Dovolená, cestování, výlety

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Dovolená, cestování, výlety

#1486 Nový příspěvek od Leo »

Muzeum Vysočiny Jihlava

Nová výstava v Telči: AFRIKA 1931 - FOITOVY FOTOGRAFICKÉ ZÁPISKY NA SKLENĚNÝCH DESKÁCH...

Výstava bude slavnostně zahájena 29. července 2021 v Městské galerii Hasičský dům v 16 hodin.
Záměrem této výstavy je připomenout osobnost Františka Vladimíra Foita jako výjimečného člověka, umělce, sochaře a cestovatele.

V roce 1931 se sochař František Vladimír Foit společně s dr. Jiří Baumem vydali na cestu Afrikou, z Alexandrie do Kapského Města malou dvouválcovou, vzduchem chlazenou Tatrou. Cestu podnikli z pověření Antropologického ústavu Karlovy univerzity v Praze. Celou svou cestu F. V. Foit zdokumentoval fotografickým aparátem. Negativy se dochovaly na skleněných deskách, ze kterých byly zhotoveny fotografie a následně vytvořena výstava. Ta bude v telčské galerii Hasičský dům představena veřejnosti. Výstavu doplní sochařovy práce, modelované F. V. Foitem přímo v terénu a etnografické sběry z jeho cest černým kontinentem, které věnoval telčskému muzeu.

Druhou cestu Afrikou podnikl se svou ženou Irenou v roce 1947. Vlivem politické situace se již do Československa nemohli vrátit a zůstali v Keni, v Nairobi. V roce 1971 se Foitovi přestěhovali do Slovinska, kde sochař ještě v tomto roce zemřel při automobilové nehodě.
V muzeu ve Velenji je sochaři věnována část expozice, ale v České republice je téměř neznámý.
Výstavu vytvořenou ve spolupráci se slovinskými partnery můžete navštívit až do 10. října.

Obrázek
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8470
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Dovolená, cestování, výlety

#1487 Nový příspěvek od bourač »

Sněžka
Obrázek
https://youtu.be/JXUXZYxbpS0

chtěl jsem vědět jak se přesedá (bez vylejzání z kabiny) z lanovky Pec - Růžová hora na lanovku Růžová hora - Sněžka.
Pozoruhodný řešení.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

hobr
Příspěvky: 3795
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Dovolená, cestování, výlety

#1488 Nový příspěvek od hobr »

Na lanovku mě nikdo nedostane :tyty: - držím se "při zemi" :D ...
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Tomas6
Příspěvky: 5275
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Dovolená, cestování, výlety

#1489 Nový příspěvek od Tomas6 »

Lanovka na Sněžku je skvělá. Ale. Ale ty řady. Jak když tam byl poprvé, tak to bylo už v září, mimo sezónu a ještě v týdnu tak jsem stál asi jen 15- 20 minut. Když jsem tam byl podruhé, tak jsme to dali nahoru obřím dolem za asi 3.5 hod a ti chudáci co stáli na konci řady teprve vysedali z lanovky.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

chobotek
Příspěvky: 10433
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Dovolená, cestování, výlety

#1490 Nový příspěvek od chobotek »

Ta lanovka tam vůbec neměla být :'(
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12903
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Dovolená, cestování, výlety

#1491 Nový příspěvek od Čárls »

Proč pamatuji ji už jako malej klučík když jsme tam byli se Sokolem Navíc kousek měla chatu tiba Vorlech nejčastější dovolená mýho ranného mládí Nahoru jsme vždy vyšlápli pěšky dolů lanovkou 8)
Jenže to ještě Krkonoše nebyli přecpaný návštěvníky jediný zahraniční byli Východní Němci
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

chobotek
Příspěvky: 10433
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Dovolená, cestování, výlety

#1492 Nový příspěvek od chobotek »

Tak to si pamatuješ tu původní lanovku i její přepravní kapacitu, ne? Když dosloužila, snažila se Správa KRNAP zabránit další stavbě, ale rychle se ukázalo, že mají malé páky. Pak už šlo jen o to, na kolik bude omezená kapacita.
Krkonoše jsou přecpané návštěvníky akorát na hlavních trasách, tam kde leží výchozí body na stanici lanovky nebo autobusu. (Jinak se mě to nejvíc líbilo letos a loni během C-19 uzávěr, to bylo prázdno i na těch hlavních trasách ;-))
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12903
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Dovolená, cestování, výlety

