Jawu 250 (6V) startovat el. spouštěčem

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Člověk
Příspěvky: 5
Registrován: čtv zář 03, 2009 3:40 pm

Jawu 250 (6V) startovat el. spouštěčem

#1 Nový příspěvek od Člověk »

Před nedávnem jsem si pořídil doma vyrobený traktůrek.Pohání jej motor z panelky Jawa 250.Díky třem převodovkám je nejen pěkně silný, ale umí být i rychlý.Když má ale člověk na botech bahno z pole, je někdy problém (když "chcípne" motor) jej v oranici nastartovat startovací pákou.Přemýšlým o elektrickém startování.Poradí mi někdo jak to vyřešit?Dík.

Uživatelský avatar
Rudy
Příspěvky: 235
Registrován: stř dub 15, 2009 5:43 pm
Bydliště: Klatovy
Kontaktovat uživatele:

Re: Jawu 250 (6V) startovat el. spouštěčem

#2 Nový příspěvek od Rudy »

Dej foto, pak se dá radit :)

Uživatelský avatar
Člověk
Příspěvky: 5
Registrován: čtv zář 03, 2009 3:40 pm

Re: Jawu 250 (6V) startovat el. spouštěčem

#3 Nový příspěvek od Člověk »

Přikládám pár fotek.
IMG_0081.jpg
Právě čekám na nové spojkové lamely (proto ten sundaný kryt).
Přílohy
IMG_0084.jpg
IMG_0083.jpg
IMG_0082.jpg

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Jawu 250 (6V) startovat el. spouštěčem

#4 Nový příspěvek od Tom »

Z čeho jsou další komponenty na tom stroji?
Dynamostartér se dá dát, ale co vím, tak jenom na 350 (bývaly na velorexech), a prý se dost špatně shání. Leda předělat na 12V, dát autobaterku, a normální startér z nějakého auta. Někdo to tady myslím na foru měl takhle udělané.
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

Uživatelský avatar
jirik610
Příspěvky: 1774
Registrován: čtv črc 09, 2009 11:32 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jawu 250 (6V) startovat el. spouštěčem

#5 Nový příspěvek od jirik610 »

viděl sem udělany startování se startérem z jedničkovyho golfa 1,5D automat(nemá kapličku)
Jde to více způsobama.
1 nechat to na 6V a sehnat dinamostartér,na 250 ti pasovat bude i kdž byl původně na 350- dekl zapalování je stejnej takže se to tam vlíst musí ........nevíhoda je to že se to shání hodne blbě a není to kdoví jakej držák dost se to pálilo
2 použít startér trabant 6V
3, předělat na 12V .....to znamená dát indukčku ze Š120 a nezapojovat dobíjení jenom kladívko na řetěz 1 pohonu naroubovat alternátor jedno z jakyho osobáku a zapojit toť vše


Potom máš zase víc možností kam nasypat startér
1 na kliku.... tam kde máš ten vývod na větrák zesílit ten spoj s klikovkou gufero do deklu a před dekl volnoběžku z babety na rozšlapání, mali kolečko na starter z jakyholiv auta ale se zablokovanym pastorkem ve vysunuty poloze a odpojenou vysouvací cívkou pak dáš kousek řetízku a hukot, když se ti motor netočí ale jede starter tak volnoběžka bere a když se točí motor tak odporem strteru volnoběžka stojí jasny ....... nevíhoda je že pořád má ta volnoběžka malilinkej odpor ktrej musí tem motor překonávat tak že se malilinko zvedne spotřeba
2 stejnym způsobem zdvojit hnací kolečko na výstupu z 250kovy převodovky -volnoběžka a řetízek hotovo ...... tím odpadá odpor volnoběžky- jelikož je tak malej že za převodama se ti už vůbec neprojeví ........nastává další problém startovat s vyřazenou rychlostí na traktoru a se zařazenou na motorce (pokud nemáš setrvačník se spojkou nekde dole na další převodovce) dále zařazená ryclost na motorce ovlivňuje otáčky klikovky
3 vykuchat zapálko a nasadit to na kužel zapalování .....ponechat si jen kontakty(kladívko stím kulatým plechem)...stejnej nedostatek jako má možnost 1
4 pokud máš spojku bokem a nepoužíváš tím pádem spojku na 250kovím motoru tak mrknout jestli tam není věnec ozubení a v lákat do toho starter co tam byl puvodně nebo toho trabucha ........ problém stejnej jako u možnosti 2 ---qvalty 250ky ovlivňujou točky na klice


osobně bych se přikláněl ke kombinaci s tím trabant starterem bo 6v baterku ti to zapalko dobít stihne i velkou..

