šarkáň a ostatné ocove hračky

Moderátoři: rezis, zdeněk 1

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15805
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4666 Nový příspěvek od oco13 »

To vôbec nie je v pláne :typek:. Chroustal je od začiatku samostatná bojová jednotka, pripojitelná za všetko čo má gulu. Rovnako obsluha musí mať gule :smich: inak ju schrúme. :smich:
Edit: ja vôbec nie som stúpenec kardanových prevodov. :-/ na rotavátore aby som dával pozor pokial ho zdvíham, inak zalomím kardan. Na mulčovači šlapnem na spojku a kardan stojí. Neviem asi je to len moj dojem, ale náradie s vlastným NEZAVISLÝM pohonom mi pasuje viac. :hm:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20858
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4667 Nový příspěvek od ota »

Oco šel jsem dneska s hafanem lesem. Myslel jsem na Tebe a Tvého chroustala! Tady by Jsi mohl chroustat stovky begů! Tady je po lese tolik materiálu, už jsem si říkal, že bych mohl vyrazit osekavat oblice. Šel jsem podle pole a cestou vedle lesa. Vyvrátilo to tam strom a ten olámal modřín. Strom zpracovali a ty olámaný oblice z modřínu snad 25 cm průměr! Kurva zdělat tu jednu asi 8m dlouhou oblici, mám topení do dílny na týden. Ležely tam čtyři vedle sebe! U cesty, jen je nafikat a naložit do kárky.
Štěpkovač mám zatím nedodělanej pod regálem, není čas. Nejdřív musím opravit tu malou ohýbačku, co jsem tuhle dovlekl z kovošrotu. Má na jedné straně volný pant. Potom vypálit plazmou z plechů co už jsem dovezl boky na násypku a na té opravené ohýbačce nahnout aby to šlo našroubovat na těleso štěpkovače. Taky u toho budu mít vlastní motor. Už ho mám doma, jakési Gude. Koupil jsem ho za 300 Kč v kovošrotě. Bylo ožvejkaný kolečko na startování šňůrou. Napsal jsem do zastoupení Gude a poslal fotku a nějaký velmi ochotný pán mi poslal celé startování nové. Páslo jak prdel na hrnec a motor běhá o 106!

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15805
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4668 Nový příspěvek od oco13 »

Oto - práve preto som takým vytrvalým zástancom Hechtu. Majú na nete rozkresy všetkého čo predávajú, nájdeš výrobok, opíšeš číslo a za tri dni máš súčiastku doma. Mal som niečo od Bedi Travnička a tam len doneste to a potom to skladali mesiac. :pistol: Chroustala mám len čisto ako oddychovku - 1bag je necelá hodinka a potrebujem ich maximalne 25 na celú zimu. :typek:

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15805
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4669 Nový příspěvek od oco13 »

Chlapi dám to sem kedže neviem kam to patrí :pohlavek:
Oplatí sa kúriť pilinami? syn toho má v dielni vela a nevieme čo s tým, len volako sa mi nezdá že by to malo velkú výhrevnosť. :-/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20858
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4670 Nový příspěvek od ota »

Oco kdysi jsem skutil na piliny lis. Lisoval jsem je do briket. Náramné topení. Ale ten lis byl jen takovej domádo. Docela trvalo, než jsem vylisoval briketu. Měl jsem pořádnej píst s výsuvem tak 80 cm. Na tyči tlustou placku ta lezla trubkou. Na konci trubky 30 mm plocháč záklopka. Do rozřízlého kraje trubky se z násypky pustily piliny. Hydraulikou líst tlačil piliny z rozřízlého kraje do plné trubky. Zmáčkl to proti záklopce. Pak jsem fous cuknul naspátek pístem aby se uvolnila záklopka, tu jsem na pantu odklopil a znovu tlačil lístem a vypadla bryketa. Na nabrání toho množství ta bryketa max 5 cm tlustá. Tak to zmáčklo. Když jsem vzal vyrobenou briketu a hodil bych s ni proti oknu, vytřískla by sklo jak nic. Byla tvrdá jak štolverk a držela pohromadě. V kamnech jsem dal 4 vedle sebe. Natáhly se tak na 20 cm! Vydržely min hodinu hořet v pohodě.
Jediné co třeba museji být na lisování suché. Prej max 15% vlhkost. Jinak se sypou.
Když budeš sypat piliny rovnou tak to dělám já se zbytkem od cirkuly je to mazec. Roztopím, udělám dost zhavého. Zasypu ce se vejde. Dobu nic a pak to chytne. Občas chytnou ty plyny a to je šlupka jak z děla. A tak po 30 min je třeba znovu přiložit. Topim to protože je škoda piliny vozit třeba do kontejneru. Míchám je s drobotinou. Uplně paráda je prosypat štěpku s níma. To je pak topení. Proto je míchám s drobotí a lepší se tím topí.

