Hybridný traktor RHT-001

Moderátoři: rezis, zdeněk 1

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridný traktor RHT-001

#16 Nový příspěvek od kenybz »

rasův hybridný traktor
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridný traktor RHT-001

#17 Nový příspěvek od kenybz »

že bych udělal upgrade na jednoosáka?
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
namor
Příspěvky: 304
Registrován: sob led 05, 2008 12:05 am
Bydliště: Sedlčany

Re: Hybridný traktor RHT-001

#18 Nový příspěvek od namor »

Ondras83 píše: ned úno 21, 2021 6:29 pm A jakou by jsi chtěl rekuperaci z 20km/h, Dyk by tě to vystřelilo že sedačky :D :idea:
...jasný, já vim, to měla být spíš otázka ze srandy.
Ale jinak je to dobrý nápad, jen tak dál 8) 8)
Kam chci, tam se svým traktorem dojedu. Kam nedojedu, tam nechci.
Můj traktor Takom: http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=80889
Můj traktor Yanmar FX42D Jenda: http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 2&t=114112

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridný traktor RHT-001

#19 Nový příspěvek od Ondras83 »

U auta z to unguje tak, že se z elektromotoru stává generátor a tím dobíjí baterie. I celý brzdový systém je na to udělán, sbírá se tlak od brzdového válce do zásobníku tlaku, když se brzdí jen málo, to snímá snímač na hbv, tak to brzdí tím elektromotorem a tím dobíjí baterii, když je potřeba hodně brzdit, pustí se i kapalinové brzdy. Proto u hybridů a elektro celkově vydrží brzdy klidně 200tis a taky proto má třeba enyaq vzadu bubny...

Tady to podle majitele funguje taky, ale určitě jen v omezené míře, ne jak u auta, že to dobije půl kapacity (obrazně řečeno)

Ras III
Příspěvky: 35
Registrován: sob úno 20, 2021 5:53 pm
Bydliště: Svrčinovec

Re: Hybridný traktor RHT-001

#20 Nový příspěvek od Ras III »

Brzdy na traktore fungujú presne ako píše Ondras83.
Po uvoľnení plynu sa spustí 10%-ná rekuperácia , po jemnom stlačení brzdy 100%-ná. Až následne začne brzdiť kvapalinová brzda. Rekuperačné brzdenie stačí na zastavenie traktora (bez vleku) s plnej rýchlosti na cca troch metroch. Nabíjací prúd vtedy stúpa na 40A. Tak dobíjanie je veľmi slabé. Tečie tam vysoký prúd v krátkom čase (max 2-3 s). Uvidím ako sa bude správať naložený vlek a aká bude smerová stabilita pri brzdení.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridný traktor RHT-001

#21 Nový příspěvek od Ondras83 »

tak to je propracovanejsi, nezli jsem myslel...timto se za ten muj prvni vyrok (reakce na namora) omlouvam

Ras III
Příspěvky: 35
Registrován: sob úno 20, 2021 5:53 pm
Bydliště: Svrčinovec

Re: Hybridný traktor RHT-001

#22 Nový příspěvek od Ras III »

Zdravím všetkých konštruktérov a traktoristov.
Od pondelka prebiehajú jazdné skúšky s nedokončeným prívesom. Dopadlo to dosť zle. Večer napíšem viac. Budem rád sk mi pomôžete vyriešiť nové problémy.
Údaje o hmormosti

traktor
zadná náprava 190kg
predná náprava 130kg

príves
náprava 120kg
záves 35kg
náprava je umiestnená 1150 mm od začiatku korby.

Ras III
Příspěvky: 35
Registrován: sob úno 20, 2021 5:53 pm
Bydliště: Svrčinovec

Re: Hybridný traktor RHT-001

#23 Nový příspěvek od Ras III »

Dobrý večer, pri ťahaní prívesu má zmysel používať len prvé tri stupne na predlohe. Na ťažších prevodoch enormne stúpa spotreba energie. Okamžitý odber je okolo 50A, a rýchlosť sa zvyšuje len nepatrne. Na ľahších prevodoch motor pracuje v max. otáčkach pri nízkom odbere.

Pri rekuperačnom brzdení s vlekom je súprava smerovo veľmi nestabilná až nebezpečná aj v nízkych rýchlostiach. Bude potrebné zvážiť zmysel elektrobrzdy.

Najväčší problém je konštrukcia prívesu. Náprava je umiestnená v troch štvrtinách korby, čo je výhodné na trakciu. Pri naloženom prívese je problém s riadením. Skúšal som aj príves za auto, problém s riadením sa stratil. Ale nebolo možné ťahať príves po mokrej tráve. Pri pohone spaľovacím motorom to je trochu lepšie, len vďaka značnému preklzu kolies. Zaťaženie prívesu bolo 300kg.

