šarkáň a ostatné ocove hračky

Moderátoři: rezis, zdeněk 1

Zpráva
Autor
Jar.Ka
Příspěvky: 441
Registrován: pát led 17, 2014 9:51 am
Bydliště: Jičín

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4216 Nový příspěvek od Jar.Ka »

No nevím jestli sesmolit, ale udělat pluh použitelný za více traktorů myslím půjde.
Musí mít ale co nejvíce možnosti nastavení.
Uchycení do ramen a třetího bodu ve více výškách.
Jako třeba tady.
Obrázek
Příčný posuv, pro nastavení záběru při různém rozchodu kol, a samozřejmě nastavení v příčné a podélné ose.
Čím menší traktor, tím je náročnější na přesnost konstrukce a všech nastavení.
Vlastní zkušenost s hledáním ideálního bodu tahu.
Ale vyplatilo se.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4217 Nový příspěvek od oco13 »

Ja mám Ebinu zúženú na 60cm a dnes som sa sem tam tak podoral že mi lahla na bok. :typek:
Ale viac sa mi jedná o nastavenie dvojáku a trojáku , lebo s tými mi to nejde, akurát čo som ohol pluh. :pohlavek:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4218 Nový příspěvek od ota »

Oco dneska jsem si v kovošrotě na Tebe vzpoměl! :vysmech: Mordovali jsme jen tak ze srandy majitele kovošrotu. Za buňkou má dvoják pluh. Pěknej co tahají Z 25. Víme se synem, že má majitel asi 5 traktorů, veteránů. Vždycky spolu o nich kecáme. A že by jsme ho brali. Kdy máme přijet? On že ne neprodá. A že mi každá věc je na prodej. A on zase no to vychází od ceny. A chchtali jsme se. A on pak no kolik dáš? A syn že 7000 Kč. A on kurva to by se už dalo o tom uvažovat! :vysmech: A kdy že by jsi pro to přijel? A já nevím, nechám si to projít hlavou. No brouka jsme mu nasadili slušnýho.
Povídám pak synovi že je to za pluh dost a máme doma stejnej. A on jako vždycky ,,pluhů není nikdy dost"! A já povídám až jich budeme miť nadbytek necháme jeden Ocovi13 z traktorů. Ten by snad nepoohýbal. A za chvilku jsme k němu našli jednu předradličku v hromadě.
Byla tam jedna kompletní radlice. Ale taková menší. Samozřejmě jsem ji donesl stranou, pro někoho dalšího. Na vrchu hromady byla protiběžná kosa sekačky. Soused tam vylezl a tahal za tu kosu. No co čert nechtěl, kosa měla na sobě celou sekačku. Chvilku ji dobejval, ale pak se na to vyprdnul. Byla tam hodně zarovnaná.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4219 Nový příspěvek od oco13 »

Práve nad tou radlicou rozmýšlam - keď som konečne Ebinu ukecal aby orala, tak mi to vychádzalo že mám malú radlicu. Teda tú odvalovaciu dosku. Hlina išla až nad ňu a nevedela to všetko pekne zaklopiť. Niekde som videl radlice čo mali hore také pásiky aby lepšie preklopili odrezanú hlinu. Musím to nejako dobastliť. :typek:
Ale pri tých väčších pluhoch mám takého tušáka, že problém bude aj v tom že oriem KLbakom. Každá korekcia na volante je facka pluhu. :-/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4220 Nový příspěvek od ota »

U nás tomu říkáme ,,jazyk". Nemáme to zaťím ani na jednom pluhu. Někde je tady máme doma taky. Zaťím nebylo třeba. Jak jsem.mnohokrát psal, nám to dělá předradlička. Ale jo máme větší desky než mají malé pluhy. Ale vesměs každý pluh by měl orat jen do té hloubky, aby hlína nelezla přez desku. Ten náš dvoják taky dokážu zaorat až po rám. Ale musím mu to dovolit kolečkem. Kolečko hlídá stále stejnou hloubku. Tu nastavím a jedu.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4221 Nový příspěvek od oco13 »

Ebina je vlastne také staré Vari - tie nemali kolieska. Predradličku nie je kam dať, budem rád ak tam vopchám nôž alebo krojidlo (malé)
Obrázek

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4222 Nový příspěvek od ota »

