Traktor z desty

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
Milan134
Příspěvky: 34
Registrován: sob lis 16, 2019 10:33 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Traktor z desty

#31 Nový příspěvek od Milan134 »

Dnes konečne som sa dal do prace a demontoval som motor atď.
Obrázek
Zistil som, že drážkovanie na spojkovej hriadeli je iné ako na mojej 5q prevodovke z Š.1203 :-(
Chvála Bohu, mal som možnosť kúpiť si z Škody 1202 motor s prevodovkou a s kardanovým krížom, tam drážkovanie na výstupe z prevodovky je rovnaké.
Rozmýšľam ako prepojiť prevodovku z desty s prevodovkou Š.1202, aby to bolo čo najkratšie... lebo nechcem traktor predlžovať viac ako musím. Viem, prevodovky sa prepájajú hardy spojkou, alebo kardanové prepojenie. V podstate mám 2 dražkované hriadele, ktoré treba spojiť, bolo by možne dať na nich 2 rovnaké reťazové kolesa a opásať ich reťazou - jednoducho povedané, reťazové spojenie??? To by bolo asi najkratšie spojenie. Použil by som dvojradovú reťaz a konce hriadeľov by som dal do ložisk... Neviem ako presne to urobiť, či by to mohlo byť, či by to vydržalo atď...?? Aký je Váš názor na také riešenie, ma niekto s tým skúsenosť, vie niekto s tým poradiť???
Budem hľadať niečo o tom aj tu na fóre a po nete...

Milan134
Příspěvky: 34
Registrován: sob lis 16, 2019 10:33 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Traktor z desty

#32 Nový příspěvek od Milan134 »

Môj známi, čo videl môj destatraktor, mi odporúčal prerobiť riadenie traktora na Orsta riadenie. Zisťujem, čo by ma stali tie časti, čo potrebujem na to, kúpiť na bazáre na nete a podobne.
Dôvodov na prerobenie je viacero: volant je veľmi kolmo,skrinka riadenie, piest serva atď. je veľmi nízko nad zemou. Vidieť to na týchto fotkách:
Obrázek Obrázek
Bude to potrebovať prerobiť, upraviť aj prednú nápravu. Uvažujem, či by sa nedala otočiť cela náprava naopak hore, žeby čapí riadenia boli hore, aj viac konštrukcie nápravy bude hore, čo zväčši svetlosť a možno by stačili aj menšie úpravy k riadeniu. S tých fotiek malo by sa dať pochopiť, ako to myslím... Skusim najst tu na fore, či niekto niečo take neriešil... Potom to asi aj tak skusim....

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Traktor z desty

#33 Nový příspěvek od oco13 »

Orsta na bazoši cca 100 eur, piest, šroubenia a hadice by som kupoval nové. piest (klasický) 60eur, obojstranný 100eur. S obyčajným piestom by si sa mal vojsť do 200 eur.

Milan134
Příspěvky: 34
Registrován: sob lis 16, 2019 10:33 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Traktor z desty

#34 Nový příspěvek od Milan134 »

oco13 píše:Orsta na bazoši cca 100 eur, piest, šroubenia a hadice by som kupoval nové. piest (klasický) 60eur, obojstranný 100eur. S obyčajným piestom by si sa mal vojsť do 200 eur.
Dakujem. Za kolko sa da predat riadenie z Desty, to vsetko co mi ostane zvysne?

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Traktor z desty

#35 Nový příspěvek od oco13 »

Neviem či je to vôbec predatelné, mám takých podobných riadení cca 6 a za pol roka na bazoši nič.

Milan134
Příspěvky: 34
Registrován: sob lis 16, 2019 10:33 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Traktor z desty

#36 Nový příspěvek od Milan134 »

Reťazové spojenie sa medzi prevodovkami rusi. Rozhodol som sa pre hardy spojku. Potrebujem dva unašače hardy spojky na hriadel.
Neviete unašač hardy spojky pri diferenciali, je na rovnaku drazkovanu hriadel ako ten od prevodovky? Alebo musim zhanat rovnaky od prevodovky? Matica na unašači je pravotociva, alebo lavotociva? Skusal som ju uvolnit no nic.
Dakujem za odpovede.

