CO JSTE DNESKA DĚLALI III

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#18256 Nový příspěvek od ota »

Staníku těch Mikromatů bylo kdysi na fabryce na hale hromada. Tuším i několik velikostí. Štelér to nastavil a buďto cikán, nebo ženský tam mastily závity. Byl to cvrkot! V pátek jsem řezal do ,,rypáků" tak tomu říkáme M 10 závity ručně. Z bývalé firmy jsem si pochytil pár drobností. Jakože operace = 5 minut. Takže rozrýsování dvou děr nádrhem na plotně a v prizma kostce 5 min. Poté odulčikování a vrtnutí 4 vrtáčkem jen kousek 5 min. Vyvrtání vrtákem pod závit 5 min. Vyřezání závitu 5 min. Bral jsem to nejdřív starým dobrým maticákem, abych chytil rovinu a pak sadovejma a 3 stupeň mám klasiku šroubovicovej TK závitník. Vyfoukání vzduchem + hvězdičkou srazit hranu před řezáním závitu 5 min. A měl jsem 12 ks v každym 2 díry. No výhoda je, že mi za zadkem nestojí nildo kdo by mě popoháněl a ani na mě nekouká kamera. Pak šéf volal jak jsem na tom. A já že mám hotovo k vyzvednutí ty věci. A on no supér, paráda po obědě pojede klučina kolem tak to vyzvedne a v sobotu to navaří na rámy. No byli rádi, že to maj! :vysmech:
Včelky se překonaly. Zatím jen odhad je 60 kg na včelstvo. Včelařím pár roků a mám to koníček. Když už to dělám, tak to dělám pořádně. Žádné ojebávání. U těch včel se to pak vrací. Oni musejí mít co třeba. Jak ji ubereš oni to pocítí. Mluvil jsem s kolegou a u něj bída. Přez zimu mu nepřešlo několik včelstev. Pak mu to klempírovalo. Já to prostě z jara risknu. Letos se to vyplatilo. Dal jsem ji hned prostor a prohodil nástavky brzo a oni to zvládly. Prostě jsem dal matce prostor a po 14 dnech jsem dal prostor i ostatním včeljám. Do řepky jsem přišel s nakoplejma včelstvama. A kolega povídá, no oni mi teprve teď jdou do síly! Kdeby já měl včelstva v síle už dávno. Zase i když bylo hnusně oni jely. Nešetřím na podzim na zakrmení. Dostanou dalece navíc. A v klidu přejdou i delší zimu, mají z čeho brát. Baví mě to a hodně experimentuju. Dneska jsem hledal matku budu měnit polovinu matek z včelnice. A ne a ne ji najít. Mateřaky už mají naražený, tak po medobraní zkusím jedny s výměnou. Připravil jsem si tu vychytávací značkovací klícku a našel matku, sklepnul ji do klícky. Šáhnu do kapsy pro nůžtičky a kapsa prázdná. No kurva já je nechal ráno doma na stole! Blbec starej. Potřeboval jsem matce ustřihnout jedno křydýlko a nůžtičky doma. Nakonec jsem to nožíkem zvládl. A pustil matku naspátek. Tak to snad dopadne dobře. Zase zkouška. No měním matky až v podleťí, dýl. Takhle brzo ne. Ale oni to vědí, že je třeba měnit, tak jsem jim to nechal jak myslí oni. Akorát jsem si tam tím křidýlkem nechal pojistku. Jednu matku si vloni už skoro na zimu vyměnilo včelstvo samo. To je uplně nejlepší. Při první jarní prohlídce hledám matku a nic. Tedy zpozorním, zaostřím a hele nová neoznačená. Hned šup do klícky, poznačil jsem ji. Ale to včelstvo to je teď lokomotýva! V plodišti v každý buňce vajíčko, larvička. Jak je někde prázdno, už je tam zakladeno. Matka jak říká děda ,,jako kůň"! :D
No baví mě to, nikdy nejsem moudrý u nich. Otevřu jedny, paráda, druhý a čumím jak puk! Tak tohle se mi ještě nestalo. A v noci se vzbudím a přemejšlím. Mám to udělat takhle, nebo obráceně? Tak to pak zkusím a často to vyjde. Nečtu žádnou literaturu, rady. Jedu si to po svém. A zatím to vychází. Jednou na schůzi povídal jednatel že průměr ve spolku na včelstvo je 20 kg medu. A povídal ,,Oto kolik jsi měl letos průměr ty?" On to ví z hlášení které se odevzdává. A já že 110 lg na včelstvo. Sál stichnul a to není možný! Ale je to možný, je to včelstvem a je to skladbou plodin v okolí. Lze to v pohodě dosáhnout.
Ježiši to je zase řádků! Kdo by to četl a těch chyb v tom! :smich: Už to utnu, Axis vedle mě na gauči řeže jak starej chlap, sem tam pustí hustýho ducha! Nebo kope packama, asi je s vodítkem venku. Třeba jde ve snu kolem souseda, kterej s nim dneska dělal kraviny!

