CO JSTE DNESKA DĚLALI III

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Sadra17
Příspěvky: 6109
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#16816 Nový příspěvek od Sadra17 »

Pavel píše: sob zář 24, 2022 4:28 pm ty redukce co2 budou k mani a co tam ma za ramynka z tema pruvlakama a koncovkama na co2
na starý ZEZ hořák nějaký kolínka a konce mám, dostal jsem to ke svářečce ale na ní už byl nový euro mb26 hořák 8)
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#16817 Nový příspěvek od ota »

Já jsem byl dneska celej den na zahradě. Trhal jsem jablka. Otrhal jsem skoro všechny stromy. Ještě zbylo matčino tak půlka a před včelníkem takové vysoké. Tam bývá 10 pytlů jablek. Jsou naprd. Pořát jsou tvrdý, kyselí. A pak během 14 dnů jsou pryč. Natrhám bednu nám, bednu dědovi a ostatní na mošt. Ale je jich moc. Sice na mošt lejou. Musim dát bednu těhle a bednu matčin. Aby byl mošt sladkej. Jestě jsem otrhal 2,5 pytlů hrušek. Ty vezmu zítra na pálenku. A 2 bedynky jablek na mošt. No už mám 130 kg hrušek v palírně a myslím zítra bude dalších 130 kg. A to mi stačí. Na ten mošt tu letos bude ještě asi na 6x. No uvidím, kolikrát moštujou skoro do vánoc. Musel bych si objednat paster. Tak uvidím, jak to bude hnít.
Takže dnešek venku na vzduchu. Zítra to na poledne odvezu. A až přijedu, budu ještě pokračovat.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13109
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#16818 Nový příspěvek od Čárls »

My moštu nikdá moc neměli ale pokud byl tak do petek a do mražáku Nebo šel do demižonu přidal se cukr a bylo čůčo No na vyšince moc jbloně nešli nějak tak jak to máš ty v lese
Něco zurodnit byla nadlidská práce a hromady hnoje co se tam každý rok zarylo já měl jen 2 jabluňky a ty vzali za svý když se vrtala studně stáli v cestě :(
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#16819 Nový příspěvek od ota »

Čárlsi tady bylo stromů jako hnoje dřív. Ale odrudy nic moc. Jak říkal kolega sadař ve fabryce ,,dědečkovo letní, dědečkovo podzimní a dědečkovo zimní"! :D Sehnal mi tenkrát dávno tomu šampiona rouby. Na matčino. Mám tedy na vysokokmenu matčino a šampiona. Pak ještě na dvou nižších stromech. Ty nižší mají každej 3 druhy jablek. Letní podzimní a zimní. Jdou parádně.
Tenkrát a to mě mrzí byly tady dvě Čístecké lahudkové. Jedno sladký a druhý velký jablka ale kyselejší. Krásně voní uvnitř bílé. Chutné. To jedno se sčeslo a druhé habrovalo, až uschlo. Narouboval jsem ho a rouby se neuchytily. To bych chtěl na zahradu ještě sehnat. Teď tu jsou z 4/5 nízké stromy. Otrhám ze země, max z nízkých štaflí. Hrušky jsem trhal ze žebříku 3 díly 11 příček skoro na max vysunutýho. Ta je vysokáncká. Stará hrušeň. Jeden rok má 10 hrušek a druhej 2 metráky. Ten urodnej je letos. Hrušky jsou taky celkem nic moc. Mají v sobě ty hrudky a jsou teď jako šutry. Pak jsou k jídlu, ale jen chvilku. Dole nad studní je zimní jabloň. Letos má tak 6 bedniček jablek. Vcelku víc než polovina půjde na uskladnění. Tuším Idared. Jsou parádně vybarvený a velký. Bednu jsem natrhal malejch do moštu.
Mošt bude v palírně hned. Nasypu do násypky. Zaplatím za váhu jablek. Trochu pokecám s obsluhou palírny a sjedu kolem palírny a už mám mošt v tanku připravenej ke stáčení. Trvá to tak 15 minut. Výtěžnost kolosální. Stočím do 5l petek a případně rezervního 20l kanistru. Doma zapnu lednici v druhé dilně a rovnou naskladním. Jednu vezmu dom a už to do sebe lejeme. Tak 10 dní max. Pak to začne kvasit. Soused dává sirné knoty chvilku čoudnout do té 5l petky. Ale je to pak na šmaku cítit. Máma vždycky zavářela do slkeněnejch flašek. Do kastrolu trochu vody nastavěla flašky a nechala je chvíli. Dávala na hrdlo celofán a gumičku. A celou zimu bylo co pít. Tady když se objednám dělají v té palírně paster. To trvá chvilinku. Ale je dobrý vziť třeba 150 kg jablek už. Mají 5l krabičky s takovým plastovým vakem a do něj to bez vzduchu napouští. Měl jsem 2 roky ve špajzu v pohodě. To by se taky dalo. Ale spíš nám šmakuje ten čerstvej. Roztřídím doma na mošt a na uskladnění a pak jedu. Mám to asi do 20 km do palírny. Tak se seberu o víkendu, naložím dvě bedničky a jedu. Za chvilku jsem spátky s moštem. Třeba 5x do vánoc. Minule jsem tam byl tuším 22 prosince naposledy. Pak končili s moštováním.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13109
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#16820 Nový příspěvek od Čárls »

