Malotraktor Oleško

Moderátoři: rezis, zdeněk 1

Zpráva
Autor
jawarmaniak
Příspěvky: 105
Registrován: pát říj 11, 2019 8:14 am
Bydliště: Slavkov a Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Malotraktor Oleško

#16 Nový příspěvek od jawarmaniak »

Tak menší update...

Nová sedačka je namontovaná. Kdo zná repliky, tak ví, že se to neobešlo bez pasování...

Seřídil jsem brzdy, eliminoval vůle na řízení a v nápravách a dopnul řetězy. Nechal jsem nabudit magneto. Včera proběhla zatěžkávací zkouška. Zapřáhnul jsem přívěs od auta a jel jsem pro věci do ekodvora, co mám zezadu za barákem. Cesta vedla přes pole a louky s vysokou trávou a vyježděnými kolejemi od traktoru. Oleško to dal. i když byl přívěs naložený tak, že já osobně s ním ani nehnul. Odhaduju, že přívěs vážil víc, jak 300 kg. I tak to odtáhnul bez zaváhání. Jen dalo zabrat, utrhnout to a rozjet se. Než jsem vozík naložil, zabořil se do půdy. Tenhle prcek celkem mile překvapil. :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14389
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Malotraktor Oleško

#17 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...a to je na těchto drobcích to nejzrádnější . Utáhnou nemožné , ale pak to neumějí zastavit !

jawarmaniak
Příspěvky: 105
Registrován: pát říj 11, 2019 8:14 am
Bydliště: Slavkov a Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Malotraktor Oleško

#18 Nový příspěvek od jawarmaniak »

To je pravda. Člověk s tím musí prostě počítat a dostatečně předvídat.

jawarmaniak
Příspěvky: 105
Registrován: pát říj 11, 2019 8:14 am
Bydliště: Slavkov a Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Malotraktor Oleško

#19 Nový příspěvek od jawarmaniak »

Tak abyste si nemysleli, že nic nedělám, opak je pravdou. Stavím barák, novou dílnu, tak na Oleška moc času není. Plánu je spousta, ale realizace se poněkud protahuje.

Zatím spíš jen taková ta údržba a odstranování nedostatků a nedodělků.
V prvé řadě - rozebrat a vyčistit karburátor, vyhodit jawácký filtr a vrátit zpátky originál dekl. Pak demontovat zapalování.

ObrázekObrázek

Magnety rotoru jsem nechal znova nabudit. Ze starých zásob jsem vydoloval světelné cívky, protože ty původní byly vybrakované.. Nový kondenzátor, jiné kladívko, průchodku motoru světelných cívek jsem našel doma. Zapalko je tak kompletní a originál.

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Koupil jsem poškozený pravý dekl motoru s náhonem tachometru. Schválně jsem sehnal zničený, abych nemusel ničit pěkný originál. Odřiznul jsem přední část pro rotor, zrepasoval jsem převodku náhonu tachometru a doplnil tlačítko zkratovače motoru. Mohl jsem tak zredukovat elektrický svazek a vyhodit hnusný přepínač pod volantem. Namontoval jsem zpátky ukazatel zařazeného stupně.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Odstranil jsem vůli v řízení a na volantu, opravil jsem panty kapoty. Ta nešla pořádně otevřít. Pak jsem chtěl namontovat světla. Původní konstrukce počítala s použitím předního světla z ČZ 150C. To je v dnešní době ale otázka 3000+ :pistol: Místo toho jsem proto raději kopil světlo, používané na Zetorech, V3Skách, Velorexech atp. Takže to znamenalo vymyslet novou konzoli, držící světlo. Tu tvoří dva naohýbané výpalky z trojky plechu. Myslím, že to vypadá celkem dobře. Posuďte sami :)

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Ale abyste si nemysleli, že jde vše hladce, tak pořád nemohu donutit motor, aby držel volnoběh. Takže ještě budu muset znova rozebrat karburátor a zkusit ho vyčistit.. Možná i vyměnit gufero pod zapalkem.. Uvidím

jawarmaniak
Příspěvky: 105
Registrován: pát říj 11, 2019 8:14 am
Bydliště: Slavkov a Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Malotraktor Oleško

#20 Nový příspěvek od jawarmaniak »

Tak trosku popojedeme..
Takže vše asi bude nakonec jinak. Motor 150 zůstane, bylo by zbytečně moc úprav, včetně zužování nádrže. Nebude tak potřeba ani baterie, magneto stačí. Výkonově ta stopadesátka na to stačí, spíš proklouznou kola, než že to nedá samotný motor - poznámka, chce to závaží na kola a traktorový vzorek gum.
Zpátečka bude řešená přídavnou převodovkou s řazením Vpřed - N - Vzad (3 rychlosti dopředu, 3 rychlosti dozadu) Převodovka bude mít zpátečku s jiným převodem, takže výsledná rychlost max. 20 km dopředu a 15 km dozadu.
Bude zachovaná řemenice po pravé straně pro náhon přídavných zařízení (naklínovaná na hřídeli vstupu do převodovky), dle originálního plánu. Bude tak možné, využívat jí i bez pojezdu, kdy na druhé převodovce zařadím neutál. Původní návrh počítal s pohonem jen za jízdy.
Na ní je ale ještě čas. Teoreticky ale již mám vše vyřešeno a jediným zásahem bude odstranění hřídele s mezipřevodem mezi motorem a zadní nápravou. Přídavná převodovka se vleze pod původní kryt, takže nebude z venku nic poznat.