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#18257 Nový příspěvek od stanik84 »

Těch Mikromatů bylo víc. Malej stolní. Pak tenhle GITU 8/IV, pak GITU 16/IV plus modernizace. Asi byly ještě další. Tenhle je ofiko do 8 mm - v oceli. Max. 12 mm lehké kovy. Ta 16ka je do 16 mm v oceli a do 30 mm v lehkých kovech. Oradea MFIV byla licenční výroba, je to úplně to samé. Nějak se naskytnul, ještě tam je ta 16ka, tak jí asi ještě přivezu - ta má podle návodu 600 kg. U tohodle píšou 450.
Taky mě nejvíc štve ta kolmost. Jasně, jeden dva závity zvládneš růčo. Dělej jich ale 50 a víc. To už se časově vyplatí. Ručně to dělám jednoduše pod vrtačkou. Mimo navrtávání tam mám naládovanou rychloupínací hlavu. V jedný vložce mám hrot MK1. Vyvrtám, vyndám vložku s vrtákem, hodím se záhlubníkem a zahloubím, dám vložku s hrotem, o tu opřu vratidlo a je to kolmo. Rovnou tam pošlu strojní. Když to řežu ve svěráku, tak dám taky maticák. On má plynulejší náběh a má menší tendenci uhnout. Spoustu sadových závitníků mám upravených - některý jsou jen dva, některý tři - tak vždycky ten poslední mám líznutej na brusce a do průchozí díry ho tam pošlu rovnou. Těm závitořezným hlavám jsem nějak nepřišel na chuť. Vezme to spoustu místa. Vrtačka musí mít levý chod atd.

fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#18258 Nový příspěvek od fikejz »

Oto, paráda 8) vůbec jsem netušil, že o včelkách je potřeba tolik vědět a tolik práce a starostí s nima. Sice děda v Radonicích (u Kadaně) včelky měl, ale když jsem vyrůstal bydleli jsme už tady na východě (u Rozkoše) a k nim jezdili jen párkrát za rok.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#18259 Nový příspěvek od Fizz »

Tomas6 píše: ned kvě 28, 2023 9:33 pm Fizzi, když vidím toho ogaru, nebyl.jsi v pátek ve Zlíně? Tankovala tam za Zlínem Q7, brněnská značka, nějaký borec s takovým ogárkem...
Nn, mam cajzlovskou SPZ.

Pátek jsem strávil na stavbě.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#18260 Nový příspěvek od Fizz »

Stk s motorkou.

Pujdu znova nemám odrazku :321:

Jestki to brzdí (třeba) nikoho nezajímá.

Od podzimu bude ještě měření hluku. Radost tady to naše zřízení.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Jend@
Příspěvky: 243
Registrován: úte lis 24, 2020 5:52 pm
Bydliště: Ostravsko

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#18261 Nový příspěvek od Jend@ »

Otot, velmi pěkné čtení ohledně těch včelek. Nechceš založit vlákno? Už delsí dobu přemýšlím, že bych začal (vím o tom prd, ale dovzdělám se) a ty bys byl jako internetový mentor perfektní! 8)

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#18262 Nový příspěvek od Míšánek »

Taky by mě ty včely zajímaly. Jsme v tomhle ohledu taky naprosto nepolíben, nicméně v rámci snahy o co největší soběstačnost bych včelky taky jednou chtěl mít. Zda-li je to správná úvaha nechám na posouzení zasvěcenějších lidí do této problematiky

