Pattův Pochystátor

Moderátoři: rezis, zdeněk 1

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
patt
Příspěvky: 167
Registrován: pon zář 17, 2018 1:33 pm
Bydliště: Kladno

Pattův Pochystátor

#1 Nový příspěvek od patt »

Ahoj,
chtěl bych Vám představit muj nový malotraktůrek domácí výroby. Vyměnil jsem ho za špalíkovač a od té doby mam novou hračku :)
Mám doma sice mountfiellda MS16 s příslušenstvím, ale na tahání těžkých kulatých balíků sena už to nebylo nic moc, proto jsem si pořídil něco většího s hydraulikou.

Technické údaje:
motor - ČZ175/502 (prase)
převodovky - Škoda 1203
nápravy - Zadní Škoda 1203, přední domácí výroby
brzdy - pouze zadní - škoda 1203
kola - zadní 16x7,5 šípové se závažím 60kg/kolo, přední 16x6.5
příslušenství- Zatím bodce na přepavu balíků sena, přívěs, nosič na zadní ramena
hydraulika - Ano, čerpadlo ZBC12 s vyjmutým přetlakovým ventilem, seřízeno na tlak 12MPa
šířka cca 140cm
celková délka se lžící 250cm

Po koupi jsem hned začal opravovat a vylepšovat. Jako první byly na řadě brzdy - téměř vůbec to nebrzdilo, prasátka KO, hlavní válec z 1000MB tekl, místo brzdovky nějakej sajrajt.... Takže jsem nahradil prasátka za 25,5mm na starej Ford Transit kterého mám doma, havní brzdovej válec 19mm i s pedálovou konzolí jsem použil z 106 Peugeota, posilovač jsem na zkoušku zapojil do sání čz175 motoru, a teď už to brzdí dobře :) Ještě jsem tam dodal přepínač brzd ze zetora se kterým si můžu přibrzdit každé kolo zvlášť. Všechny brzdové trubky jsem natahal nové měděné.....
Hydraulické vypínání spojky jsem předělal na lanko (spojkový pedál z peugeota má lanko...)

Další věc byla vyčištění nádrže, karburace a seřízení. To je pro mě hračka, jelikož dělám do starých motorek :driver:

Potom jsem začal vymýšlet bodce na napíchnutí a převážení velkých kulatých balíků sena. Musel jsem pro to dodělat třetí bod a koupit anglickou matici. viz foto.
Seno to krásně zvedne a odveze. Problém nastal u větší a ještě mnohem těžší vojtěšky, se kterou se mi přední kola při rozjedu zvedají :D Musím do lžíce nahrábnout nějaké závaží, nebo přidat člověka a pak je vše cajk :D Závaží na předek je také v plánu.

Přední nakladač i se lžící je komplet domácí výroby, jako céélý tráktór :) Čerpadlo je ze serva ZBC12, u kterého jsem vyndal přetlakový ventil a na rozvaděči nastavil ventil na 12Mpa, na dorazech má motor co dělat :D Čerpadlo je napojené na sekundární řetěz čz motoru, odpínatelné přes vydličku a synchron ze škodovky.
Rozvaděč má 4 funkční okruhy - Naklápění lžíce, zvedání lžíce, zadní ramena a rychlospojka na sklápění vleku + je tam jeden zaslepenej.

Další věc co mě čeká, tak výměna převodovky, jelikož je omleté jedničkové kolečko, takže vyskakuje jednička a zpátečka - nejpotřebnější kvalty a asi rovnou udělám spojku, jelikož už trochu klouže...

