Počasí II

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8470
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Počasí II

#9661 Nový příspěvek od bourač »

Prágl, MB, CL cestáři jezdí a sypou jak o život. Asi se nemohli dočkat. :vysmech: V oblasti je cca 5 - 10cm sněhu, ale ten napadl už včera odpoledne.
D10 a silnice jsou OK.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

fikejz
Příspěvky: 5943
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Počasí II

#9662 Nový příspěvek od fikejz »

A pluhovat tam pluhují? Nebo i tamější radlice dotek s vozovkou bolí?
Tady je -2°C dnes nespadlo nic, sněhu je tak 5 cm a cesty jsou holé.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

chobotek
Příspěvky: 10433
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Počasí II

#9663 Nový příspěvek od chobotek »

Tuhle jsem s jedním hovořil a sypou do sněhu, radlice hore. Hrne se to teprv až to lidi řádně rozjezdí. Že když to rovnou vyhrnuli, dělali se zmrazky. (tu zatím spadly asi 2cm sněhu)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

fikejz
Příspěvky: 5943
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Počasí II

#9664 Nový příspěvek od fikejz »

Dřív nejprve vyhrnovali (případně solili a sypali za sebou). Dělá se to tak ve více státech a dokonce i v těch kde mají chladněji. Ono se v tý břečce jezdí hůř než po ujetým sněhu. A taky prý je menší spotřeba soli, když se nevalí už do sněhu, který se může odhrnout. Jinak mi není moc jasný, z čeho by se na vyhrnutý cestě dělal zmrazek.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20611
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Počasí II

#9665 Nový příspěvek od ota »

Tady to berou od země od 5 cm tak odhadem. Nejdřív jede dolů a tragicky to solí. Na křižovatce se otočí a popojede vejš, zastaví a seřídí radlici. Pak se rozjede a jede takhle dál. Bere to až co je tak od těch 5 cm vejš.
Teď venku 0°C a jen lehce poletuje.
Tohle je fotla z loňska. Teď tu sníh není. Od pátku nikdo z cestářů nejel. Jsme tu zvyklí. No konec světa, každej tu na tom umí jezdit. To jen cizinci to neznaji a sem tam to někam šoupnou. Jak byl ten první sníh, to bylo ,,panáků" po škarpách. Nejvíc tam co udělali tu silnici. V lese ji udělali hladkou a tam za zatáčkou v obou směrech asi 4 lívance ve škarpě. Jinak je silnice teď po novotě hrubá a jen sem tam usek hlaskej jako válek. Jel jsem tuhle do firmy a za Košicema ležel ve škarpě Favoryt a cikán tam pobihal. Mlasknul to tam už asi jak třeťí v poradí ten den. Jel jsem domů a ve škarpě tři fleky. Po každým tam zůstal nárazník a plasty.

Obrázek

chobotek
Příspěvky: 10433
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Počasí II

#9666 Nový příspěvek od chobotek »

On se tam udělá dřív než to vyhrnou. V zasněžené cestě jsou vyjeté koleje, "dno" těch kolejí tvoří vrstva ujetého sněhu (teoreticky) na plochu stejné hmotnosti jako okolní neujetý sníh. Když to takto vyhrneš, ten ujetý sníh tam zůstane a tenkou zasolenou vrstvu auta brzy vyhází, takže už na vozovce není dost soli, aby rozpustila tu ujetou vrstvu. Kdežto když tam ten sníh necháš, tento problém to vyřeší.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

fikejz
Příspěvky: 5943
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Počasí II

#9667 Nový příspěvek od fikejz »

To jo, jenže tenhle problém vznikl až když zrušili spousty smluvních pluhařú z řad sedláků. No spousta se jich na to vyprdla sama - tady mi jeden říkal jak si páni nahoře vymínili, že nesmí jezdit dřív než mu řeknou, no a samo ssebou řekli až když už toho bylo k neutahání. I ty chlapi co jezdí u cestářů s pluhama jsou když na to přijde řeč nešťastný - radlici dolů dát nesmí dokud nedostane pokyn od dispečera, na vše dohlíží GPS. A výsledkem je dálkově ovládaná závora na cestě z Chvalče do Ádru. Na cestě která byla celoročně sjízdná i v dobách před padesáti lety! Teď je když napadne zavřená! To je pokrok!
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20611
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Počasí II

#9668 Nový příspěvek od ota »