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#18263 Nový příspěvek od ota »

Kluci jestli chcete začínat se včelkama nejdřív ve svém okolí najděte včelaře místního kde by jste to chtěli provozovat. A zkuste ho aby vám o tom pohovořil. Nemyslím starého dědulu. Že jako on už všechno zná. U včel se učíš celej život. Nelze to nějak jakože už rokama umět. Já jsem převzal včeljy po pantatíkovi a po čase jsem všechno překopával. On včelařil po staru. Tohle nesmíš, takhle se to nedělá a tak. On měl staré rosypané ůly a nesmělo se to jinak. Na zkoušku jsem si vyrobil novej nástavkovej ůl podle sebe. Nezateplenej. Pantatík lamentoval, že v zimě včely zmrznou! No a další rok jsem vyrobil další 4 ůly. Nakonec mám 6 kompletů. On včelařil v sezoně na 18 rámečkách a já včelařím na 40 až 44 rámečkách! A to je už kurva rozdíl. Silné zdravé včelstvo pak je jako rozjetej vlak. Převálcuje i choroby. Ale zase není vyhráno. Nese to sebou jiná ůskalí.
Proto je dobré zkusit si to u včelaře v okolí. Jsou místa, kde ty včelky prosperují a jsou místa kde to klempíruje. Jak píšu, je to o skladbě rostlin v okolí. Mám za zahradou pole a tak do 1 km lesy. Taď odvetly stromy, řepka a valí to do lesa na kvetoucí stromy. Pak bych potřeboval něco dál. Nic tu moc není. Bude pauza. Ale jestli vyjde to osetí těma medonosnejma plodinama v okolí, bude to paráda. To by fakt pomohlo.
Vlákno o včelkách tu je. Už tam nepíšu. Je to něco jako vlákno o soustruhách. Taky tam už nepíšu. Někteří členové tam kritizují příspěvky co jsem vkládal. Prostě tě to jednou přestane bavit tam datlíkovat a dávat čumkarty. V těch soustruhách zrovna. Dáš tam popis obrobení s čumkartama věci. Já to nevkládám proto, abych se tam chlubil. Ale zase spousta lidí se mě pak ptá, chce radu. Nemám s tím problém. Pár kluků jsem ve své pracovní éře vyučil, naučil, zaškolil. Dokonce jsem od jednoho klučiny pak když složil výučák dostal divočáka za to. :vysmech: Pak mě naserou blbý keci že takhle se to vůbec nedělá, nebo dělám to blbě a matu tím akorát. No a za 14 dnů se rejpal na foru ptá, jak má upnput hřídel do soustruhu. Proto do spoustu temat už nepíšu. Zatím to zasírám tady. :smich:
Á syn dorazil dom s traktorem a tou naší opravenou 3,5 tunkou z technické. Jdu poslechnout jak obstál! 8)

Uživatelský avatar
Jend@
Příspěvky: 243
Registrován: úte lis 24, 2020 5:52 pm
Bydliště: Ostravsko

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#18264 Nový příspěvek od Jend@ »

Otíku, ale tady vidíš, že to obecenstvo je. Chápu, že máš času pomálu, ale nenašel by se čas to třeba nějak popsat, jak začít od píky? popř. čumkarty tvojich včelstev, jak máš postavené úly atd... 8)

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#18265 Nový příspěvek od Fizz »

Pod těch předposledních pár řádků by se asi podepsalo spousta členů aktuálních i již odejitých.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#18266 Nový příspěvek od kenybz »

Zdar chlapáci nejezdí někdo kolem Bystřičky? Syn vyhrál 100kg briket a ty mě věnoval no a firma z bystřičky je nechce poslat.... Tak kdyby se někdo našel a jezdí směrem na Veselí nnad Moravou tak se jistě domluvíme, a nebo je ještě varianta, že bych navštívil jednoho člena z fóra ale nevím jeho nick nápověda má doma malé strojírenství.
No a těch briket bych narval do berlingouše třeba 4 metráky když už bych jel.
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#18267 Nový příspěvek od stanik84 »

Ota: jak se tak říká: "Pro dobrotu na žebrotu". Jsi fajn a piš :friends: . Sice jdeš v těch našich zgarbech trochu jinou cestou. Mě baví brusky, ale taky aspoň kouknu, jak to dělají jinde. 8) . Na ostatní nekoukej, máš tu spousty jiných čtenářů. Většina rejpalů jsou pak takový ty chytrý jak rádia a skutek utek.