Ještě musím sehnat nové přední vodící pneu 16x6.5, kdyby někdo měl, koupím :)

Obrázek
Když jsem si ho vezl domu :)

Obrázek
Oprava brzd, prasátka Ford Transit 1999

Obrázek
Úprava vypínání spojky na lanko - delší páka

Obrázek
Hlavní brzdový válec s pedálovovou konzolí Peugeot 106 a přepínč brzd Zetor

Obrázek
Už makáme, zde je vidět dodělané bodce na seno

Obrázek

Obrázek
Moje kutilské videa s traktůrkem na youtube, podívejte :) https://www.youtube.com/user/lukisak/fe ... subscriber

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14523
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Pattův Pochystátor

#2 Nový příspěvek od DanculSK »

8)
Šikovné vozítko....
Ako stíha ten motor,
Stačí to?
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Pattův Pochystátor

#3 Nový příspěvek od Killer Koly »

dobry strojek, jen by me zajimalo, jestli ten motor neni moc slaby a jak to je vyresene s hydraulikou, kdyz vystavi spojka.to asi nefunguje?
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Uživatelský avatar
patt
Příspěvky: 167
Registrován: pon zář 17, 2018 1:33 pm
Bydliště: Kladno

Re: Pattův Pochystátor

#4 Nový příspěvek od patt »

No motor by mohl být výkonější, ale utáhne to. Hydraulika funguje dobře, spojku používám tu na druhé 1203 převodovce a čerpadlo je hned na řetězovym výstupu z čz motoru a ten točí furt, spojka na něm není využita.
Moje kutilské videa s traktůrkem na youtube, podívejte :) https://www.youtube.com/user/lukisak/fe ... subscriber

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Pattův Pochystátor

#5 Nový příspěvek od oco13 »

Kolko asi zdvihneš v prednej lopate? Fúrik? dva?

Uživatelský avatar
patt
Příspěvky: 167
Registrován: pon zář 17, 2018 1:33 pm
Bydliště: Kladno

Re: Pattův Pochystátor

#6 Nový příspěvek od patt »

To jsem ještě nezkoušel, na zadních ramenou uzdvihnu v pohodě 500kg, vepředu se mi ještě nepodařilo zjistit kolik uzvednu :D
Moje kutilské videa s traktůrkem na youtube, podívejte :) https://www.youtube.com/user/lukisak/fe ... subscriber

Uživatelský avatar
ROSS
Příspěvky: 668
Registrován: ned zář 09, 2007 6:08 pm
Bydliště: Sušice

Re: Pattův Pochystátor

#7 Nový příspěvek od ROSS »

Úžasná mašina 8) je tajná cena za kterou jsi to pořídil?
.... Když nemáš mozek, nebolí tě hlava ....

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pattův Pochystátor

#8 Nový příspěvek od Ondras83 »

Myslím že jsem ho viděl na bazosi nebo sbazaru...

Mě zajímá úprava čerpadla, protože co jsme zkoušeli my, tak to bez toho redukcaku nefunguje

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Pattův Pochystátor

#9 Nový příspěvek od oco13 »

Ondro je to v tejto téme http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 9&start=30 ale mám dojem že je to len konkretne na ZBC 10 - 12. Čo som rozoberal a aj čítal o iných servách tak tam je ventil a prepad riešený inak.
Klbak mi s vhodnou piestnicou tiež dvihne cez 500kg a mám len bežné servo. Smola je že mi to nevydrží rám. :pistol:
A navyše je tam stále riziko, ktoré spomína Atlan, teda že raz to zaberie a roztrhne teleso čerpadla. Od doby ,keď som s Jawou 250 rozlúskol diferák ako orech už verím všetkému. :-/

Uživatelský avatar
patt
Příspěvky: 167
Registrován: pon zář 17, 2018 1:33 pm
Bydliště: Kladno

Re: Pattův Pochystátor

#10 Nový příspěvek od patt »

Musí se ventil z toho čerpadla vyndat a místo něj bud vložit trubičku, aby se zakryly přepouštěcí kanály co vedou zpátky. Pak to maká jako normál čerpadlo. Tlak pak musíšč omezit na rozvaděči, možná zkusim ubrat na 10MPa, myslím že to bude dostačujíc a čerpadlo nebude tak trpět při zajetí na koncové polohy válců.