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4671 Nový příspěvek od Veteranista! »

Pokud jsou suché, škoda jen vyhodit, když topíš stejně štěpkou
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15805
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4672 Nový příspěvek od oco13 »

Aha dobrý nápad 8) štiepku mám už aj idem priložiť
:typek:
Ty kokso to bol hukot 8)
Diky :friends:
:pohar:
Naposledy upravil(a) oco13 dne úte úno 01, 2022 12:52 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4430
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4673 Nový příspěvek od Peter768 »

Kedysi sa s tým kúrilo, origo boli na to kachle... ale piliny museli byť suché. https://www.sbazar.cz/vetesarna123/deta ... ak-vintage
Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15805
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4674 Nový příspěvek od oco13 »

Hej to má švagor v dielni, to je tiež dobrá mašinka. 8)

fikejz
Příspěvky: 6145
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4675 Nový příspěvek od fikejz »

Obyčejný piliňáky, co pamatuji byly celkem často na kdejaký pile, nebo v truhlárně. Byl k nim potřeba jeden klacek na svislou díru pro zatopení, u některých i vodorovnou a jeden klacek na utloukání tý nálože. Některý měli zvláštní patrony, který se plnili dopředu a některý byly jen takový sud s deklem a brankou.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

jean
Příspěvky: 3044
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4676 Nový příspěvek od jean »

Ja s pilinami kúrim v peterkách a nevyzerajú, že by im to vadilo. Raz za 20 minut tam našúpem po dverká, ale dávam pozor, aby som nezadusil oheň, lebo potom to vybuchuje.

Ota, bližšie info k tomu lisovaciemu tlaku nemáš? Aký priemer piesta a kolko barov si do toho šúpal?

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20858
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4677 Nový příspěvek od ota »

Lis na brikety: Hydraulika klasicky tlak mám nastavitelný od 60 do 160 Atm. Myslím že jsem to tlačil 120 Atm. Abych nejel na hranici té mojí stacionární mašiny.
Pístnice byla průměr uvnitř, tedy toho pístu 160 mm. Pořádnej macek.
Trubka byla klasika tuším asi průměr 60mm. Trochu vůle v té tlačné placce co byla našroubovana na tyči pístnice. Aby to moc neopadávalo okolo, ale nedřelo trubkou.
Lepšejší bylo, když jsem tam vrazil půl napůl s hoblovačkama. To bylo znát jak na trvanlivosti tak i na hoření. Brikety nešlo dlouhodobě skladovat. Třeba po pár dnech se začaly rosejpat. Oni asi do sebe měly tendenci nabírat vlhkost a ta jim nesvědčila. Ideál večer namačkat kýbl bryket a druhej den s níma topit.
Jak píšu, bylo to spíš jen kutilské topení.
To Jean Petry jsme měl v dílně taky. Za mě nejhorší kamna co jsem měl v dílně a to že jsem cosi vystřídal! Ideál mám teď. Ale už předešlé krbovky malinkatý bylo asi o dvě generace jiné topení než Petry. Petry sežraly víc jak jednou tolik paliva na stejné teplo. Měl jsem k nim i výměník, potom ještě topnou vložku s ventylátorem. To už bylo znát. Ale když jsem zatopil prvně v krbovkách a za den stopil kyblík dřeva nevěřil jsem, jak jsem tady ty Petry dlouho snášel! Teď mám krbovky s teplovodním výměníkem a to je zase trochu jiné topení. No takhle jsem v té dílně každý den od rána do večera. Třeba 12 hodin. Soboty neděle topím taky. Takže zase je to jiné topení.
Piliňák tak tím jsem prošel taky. Mám tu na půdě Satana piliňáky. Asi 5 vložek k tomu. V cimře fůra pilin dříve. Nabouchaly se vložky a topilo se. Ale naučit se to plnit a zatopit tak to trochu trvalo. Pak jsem to měl už zmáklí. Klidně jsem přehodil vložku za druhou a zapálil druhou a jel dál. Občas si piliňák ,,kejchnul" a to nesmělo bejt nic hořlavýho v okruhu. Topil jsem v něm, dokud byly piliny na hromadě v cimře. Piliny suché samozřejmě. Jinak to blbě hoří.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13179
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4678 Nový příspěvek od Čárls »

Piliňáky to byla věc dokud byli piliny za odvoz Kamoš měl domaděl kotel s pyrolitickým spalováním Hromadu let v něm topila ale před dvěma roky přešel na plyn už taky stárně a navíc nejsou piliny všechny dřevařský v okolí si pořídily lisy a lisujou brigety ty pak prodávaj nebo s nima topí :-/ Dřív byli prostě za odvoz a div ti neplatili aby jsi si je vzal :friends:
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15805
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4679 Nový příspěvek od oco13 »

Ja len nechcem sypať do smetia odpad zo synovho kutenia. :typek: Teraz toho boli 4 kýble 30L od omietky , tak po troške to skúrim

jean
Příspěvky: 3044
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4680 Nový příspěvek od jean »

Hm, vyjadril som sa zle, ja odpad z hoblovacky volam piliny. Take trosku vacsie :) . Piliny z cirkulara davam do smeti, toho moc nemam.

Odpovědět

Zpět na „Traktory domácí výroby 4x2“