Oto jo čerstvej je nejlepší 8) Jinak je tohle ono to jabko ? https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/jab ... ROEALw_wcB
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#16821 Nový příspěvek od Britt »

My sklízíme Spartany. Jsou to staré stromy, ale snažím se je udržet co nejdéle. Letos na jaře jsem je pořádně prořezal a takovou úrodu jsme ještě neměli.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#16822 Nový příspěvek od ota »

Já jsem dříve hodně ,,blbnul" s těma stromama na zahradě. Ale teď není vůbec čas. Ale jezdí nám každé jaro pán kterej dělal v sadech. A prořezává každé jaro. On to má za odpoledne hotové. Já se s tím jedu kolik odpoleden. Ale je nutné to prořezat v létě. Tuším červenec, srpen. To jsem nestihnul. To jsem dřív dělal. U jabloní je to na jedno očko a příští rok na tom čudlu co zbyde bude jablko. Mám to odzkoušené. Všechny ty vlky co od jara vyrostou pryč. A další rok je uroda. Jabloň rodí na dvouletém dřevě.
Ono celkově podle včel letos kvetlo kde co. Včelky všechno stihly v pohodě opylovat a bylo vhodné počasí. Toto se stává jednou za leta. Třeba taková uroda bude až za 10 let! Sleduju to podle včel a prvního medu. Letos ho bylo hodně a je krásně měkkej. Je to květovej ze stromů.
Čárlsi zítra kouknu co tam ještě mají, chtěl bych nové matčino. Tak bych vzal víc stromků. Matčino jsem sadil asi 4x. A ne a ne. 2x mi ho pantatík useknul. Jednou mi ho okousal nějakej myšák. A to co tam je teď jen nějak živoří. Já musim jen opatrně. Manželja a syn nadávají. Jdi už s těma stromama někam! Nic nového! Ale mám vytypovaný 3 k vytržení. Jedno je to sloupové a mám ho asi 12 roků a letos mělo první jablíčko a to spadlo. Pak mám takové křivule naroubované a ty rouby se špatně srostly. To rouboval ten pán sadař. Asi 10 roků to bude a pořát to nic nedělá.
No nic jdu nakládat do palírny. Mám moje auto u mechanika a ten má kovid. Tak manželky oktáva. Ta je blbá na přepravu čehokoli. Vše se musí přendat přez tu hranu kufru. A nevím jak se to vejde. Zlatej 307 Peugeot!

