Vše o houbách, od pokrmů po výskyt

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Chodíte na houby?

ANO, chodím
103
79%
NE, nechodím
15
11%
Ač houby sbírám nekonzumuji je
13
10%
 
Celkem hlasů: 131

Zpráva
Autor
Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Vše o houbách, od pokrmů po výskyt

#946 Nový příspěvek od Pavel »

dneska jen pul kose jinak vsechno uschlo na troud

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20654
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Vše o houbách, od pokrmů po výskyt

#947 Nový příspěvek od ota »

No já dneska šel pro hřiba. Nebyl tam. Ale kus dál byl tvrďák jako ( teď nevím jako co, abych zase nebyl v presu kvůli ,,cipu" ) jako starosta! :smich: Ale měl půlku hlavy už plesnivou. Jak jsem ho před 4 dněma mohl přehlídnout! Ale zašli jsme s hafanem přez cestu jak říkáme ,,do krakonošova" je to les knížete a tam je to na houby jak stvořený. No a takže jsem našel pár hub, které běžně nerostou a nesbírám je, protože tu nerostou. Asi pět kousků, ale škoda je tam nechat, tak jsem je vzal, že to doma rozřešíme. No pak pár kovářů v trávě a pár tvrďáků taky v trávě. No na smaženici to prej dá pro celou famílii.
Doma jsme rozřešili záhadu houbáků. Děda kouká přez brejle a prej hele ,,modračky" sem s níma. Podle manželky je to ,,hřib kačena" . No nakonec podle netu je to hřib strakoš. 8) Takže se to rozřešilo.Jo nejlíp tuhle ten Honza. Prej když najdeš a nejseš si jistej, tak si kousni lehce. Nesmí pálit. Pak je jedlá. Ale no víš Honzo já bych houby nevzal do huby! Hm tak to máš prej těžký určit co to je. :vysmech:

sekalsemmalo
Příspěvky: 4211
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Vše o houbách, od pokrmů po výskyt

#948 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

taky půl koše,za Českým Dubem.převážně klouzci,pak takovej žlutej klouzek nebo modrák,fakt nevím co to je.,tady to neroste,tak to neznám,ale tam v borůvčí celkem jo.po naříznutí to modrá. a pár hříbků.tak ted jsem to určil ,tu modrající houbu a měl by to bejt klouzek strakoš. https://www.nahouby.cz/atlas-hub/hrib-klouzek-strakos ,ale to jsem sbíral jenom u cesty,abych se neztratil v novém terénu,kdybych šel lesem,tak ten koš mám...
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Vše o houbách, od pokrmů po výskyt

#949 Nový příspěvek od Čárls »

Podborovák tak se mu říká u nás a vynikající na naložení
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

sekalsemmalo
Příspěvky: 4211
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Vše o houbách, od pokrmů po výskyt

#950 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

to je zmatek v tom lidovým označení.tady se říká podborovák hřibu hnědýmu,nás učil táta,že se mu říká panšťák a asi jsem to za mala zkomolil,jelikož teď čtu že správně to je pančák.tak znal název táta od Poděbrad a tak nás to učil,tady na Liberecku se mu říká slaďák,sameťák. https://www.receptyonline.cz/letni-houb ... iby-4-dil/ tady borový lesy a písčiny nemáme,ale zajedu si kousek za Osečnou a najednou tam jsou úplně jiné houby.bedla(ale mně ty bedly moc nechutnaj,lepší je růžovka),liška, tenhle strakoš a kotrč(toho letos,vlastně už dva roky nemám)velké píchavky,to tady taky nevidíme. ale sem zase strejda od Poděbrad jezdil specielně na růžovky,ty měl moc rád a tam nerostly....
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Vše o houbách, od pokrmů po výskyt

#951 Nový příspěvek od Čárls »

Co oblast to jiný název holt jinak to nebude Ty lidový názvy jsou občas na zabití ale nakonec se vždy vše dovíme stačí obr, a je jasno :)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20654
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Vše o houbách, od pokrmů po výskyt

#952 Nový příspěvek od ota »

