DonKarlosův traktor

Moderátoři: rezis, zdeněk 1

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: DonKarlosův traktor

#16 Nový příspěvek od Atlan »

Ten 1000hran toho prenesie mraky, oska je tusim 14mm. Slor klaknu nity na spojke ako oska. Pozor na spravny smer otacania!
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: DonKarlosův traktor

#17 Nový příspěvek od DonKarlos »

Tak jsem mému traktorku předal vánoční dárek. Jelikož stará sedeačka trochu dosluhovala :D

Obrázek

Tak jsem mu nadělil novou z Felicie :potlesk:

Obrázek

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: DonKarlosův traktor

#18 Nový příspěvek od DonKarlos »

Po dlouhé době mě zase začaly svrbět ruce, tak jsem se dal do výroby dalšího pomocníka. Měl jsem to v plánu už delší dobu. A jelikož se pomalu blíží doba, kdy ho budu potřebovat, rozjel jsem akci. Dalším důvodem je rostoucí cena železa. Už tak to byla raketa za to železo :'( Jak je z obrázků patrné, jde o jeřábek. Prakticky veškerý použitý jeklový materiál je v tloušťce 4mm. S vyjímkou výsuvného ramena a výsuvných podpěr. Ty jsou ze 3mm jeklu. I když si to trochu vyčítám. Měl jsem i tohle udělat ze 4mm a hotovo. Na výsledné ceně už by to asi nebylo poznat :zapomel: No co už ... Snad se to neohne.

Původní myšlenka byla, že to zakomponuju do konstrukce vlečky. Pak jsem si řekl, že by to asi nebylo úplně ono, a že bude lepší to udělat zvlášť s tím, aby bylo možné zapřáhnout vlečku. Tak jsem hlavní konstrukci pomoci jeklů 60x60x4 zvedl výš, ať můžu zapřáhnout vlečku. V souvislosti s tím, jsem se ještě rozhodl pro úpravu ramen hydrauliky z toho mého atypu na kategorii 1. Takže jsem ramena rozšířil na rozteč 720mm a navařil jsem na ně hlavu s otvory 22mm (původně jsem měl 25mm). Tím se o něco zvětšil prostor pro oj vlečky a tím i manévrovátelnost. Ještě to není celé hotové. Mám to jen poheftované pro případné nutné úpravy. Už teď vím, že asi budu muset přemístit 3. bod a umístit ho na ten hlavní sloup. Pokud bych ho nechal tak, jak je teď, asi by se hl. sloup brzy poroučel k zemi :-/ . Nebo se pletu? Dal jsem ho takhle kvůli tabulkovým rozměrům pro TBZ kat.1. Ale ... Ještě musím sehnat věci k hydraulice ... hadice, spojky a hlavně zámek. Pístnici jsem koupil zde na fóru od uživatele Bubinek, kterému tímto děkuji ;-)

Rozměry:
hl. rameno - 2,3m (jekl 120x60x4)
výsuvné. rameno - +1,5m (2m celkem, jekl 80x50x3 + U profil 50x30x3)
výška max. na konci hl. ramene: cca 2,8m
výška min. na konci hl. ramene: cca 0,5m
šířka: 1,2m (2x jekl 80x50x4)
výsuv bočních podpěr: cca. 0,9m na každou stranu (jekl 70x40x3)
panty: kulatina průměr 40mm a v ní díra pro čep průměr 20mm
Pístnice: průměr pístu 50mm, tyč 25mm, zdvih 400mm, oka 25mm

Karel

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: DonKarlosův traktor

#19 Nový příspěvek od DonKarlos »

Tak dnes proběhl malý test. Nevěděl jsem, co zvednout, tak jsem zkusil zvednout plechový sud, ve kterém mám uskladněn štěrkopísek. Nejdříve jsem byl nadšený. Sud se zvedl i když byl zavěšený na výsuvném ramenu na max. Pravda, bez použití opěrných patek ani omylem. Bez patek se zvedal předek traktorku už když byl sud zavěšen na základním ramenu :) Jenže když jsem to zabalil, mrknul jsem do sudu a zjistil, že je plný jen z větší poloviny :vztek: Takže trochu vydup :zapomel: Na druhou stranu, byla tam myslím ještě malá rezerva, takže ... Každopádně, teď to posvařuju na hotovo :prace: , a můžu natírat. Ještě vlastně musím dodělat otáčení / aretaci ramene. Nějaká představa je, dokonce už to mám i rozpracováno a jsem zvědavý jak to bude / nebude fakčit :) Minimálně bez té aretace to nepůjde.

Karel

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: DonKarlosův traktor

#20 Nový příspěvek od Ondras83 »

Jaký je max zdvih na max vysuv?

