Hybridný traktor RHT-001

Moderátoři: rezis, zdeněk 1

Zpráva
Autor
splasenyjekl
Příspěvky: 29
Registrován: ned lis 08, 2009 4:39 pm

Re: Hybridný traktor RHT-001

#61 Nový příspěvek od splasenyjekl »

Zdravím,
omlouvám se plevelení tvého vlákna, ale chtěl bych se zeptat na pár věcí, než začnu realizovat. Myšlenka el pohonu traktůrku se mi líbí, přemýšlím o realizaci, respektive úpravě stávajícího stroje.

http://nasetraktory.sk/forum/viewtopic. ... 6b866fac77

Stroj používám hlavně k přepravě čehokoliv po zahradě, tak že hodně tahám vozík za auto. Zahradu mám relativně v kopci a tím jak je traktůrek lehkej, tak nemá s vozíkem trakce na rozdávání. Proto bych chtěl z traktůrku udělat malý "náklaďáček" aby případný náklad podpořil trakci, to mám vyzkoušeno, to funguje parádně.

A teď k dotazu. Jak zvládá tvůj stroj na el pohon stoupání do kopce, z pohledu výkonu, ne trakce? Ve vláknu píšeš o tahání auta do stoupání 8%, ale nevim, jestli je limitem trakce nebo výkon.
Typuju, že moje sestava (stroj a náklad) budou mít do 700 kg. Při nejnižším převodu a nejvišších otáčkách elmotoru (1 kW) my vychácí rychlost cca 4km/h. Potřeboval bych, aby to v této konfiguraci dalo maximální stoupání omezené pouze stabilitou nebo trakcí, že to bude pomalý, to mi nevadí. Co si o tom myslíš? Dík za názor.

Ras III
Příspěvky: 35
Registrován: sob úno 20, 2021 5:53 pm
Bydliště: Svrčinovec

Re: Hybridný traktor RHT-001

#62 Nový příspěvek od Ras III »

Zdravím
najťažší náklad čo som viezol bola paleta anhydridového poteru. (1400 kg) Po spevnených plochách to išlo na druhý prevodový stupeň a na predlohe najťažší prevod.
Odhadujem tak 4 až 5 km/hod.
Už keď som to mal naložené vyskúšal som výjazd po tráve do svahu cca 10 metrov. Sklon asi tak 40 stupňov.
Na predlohe som dal najľahší prevod a na prevodovke jednotku. Išlo to veľmi pomaly. Svah som vyšiel aj keď predné kolesá boli viac vo vzduchu ako na zemi.
Problém s trakciou nebol, lebo boli veľmi nízke otáčky na kolesách s pri náznaku preklzu stačilo ubrať.
Ako test to bolo fajn. Na reálne použitie nevhodné.
Pri bežných nákladoch 350 až 650 kg je to celkom použiteľné.
Všimol som si že pri jazde po mokrej tráve je elektropohonu schopný zvládnuť o poznanie väčšie stúpanie ako spaľovací motor.

Ak Ti môžem poradiť tak investuj do iného typu akmulátora. Moje štartovacie sú na 60 % pôvodnej kapacity. Ak to budeš stavať môžeš sa poobzerať aj po silnejších motoroch. V Číne je celkom dobrá ponuka.

Práve uvažujem o stave nového akmulátora.

Jeden typ je Li-Ion 48V 50Ah ten by som staval sám s použitých 18650 ( 300 ks) Musí mať BMS a novú nabíjačku. Cena je odhadom 400 až 470€.
Problém sú použité články od rôznych výrobcov a rôzny vek.

Ďalší je Lifepo4 48V 60Ah nový s Číny.
Tento má všetko, stačí pripojiť.
Len tá cena viac ako 670€.
Tento typ sa dá použiť aj do FVE. Ak by som staval ostrovný systém. Ako záloha na pár hodín núdzovej prevádzky domu.

splasenyjekl
Příspěvky: 29
Registrován: ned lis 08, 2009 4:39 pm

Re: Hybridný traktor RHT-001

#63 Nový příspěvek od splasenyjekl »

ok, tak ze s moji zatezi do 700 kg by to melo zvladnout skoro vsechno. mam v ebike ten 1 kw motor, tak trochu tusim, jak na to. baterii urcite na bazi lithia. jednu baterku jsem patlal z pouzitych 18650, uz je odstavena, strasne se rozchazeli clanky, z meho pohledu vyhozeny cas. je podstatny mit z ceho vybirat a vybrat to nejlepsi. se silnejsim motorem se vse zdrazuje, motor, driver, baterka... v podstate by mi ten 1 kw mel stacit, nejezdim s tim dal jak 200 m od baraku, to uz je vylet.