Jo kde jsou ty časy! Přejel to ,,železňákem" DT 75 s šikmou radlicí. Klepaly se i tabulky v oknech když jel. Pak jela S5Tka na ní pěkná fůra škváry z ČKD, ta byla pěkně ,,vostrá" vzadu dědek s lopatou. Když jeli do kopce, řidič zpomalil aby dědek dal víc ,,větší dávku". Pak za ním vyjelo kopec všechno. Kola se zapřely do škváry a bylo.
Teď to jen solí. Vcelku letos je to míň. Co tu jezdí místo 6 autobusů asi 15 za den, jezdí z návse druhou silnicí. Ne kolem mě. Tak pro ty autobusy to tam masakruje. A tam je to právě jinej usek. Ten co jede kolem mě po silnici dolů se na návsi otočí a jede pak zase kolem nahoru. No někdy to kolečko nechá točit dolů i nahoru. Asi ,,tuplovaná dávka".

chobotek
Příspěvky: 10433
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Počasí II

#9669 Nový příspěvek od chobotek »

No to já netvrdím, že je to dobře nebo, že to lepší než to bylo. Jenom popisuju stav. To bysme mohli u toho dálkového ovládání sypačů začít a dálkového ovládání přehrady kousek proti proudu skončit.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

fikejz
Příspěvky: 5943
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Počasí II

#9670 Nový příspěvek od fikejz »

A cestou přibrat "dálkové" ovládání železniční cesty jak si fíra, nebo vlakvedoucí na některých tratích přehazují výhybky a dělají výpravčího...
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20156
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Počasí II

#9671 Nový příspěvek od vitex »

Já si ještě pamatuji,když se silnice(kočičí hlavy) projížděly dřevěnými šípovými pluhy taženými koňmi.A zvládaly to perfektně.Je pravda,že provoz byl u nás v té době hustý,tak jak dnes v Nepoměřicích. 8)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20611
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Počasí II

#9672 Nový příspěvek od ota »

To už si pamatuju hodně matně. Ale v hlavě mám kousek paměti, jak útržek filmu, jak jdeme s babičkou podle silnice a jel pásák a táhl ten dřevěnej šíp. Zastavil a v té budce seděl starej Chudoba co bydlel za našejma v uličce a topil si tam v takovejch prťavejch kamínkách, něco jak bývaly ve štábáku V3Sce. Vzadu měl přibitou deku, aby to neluftovalo.
Tenhle dědek měl nos jako žárovku, co ten přepil rumu, ne moře, ale oceán. Pamatuju se, po deštích chodil s lopatou dolu na Lávky propouštět louže. Měl huberťák a zevnitř v těch kapsach dvě placatky rumu. Bez nich ani nevyšel z náměsťí. Tam koupil v magacínu, nalil do placatek a už zvesela šel. No bude to kolem 50 let naspátek.

hobr
Příspěvky: 3795
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Počasí II

#9673 Nový příspěvek od hobr »

Pamatuji dva Zetory Super a za nimi šípový pluh. Potom jezdil Z25 s vlečkou 3,5 tuny a na tom dva cestáři házeli škváru. Cesty byly sjízdné (přiměřeně), mlíkař i autobus jezdily pořád. Osobáky nebyly - 1ks v dědině (Poběda). Pak se to změnilo - Oktávky, MBčka a jiné...
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20611
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Počasí II

#9674 Nový příspěvek od ota »

Už tenkrát táta dával na oktávku zimní gumy. Měl dva disky navíc a na tom ty hrubé kostky. Jinak byly jen ty gumy s tvarem zmije. Tenkrát sehnat navíc dva disky to bylo umění. Ne jak dneska. Škoda, že tenkrát nebyly ještě foťáky jak dneska. Jezdívali jsme oktávkou k babičce. Po silnici. Tady kolem a za vsí bylo pásákama vyhrnutý bariery. Pak když slezl sníh stromy měly od zajíců okousaný vrchní větve v koruně. Silnice byla jen jeden pruh. Občas kapsa, aby se auta mohly vyhnout..snad jednou bylo ještě teď v novodobým čase tolik sněhu. Tahle silnice bývá zavátá když je sníh vždycky. Ale už ne tak jak tenkrát.
Když jsem byl na brygádě u cestářů, tenhle dřevěnej šípovej pluh tam jeden ještě stál. A měl uvnitř mechanizmus na roztahování těch křídel. Tenhle měl prasklou tu převodovku, kterou se klikou roztahoval. Byly tam dva hřebeny proti sobě a takovej mechanizmus. A bylo to praskli jak ořech. Dědek cestář říkal, že to pásákem vtahnul do mokrýho sněhu a polámal to. Tahal to i Stalinec. Podle toho co bylo. Stalinec hrnul radlicí a šípem to rozšiřoval.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8470
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Počasí II

#9675 Nový příspěvek od bourač »

njn, tehdejší foťák znamenal zásobu filmů, kdyžs vypotřeboval vodnes jsi ho do Drogérie a za měsíc přišly fotky.
Nebo nepřišly, jen bílej film. :smich:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Odpovědět

Zpět na „Putyka“