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: DonKarlosův traktor

#21 Nový příspěvek od DonKarlos »

Pokud se nepletu, když byly ramena TBZ úplně dole, konec hlavního ramene byl ve výšce 2,8m. S výsuvným ramenem by to mohlo být o metr výš. Ale přesně nevím. Někdy to zkusím změřit. Potom je možnost zvednout to výš pomocí TBZ. Omezující jsou ovšem opěrné patky, poněvadž bez těch toho moc nezvednu :( V plánu mám ještě závaží na předek. Ale nevím, kdy se k tomu dostanu.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: DonKarlosův traktor

#22 Nový příspěvek od oco13 »

Ak dáš na patky kolesá tak nepotrebuješ otoč, zatočíš celým traktorom.
Obrázek mne stačil taký menší
Obrázek toto je požičaná fotka odtialto z fora
Obrázek a ja ten moj používam aj takto :D

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: DonKarlosův traktor

#23 Nový příspěvek od DonKarlos »

Oco13: s tema kolama nevim. Musely by to byt nejake festovni a siroke, protoze kdyz jsem videl jak se patky bori do zeme … :) Tu otoc jsem delal hlavne proto, protoze jsem mel predstavu, ze s tim budu treba nakladat drevo v lese. Tam toho mista na nejake jezdeni moc neni, tak jsem si myslel ze by byla otoc fajn. Ale ma to sve mouchy - musi u toho byt 2. Jeden pumpuje (zveda), druhy koriguje otaceni ramene. Preci jen, malokdy se stoji na rovine. Proto je to i to rameno tak dlouhe, plus vysuvne. Vlecka ma neco pres 3m, tak treba se ta delka ramene nekdy hodi. Bylo by fajn na to naroubovat jeste el. navijak :) No, uvidime jaka bude praxe. Treba dojde jeste na nejakou modifikaci.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: DonKarlosův traktor

#24 Nový příspěvek od oco13 »

Nezabudni, že pri žeriave si to najviac odsiera tretí bod na traktore. Už tu pár ludí písalo že na 25ke ho vydrapili. Pri japoncovi by to zrejme znamenalo deštrukciu prevodovky tak ja už som sakra opatrný. Tie hliníkové kolečká čo tam mám sú na 2.5 tony ale ako píšem strach mám o tretí bod na traktore. Preto aj keď nakladám niečo ťažšie tak stlp nakloním šikmo k traktoru. :typek:

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: DonKarlosův traktor

#25 Nový příspěvek od Atlan »

Aby si to nevyklopil ked to budes davat na stranu. Lebo uz som videl ako bager zdvihol matros, otocil ramenom do strany a matros meko pristal na zemi a predok traktoru v lufte. Pac je rozdiel ci ti to zatazuje dlzka traktora alebo len sirka ked to vytocis na bok.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: DonKarlosův traktor

#26 Nový příspěvek od DonKarlos »

Atlan: proto jsem ty patky udelal vysuvne do stran. Jdou roztahnout na 3m :ano: Ale ani to asi nemusi byt vzdy zaruka toho, ze se nic nepo… :zapomel:

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: DonKarlosův traktor

#27 Nový příspěvek od DonKarlos »

Tak jsem malinko pokročil :prace: s tím mým zamýšleným mechanismem pro otáčení ramena. Zatím to mám tak nanečisto. Není to ideální, ale není to dělané na rychlou práci. Spíš aby to v rámci možností omezilo námahu. V současné chvíli to funguje tak, že pomocí toho mechanismu otáčím ramenem jen na jednu stranu. Pokud bych chtěl otáčen na druhou, je potřeba vytáhnout čep, vyšroubovat šroub z otočné matky na pevném sloupu a přehodit to na druhou stranu. No, není to úplně user-friendly :zapomel: . Řeším teď ale takové menší dilema :help: . Zjistil jsem, že kdybych tu otočnou matku umístil mimo střed sloupu, řekněme o 10cm a použil delší trapézový šroub, byl bych schopen s ramenem otáčet na jednu stranu v plném rozsahu a na druhou stranu bych mohl využít zhruba 70 - 80% rozsahu. Pokud bych potřeboval zbylých 20 - 30 rozsahu, už bych potřeboval k přehození mechanismu klíč. Musel bych pro tu otočnou matku na pevném sloupu udělat 2 uložení (vyosení na každou stranu). 2 matky tam být nemůžou, pač by vždycky ta druhá zavazela trap. šroubu. Ještě mě napadlo udělat každou stranu v jiné výškové úrovni. Tak nevím :-/ . Ze všeho nejdříve ale ten mechanismus musím vyzkoušet, jestli to má vůbec nějaký smysl se s tím trápit :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: DonKarlosův traktor

#28 Nový příspěvek od Ondras83 »

prijde mi to zbytecny - zdvihnes hydraulikou, strcis do otoce rukou kam potrebujes, pustis - rychlejsi a na otoci bez prace...

meli jsme to taky tak, naboj (jako lozisko otoce) byl z 1203jky, docela to i fungovalo, ale pro nevyuzitelnost jsme to rozrezali a pouzili na neco jineho

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: DonKarlosův traktor

#29 Nový příspěvek od DonKarlos »

No jo, jenze treba me se pri prvni zkousce zdvihu, kdy jsem zvedal 200l sud se sterkem, stalo, ze kdyz se sud odlepil od zeme, tak vlivem nerovnosti terenu se rameno samo zacalo otacet do strany. Zkratka, kdyz je clovek na to sam, nestiha zvedat a zaroven manipulovat s ramenem. Kdyz budu delat ve dvou, muzu to dat jednoduse pryc.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: DonKarlosův traktor

#30 Nový příspěvek od Ondras83 »

Měli jsme tam takovou západku na aretaci v prostřední poloze... jasný, chápu. A nešla by tam pístnice, jako mám na otoči na podkopu?

Odpovědět

Zpět na „Traktory domácí výroby 4x2“