Borivoj2006
Příspěvky: 836
Registrován: pát led 28, 2011 11:17 pm
Bydliště: Velešín

Re: Hybridný traktor RHT-001

#64 Nový příspěvek od Borivoj2006 »

Ahoj Ras III, máš ode mne asi 3/4 roku nepřečtenou zprávu na SZ.
S pozdravem Bořivoj

Ras III
Příspěvky: 35
Registrován: sob úno 20, 2021 5:53 pm
Bydliště: Svrčinovec

Re: Hybridný traktor RHT-001

#65 Nový příspěvek od Ras III »

Zdravim,
skoro rok som neprispel aj keď fórum sledujtem pravidelne.
Urobil som malé zmeny na svojom stroji.
V prvom rade som zmenil trakčných akumulátor.
Teraz používam LiFePo4 48V 60Ah maximálny vyb. prúd 80A.
Teraz je stroj použiteľný aj v nízkych teplotách, kapacita klesá veľmi pomaly. Maximálna rýchlosť zostala ale výkon a dojazd je značne lepšil. Motor má dostatok energie aj vo výjazdoch, napätie na svorkách je približne rovnaké pri akejkoľvek záťaži. Napätie neklesá ako pri olovených akumulátoroch.
Trochu som zvýšil vyb. prúdy akumulátora. 60A rozbehový prúd a 35A trvalo. V zime trochu viac v lete menej. Problém je prehrievanie regulátora.
Akumulátor som objednal s Číny, zaplatil a čakal. Bol to celkom adrenalín. Osem týždňov bez informácií a zrazu zasiela hodená za plotom .
Na ovládanie snehového pluhu používam malý elektrický naviják.
Konečne sa mi podarilo dokončiť špalíkovač. Je v testovacej prevádzke. Pracuje celkom rýchlo, pás výnáša a vrecovačka plní.
Chcelo by to výkonnejší motor. Možno skúsim ďalší pokus s Čínou.
Je tam dobrá ponúk 12HP za 215€.
Ďalší plán je odstránenie remeňovej spojky a nahradenie remenovým variarorom.
Problém je ako vždy čas.
Skúsim sem vloží nejaké fotky.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Hybridný traktor RHT-001

#66 Nový příspěvek od oco13 »

Ku špalíkovaču , nevim či máš zotrvačník, ja mám 50kg a stačí mi 7Hp na 8cm haluze aj s dopravníkom
Obrázek

Ras III
Příspěvky: 35
Registrován: sob úno 20, 2021 5:53 pm
Bydliště: Svrčinovec

Re: Hybridný traktor RHT-001

#67 Nový příspěvek od Ras III »

Zotrvačník nemám, hlava špalíkovača má len cca 60 ot/min.
Benzínový motor má 4 kW cez remeň je spojený s prevodovkou.
Prevodovku je zo stavebnej miešačky. Použil som všetko čo som doma našiel. Mokré mäkké drevo to zvláda do priemeru 5 až 6 centimetrov, suché smrekové haluze tak 4 až 5 centimetrov. Zvládne aj hrubšie len sa často zastavuje motor.
Na vstupe do prevodovky je cca 1500 to/ min.

Pomôže zotrvačník na vstupe po prevodovky?
Myslíš že to bude stačiť?

Ras III
Příspěvky: 35
Registrován: sob úno 20, 2021 5:53 pm
Bydliště: Svrčinovec

Re: Hybridný traktor RHT-001

#68 Nový příspěvek od Ras III »

Obrázek

Ras III
Příspěvky: 35
Registrován: sob úno 20, 2021 5:53 pm
Bydliště: Svrčinovec

Re: Hybridný traktor RHT-001

#69 Nový příspěvek od Ras III »

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Hybridný traktor RHT-001

#70 Nový příspěvek od oco13 »

To už zase neviem, ja mám cca 200rpm na nožoch, klasický dvojnožový bez prevodovky , Myslel som že aj ty máš rovnakú konštrukciu. Zotrvák predsa len nejaké otáčky potrebuje.
Obrázek
lepšie foto Obrázek

Ras III
Příspěvky: 35
Registrován: sob úno 20, 2021 5:53 pm
Bydliště: Svrčinovec

Re: Hybridný traktor RHT-001

#71 Nový příspěvek od Ras III »


Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Hybridný traktor RHT-001

#72 Nový příspěvek od oco13 »

Pozri si ešte tu temy o jednorotorových špalíkovačoch, v tomto som len teoretik. Ja osobne by som dal zotrvák na vstup prevodovky a otáčky aspoň 2 násobné, ale to je len moj názor.

Ras III
Příspěvky: 35
Registrován: sob úno 20, 2021 5:53 pm
Bydliště: Svrčinovec

Re: Hybridný traktor RHT-001

#73 Nový příspěvek od Ras III »

Ďakujem za radu,
môj motor už pracuje na hranici výkonu.
Na prevodovku môžem namontovať menšiu remenicu a zvýšiť otáčky na cca 2500ot/ min.
Skúsim nejaký zotrvačník otestujem a uvidím.
Ak to nepomôže porozmýšľam nad výkonnejším motorom.
Ceny motora je dobrá, len je dlhá dodacia doba.

Odpovědět

Zpět na „Traktory domácí výroby 4x2“