Ekologia a kúrenie

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15821
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Ekologia a kúrenie

#1 Nový příspěvek od oco13 »

Aby sme stále nezasierali Fidlovi vlákno , zakladám túto tému. Tu sa môžme vadiť.
Debata bola o kúrení čerstvou štiepkou. :typek:

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15821
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ekologia a kúrenie

#2 Nový příspěvek od oco13 »

Ja budem prvý , lebo asi ja som túto debatu vyvolal.
Takže otázka je aký kotol alebo v čom spalovať odpad??? (drevenný) Nemám štiepku a drevo prioritne na výrobu tepla , len je mi blbé páliť to na dvore alebo na roli.
Takže material je odpadové drevo zo stavieb, odpadové palety z firmy, štiepka z náletových drevín. Zlikvidovať to treba čím skôr takže nejaké ročné sušenie nepripadá do úvahy.
Páliť to v krbe je blbosť lebo sa to nedá nosiť cez barák.
Takže AKO??? :typek: :-/
Napríklad teraz budem mať 20 kubíkov preglejky ,ktorá bola použitá na šalovanie a potom 10 rokov ležala kdesi v záhrade - čiže mokrá hnilá. ČO S TYM ?
Pozn. nemáme smetisko alebo zberný dvor kde by som to odviezol bez toho aby som za to platil. Ak by som to chcel dať na zberný dvor tak to nevláčim domov. Je to upratovanie za odvoz. :typek:

aumirek
Příspěvky: 3946
Registrován: čtv lis 27, 2008 10:48 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Ekologia a kúrenie

#3 Nový příspěvek od aumirek »

tak teda pokud by soused dovezl 20 kubíku překližky na topení sám bych na něj poslal kontrolu.Ne že bych nevhodil do kotle občas zbytek překližky ale takové množství už je cílené svinstvo navíc mokré.Zběrný dvur máme když tam dovezu tabuli překližky není problém a vemou mi ji zdarma.Pokud bych tam dal 20 kubíku tak mi ji nevemou.Berou odpad z domácnosti a ne ze staveb či podnikání.To si musí stavebník nebo podnikatel nechat zlikvidovat na vlastní náklady.Že to někde řeší tak že to někomu darují a ten s tím trýví sousedy už je problém.

jarda avsop
Příspěvky: 1141
Registrován: pon dub 01, 2013 10:13 am
Bydliště: jaroměř

Re: Ekologia a kúrenie

#4 Nový příspěvek od jarda avsop »

jo jsou takove lidi, že mě volají at jim vyrobím drtič na dřevotřískovy nabytek, že toho ma hodně a chce s tím topit

jarda avsop
Příspěvky: 1141
Registrován: pon dub 01, 2013 10:13 am
Bydliště: jaroměř

Re: Ekologia a kúrenie

#5 Nový příspěvek od jarda avsop »

také topím vlhkou štěpkou ale není to takova prasarna

aumirek
Příspěvky: 3946
Registrován: čtv lis 27, 2008 10:48 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Ekologia a kúrenie

#6 Nový příspěvek od aumirek »

jarda topit vlhkým není to pravé ořechové jak pro ekologii tak pro kotel ale není to opravdu taková hruza.Sém jsem topil dřevem co nebylo tak uplně suché jen asi rok i když většinou to byly sušky ale překližka či dřevotříska a pod to už je jiná kapitola

Vedra
Příspěvky: 1384
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Ekologia a kúrenie

#7 Nový příspěvek od Vedra »

Deset let mokrou překližku už jedině zapálit na hromadě. Bude tak zvětralá že bude mít mizernou výhřevnost i když se vysuší.

jarda avsop
Příspěvky: 1141
Registrován: pon dub 01, 2013 10:13 am
Bydliště: jaroměř

Re: Ekologia a kúrenie

#8 Nový příspěvek od jarda avsop »

dělam to tak že atmos roztopím suchym dřevem na 90 až 100stupnu a pak naplním vlhkou štěpkou teplota mirně klesne, ale při stalem přikladaní se drží na 85 stupnu komín vubec nekouří

jarda avsop
Příspěvky: 1141
Registrován: pon dub 01, 2013 10:13 am
Bydliště: jaroměř