Uživatelský avatar
zdeněk 1
Příspěvky: 2915
Registrován: úte črc 17, 2007 2:46 pm
Bydliště: Velká nad Veličkou

Re: Jawu 250 (6V) startovat el. spouštěčem

#6 Nový příspěvek od zdeněk 1 »

jirik610 píše:viděl sem udělany startování se startérem z jedničkovyho golfa 1,5D automat(nemá kapličku)
Jde to více způsobama.
1 nechat to na 6V a sehnat dinamostartér,na 250 ti pasovat bude i kdž byl původně na 350- dekl zapalování je stejnej takže se to tam vlíst musí ........nevíhoda je to že se to shání hodne blbě a není to kdoví jakej držák dost se to pálilo
dělej si svůj stroj a nepiš tu milné informace

Dinamostatrér určitě nenarveš na motor kde je normální zapalování.Blok motoru je úplně jiný pro dinamostartér a jiný pro zapalování V6/45W (klasické zapalování)

pokud máš někde foto tak jsem sním,protože to nejde aspoň u 175ccm a pochybuji že u 250ccm je to jiné :tyty: :tyty:
Schopný autor tvoří,neschopný poučuje

Uživatelský avatar
Člověk
Příspěvky: 5
Registrován: čtv zář 03, 2009 3:40 pm

Re: Jawu 250 (6V) startovat el. spouštěčem

#7 Nový příspěvek od Člověk »

Zdravím všechny a děkuji za příspěvky.Zkusím nejdříve startovat přes věnec spojky.Musím ale někde zjistit z čeho je ta převodovka.Jak jsem psal z kraje, koupil jsem traktůrek už hotový a prodávající mi také nedokázal říci z kterých komponentů je postaven.Ani on nebyl tvůrce.Přikládám pár fotek.
Přílohy
IMG_0090.jpg
IMG_0089.jpg
IMG_0085.jpg
IMG_0084.jpg

Uživatelský avatar
jirik610
Příspěvky: 1774
Registrován: čtv črc 09, 2009 11:32 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jawu 250 (6V) startovat el. spouštěčem

#8 Nový příspěvek od jirik610 »

zdeněk 1 píše:
jirik610 píše:viděl sem udělany startování se startérem z jedničkovyho golfa 1,5D automat(nemá kapličku)
Jde to více způsobama.
1 nechat to na 6V a sehnat dinamostartér,na 250 ti pasovat bude i kdž byl původně na 350- dekl zapalování je stejnej takže se to tam vlíst musí ........nevíhoda je to že se to shání hodne blbě a není to kdoví jakej držák dost se to pálilo
dělej si svůj stroj a nepiš tu milné informace

Dinamostatrér určitě nenarveš na motor kde je normální zapalování.Blok motoru je úplně jiný pro dinamostartér a jiný pro zapalování V6/45W (klasické zapalování)

pokud máš někde foto tak jsem sním,protože to nejde aspoň u 175ccm a pochybuji že u 250ccm je to jiné :tyty: :tyty:
no tak to nevím co bylo za tipy ale na motorce (takovej žlutej ďábel s kolem z favorita 165x13 v zadu) byl motor původně z velorexu 350ky(jinak poskládany qvalty a silnější řetěz) a na tom byl dinamostarter motor měl stejný víka joko třiapula ogar -- rozhodně pasovalo do motoru na 634 350 jak prdel na nočník jenom sem pod ně nechával dělat takovej krouřek na vymezení ....... poslouchal sem haluze jak to vytrhá šrouby a tak dále ,ale po roce a půl co sem to měl na svojí 350 se nic nedělo--- jenom sem dával 2x převíjet stator .... ale možná sem narazil na nějaky samo -domo vypadalo jen jako baculatější zapalko 45w a drželo na 4 6kách šroubech

Uživatelský avatar
jirik610
Příspěvky: 1774
Registrován: čtv črc 09, 2009 11:32 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jawu 250 (6V) startovat el. spouštěčem

#9 Nový příspěvek od jirik610 »

moje dotazy ???? na tebe a upřesnení převodovky :přvodovka vypadá na oktávku na to z čeho přesně je ten dekl se zeptej Bastardtraktora (BT)---podle mě je to populár ale nevím
Další problém by mohl bejt otáčky startéru ,jestli se netočí naopak to taky nevím ,ale myslím že se trabi točí stejne jako oktávka
Přílohy
převodovka dotaz 1.jpg