Milan134
Příspěvky: 34
Registrován: sob lis 16, 2019 10:33 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Traktor z desty

#37 Nový příspěvek od Milan134 »

Unasace aj hardy spojku uz mam, bol som si ich vymontovat zo starej 1203. Pri prevodovke aj diferencieli rovnake, tak mam par, co potrebujem.
Matica je pravotociva na poistnej podlozke, este tam je cast klzneho loziska zaistena poistnym kruskom, to vsetko musi ist prec, aby sa dal vybrat unasac - aspon v tomto pripade.

Milan134
Příspěvky: 34
Registrován: sob lis 16, 2019 10:33 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Traktor z desty

#38 Nový příspěvek od Milan134 »

Môže sa zdať, že nič sa nepohlo...
No mám spojene a spasovane prevodovky aj motor, chcem to poistiť "pomocným rámom".
Predná náprava je otočená opačne hore, prerábam riadenie a serv čo tam je, hľadám miesto kde dať skrinku riadenia.
Rozdelil som prevodovku Desta od zadného portálu, kde je ručná brzda, všetko tam je od oleja, mastnota atď. Neviem ako sa to tam všetko dostalo… Rozmýšľam čim a ako to vyčistiť atď. aby ručná ešte slúžila. Samozrejme musím všetko pretesniť a vymeniť olej v prevodovkách, diferenciáli aj v motore. Teraz je v prevodovke Desta nejaký olej, čo je ak čierna kaša.
Ak to niekto číta: Ako a čim preplachujete prevodovky? Aký olej ste použili do prevodoviek, diferenciálu a asi koľko ho potrebujem, kde koľko ide? Aký motorový olej dat to motora Š.1203, koľko ho potrebujem?
Budem vďačný za Vaše odpovede.
Ak bude záujem dám aj fotky.

Milan134
Příspěvky: 34
Registrován: sob lis 16, 2019 10:33 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Traktor z desty

#39 Nový příspěvek od Milan134 »

Prevodovky rozobrané, idem na výmenu ložisk, guter a tesnení. Asi ešte všetko postriekam Arvou a potom opláchnem naftou...kým dám nove ložiska atď. Dúfam, že arva a nafta potom novy olej nepokazí.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Traktor z desty

#40 Nový příspěvek od oco13 »

Nechaj to dobre odkvapkať a nemal by byť problém. Ja som teraz po dlhej dobe menil oleje a na preplach som použil hydraulický olej.

lavida
Příspěvky: 337
Registrován: pát zář 28, 2012 10:39 pm
Bydliště: nováky-SR

Re: Traktor z desty

#41 Nový příspěvek od lavida »

Ja umývam v Motopure.Potom vypláchnem vodou a vyfúkam vzduchom.

Milan134
Příspěvky: 34
Registrován: sob lis 16, 2019 10:33 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Traktor z desty

#42 Nový příspěvek od Milan134 »

Vďaka za reakciu. Vyfukať vzduchom to možem. Chcem použit čo mam, lebo teraz keď su obchody pozatvarane pre corona, je tažko niečo zhanať. Neviem ako pozhaňam ložiska, gufera atd. Skusim napisať do obchodu, či by mi to nenachystali a ja si pridem.. alebo pošlu poštou.

Erik55
Příspěvky: 1
Registrován: sob úno 06, 2021 6:21 pm
Bydliště: Žilina

Re: Traktor z desty

#43 Nový příspěvek od Erik55 »

Ako s tým olejom? Tiež som teraz rozobral komplet prevodovku a diferenciál a netuším koľko akého prevodového oleja. Tiež mám traktor z toho s Š1203. A ako to máte s brzdami? Kedysi som ich spravil a po chvíli tam zatiekol olej a bolo... Teraz ich idem skúsiť nanovo a všetko pretesniť. Ďakujem za každé info - hlavne ohľadom toho oleja. :) :jazyk:

lavida
Příspěvky: 337
Registrován: pát zář 28, 2012 10:39 pm
Bydliště: nováky-SR

Re: Traktor z desty

#44 Nový příspěvek od lavida »

Ten čierny olej mohol byť OD-čko.To je kvalita.Používali sme ho v bani do prevodoviek.Nemusíš meniť a vyplachovať.Oleje paramoOD3-13 ak si to dobre pamätám.

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“