Destraktor - Terablickův traktor z Desty

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Destraktor - Terablickův traktor z Desty

#1 Nový příspěvek od Terablick »

Tak jsem se konečně dokopal udělat pár fotek a nějakej ten popis. Moc toho o tomhle stroji zatím nevím, tak mi kdyžtak pomozte identifikovat jednotlivé díly :).

Traktor jsem koupil tak jak je na prvních fotkách (na vleku). Byl v bídném stavu. Motor zarezlej, hydraulika (rozvaděč) zatuhlá, prasklé hadice, sedačka rozmočená a zcela rozpadlá, atd... Zkrátka stál léta v kopřivách. Taky nefungovalo řízení.

Traktor nejprve kompletně rozeberu, všechny části "zrestauruju" a co bude potřeba opravím nebo předělám, případně vyměním a pak ho v podstatě znova "postavím" s řadou úprav proti původnímu stavu. Proto tedy umístění v sekci stavíme ;-).

Je to v podstatě Desta (nějaký VZV - nevím přesně jaký) otočený opačně, a na jiných kolech + druhá převodovka.

Popis stroje prochází změnami podle toho, jak se mění stroj samotný. Prochází totiž totální přestavbou a tak upravuju i popis podle aktuálního stavu ;-).

rok výroby - ve výstavbě
motor - původně Oktávka, nyní TAZ 1500
převodovky - původně Oktávka, nyní TAZ 1500 (4 + R) + VZV (3 dopředu + 2x zpátečka)
nápravy - Přední původně z VZV (u VZV je to původně zadní ;-)), nová přední je domácí výroba, kyvně uložená, zadní je původně přední z VZV s dodělanou uzávěrkou, uchycená napevno k rámu.
brzdy - původní z VZV (pouze na zadní kola). V plánu asi dělené brzdy.
kola - vpředu yugoslávské pneu Obilićevo 23x5 (disk asi 13"), pěkný vzorek, vzadu origo kola V3S (pneu i disky) 8,25x20 s převařeným středem na rozteč VZV.
příslušenství - hydraulika, závěs,... bude doplněno
hydraulika - (popis v textu. Prochází změnami a bude upřesněno)
váha - netuším... :-/
šířka - celková 140cm
rozvor - 140cm
rozchod - na středy kol 120cm
celková délka - samotný stroj bez ramen a podobně 220cm (ještě není usazen motor, chladič atd a není kapotáž).
rám - základ tvoří svařenec z U100 ve tvaru 2 navazujících obdélníků (vpředu užší, vzadu širší) + různé držáky a výztuže


Motor a první převodovka je TAZ 1500 (4+R).
Druhá převodovka je origo VZV. Má 3 rychlosti + řazení dopředu/dozadu (převodovka má 2 páky. První páka řadí dopředu/dozadu - bez neutrálu, ale jsou tím ovlivněny pouze první 2 rychlostní stupně. Druhá páka řadí klasicky 3 rychlosti a neutrál. Třetí rychlostní stupeň je vždy dopředu, bez ohledu na polohu druhé páky (řazení dopředu/dozadu).
Protože je ale převodovka namontovaná v opačném směru, stroj by měl 2 rychlosti dopředu a 3 zpátečky (když nepočítám řazení na první převodovce), takže trojku nebudu používat. To znamená, že ve výsledku bude mít stroj na druhé převodovce 2 rychlosti dopředu a 2 dozadu
Celkem bude tedy k dispozici 8 rychlostí vpřed a 8 (celkově 12, ale třetí poloha páky na druhé převodovce bude zbytečně rychlá, čili nevyužitá) zpáteček (nepočítám možnost zařadit zpátečku na první převodovce a na druhé pak řadit rychlosti dopředu, čímž vzniknou další kombinace rychlostí)

Přední náprava je domácí výroba. Je výkyvná, nebrzděná a má velmi slušný rejd i výkyv.
Zadní (na VZV původně přední) náprava tvoří jeden celek s rozvodovkou a hlavní převodovkou.

