem tady par témat na toto našel ale nikdo to ještě nedal dokupy od a do zet tak jak by měl být nejlepe proveden pohon atd… sice nejsem inženýr, proto se obracím na vás s více zkušenostmi aby jsme dali dokupy a uzavřeli toto téma pro lidi kteří se do této stavby chystají takže:
Základní informace jsou
Motor- 90kw mercedes atmosféra diesel
Váha- chci docílit na nějakých 2500kg kvůli zdvihu
Max. Rychlost idealne nějakých 15-20km aby stroj mohl fungovat na farmě při svazeni balíku atd
Vysuv cilim aby měl nakladač ke 4 metrum zdvihu
Pneu- 400/60 r15 takže Macek
Takovýto stroj se ještě neodvážil nikdo stavět proto potřebuji pomoc s pohonem, už teď vím že na tuto rychlost asi nepůjde udělat standard čerpadlo hydromotor rozety a ovládáno rozvadecěm protože by to bylo o hubu.
Vidím to teda na 2 regulační čerpadla na každý motor extra s hydromotorama na každé straně. Nevím jak sice najít regulační čerpadlo nebo nějaké parametry ale videl jsem na videich že to používají pro plynuly rozjezd a zastavení. Dále jste se tady zasekli na ovládání těchto čerpadel, co kdyby se na čerpadla dovedly lanka z joysticku které by ovládaly každé čerpadlo z obou stran tedy by byly potřeba 4 lanka jestli to chápu správně, tyto čerpadla se myslim že používaly na pohonu kombajnu a velkých kolových nakladačů mám pravdu? Sice budou velké a těžké ale Myslim si že motor si s nimi poradi a budeme mít výkonu na rozdávání tím pádem na zmíněnou rychlost, a teď jaké by jste dali průtoky tlaky atd čerpadel i hydromotorů? Popřípadě jak vypočítat jaké ozubené kola nahodit atd měl by někdo další nápady nebo námitky proč by toto nemohlo fungovat????

jean
Příspěvky: 3017
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Stavba Teleskopickeho smykového nakladače

#2 Nový příspěvek od jean »

Tú váhu si vynásob minimálne x2, ak to nemá zdvíhať 50 kilovú slečnu. 4m zdvih je na domadel celkom dosť :)

DavidKubista
Příspěvky: 31
Registrován: sob led 07, 2023 12:03 pm
Bydliště: Písek u Jablunkova

Re: Stavba Teleskopickeho smykového nakladače

#3 Nový příspěvek od DavidKubista »

Většinu váhy chci mít vzadu, ale vem si nevím co to udela jak budu mít smykovy nakladač s vahou 4-5t? Co ty hydromotory otočím se s tím vůbec ?

jean
Příspěvky: 3017
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Stavba Teleskopickeho smykového nakladače

#4 Nový příspěvek od jean »

Maličké UNC060 váži cca 2,5t a zdvihne 600 kilo. A to má lopatu prakticky pred čumákom. Ty chceš 4m zdvih, to je páka jak hovado. Bacha na to, aby sa to neprevrátilo.

DavidKubista
Příspěvky: 31
Registrován: sob led 07, 2023 12:03 pm
Bydliště: Písek u Jablunkova

Re: Stavba Teleskopickeho smykového nakladače

#5 Nový příspěvek od DavidKubista »

Samozdrejme třeba opatrnost ale vem si ze unc má vše uprostřed kol a já chci mít na kołach ram na rameno teleskopicke a motor a vše za zadníma kolama tím pádem si myslim že když třeba bude před předními koly 1,5m nějaká vaha třeba 1000kg tím pádem musím mít za zadními koly 1m taky 1000kg to je motor hydromotory nádrže hydr a nafta a sedadlo se mnou nějaký pevnější ram, mas pravdu 4m je moc dejme 3m tím pádem třeba složený 1.7 a rozloženy 3m

DavidKubista
Příspěvky: 31
Registrován: sob led 07, 2023 12:03 pm
Bydliště: Písek u Jablunkova

Re: Stavba Teleskopickeho smykového nakladače

#6 Nový příspěvek od DavidKubista »