Jak tedy udržuješ stejnou hloubku orby když nemáš u pluhu hloubkové kolečko? To je jako řezat motorovou pilou bez vyhazováků! :D

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4223 Nový příspěvek od oco13 »

Ten vinkel čo trčí vzadu z pluhu (neviem ako sa to volá ) asi plaz - keď dojde do hlbky že je vodorovne tak už pluh hlbšie nejde. Nastavoval som to rovnako ako velký traktor - koleso na 20cm špalek a pluh musí ísť kolmo k zemi a ležať na nej celým tým plazom.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4224 Nový příspěvek od Atlan »

A kolko si nechavas volu na pluhu aby sa hybal do stran?
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4225 Nový příspěvek od oco13 »

Len fakt minimalnu na asi 70cm rameni to vzadu chodí 7cm do každej strany. Skúšal som ju aj zväčšíť, ale potom robí vlnovky do bokov. V mäkkej hline zaberie vela a keď príde na tvrdú tak si prehodila pluh a snažila sa vybehnúť z brázdy. Takže 5 - 7 cm do každej strany je ešte také znesitelné.


Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4227 Nový příspěvek od oco13 »

Rád by som ho vymenil za vysokozdvižku, lebo už pol roka nič iné nerobí a mňa pri vykladaní hrozne bolí krk.
Obrázek
Dnes mu po dlhej dobe , kvoli nastaveniu pluhov odopnem vežu tak si normalne vydýchne. :typek:
Ale cenu som mu vyrúbal takú že zrejme ostane doma :smich:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4228 Nový příspěvek od ota »

Oco u traktoru, pluhu v trojbodu vůbec neřeším vůle do stran na ramenech. Je to tak, že u traktoru co máme to funguje tak, když spustím pluh do brázdy a když zvednu pluh až nahoru do přepravní polohy našponování ramen se měňí. Nahoře jsou ramena volnější a dole utažená. Zapřáhnu pluh a přitáhnu pravý šponovák ,,za kolo" asi od oka tak. Potom přitáhnu levý šponovák aby to bylo skoro dotažené. Zvednu do přepravní polohy a dotáhnu šponovák levé strany aby se pluh nekýval do stran. Jedu na pole a už šponováky neřeším. Abych pravdu řekl ani nevím jestli se to kývá či ne. Trochu vůle tam jistě bude. Ale nevím proč, pluhu to vůbec nevadí.
Když jsme orali chvilku s jednoosákem, pluh byl u něj napevno. Žádný výkyv do stran. To potom nemůžeš udržet rovinu. Většinou jednoosák jel sám jen jsme ho přidržovali. Žádné křečovité rvaní do boků. Vše je o nastavení. Kdysi jsem tu psal o té pohádce ,,pod kolo špalek, pluh na rovinu, a štelování ,,na sucho". Tak to jsme nikdy nedělali. Každá oraná půda má svoje a nějaký ,,paušální" nastavení nikdy nefungovalo. Za traktorem ideální jeden jede řídí a druhej jde za traktorem a šteluje. Řidič komunikuje se ,,štelérem" a srovnají to ideálně. Doma je půda těžší. Ve vedlejší vesnici kamenitá. A co jezdíme na orbu ke Kolínu náplavka písek s trochou jílu. Tam to vždycky musíme trochu poštelovat jinak než u nás. Jinak to není jak má.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4229 Nový příspěvek od oco13 »

Takže :'( toto orať nebude
Obrázek Obrázek Obrázek
Na tretej fotke som naznačil ako by mal ísť tretí bod. :-/ len ak ho tak predlžim tak po zdvihnutí pluhov mi trafí sedačku. Rovnako spodné ramená - na traktore nie je kam ísť dolu, a ak pojdem na pluhu hore , tak ho nezdvihnem do prepravnej polohy. :-/ Nevadí orať bude aj tak Ebina a na toto sa vykašlem. :typek:

Jar.Ka
Příspěvky: 441
Registrován: pát led 17, 2014 9:51 am
Bydliště: Jičín

Re: šarkáň a ostatné ocove hračky

#4230 Nový příspěvek od Jar.Ka »

Když chceš takhle nastavovat pluh, tak musíš mít podložená i přední kola.
Podle fotek se mi zdá že máš jen zadní.

Odpovědět

Zpět na „Traktory domácí výroby 4x2“