Kola
jsou vzadu V3S, pneu 8,25x20" HD 10PLY , jen rozteč je upravená (převařená) na nápravu VZV. Přední jsou asi 13" (23x5) traktorové (záběrové, ale ne šípové - náprava je nehnaná).

uzávěra diferenciálu momentálně nemá dořešené řazení. Bude upřesněno. Pravděpodobně mechanicky.

Brzdy jsou jen na zadní kola, ale zatím nejsou kompletní a tedy nejsou v provozu. Pravděpodobně budou dělené.

Řízení zatím nedořešené (důvod píšu níž) ale v plánu je buďto převodka s posilovačem nebo bez posilovače nebo orbitrol (jeden mám, ale šetřím si ho na druhý traktor - 4x4 - co stavím).

Rozvaděč a čerpadlo jsou zatím původní v VZV. Čerpadlo má štítek a je to Sigma D-OL-20-22-? (poničený štítek) a má udané hodnoty: Q=60L/min, H=600m, n=2500 ot/min, M (?) = 4kW, rozvaděč štítek nemá, jen z boku je na jedné straně odlito: 1661 05R a na druhé RO 1661 06 (nápisy jsou poničené, ale snad je to tak jak píšu). Je to 3 pákový rozvaděč se 2ma dvojčinnými sekcemi a jednou (prostřední) jednočinnou. Pochází pravděpodobně ze stejného VZV jako další díly použité na stroji. Pohon čerpadla bude pravděpodobně řemenem, nebo rovnou od klikové hrídele.

Náhon (vývodový hřídel) není a zatím nevím jestli bude. Rád bych aby byl ;-).

Hydraulika je zatím v plánu vzadu, a to v podobě ramen (TBZ) + možná boxu na nářadí. Bude upřesněno.

Závěs
na vlek je otočný v obou osách a zůstane tedy jak je (pouze se předělá uchycení). PS: kdyby někdo měl origo kolík do tohoto závěsu, mám zájem (má průměr asi 36mm a výška závěsu je 8cm takže kolík aby měl alespoň +/- 10cm). Ztratil se už předchozímu majiteli.

palubní deska je zatím ve vývoji.

Osvětlení zatím není, ale nějaké asi bude.

Sedačku musím nějakou sehnat. Opět můžete něco nabídnout. Nejraději něco čemu nevadí déšť a nenasákává vodou (koženka, guma, atd). Kabina bohužel asi nebude :-/ .

Olejová nádrž je zmenšená (předchozím majitelem) původní z VZV na objem asi 10-12L.

Rozměry traktoru jsou (budou) v tabulce nahoře, hmotnost zatím netuším.

Pokud tušíte z čeho (jakého VZV) jsou použité díly, napište mi třeba sem nebo SZ abych mohl upřesnit popis :).


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Terablick dne pon lis 22, 2010 7:36 pm, celkem upraveno 12 x.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Lukibos
Příspěvky: 733
Registrován: stř črc 11, 2007 10:51 am
Bydliště: Polanka nad Odrou

Re: Destraktor - Terablickův traktor z Desty

#2 Nový příspěvek od Lukibos »

On se dá takhle převážet traktor? :shock: :shock:

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Destraktor - Terablickův traktor z Desty

#3 Nový příspěvek od Terablick »

Jestli legálně to nevím, ale já takhle vozím i auta ;-).. Mám k tomu "motýlu" magnetický světla a dám dozadu trojúhelník a nemám problém ;-). Je to tovární výrobek, má to štítek... Prý už se to dnes nesmí používat vůbec, ale zatím jsem neměl problém... :-/
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

kozel
Příspěvky: 195
Registrován: stř říj 22, 2008 2:33 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Destraktor - Terablickův traktor z Desty

#4 Nový příspěvek od kozel »

Má tá zadná náprava uzaveru origo alebo dorobenu? Mne to pripomenulo podla tych pak radenia rychlostí nápravu z desty DVH 1622N ale newim urcite... ta nema uzaveru

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Destraktor - Terablickův traktor z Desty

#5 Nový příspěvek od Terablick »

Upraveno: Uzávěra je dodělaná dodatečně ;-).
Naposledy upravil(a) Terablick dne pát bře 19, 2010 1:48 pm, celkem upraveno 1 x.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

kozel
Příspěvky: 195
Registrován: stř říj 22, 2008 2:33 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Destraktor - Terablickův traktor z Desty

#6 Nový příspěvek od kozel »

Tak to asi z toho nebude.... vlastne tam je aj trojka dopredu a aj dozadu...