Jean, spíše mi poraď s tím pojezdem proč unc neskube ze to má takový plynuly chod a nějaké parametry čerpadel a hydromotoru a převodove poměry atd, bojím se jak to udělám na joysticky obyčejně na rozvadeč a bude to moc skubat chápeš mě

Uživatelský avatar
amatér
Příspěvky: 903
Registrován: sob pro 22, 2007 4:02 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Stavba Teleskopickeho smykového nakladače

#7 Nový příspěvek od amatér »

Smykový stroj v této váze už je docela dost, doporučil bych kloubový, bude i jednodušší na výrobu.
Za motor jedno dvojité regulační čerpadlo, dva zadky z Avie, poháněné každá jedním pístovým hydromotorem zredukovaným jednostupňovou PTO převodovkou 1:3. Chtěl jsem takovou hračku stavět poté, co jsem smykáč prodal z důvodu stop na trávě po otočení. Nedošlo už k realizaci, koupil jsem nakladač na traktor a je hotovo.
Kdyby Tě zajímalo to dvojité čerpadlo, mám jej, je ovládané táhlem, ale jsou regulovány obě čerpadla současně. Je určeno přímo do kloubových nakladačů, nebo demprů.

jean
Příspěvky: 3017
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Stavba Teleskopickeho smykového nakladače

#8 Nový příspěvek od jean »

Kludne sprav 4m, ja to nemyslím v zlom. Len sa mi zdá 2,5 t na ten zdvih jednoducho málo. Záleží, koľko chceš dvíhať. Pre predstavu, asi najmenší Manitou nakladač má 4,2 t, zdvih 4,3m a nosnosť 2t má na cca 1m vzdialenosť. Na 2,5m dvihne 900 kilo.

S hydraulikou neporadím, lebo v pojazdoch sa nevyznám. Ja viem len zapojiť rozvádzač na piest.

DavidKubista
Příspěvky: 31
Registrován: sob led 07, 2023 12:03 pm
Bydliště: Písek u Jablunkova

Re: Stavba Teleskopickeho smykového nakladače

#9 Nový příspěvek od DavidKubista »

Kloubový nakladač dělat nechci, protože jsou to dva dily neutoci se mi to na místě to je pro mě dost zásadní víš jako dalo by se ale v tom případě bych tak samo dal 4 hydromotory na každé kolo, myslíš ze kloubový je lepší?

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Stavba Teleskopickeho smykového nakladače

#10 Nový příspěvek od ITS »

Nechtěl jsem se zapojovat, ale nedalo mi to.
Hydromotor na každé kolo (píšeš, že chceš kolo velké) by musel být originál kolový motor s převodovkou a brzdou. To bude oříšek, něco takového, v takovém počtu sehnat. A jak udělat diferenciál s uzávěrkou bude další oříšek. Jsou tady dva teleskopy a oba docela povedené, tak bych nic nového nevymýšlel.

DavidKubista
Příspěvky: 31
Registrován: sob led 07, 2023 12:03 pm
Bydliště: Písek u Jablunkova

Re: Stavba Teleskopickeho smykového nakladače

#11 Nový příspěvek od DavidKubista »

Stačí mít pistkovy hydromotor s pomalými otáčkami má velký krouťak, bylo by to napojené přívod čerpadla na přívod hydromotoru, z hydromotoru odpad na 2 hydromotor přívod a tak dále a dále až na 4 přívod a z něho do odpadu čerpadla, tím pádem pokud jedno kolo kolize ostatní musí jet nepustí tě to musí to mít okruh tím pádem musí jet všechny kola jak uzávěrka

hajney2
Příspěvky: 7
Registrován: ned led 08, 2023 7:25 am
Bydliště: Prachatice

Re: Stavba Teleskopickeho smykového nakladače

#12 Nový příspěvek od hajney2 »