Já dneska přinesl pár hub jako vždycky. Pár kovářů, pár hřibů. Ty byly bělonký jako sníh. Pak pár tvrďáků. A jednoho nazelenalího. Manželka že jejda to je ,,podmáslík". No tady tomu tak říkají. No a taky jsem donesl jednoho hořčáka. Manželka že tenhle se mi nějak nezdá. Taky bílej a od spodu trošku do růžova. Kousla a už letěl! :vysmech: V lese sucho, jen co kolem potoka a v trávě. Musím čumět pořádně. Abych je zahlídl. Ten potok je vyschlej, voda žádná. Ale je tam vlhčeji a tak sem tam houba byla. U souseda vedle buňky hromada lešenářskejch trubek. Přikrytá Košičákem a kus přesah. Pod tím přesahem bedly. Asi tři. Ale hlavy jako pneumatiky. Navečer už byly ohnutý a soused říkal, že jednu nakrojil a byla červavá jako prase. Nechal je tam. Prej příště jich tam bude víc. On je vysledoval minulej víkend, že začaly líst. No a za týden přerostly a byly už k prdu. Zítra jdu s hafanem na louku a pozítří na leťiště. A pak ve středu zase do lesa. Myslím, že nebude nic, je sucho. Teď chodím i přez cestu. A tam jsem tuhle našel. Tak uvidím.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Vše o houbách, od pokrmů po výskyt

#953 Nový příspěvek od vitex »

Hořčáky sbírám na koření,každý rok cca jeden košík.Je to dobré do polévky ale jen špetka na lepší trávení.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Vše o houbách, od pokrmů po výskyt

#954 Nový příspěvek od Čárls »

Babička je sbírala a sušila pak drtila na prášek když mi bylo blbě od žaludku dávala na špičku nože do čajový lžičky čaje šup tam s tím zabíralo to ale já je už nesbírám zhnusilo se mi to v mládí dostatečně Takže jakýkoliv učinky co se uvádí neberu https://www.houby-rostou.cz/horcak-hrib ... atlas-hub/
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Vše o houbách, od pokrmů po výskyt

#955 Nový příspěvek od vitex »

Chytrá to babička. 8)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20654
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Vše o houbách, od pokrmů po výskyt

#956 Nový příspěvek od ota »

Bllééé sušený břichovrtky do mě. To bych byl asi jako ve filmu bylo nás pět Oťásek vocásek. Jak do něj rvali rybí tuk! Oton musíš polknout!
Tady jich letos po začátku bylo košíky. Byly jak vysoustružený, krásný hořčáky. Taky jsem o tom četl, že je to velmi dobré přírodní léčivo. Ale bych se asi poblil, kdyby mi to někdo na tu špetku dal. :vysmech:

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Vše o houbách, od pokrmů po výskyt

#957 Nový příspěvek od bourač »

Lužické hory, totálně vysbíráno. Všude se válí zbytky hřibů od čištění. Vybrali to tady všude domrtě zasraný pražáci nebo kdo.
Měl jsem chvilku tak sem to prolez. Našel sem jednoho (1) hřiba. Suchej a tvrdej že nešel rozkrájet.
Aláhu dej vláhu :potlesk:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2544
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Vše o houbách, od pokrmů po výskyt

#958 Nový příspěvek od murár »

Môj dnešný zaťah z rebrikom. Ešte že to bolo 20 metrov od baraku.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2544
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Vše o houbách, od pokrmů po výskyt

#959 Nový příspěvek od murár »

A zo spodu na tom istom buku rastie táto huba.
Obrázek Obrázek Obrázek
Je hneda a ma oveľa vyraznejšiu-silnejšiu vôńu ako hliva. Zo spodu je hladka a keď som ju chcel rozlomiť tak je oveľa tuhšia.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Vše o houbách, od pokrmů po výskyt

#960 Nový příspěvek od Čárls »

Zkus tento dokument https://docplayer.cz/40755249-Drevokazn ... -buku.htmlSnad se ti to podaří určit Jinak mykologická poradna
Nebo bude někdo z fora vědět Já tyhle houby nesbírám ale kdysi dávno jsme hlívu zkoušeli na špalku
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Odpovědět

Zpět na „Putyka“