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Jawu 250 (6V) startovat el. spouštěčem

#10 Nový příspěvek od mihi »

prevodovka buď š 1202,alebo š 1203, niekde na fore som videl štartovanie na jawe 250, mal tam napojený aj alternátor na tej istej remenici ktorou poháňal vntilátor na chladenie valca a tak vyriešil aj dobíjanie, len by si si musel vypočítať voľkosť remenice aby alternátor mal dosť otáčok na dobíjanie,ale keď to dokázal on tak to asi pôjde aj tebe. Mihi
Mihi

Uživatelský avatar
jurex
Příspěvky: 1007
Registrován: sob pro 13, 2008 10:41 am
Bydliště: Jestřabí(zlínsko)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jawu 250 (6V) startovat el. spouštěčem

#11 Nový příspěvek od jurex »

Možná by nemuselo být špatné zkusit napasovat startér z ČZ 175 skůtr, některé totiž měly elektrický startér, ale zda to půjde, nevím, jen mě to tak napadlo, co kdyby náhodou..........

Uživatelský avatar
zdeněk 1
Příspěvky: 2915
Registrován: úte črc 17, 2007 2:46 pm
Bydliště: Velká nad Veličkou

Re: Jawu 250 (6V) startovat el. spouštěčem

#12 Nový příspěvek od zdeněk 1 »

jurex píše:Možná by nemuselo být špatné zkusit napasovat startér z ČZ 175 skůtr, některé totiž měly elektrický startér, ale zda to půjde, nevím, jen mě to tak napadlo, co kdyby náhodou..........
už jsem psal -nejde
Schopný autor tvoří,neschopný poučuje

HonzaT.
Příspěvky: 730
Registrován: stř srp 19, 2009 10:26 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Jawu 250 (6V) startovat el. spouštěčem

#13 Nový příspěvek od HonzaT. »

mihi píše:prevodovka buď š 1202,alebo š 1203, niekde na fore som videl štartovanie na jawe 250, mal tam napojený aj alternátor na tej istej remenici ktorou poháňal vntilátor na chladenie valca a tak vyriešil aj dobíjanie, len by si si musel vypočítať voľkosť remenice aby alternátor mal dosť otáčok na dobíjanie,ale keď to dokázal on tak to asi pôjde aj tebe. Mihi
Jo to je muj vytvor http://www.nasetraktory.com/forum/downl ... &mode=view

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Jawu 250 (6V) startovat el. spouštěčem

#14 Nový příspěvek od mihi »

HonzaT. píše:
mihi píše:prevodovka buď š 1202,alebo š 1203, niekde na fore som videl štartovanie na jawe 250, mal tam napojený aj alternátor na tej istej remenici ktorou poháňal vntilátor na chladenie valca a tak vyriešil aj dobíjanie, len by si si musel vypočítať voľkosť remenice aby alternátor mal dosť otáčok na dobíjanie,ale keď to dokázal on tak to asi pôjde aj tebe. Mihi
Jo to je muj vytvor http://www.nasetraktory.com/forum/downl ... &mode=view
Ano, presne toto som myslel, dobre si to vymyslel, máš moje uznanie......
Mihi

Uživatelský avatar
jirik610
Příspěvky: 1774
Registrován: čtv črc 09, 2009 11:32 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jawu 250 (6V) startovat el. spouštěčem

#15 Nový příspěvek od jirik610 »

HonzaT. píše:
mihi píše:prevodovka buď š 1202,alebo š 1203, niekde na fore som videl štartovanie na jawe 250, mal tam napojený aj alternátor na tej istej remenici ktorou poháňal vntilátor na chladenie valca a tak vyriešil aj dobíjanie, len by si si musel vypočítať voľkosť remenice aby alternátor mal dosť otáčok na dobíjanie,ale keď to dokázal on tak to asi pôjde aj tebe. Mihi
Jo to je muj vytvor http://www.nasetraktory.com/forum/downl ... &mode=view
myslím že altíky fungujou spolehlivě už u 1200 otáček samozřejmě je tam ůměra výkon točky ale to by měl spolehlivě řešit regulátor, ale na druhou stranu altík má celkem vodpor jednou mi jeden starej závodník poradil abych si dal do svího zavodního auta bateriák (vypínač baterií) na altík a světe div se motorová brzda ukázala hned o 3 koně víc .... nahrazení vrtule na motoru š 110 R za elekrickou další 2 koníci

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“