Ale zpátky do dílny.. Jestli odhadnete, co mám v plánu. ;-)
levé motorové víko, původem z ČZ 125T je upravené pro vnější vývod na kliku. Použité víko z Téčka na 150 pasuje a má i tu výhodu, že má otvor pro nalévání oleje. Ten není potřeba lít krkolomně pod karburátorem :) Ještě je potřeba poladit svary, protože to dost pěnilo.. Holt mastný hliník..
V návarku je zalisovaná ocelová vložka s ložiskem a guferem. Na ložisko dosedá rozpěrka, která jednak utěsňuje břit gufera a jednak slouží, jako osazený unašeč pro řemenici. Ještě je potřeba vyrobit matici a unašeč na kliku, co to bude pohánět.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Už mám doma i čerpadlo JHZJ 10 s konstantním objemem na jednu otáčku 10cm^3. Zatím ponechám nastavení pro max. tlak 80Bar. Kdyby to nestačilo, zaslepím přepouštěcí otvory, aby šel tlak nahoru. Myslím ale, že na ty muší váhy, co to bude zvedat, to bude více, než dostatečné. vypínání bude přes povolování řemene třetí řemenicí, upevněnou na axiální rychloúpince https://www.jcmetal.cz/eshop/cs/prime-u ... bAQAvD_BwE
Obrázek Obrázek

Jako olejová nádrž bude sloužit nádrž ze stabiláku o objemu 5l.
Obrázek Obrázek

No a rozvaděč, to už je taková ta klasika..
Obrázek

Zatím mám vyhlédnuté hydraulické válce 40/18-200. Tedy výsuv 200, pístnice 18, válec 40. Čerpadlo by mělo brát 1kW a výsun pístu za cca 2-3s. Takže jsem zvědav, jak si s tím ten motor poradí :)

jawarmaniak
Příspěvky: 105
Registrován: pát říj 11, 2019 8:14 am
Bydliště: Slavkov a Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Malotraktor Oleško

#21 Nový příspěvek od jawarmaniak »

Letošek Oleškovi moc nepřál. Stavíme barák, tak na to není moc čas, něco vylepšovat. Zatím slouží hlavně, jako přibližovalo nákladů po zahradě. Osvědčil se při převozu beček s kvasem, odvozil pařezy a větve, co jsem vydolovali při úklidu totálně zanedbané zahrady od původních majitelů..

Proto letošek byl spíše jen o opravách, nutných k udržení provozuschopnosti.

Z kusu tahokovu jsem vyříznul novou masku kapoty. Ten plast, co na Oleškovi byl původně, začal praskat. Myslím, že to přidalo na vzhledu minimálně 10 bodů. Namontoval jsem bzučák z pionýra a navařil nové zámky kapoty. Původní se rozpadly.
Obrázek Obrázek Obrázek

Při té příležitosti jsem stříknul na černo rezavé stupačky a
oplechování válce. Namontoval jsem páčku ovládání světel (klopené a dálkové). Původem nejspíše že Škodovky. Zrepasoval jsem zadní světlo z předválečného bicyklu a prohlásil ho za zadní světlomet. Ještě zbývá natahat elektriku.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Stále se mi v hlavě honí připojení žacího zařízení. Mám doma motor Briggs and Straton 6.5HP, žací z kdoví ceho, tak to asi ve chvílích, kdy nebude nic lepšího na práci, zkusím spojit.

Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14389
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Malotraktor Oleško

#22 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...a pořád je co tvořit a vylepšovat ! 8) 8) 8)

jawarmaniak
Příspěvky: 105
Registrován: pát říj 11, 2019 8:14 am
Bydliště: Slavkov a Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Malotraktor Oleško

#23 Nový příspěvek od jawarmaniak »

Tak to bez debat, v hlavě je toho dost.. hydraulika, žací, mám naplánovanou reverzační převodovku, aby to mělo i zpátečku... Ale ten čas..

jawarmaniak
Příspěvky: 105
Registrován: pát říj 11, 2019 8:14 am
Bydliště: Slavkov a Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Malotraktor Oleško

#24 Nový příspěvek od jawarmaniak »

Tak jsem se už na toho dropka nemohl koukat a dopřál jsem mu nové obutí a nový lak. Ta červená je ve skutečnosti sytější. Foťák to vzal blbě :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pochvohroch
Příspěvky: 1
Registrován: čtv pro 17, 2020 9:28 pm
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Malotraktor Oleško

#25 Nový příspěvek od Pochvohroch »

Zdarec... Tak minulý týden jsem koupil za 3000 . Původně jsem nevěděl co to je a myslel že to je nějaký noname

jawarmaniak
Příspěvky: 105
Registrován: pát říj 11, 2019 8:14 am
Bydliště: Slavkov a Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Malotraktor Oleško

#26 Nový příspěvek od jawarmaniak »

Foto by Bylo?

jawarmaniak
Příspěvky: 105
Registrován: pát říj 11, 2019 8:14 am
Bydliště: Slavkov a Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Malotraktor Oleško

#27 Nový příspěvek od jawarmaniak »

Konečně mi dorazila reverzační převodovka. Ja malá tak akorát, aby se vešla na místo originálního reduktoru. Má možnost řazení 1-N-R, zůstane zachovaná náhonová řemenice příslušenství, ovšem s možností pohonu se stojícím vozidlem (zařazen neutrál).

Jen na to mít čas..
Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6540
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Malotraktor Oleško

#28 Nový příspěvek od Lukashil »

Taky jsem tohohle prcka kdysi vlastnil, a klidne kdyby se nekde naskytl koupil bych ho zas
Stydím se za tuto zem

Odpovědět

Zpět na „Traktory domácí výroby 4x2“