Ořezání větví

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
ogie
Příspěvky: 441
Registrován: ned srp 29, 2010 6:57 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Ořezání větví

#16 Nový příspěvek od ogie »

Abych asi přesněji dokreslil tu situaci, která byla .. Jednalo se o lípu, která byla téměř na hranici pozemků, kmen byl na sousedním pozemku v majetku obce a koruna svojí většinou zasahovala do konstrukce střechy domu, já jsem ten dům koupil a připravoval rekonstrukci, která znamenala nástavbu o jedno patro výše a novou střechu. Což by se stromem tak jak byl nebylo možné. Na začátku celého byla domluva se starostou, že strom je ve špatným stavu a že nebude problém ho odstranit a nemusím na něho brát ohledy, až začne stavba strom už nebude. Jenže on jaksi zapomněl, že ten strom zahrnuli do celkové revitalizace zeleně a mají na to dotaci .. tak že když jsem přišel po všech přípravách a stavebních povoleních na obec jak to tedy vypadá s odstraněním řekl mi, že to nejde a nic s tím po dobu 10 let nemůže dělat. Pak jsem začal usilovat aspoň o razantní prořez , celý ten jejich projekt dozorovala paní z agentury ochrany přírody a s tou prostě nebylo k hnutí. Nakonec přijela paní přímo z ministerstva životního prostředí co řešila celkově tu dotaci, podívala se na strom zakroutila hlavou a řekla jim, že doufá, že v tom projektu nemají další tokové mizerné stromy a že nechápe proč se takový nebezpečný strom snaží udržet.. cca do 14 dnů strom pokácen a problém vyřešen . Aby dodrželi podmínky dotace , revitalizovali jiný strom obdobné velikosti a bylo po problému... opět se potvrdilo, že je všechno o lidech, kdo chce najít řešení tak ho najde...

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Ořezání větví

#17 Nový příspěvek od z4011be »

Přesahující větve řežu normálně, zatím si nikdo nestěžoval
Být na tvým místě, napíšu výzvu vlastníkovi stromu (např. v srpnu) aby do konce listopadu ořezal větve (listopad proto, aby někdo nemohl plkat, že ho nutíš řezat strom, když roste), ve chvíli, kdy by tam 1.12. větve byly, ořežu je.
Dle mého názoru ti lhali. Spoléhali na neznalost zákona a potřebovali, aby strom zůstal bez ořezu, když by ořezán z dotace.


§ 1016 nového občanského zákoniku.

(1) Plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. To neplatí, je-li sousední pozemek veřejným statkem.

(2) Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá.

(3) Části jiných rostlin přesahující na sousední pozemek může soused odstranit šetrným způsobem bez dalších omezení.

ogie
Příspěvky: 441
Registrován: ned srp 29, 2010 6:57 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Ořezání větví

#18 Nový příspěvek od ogie »

To vše je pravda, ale bohužel do toho pak vstupuje ještě další faktor a to jaký průměr větví ořezáváš, v mém případě by to tenkrát byli dvě z celkem tří kosterních větví o průměru asi 60 cm. Už si to moc nepamatuji, ale tenkrát mi někdo říkal, že za nezvratné poškození stromu se považuje ořez větví do max. 10% průměru kosterní větve a kosterní větve musí posoudit dendrolog, aby jsi měl papír od způsobilé osoby , že nedojde k poškození stromu.. v opačném případě by se taky mohlo stát, že se bude jednat o poškození cizí věci a to už řeší PČR a správní orgány...
Jen tak mimo - před pár lety někdo pokácel strom na pozemku místní zemědělské akciovky , někdo další pak zavolal inspekci životního prostředí , která vběhla na majitele ať jí dá papíry s povolením. Ty ani nevěděli ,že jim někdo nějaký strom pokácel .. inspekce chtěla napařit pokutu samozřejmě jim , nakonec museli zavolat PČR a nahlásit krádež stromu, aby to nemuseli platit...

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Ořezání větví

#19 Nový příspěvek od z4011be »

To je divný, nebylo to jen nějaké doporučení ? Limit by musel být stanovený zákonem, nebo se zákon odvolávat na nižší právní předpis, který by třeba upřesnil rozsah povoleného ořezu. A nic takového jsem nenašel.
Kdyby sis vzpomněl k tomu limitu více, určitě to sem hoď.

ogie
Příspěvky: 441
Registrován: ned srp 29, 2010 6:57 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Ořezání větví

#20 Nový příspěvek od ogie »

Tak jsem lovil a vylovil - celá metodika jak postupovat při řezu http://standardy.nature.cz/res/archive/ ... 1552472405 , není to teda 10% ale měla by to být 1/3 hlavní větve max. 10cm. Výjimkou by měli být stabilizační řezy, jsou tam popsány i maxima při prořezu koruny .. je to metodický pokyn, předpokládám, že podle něho při řešení nesrovnalostí pak všechny organizace postupují.

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Ořezání větví

#21 Nový příspěvek od z4011be »

Tohle jo, ale platí to dle mého pro stromy, u kterých jde jejich vlastníkovi o to, aby rostly co nejdéle, či u nich proběhl nějaký prořez s ohledem na maximální perspektivu stromu do budoucna. U zanedbaných stromů je např. uvedeno, že limitu velikosti řezů neplatí.
Když jde o nutné ořezy (vzdušné vedení, ořez kolem ) silnic, tak tyhle standardy určitě neplatí (stačí se podívat, jak vypadají stromy po zásahu cestářů či elektrikářů), navíc přímo kapitola 1.3.2. píše, že standardy jde porušit, pokud se jedná o akutní nebezpečí.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Ořezání větví

#22 Nový příspěvek od krajan »

potichu zober 6-ku vrtak vyvrtaj dieru a nalej randap , a na jar to prestane , a bude nutne konar odstranit ....
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

ogie
Příspěvky: 441
Registrován: ned srp 29, 2010 6:57 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Ořezání větví

#23 Nový příspěvek od ogie »

V mém případě to byla lípa s obvodem kmenu dobře 5 m , žádný drobek.

Agentura ochrany přírody vydává tyhle metodické pokyny právě pro úředníky ( obecní úřadu atd.. ) a ty podle toho postupují. V případě kdyby došlo k problému budou tyhle rozměry z pokynů první co na tebe někdo vytáhne. Nevím jak to mají silničáři a energetici, ale tam to bude asi zase něco s bezpečností silničního provozu a energetický zákon.

Je to zase všechno o lidech, co jsem měl tak nějak možnost poznat několik úředníků z životního prostředí tak bych řekl, že už někdy to trochu hraničí s fanatismem za každou cenu strom udržet . Nějak mi hlava nebere proč musí v zástavbě mezi domy, kousek od autobusové zastávky stát stará lípa na, které jsou snad tři úvazy. Musí se na to dělat pořád dokola kontroly atd atd .. a když to spadne a nedej bože někoho potluče tak tyhle ochránci samozřejmě nic.. Všechno má svojí životnost a tak proč místo neustálého udržování nevysadit nový strom, který bude zase jednou taky stoletý.

Další sranda je když si známý vysadil kdysi smrk před barákem , pak už mu to přerostlo tak hurá kácet.. jenže už musel žádat o povolení a životní mu to zamítlo, nakonec skončil až někde na krajském úřadu po několikátém odvolání a ty mu to povolili ( právě jen proto, že začal usychat ) ... tak že tvůj strom, tvůj pozemek, ale bohužel

Odpovědět

Zpět na „Putyka“