#1493 Nový příspěvek od Čárls »

Jo bejvavalo a taky tam nebejvalo tolik lidí jako dnes Já tam byl naposled před nějakými 10 lety a bylo tam moc lidí na muj vkus Já spíš jdu tam kde zas lidi nejsou Nejvíc mě tenkrát naštvali že sebou lidi tahali nějaký ty přehrávače a pouštěli naplno to už je pak na palici Já si chodím do přírody odpočnout od randálu z fabriky a tak mám rád klid a jen zvuky co dává příroda Takže Letoviska a vyhlášený mista těm se vyhejbám I do Zoo jdeme raději napodzim kdy tam není tolik lidí.
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8470
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Dovolená, cestování, výlety

#1494 Nový příspěvek od bourač »

jj lidí spousty, na dolní stanici v Peci čekání slabou půlhodinku (sobota 10°°h).
Z Růžové hory na Sněžku lanovka nejede při větru 60km/h a rychlejším. Jízdné se nevrací. Svítil nápis 54km/h.
Tyhle dnešní kabinkový lanovky jsou řešený tak že se svěrkou připne kabina na lano které běží furt.
Pohyb kabinek ve stanicích je řešený jiným pohonem. A kabinky jdou ve všech stanicích skladovat bokem a připojovat dle libosti.
Nahoře trochu foukalo - kabinky se kývají do boku, při fakt větru by mohly narážet do sloupů. :zapomel:
Malý video z přepřahání kabiny z lanovky na lanovku. Hodně mě to zajímalo, ale vylézt a natočit si to detailně mi zabránila vrozená lenost. :pohlavek:
https://www.youtube.com/watch?v=Ul_B-TtOFZ8
Věřím že to servisují a udržují nějací zodpovědní machři.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

chobotek
Příspěvky: 10433
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Dovolená, cestování, výlety

#1495 Nový příspěvek od chobotek »

Klasika Leitner, tady je ten princip vidět: https://www.youtube.com/watch?v=OhutMYRKC1A
Jakmile se závěs dostane z lana, lze s ním dělat cokoliv, co výhybky dovolí. Okolo "trati" pak jdou montovat různé sběrače a ovládací dráhy, třeba pro vyklopení štítu sedačky a ohřátí sedáků elektrikou. To bys ale musel za hranice, pokud vím, u nás se montují pouze "economy" verze, přičemž ceny jízdného jsou vyšší než v Itálii.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
padesátka
Příspěvky: 1734
Registrován: stř zář 15, 2010 2:50 pm
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Dovolená, cestování, výlety

#1496 Nový příspěvek od padesátka »

Do Krkonoš jezdím zásadně ve všední den hlavně mimo prázdniny a provoz(návštěvnost) je v pohodě lanovky nevyužívám pouze pěšky nebo kolo.I když letos jsem to porušil a jel v pátek16 července parkoviště na Jizerce ráno téměř prázdné ;-)

hobr
Příspěvky: 3795
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Dovolená, cestování, výlety

#1497 Nový příspěvek od hobr »

Leo - díky za tip :ano: , do Telče na výstavu se pojedu podívat :driver: , byl jsem tam onehdy v Muzeu techniky:
https://www.google.com/search?q=muzeum+ ... KiRdAdroIo
Spokojenost veliká. 8)
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8470
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Dovolená, cestování, výlety

#1498 Nový příspěvek od bourač »

to muzeum v Telči jsem byl vloni. 8) rozhodně stojí za návštěvu.
A další trochu menší, ale exponáty super tady: http://www.veteran-muzeum-kuks.cz/
v tom Kuksu je celkem koukatelný ten Hospital, také stojí za zhlédnutí.
Obrázek
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Dovolená, cestování, výlety

#1499 Nový příspěvek od Leo »

hobr: Pana Foita dneska prakticky nikdo nezná, ale před válkou to byl velký cestovatel. Těch předválečných cestovatelů bylo více, proti dnešním to byli opravdu cestovatelé, kteří celou svou cestu popisovali prakticky on-line. A to tenkrát telefon byl pomalu luxus.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

creative
Příspěvky: 2813
Registrován: ned úno 20, 2011 10:54 am
Bydliště: okr.Vyškov

Re: Dovolená, cestování, výlety

#1500 Nový příspěvek od creative »

Bourači a prameny tečou ?

Odpovědět

Zpět na „Putyka“