Ahoj, já jsem si postavil tento kloubový nakladač:
http://nasetraktory.sk/forum/viewtopic. ... 1b7451c7c6
jako pohon je hydromotor poháněný čerpadlem s naklápěcí deskou. Regulace rozjezdu je naprosto plynulá. Není to tovární stroj a použití hydraulických komponentů je můj amatérský pokus. Chce to dobře spočítat. Nepoužil jsem nové čerpadlo a už teď je znát že na jednu stranu "dává" méně oleje. Proto bych se bál použít dvě použitá čerpadla do smykového nakladače. Mám osobní zkušenost že i na továrním smykovém nakladači se může časem stát že jedna strana jede pomaleji a musíš to korigovat pojezdem.
Za mě bych dal přednost nakladači s oběma zatáčecíma nápravama. Kloubový pravda ztrácí stabilitu rychleji. A na smykový si člověk musí zvyknout, ale na práci s balíky a kolem statku bych ho nechtěl - každé popojetí je příjemnější třeba i v tom mém kloubovém.
A ještě jednu věc: všechno se dá spočítat, ale i když mi hydromotor dovolí na jedno sešlápnutí rozjezd z nuly až po maximum (cca 15km/h), tak by to bylo nepoužitelné bez možnosti zařazení nižší rychlosti za účelem zvýšení síly.

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Stavba Teleskopickeho smykového nakladače

#13 Nový příspěvek od ITS »

Hrubá teorie. Takže budu oponent. :friends:
1) Pokud bude uzávěrka, pak musí být i diferenciál - tedy ten okruh rozvázat.
2)Větší motory mají až ke dvěma litrům průsaku - tedy první kolo bude hrabat a poslední bude sát vzduch.
3) Sériové zapojení vyžaduje tlakové omezení na vstupu do druhého motoru - viz katalogy. Tedy nebude na každém motoru stejný výkon.
4) Pístové motory mají dobrý krouťák, ale také nějaké minimální otáčky. Tedy bez převodovky budou rozběhy mizerné. Kolové motory jsou zásadně s převodovkou.
5) Rozsah rychlosti ( píšeš 20 km/h ) umí jen motor s měnitelným objemem ( radiální s vypínatelnými pístky ) nebo přidat řazenou převodovku.
6) Motor sám není brzditelný v klidu - vyžaduje brzdu.
7) Použití starých prvků má problém v jejich drahé, či nemožné opravitelnosti a také, pokud se již nevyrábí, tak je nenahradíš. Nové věci jsou nezaplatitelné.

Kolegové tady použili pevné nápravy a pohon z existujícího stroje. Mají převodovku, brzdu, diferenciál, uzávěrku a řízení. V dávných diskusích jsme zde dospěli k názoru, že základem pro domaděl s hydropojezdem je, získat podobný funkční stroj jako dárce dílů a kopírovat.
Píšeš o 20 km/h a chceš smykáč - to k sobě nejde ( ani kloubák ). Navíc smykáč musí být z principu půdorysně malý ( čtverec) a ty chceš vysoký zdvih- to také nepasuje.

PS : Jsem rád, že se kolega hajney ozval. Stroj má suprový.

DavidKubista
Příspěvky: 31
Registrován: sob led 07, 2023 12:03 pm
Bydliště: Písek u Jablunkova

Re: Stavba Teleskopickeho smykového nakladače

#14 Nový příspěvek od DavidKubista »

Kuci co například tento motor https://allegro.pl/oferta/silnik-hydrau ... 8498442614
Má přece 380nm to už něco je a rozmezí 10-240ot. Proč by tento motor měl mít špatne rozjezdy když jej na kola zredukuju dostatečně dobře tak mužů používat cely rozsah otáček při stejne sile ne?

DavidKubista
Příspěvky: 31
Registrován: sob led 07, 2023 12:03 pm
Bydliště: Písek u Jablunkova

Re: Stavba Teleskopickeho smykového nakladače

#15 Nový příspěvek od DavidKubista »

Mrkněte YouTube Alfaseven ten postavil kolový nakladač a na každém ma hydromotor a na konci s tím jel obstojně rychle a dost s tím dokázal i vybagrovat takže myslim si že to ze to tady ještě nikdo neudělal nemusí znamenat že to je Špatně ne?

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“