Žhaveni na traktor

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
DavidKubista
Příspěvky: 31
Registrován: sob led 07, 2023 12:03 pm
Bydliště: Písek u Jablunkova

Žhaveni na traktor

#1 Nový příspěvek od DavidKubista »

Zdravicko kluci mám motor 2,4D, vím ze to už tady bylo ale chtěl bych to obnovit a to zapojeni zhaveni na motor úplně jednoduše, z toho co jsem pochopil stačí z baterky prez pojistku asi 10A na tlačítko a pěkné na listu zhavicek je tak? Pokud ne opravte mě diky moc 🤘

hugo3
Příspěvky: 702
Registrován: čtv čer 16, 2016 12:21 pm
Bydliště: 15000

Re: Žhaveni na traktor

#2 Nový příspěvek od hugo3 »

pojistka 10a na žhavení bude málo, sotva to bude stačit na jednu žhavičku. svého času jsem měřil na japonci mt1601d proudy (3válec) a na jednu žhavičku tekl proud při zapnutí přes 15a. u jiných žhaviček to nebude jiné
Předpovědi expertů jsou většinou jen o něco málo lepší než náhoda

DavidKubista
Příspěvky: 31
Registrován: sob led 07, 2023 12:03 pm
Bydliště: Písek u Jablunkova

Re: Žhaveni na traktor

#3 Nový příspěvek od DavidKubista »

Takže zhavicky když jich mám 5 mám počítát s pojistkou až tak 80a ?

Pepa6911
Příspěvky: 146
Registrován: čtv zář 01, 2022 11:34 am
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Žhaveni na traktor

#4 Nový příspěvek od Pepa6911 »

Zhavice používané v koncernu- tj od 1,9 tdi až po 3,0Tdi od prvních přímých vstriku jsou konstrukčně téměř stejné. Všechny mají špičku kolem 26A, na jeden kabel byly max 2 žhavky, od nástupu PD a CR motorů je co drát to žhavka, takže nepoddimenzuj vedení. Pokud to je motor z T4 nebo jeho deriváty tak obecně komůrkové motory nemají tak výkonné žhavky- ale žhaví o dost dýl.. takže velkou pojistku ale radši to rozdělit přes relé a predjistit to

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1209
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Žhaveni na traktor

#5 Nový příspěvek od kaja.h »

Neni tak.
Dej relé 80 Ampér, Pojisku dle odběru a tlačítko.
Jede traktor, je to Zetor 3011

lavida
Příspěvky: 337
Registrován: pát zář 28, 2012 10:39 pm
Bydliště: nováky-SR

Re: Žhaveni na traktor

#6 Nový příspěvek od lavida »

Motor Mercedes W123 3.0D.Na zopnutie žhavenia som použil spínaciu cievku zo štartéru,čo som našiel na šrotovisku.Z +pólu batérie hrubým vodičom/neviem prierez v mm/ cez 80A poistku na silový kontakt cievky a z druhého silového kontaktu na žhaviče.Zopnutie cievky ....z niektorej poistky/nie tej 80A/ som už tenkým vodičom napojil 12V cez tlačítko žhavenia na spínací kontakt cievky a hotovo.Žiadne drahé časové relé a snímanie teploty...nič,žiadna elektronika,čo sa môže pokaziť.Narátam do 10 a štartujem.Aj po naštartovaní ešte chvílku /rátam do desať/žhavím.Roky to funguje a náklady boli 0 celá nula ništ. 8)

DavidKubista
Příspěvky: 31
Registrován: sob led 07, 2023 12:03 pm
Bydliště: Písek u Jablunkova

Re: Žhaveni na traktor

#7 Nový příspěvek od DavidKubista »

Lavida takže chápu spravne nějakou cívku, ze startera není to už trochu extrém? 🤣 na cívku silový přívod plus a 12 v prez tlačítko a na vývod silový plus prez dejme tomu když mám 5 zhavicek tak prez 5 drátu hrubsich na ne?

lavida
Příspěvky: 337
Registrován: pát zář 28, 2012 10:39 pm
Bydliště: nováky-SR

Re: Žhaveni na traktor

#8 Nový příspěvek od lavida »

Jeden silový drát na silový kontakt cievky a jeden silový drát z druhého silového kontaktu ďalej na prvý žhavič.Z prvého žhaviča prepoj silovým drátom na druhý žhavič atd,na všetky žhaviče:)
Či extrém,som neriešil.cievka je rozmermi malá,potrebný výkon prenesie zlehýnka-coby letní vánek a cena bola nula..k zulíbání:))

Schneider81
Příspěvky: 63
Registrován: úte led 06, 2009 12:09 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Žhaveni na traktor

#9 Nový příspěvek od Schneider81 »

Ja žhavím iba cez tlačítko, rovnako ako ty ca 10 sekúnd pred štartom a 10sekúnd po štarte (kým motor nebeží pravidelne na volnobehu), a je to bez jedinej poruchy 17 rokov! Ja by som to ani s tou cievkou zo štartéra nekomplikoval.

hugo3
Příspěvky: 702
Registrován: čtv čer 16, 2016 12:21 pm
Bydliště: 15000

Re: Žhaveni na traktor

#10 Nový příspěvek od hugo3 »

stejným způsobem, co píše schneider to řešil prodejce repasovaného traktoru. fungovalo to až do okamžiku, kdy mi roztavené tlačítko spálilo prst. poté nastoupila klasika, tlačítko-relé-žhaviče. od té doby bez problému.
jako relé mám spínací relé od světel, bývají na proud minimálně 40a, což by v nejhorším případě mohlo na "krátkou" dobu stačit. jinak třeba hadex nabízí relé na 120a za 170 babek.
Předpovědi expertů jsou většinou jen o něco málo lepší než náhoda

ceratio1
Příspěvky: 800
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: Žhaveni na traktor

#11 Nový příspěvek od ceratio1 »

Já jsem použil originál relé žhavení z nějakého diesla, ikdyž to umělo řídit délku žhavení podle venkovní teploty, zapojil jsem to na prasáka, vedly do toho dva silové, a pár tenkých, našel jsem káblíky, které když se spojily tak to spojilo ty silové...hodil jsem to na tlačítko a tak funguju

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“