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Destraktor - Terablickův traktor z Desty

#7 Nový příspěvek od Terablick »

Šel jsem se na to podívat a vyfotit to a je dělaná dodatečně... Až to rozeberu dám foto... A ještě je na převodovce jedna páka z boku...Asi ruční brzda... Viz foto. Jedna fotka je ovládání uzávěry a druhá je ta páka z boku.

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Terablick dne pon lis 22, 2010 7:33 pm, celkem upraveno 2 x.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

kozel
Příspěvky: 195
Registrován: stř říj 22, 2008 2:33 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Destraktor - Terablickův traktor z Desty

#8 Nový příspěvek od kozel »

Jo, to by mnela byt rucka.. az to rozeberes tak budem chytrejsi :) motor ti jede alebo ho budes este len generalkovat?

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Destraktor - Terablickův traktor z Desty

#9 Nový příspěvek od Terablick »

Jj.. Celé to rozebírat nebudu (celou převodovku) ale ten dekl nad uzávěrou sundám a uvidí se ;-). Motor je KO :-/ - zareznul... Přijde tam TAZ 1500
Naposledy upravil(a) Terablick dne pát bře 19, 2010 1:50 pm, celkem upraveno 1 x.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Milhauss
Příspěvky: 11618
Registrován: pon srp 20, 2007 8:47 pm
Bydliště: Čáslav 28601 a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Destraktor - Terablickův traktor z Desty

#10 Nový příspěvek od Milhauss »

Tak to vypadá celkem pěkně. Ať se daří 8)

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Destraktor - Terablickův traktor z Desty

#11 Nový příspěvek od kenybz »

ahoj, mě to připadá jak z tříkolky desty jak sů vzadu ty 2 kolečka u sebe jednůc mě to málem polámalo prsty bylo tam mechanické řízení přez řetěz a když najels na nerovnost tak to koplo do volantu jak sviňa ta převodovka měla 2+2 rychlosti a nefachčil nám na tom omezovač otáček bylo to na plyn a na asfaldě to jelo snáď aj 50-ku na ten plyn to chytalo na drc aj v mrazu to jsem nigdy neviděl bylo tam klasické LOVATO směšovač a obyč plyn bomba. tu převodovku jsem měl aj jednůc rozdělanů vyskákaly z ní aretační kuličky jak sů na přesuvném krůžku. ten vozík vypadal takto: http://www.desta.cz/images/vyrobky/mt/uvod4_cs.gif
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Destraktor - Terablickův traktor z Desty

#12 Nový příspěvek od Terablick »

Milhauss píše:Tak to vypadá celkem pěkně. Ať se daří 8)
Díky :-)... Snad bude šlapat :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Destraktor - Terablickův traktor z Desty

#13 Nový příspěvek od Terablick »

kenybz píše:ahoj, mě to připadá jak z tříkolky desty jak sů vzadu ty 2 kolečka u sebe jednůc mě to málem polámalo prsty bylo tam mechanické řízení přez řetěz a když najels na nerovnost tak to koplo do volantu jak sviňa ta převodovka měla 2+2 rychlosti a nefachčil nám na tom omezovač otáček bylo to na plyn a na asfaldě to jelo snáď aj 50-ku na ten plyn to chytalo na drc aj v mrazu to jsem nigdy neviděl bylo tam klasické LOVATO směšovač a obyč plyn bomba. tu převodovku jsem měl aj jednůc rozdělanů vyskákaly z ní aretační kuličky jak sů na přesuvném krůžku. ten vozík vypadal takto: http://www.desta.cz/images/vyrobky/mt/uvod4_cs.gif
Tahle má 3 rychlosti + jakoby reverzaci přehození směru jedničky a dvojky - trojka je jen dopředu. Taky to vypadá, že přední (původně zadní) náprava je ze stejného VZV ;-).
Naposledy upravil(a) Terablick dne pát bře 19, 2010 1:53 pm, celkem upraveno 1 x.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Destraktor - Terablickův traktor z Desty