Re: Ekologia a kúrenie

#9 Nový příspěvek od jarda avsop »

Vedra píše:Deset let mokrou překližku už jedině zapálit na hromadě. Bude tak zvětralá že bude mít mizernou výhřevnost i když se vysuší.
tak to je uplně stejny problem jako to palit v kotli ekologie s tím bude trpět stejně

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15821
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ekologia a kúrenie

#10 Nový příspěvek od oco13 »

Tá preglejka samozrejme že nebola od firmy - raz vám odfotím taký zberatelský dvor. Len z likvidácie oplotenia bolo 130"šriplov" to sú staré drevenné pražce napustené mazutom.
Preto som založil túto tému aby ste niečo vymysleli. Staré gumy napríklad pália v cementárňach. :typek:
Odpad nie je stále rovnaký - drevotrieska, preglejka - je to všetko drevo ktoré ludia vyhadzujú. najviac je paliet a orezu zo záhrad. Fakt je lepšie a ekologickejšie aby to na smetisku zahrňal buldozer do jamy? :-/
Podotýkam že na dvore to aj tak zapáliť nemôžem , lebo je to zakázané . Napríklad na jeseň budú kubíky lístia. Už sa ma starosta pýtal ,ak to dajú do bagov či mi to môže zložiť na dvore. :hm:

aumirek
Příspěvky: 3946
Registrován: čtv lis 27, 2008 10:48 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Ekologia a kúrenie

#11 Nový příspěvek od aumirek »

oco13 tak děkuji bohu že nemám souseda co topí tak jako ty.A popravdě jen pro takové lidi vymyslely ty kontroly kotlu a následné kontroly teda u nás.A myslím že i to zahrabání buldozerem je lepší ale to se dá pálit stejně jako ty pneu ale ne v domácích podmínkách.O listí ani nemluvím to mnohdy odvážej zdarma a ještě ti za to daj kompost

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15821
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ekologia a kúrenie

#12 Nový příspěvek od oco13 »

Aumirek veď ano odvážajú zdarma - ku mne, na kompostáreň europa nedala a tak sa to musí zlikvidovať spálením. Aký rozdiel je ak to starosta zapáli za dedinou na smetisku alebo ak s tým ja budem kúriť tak že to primiešam k drevu?? :typek: Ak má cementáreň velký kotol - nedokáže tu niekto z fora navrhnúť jeho menšiu kopiu. Veď v mestách sú aj oficialne spalovne odpadu a tam pália naozaj všetko ,aj čínske fejky čo zhabú colníci. A samozrejme kúria s tým paneláky. Ja nechcem páliť plasty a gumy, len obyčajné drevo .
A k susedom - stačilo aby som sa raz priznal medzi rečou kolko mi vrátia plynári a hneď som mal o polovicu dreva menej a musel som ho voziť z druhej dediny. :typek:

aumirek
Příspěvky: 3946
Registrován: čtv lis 27, 2008 10:48 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Ekologia a kúrenie

#13 Nový příspěvek od aumirek »

oco to není tak jednoduché ono ten kotel maj aj spalovny nevím jak to je řešené jestli tam foukaj hodně vzduchu nebo co ale vtip je že to musí hořet při obrovské teplotě mnohem větší než docílíš běžně doma v kotli
Ps nevím jak u vás ale u nás pokud někdo třebas ten starosta zapálí na smetisku trošku větší hromadu tak přijedou hasiči a má flastr.U nás už někde zakazují pálit i listí na zahradě na podzim což je ale blbost pokud toho není moc
Naposledy upravil(a) aumirek dne stř pro 28, 2016 6:41 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15821
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ekologia a kúrenie

#14 Nový příspěvek od oco13 »

Prídavný plynový horák? :chytry:

Uživatelský avatar
peny
Příspěvky: 2731
Registrován: pon bře 08, 2010 1:18 pm

Re: Ekologia a kúrenie

#15 Nový příspěvek od peny »

oco ako nehnevaj sa ale robit zo seba dedinsku skladku a spalovnu? nepoviem nejake palety, dosky a pod., ale bukas, listie a podobne veci????

Odpovědět

Zpět na „Putyka“