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#16823 Nový příspěvek od Britt »

S těma včelama to nebylo tak žhavý. Když mi kvetla první meruňuka a třešínka, tak bylo chladno a seremedky nelítaly, takže na nich nebylo nic. To, co kvetlo malinko později, pak už bylo v pohodě.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#16824 Nový příspěvek od ota »

No když je chladno, deštivo létají jen kousek od úlu. Ale jak vykoukne sluníčko, to je hukot. Včra jsem byl na zahradě létaly jako blázni. Kruci kam si to sypete! Létaly až do tmy. No to není možný, pak už padala rosa jak rybník, znatelně se ochladilo. Jel jsem na zahradu s ještěrkou a skoro tma a včely létaly pořát. Občas nechápu, kam že to létají i když to pro ně není vůbec příznivé. Někdy je pěkně a provoz nic moc. A teď je už vcelku bídně pro ně a jedou jako motorky. Nikde nic není co by nosyly. Akorát teda ty hrušky, jak se rozlomí hned jo berou ůtokem.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1881
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#16825 Nový příspěvek od stanik84 »

Pavel píše: sob zář 24, 2022 4:28 pm ty redukce co2 budou k mani a co tam ma za ramynka z tema pruvlakama a koncovkama na co2
Ahoj, zbavovat se toho nechci. Mám ještě PP 315.21, kámoš WLSP.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#16826 Nový příspěvek od ota »

Dotrhal jsem poslední košík jablek. Syn mezi tím přišel z práce a sekacím traktůrkem posekal celou zahradu. Tráva jako blázen. Pak vzal Teru a přijel s vozíkem. Naložili jsme bedny s jablkama a odvezli dom. Složili jsme je do druhé dílny a začalo krápat. Poklidil jsem žebřík štafle a už pršelo. Zalezl jsem do baráku a slejvák jako prase. A z dálky hřmění. Ještě jsme chtěli pohrabat u včelníku spadaný jablka co tam jsou. Tak kárka za Teru. Už syn jednu odvezl a znovu tam jsou. Na tom stromu je letos kolem min 12 pytlů jablek. Natrhal jsem velkou bednu a na stromě to není vůbec znát. No mám hotovo natrháno naskladněno. Akorát nevím co s těma u toho včelníku. Chtělo by to sklepat a odvézt. Ale musel bych jet traktorem do té moštárny co vykupujou. 12 pytlů do manželky oktávky nenacpu. No a na pálenku, já ty jablíčka moc nerad zmačkaný ve flaškách. Hrušek tam mám 250 kg a to mi bude stačit až to vypálí. 8)

Pavel
Příspěvky: 8274
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#16827 Nový příspěvek od Pavel »

dneska sem konecne dodelal brambory jeste je budu muset prebrat chtel sem terou odvezt bordel u vozejku kolo prazdny tak sem to rozdal odpad flek na dusi bejvalej majitel tam dal jeste ten starej flek na kolo tak sem rezal drivi a pak sjel na mopedu na bedly na rizecky

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#16828 Nový příspěvek od Britt »

Venku bylo krásně, tak jsme s doktořicí zapracovali na zahrádce. Posekat trávu, otrhat jablka....
V podvečer ke mě zavítal kolega Fikejz, který si přijel pro selátko, tak jsme chvíli pokecali, než zase musel upalovat domů, protože to má přece jenom kus cesty. :)
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#16829 Nový příspěvek od ota »

No co jste dělali, jsem ve fabryce a volá pantatík telefonem ,,vezou dřevo"! Tak valím na zahradu otevřít vrata. Za chvíli traktor s vyvážečkou to valí do vsi. Ukazuju mu sem. Traktor jede dál. Na návsi se otočil a přijel k zahradě. Pán k nám jezdí již několik fůr. Jen kam to dáme? Ukážu tuhle třeba. Spustil patky a složil fůru. Je to pěkná podívaná, když to s tim umí. Jen si s těma kuláčkama hrál. Dosah té Agamy užasnej. Složil stahnul patky a vytočil si oj a vycouvnul ze zahrady. Je to pěkné koukání když to obsluha umí.
No takže já krtkuju ve fabryce a práce zatím leží na hromadě. :D

Obrázek

Sadra17
Příspěvky: 6109
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#16830 Nový příspěvek od Sadra17 »

Pavel píše: sob zář 24, 2022 4:28 pm ty redukce co2 budou k mani a co tam ma za ramynka z tema pruvlakama a koncovkama na co2
mám tu navíc https://postimg.cc/cK0sV4z6 je to k mání, já k tomu nemám hořák svářečku už jsem koupil s euro binzelem
malej traktorista v malým traktoru

Odpovědět

Zpět na „Putyka“