Jen tak pro info, nemáš něco společného s Pavelkou v Kutný hoře? Dělají kontejnery.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#18268 Nový příspěvek od ota »

Ne nemám. Asi tuším, kde mají tu firmu. Ale jinak víc asi nic. Děláme taky kontejnery, ale asi o 25 km dál. Pak je tu ještě tuším v dosahu 20 km dvě firmy na výrobu kontejnerů. Já od doby co jsem před 23 roky v K. Hoře skončil v nástrojárně moc nejezdím. Je to tam takové dost mrtvé. Jen max nějakej uřad.
Zdar Kenybz, rád vidim Tvoje řádky! Ne brambor, ale písmenek. :vysmech:
No ještě co jste dělali. Já dneska dovolená. Nucená, nemám co dělat. Tedy po obědě až odjede kámoš s medem jdu do fabryky skutit konečně ten kroužek. Furt nezbýval čas. No snad to dneska skutím. Přecijen dovolená, tak se možná něco sklouzne. Ještě tu nebyl ani soused. Že ,,pane Blum skočte si ke mě na rum"! Až to tady dodatluju a odjede kámoš zavolám mu tu naší hlášku. Má u mě med. Pomahal nám včera a to je zase jako u Trautuberka ,,činili jste se holátko líná tak pijte"! Smál se včera a že dorazí rodičům pro med. Asi má frmol se zgarbákama. Má novou sekačku. Tak ji prohání! :smich: Však byla drahá, čokoládu stála.
Jo vlečka bez ztráty kytičky skrz technickou. Pochvala byla že je to pěkně opravený! Tak snad nám zase chvíli vydrží.
Ty včelky vyfotím. Chtěl jsem včera, ale nevzal jsem si mobil sebou. Včelník již stál, když jsem k tomu přišel. Postavil bych ho maličko jinak. Ale na to člověk přijde až v průběhu práce. Ale zatím vyhovuje. Je na zahradě na jih a nepřekáží nikomu. Včelky si to valí v pohodě kam třeba. Před ním velká jabloň. Říkáme ,,dědečkovo zelené". Starej strom velkej. Dobře že tam je, v parném létě dělá stín a včelky se tolik nepřehřívají. Nemusí tolik větrat. Viděl jsem i ůly s větráním na léto, dobré, ale nesmí kolísat hodně teplota. Pak je tam prej zase průvan při chladných dnech a to včelkám nesvědčí.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#18269 Nový příspěvek od kenybz »

Oto jsem ti chtěl volat dneska, ale dojel brácha a jede mě tu lis tak střihám ty čučky šak víš.
No přečetl jsem si zprávu z března :smich: no od té doby jsem tu nebyl a jeden člen se ptal že co dělám a jestli už su v důchodu no tak jsem mu napsal že me bude letos 50 a do důchodu daleko a taky jsem mu napsal, že jsem na staré kolena začal pravidelně točit videa na YOUTUBE jsou tam jak traktory tak i jiné věci a brzo bude velké téma HYDRAULIKA kde vše postupně vysvětlím jak co funguje, jak se "spočítá štípačka" atd.
Tak kjucí mrkněte na můj kanál a naklikejte nějaké odběry aď se to hýbe k vyšším číslům díky!

https://www.youtube.com/channel/UC58FH9 ... -bYkl1hzPw
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

duchodce
Příspěvky: 4444
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#18270 Nový příspěvek od duchodce »

Kenbyz - máš průšvih...... tak nyní se od počítače neodtrhnu vůbec ...a babička mě dá do klatby ...rozvod od stolu a asi i od lože /asi jen přez léto ,v zimě je zimomřivá :valentyn: / Tyhle stránky pro mě jako železného ale rezavého dědka jsou to co občas hledám. Ono totiž technika jde mílovými roky a já co posledních 8 let marodím se nikam do dílen nedostanu a jenom při "otevřených dveřích" někam juknu.Takže máš u mě dík a medaili.... 8)
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Odpovědět

Zpět na „Putyka“