#14 Nový příspěvek od Terablick »

Tak jsem trochu pokročil. Dávám první sadu fotek z přestavby. Nakonec proběhne zásadní přestavba, včetně změny velkého množství zásadních dílů a celků. Postupně budu tedy upravovat i popis. Tahle sada fotek je z rozebírání. Celá přední polovina nakonec šla pryč včetně nápravy a kol. Motor byl zarezlej, převodovka taky, náprava je tam sice výborná, ale moc úzká (snad bude možnost využít jí jinde) a kola mám lepší a hlavně patří na nápravu co jsem použil. V nejbližších dnech nafotím aktuální stav, kdy už je stroj opět na kolech a má tedy už finální (snad) rozchod a rozvor (oboje se změnilo). Teď jsem se zasekl na řízení, které tedy řeším. Varianty jsou 2. První je klasická převodka (s posilovačem nebo bez). Druhá je orbitrol (ten tu taky mám) ale jednak k němu zatím nemám obě pístnice a jednak si ho chci nechat na druhej traktor co je ve výstavbě (zatím spíš teoreticky) a kterej bude na 90% kloubovej, a tedy by na něj byl orbitrol ideální. Takže až se vyřeší řízení, můžu zas pokračovat ve stavbě, abych ho (jak doufám) dodělal do zimy :). Podotýkám, že je to rychlovka dělaná na koleně s minimem nářadí a to venku. Potřebuju hlavně rychle něco mít dodělané aby to mohlo pracovat. Ten další bude snad o dost propracovanější.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Terablick dne pon lis 22, 2010 7:30 pm, celkem upraveno 3 x.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Destraktor - Terablickův traktor z Desty

#15 Nový příspěvek od Terablick »

Tak jsem dneska zjistil, že převodovka z VZV má rychlosti úplně jinak, než jsem předpokládal. Nemá totiž (jak jsem se domníval) řazení dopředu a dozadu + redukci (rychlý a pomalý převod ovlivňující oba směry jízdy) ale má 3 rychlosti dopředu a první 2 rychlosti mají jakousi reverzaci, čili má 2 zpátečky a nemá tedy redukci. Protože je ale převodovka namontovaná opačně (jede opačným směrem) a měla by tedy vlastně 3 zpátečky a jen 2 rychlosti dopředu, byla trojka v kulise dodatečně (po domácku) blokovaná a proto vznikl dojem řazení jak bylo popsané původně na začátku (už je to tedy opraveno). Blokování jsem odstranil, ale pravděpodobně stejně nebudu trojku používat (z uvedeného důvodu opačného směru jízdy a tedy nesmyslně rychlé "třetí zpátečky"). Podstatné ale je, že převodovka má z výroby 3 rychlosti dopředu a k nim přepínání směru jízdy, které ovlivňuje jen první 2 rychlosti. Pokud tedy mám zařazenou například dvojku a na druhé páce couvání, stroj couvá na "rychlou" zpátečku, pokud ale přeřadím na trojku, stroj pojede vždy dopředu (při původním směru jízdy). Zařazení trojky ale není v této poloze druhé páky (dopředu/dozadu) možné. Musí se nejprve zařadit pohon dopředu (tedy nejprve zastavit), pak je možné dát trojku, a pak je možné znova vrátit páku pro změnu směru do opačné polohy, ale ta stejně už neovlivní směr jízdy (stroj pojede dopředu bez ohledu na polohu páky změny směru jízdy). Pro zařazení zpět na jedničku nebo dvojku je nutné postup opakovat, a je tedy zbytečné a nelogické s pákou změny směru po zařazení trojky hýbat. Na trojku tedy původní stroj prostě necouvá (zatímco v mém stroji tedy nejede na trojku dopředu ;-)), zatímco na jedničku a dvojku jde jet oběma směry. Zároveň tedy je jasné, že stroj nemá redukci jak jsem se domníval, ale klasické 3 rychlosti a jakýsi "reverz" pro první 2 z nich. Upravil jsem tedy popis na začátku tématu podle reality ;-).
Naposledy upravil(a) Terablick dne pát bře 19, 2010 2:03 pm, celkem upraveno 2 x.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“