Jinak před 2 měcíci byl na bazoši, tuším že za 30tis kč? Neměl jsem peníze a chtěl jsem prodat za obodobnou cenu špalíkovač na větve, který měl svojí nápravu s žehličkou za auto a 15Hp Briggs motor. Napadlo mě nabídnout výměnu. Pán výměnu přijal, hned jsem vzal plaťák, transita už se jelóó :)

Špalíkovač je sice fajn věc, ale já to využil naprosto minimálně a akorát překážel. Na to abych jednou za rok naštípal pár větví co odřežu ze stromů..... A topit s tim u mě v mini krbových kamínkách se taky moc nedá. Do kotle je to super, ale do krbu nic moc...

Obrázek

Obrázek
Moje kutilské videa s traktůrkem na youtube, podívejte :) https://www.youtube.com/user/lukisak/fe ... subscriber

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Pattův Pochystátor

#11 Nový příspěvek od oco13 »

Aj ja som tak začínal s štiepkovačom a pozri ako mi narástol :shock:
Obrázek 8)

Uživatelský avatar
patt
Příspěvky: 167
Registrován: pon zář 17, 2018 1:33 pm
Bydliště: Kladno

Re: Pattův Pochystátor

#12 Nový příspěvek od patt »

No týjo, taky jsem uvažoval nad pásovym dopravníkem :D Ale dřív jsem ho vyměnil za traktůrek a stejnak bych ten štěpkovač nevyužil a traktůrek maká každou chvíli. Dneska jsem naložil přívěs+transita sutí, odvozil 3 balíky sena a pak hnuj a všechno možný :D A dokonce mi už i došel od koupě benzín, asi 3 litry tam byly :D Akorát ještě musim vypilovat sebe - naučit se s hydraulikou, občas si spletu páčku, nebo směr :hrabky:
Moje kutilské videa s traktůrkem na youtube, podívejte :) https://www.youtube.com/user/lukisak/fe ... subscriber

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pattův Pochystátor

#13 Nový příspěvek od Ondras83 »

To se naučíš jedna dvě

To čerpadlo schválně zkusím, je to na tatovym traktoru

Uživatelský avatar
patt
Příspěvky: 167
Registrován: pon zář 17, 2018 1:33 pm
Bydliště: Kladno

Re: Pattův Pochystátor

#14 Nový příspěvek od patt »

Tak kutím na traktůrku jiné zapalování - původně tam bylo zapalování z motorvé pily, ale to házelo jiskru až od vyšších otáček, takže se motor špatně startoval. Original zapalování je na dyanmostartéru, kterej je drahej.... Tak jsem vzal zapalování z Favorita, místo snímače, který byl na faku v rozdělovači jsem zapojil chcípací vývod na cívce z pily, starý VN vývod z cívky z pily jsem ukostřil (nasadil jsem fajfku na šroubek na rámu :D ) A fakozapalko maká nádherně, startuje to na pomalý převalení a jde mnohem lépe do otáček. A v případě poruchy zapalování stačí zapojit na svíčku fajfku ze stávající cívky z pily a jede se dál :D
Dobíjení akumulátoru už mám pořešené alternátorem též z favorita, akorát na něm chci udělat větší řemenici, aby nezatěžoval tolik motor, otáček bude mít i tak dostatek.

Zatím natahané dráty provizorně, potom budu dělat celou elektroinstalaci pořádně :)
Obrázek

A hned jsem byl zapalování otestovat :)
Obrázek
Moje kutilské videa s traktůrkem na youtube, podívejte :) https://www.youtube.com/user/lukisak/fe ... subscriber

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pattův Pochystátor

#15 Nový příspěvek od Ondras83 »

mam remenici original z dynama stare octavie a nedobiji to na volnobeh, uz mam udelanou novou na 17tku remen, starou upravenou na favo altik muzu poskytnout, ja to jinak vyhodim, je na 17tku remen

Odpovědět

Zpět na „Traktory domácí výroby 4x2“