Je veľmi zaujímavé ako sa správa stroj s výkonom 1 kW.
Ako málo energie treba pohon. Samozrejme si treba zvyknúť na charakter elektromotora a obmedzené otáčky. (0 až 400 ot/nim) Po zmene pohnu na spaľovací, sa s toho stáva iný stroj.

Môžete mi prosím Vás poradiť, v akom bode (cca) má byť umiestnená náprava? Aký zvoliť kompromis medzi trakciu a riadením?

Elektricky ovládana brzda prívesu asi nebude,postačí aj mechanická parkovacia. Možno stojí za úvahu doťažiť traktor.
Taká banalita, príves a toľko problémov. :-/

Ďakujem za odpovede.

Uživatelský avatar
fajlla
Příspěvky: 1635
Registrován: čtv kvě 14, 2009 3:52 pm
Bydliště: Dobšín
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridný traktor RHT-001

#24 Nový příspěvek od fajlla »

Moderní to pojetí samodomo traktoru. Držím palce.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridný traktor RHT-001

#25 Nový příspěvek od Ondras83 »

Jedna fotka je víc, než tisíc slov.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Hybridný traktor RHT-001

#26 Nový příspěvek od oco13 »

Dedukujem z popisu - dvíha ti predok. Tých 300kg naložiť k čelu prívesu , gulu na traktore dať čo najnižšie a doťažiť traktor. Dopredu pred prednú nápravu by som dal ďalšie 4 baterky. Inak tie hodnoty váhy sú pre mňa doslova úsmevné ja mám pri traktore rovnakých rozmerov váhu blízko 1500kg :-/ a stále málo
Osobne len odhadujem ak dám na vlek 300kg tak záves by mi mal na traktor tlačiť aspoň 150kg a viac.

peter bendr
Příspěvky: 2511
Registrován: pát bře 25, 2011 11:02 am
Bydliště: Sk

Re: Hybridný traktor RHT-001

#27 Nový příspěvek od peter bendr »

Ja ked robim vlečku tak napravu umiestnujem vzdy 1/3 ložnej plochy od konca vlecky ;-)

Ras III
Příspěvky: 35
Registrován: sob úno 20, 2021 5:53 pm
Bydliště: Svrčinovec

Re: Hybridný traktor RHT-001

#28 Nový příspěvek od Ras III »

Zdravím, dnes traktor prvý krát reálne niečo ťahal. Po cestách to išlo bez problémov, prekvapivo aj po tráve.
Obrázek

Príves som upravil podľa vašich odporúčaní, ale ešte som ho nevyskúšal. Pokračoval som na ručnom sklápaní, doplnil som nový prevod 1:3. Teraz sa dá sklopiť aj odhadom 600 kg.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

detail pásovej brzdy
Obrázek

Zatiaľ jazdím s vypnutou rekuperáciou, musím premyslieť ak to ovládať aby to bolo v poriadku.

Uživatelský avatar
namor
Příspěvky: 304
Registrován: sob led 05, 2008 12:05 am
Bydliště: Sedlčany

Re: Hybridný traktor RHT-001

#29 Nový příspěvek od namor »

....ahoj, jak už tady bylo řečeno a i já z Tvého popisu usuzuji, že máš lehký předek a že se ti zvedá.
Když tak koukám na ty fotky, a vidím ten dlouhej převis vepředu, nestálo by za zvážení posunout dopředu i přední nápravu, odhaduji že by to šlo o nějakých 30-40 cm. Nevim, jak máš tu nápravu těžkou, ale určitě by to dotížení předku traktoru o něco pomohlo. Je to jen taková moje úvaha.
Na druhou stranu chápu, že je to fůra práce a problémů s tím spojených a taky by se tím snížila obratnost celého traktůrku, o něco by se zvětšil poloměr otáčení.

Ještě by mě detailněji zajímalo zpřevodování Tvého traktůrku. To od spalovacího motoru to chápu, ale né zcela od toho elektrického. Píšeš, že to je řetězem a šest rychlostí. Jak je řadíš? Asi tam nemáš přehazovačku z bicyklu, že ne? Na fotkách to není vidět, nebo já alespoň to nevidím.
Díky za odpověď a zdárně pokračuj v konstrukci. Roman
Kam chci, tam se svým traktorem dojedu. Kam nedojedu, tam nechci.
Můj traktor Takom: http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=80889
Můj traktor Yanmar FX42D Jenda: http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 2&t=114112

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: Hybridný traktor RHT-001

#30 Nový příspěvek od imaginaro »

Rozhodně Hustej Traktor 8)
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Odpovědět

Zpět na „Traktory domácí výroby 4x2“