Když mě brali za vojáčka ..........a kam

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Jak vzpomínáte na vojnu?

Vzpomínám rád
134
39%
Odstupem času rád
94
27%
nerad vzpomínám
10
3%
nebyl jsem ,už se nemusí
77
22%
Měl jsem modrou
28
8%
 
Celkem hlasů: 343

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Když mě brali za vojáčka ..........a kam

#856 Nový příspěvek od bourač »

pavel sk píše: úte úno 08, 2022 1:10 pm u nas na buzeraku v roku
buzerák :shock: buzerplac, velká rozlehlá vybetonovaná plocha uvnitř vojenského objektu.
Určená pro nástup vojsk a techniky aby měl vojevůdce kde hromadně přednášet svoje moudra. :vysmech:
To slovo buzerák jsem neviděl (nečetl) už od minulého století, tak nostalgie. :)

Tank není pro šroťáky žádná výhra protože je většinou vyrobenej z kvalitní legované oceli (Mangan atd) což je jako nerez, takže obyčejný autogeny se nechytaj.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
filip
Příspěvky: 1866
Registrován: úte říj 21, 2008 10:51 pm
Bydliště: UO

Re: Když mě brali za vojáčka ..........a kam

#857 Nový příspěvek od filip »

Z toho je vidět jak slova v čase mění svůj význam. Buzerák byl plac kde buzerant buzeruje podřízené a taky se tam pochoduje do zblbnutí.
Pro mne je dodnes slovo buzerant označení diagnozy psychického stavu a ne sexualní orientace. Kolik lampasáků bylo na hošany nevím, asi moc ne ale buzerant byl skoro každej!
4011, 25 A, Zebra, Prcek
Padá chlápek z mrakodrapu a v každém patře říká - Ještě je to dobrý..

Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Když mě brali za vojáčka ..........a kam

#858 Nový příspěvek od Joe66 »

Bouraci par rokov dozadu ked som bol na Ukrajine v jednej firme po lacne drevo a xy veci tak tam sa rozrezavalo vzadu na placi autogenom niece ako bvp a vedla bol rozrezany tank asi T55 a vraj im to islo bez problemov ked sme lamavou rustinou komunikovali :smich: Tak neviem ci to islo dobre s autogenom alebo to ti molodci rozsekavali sekerkou ako nasi cierni indiani :smich: A to nehovorim ,ze vo vedlajsej firme sa dalo kupit asi vsetko s cim sa dalo strielat :typek: :D Stacilo mat len kes :smich: Ze v 90 rokoch sa odtial kseftovalo vsetko mozne na stare auta + vojenske zasoby a furt toho tam maju este dost asi :D

lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: Když mě brali za vojáčka ..........a kam

#859 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj
AV-15 byla těžká vhodná na tahání těžkých nákladů.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Když mě brali za vojáčka ..........a kam

#860 Nový příspěvek od ota »

To Filipe kdysi jsem z netu hltal informace o všech možnejch strojkách, co byly u nás v armádě. Bylo to na jednom foru ještě než to nějak ta unie skrouhla. Myslím Palba. cz. Od letadel po samopaly. O té pivoňce jsem tam samozřejmě četl taky. Bylo to tam dopodrobna, hlavně spousty popisů u všeho od lidí co to měli v rukách. Psali tam, že jezdit s tím bylo dosti náročné na mechanické ovládání. Ale jako řidič to popisoval někdo, že se nadřel. Ale jízdní konfort, průchodnost ohromný. O tom kamonu se taky četl, moc z nich nestříleli. On se po tuším něco přez 100 ostrejch střel musel vyměnit. Nebyl stavěnej na velké množství střel. Ale ono vcelku to u těhle ráží je běžné.
Kluci u nás byl taky asfaltovej buzerák. Samozřejmě nástupy, každodenní rozdílko v 16 hodin. Pochodování do zblbnutí. V zimě když padal sníh odhazování stovek tun sněhu. Já jsem měl od doktora z UVN v knize marodů napsaný maskáče celoročně. Měl jsem na ten 60 mundůr alergii nějakej se mi z nošení té uměliny dělal na rukách exzém. Tak mi to doktor napsal. Samozřejmě každej nástup jedinej voják v maskáčích. Hned jsem vyčuhoval. O prověrkách když přijeli gumy jsem sebou rovnou nosil tu knihu marodů na nástupy. Vrchní guma skouknul dav a ihned mě našel v davu. A už ke mě. Ani jsem nemusel nic říkat, jen jsem otevřel tu knihu na správné stránce, on nevím jestli tak rychle četl a jestli ihned vyhledal tu informaci. Mávl rukou a šel pryč. Byla to hodně výhoda. V létě žádnou kravatu s tou gumou. Jen z košile odstřihlej límec a maskáče. V zimě kluci zmrzali jen v sáčku a já pod maskáče navlíknul aratexy. Žádné žehlení puků na kalhotech. Došel jsem do výstrojáku vyměnil si vyprané a tradá. Do služby jen kde nebylo třeba sako. Nejvíc na 2 stráž muničák. Tam to bylo dobrý. Tam se jezdilo jen v maskáčích. Jo jo dneska je z našeho kasína tesco, oby a z baráků byty. Z kuchyně taky byty. A na buzeráku postavili řadovku. Na poligonu další řadovky. Zůstal už jen název ulice ,,v kasárnách". :(

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Když mě brali za vojáčka ..........a kam

#861 Nový příspěvek od pavel sk »

U nas v Martine bol a este aj je buzerak ozaj velky. Tam este kasarne funguju lebo aj nedavno v telke davali prisahu novych prislusnikov vojakov profesionalov. Teraz cele kasarne su vycvikove stredisko profesonalnej armady. Chlapy ako pisete. Na buzeraku sa robilo skoro vsetko. Nastupy, obcas aj rozcvicky ked sa nedalo na ihrisku, rozdelenia, poradove cvicenia, ciganke dni a dalsie podobne blbnutie :jazyk: :silly: . Ked som mal prisahu, tak nas tam bolo dohromady 600 vojakov. Prisahu sme mali dohromady tri utvary. My raketaci, pozemne vojsko (bigoši), a tankysti. Tych doviezli na nakladiakoch cez mesto s druhej strany pred prisahov s utvaru, ktory bol v casti Martina- Podhaj. Na Podhaji este pri tankistoch sidlili vtedy uz cisto profesionalny vojaci URNA (vtedy: Utvar Rychleho NAsadenia). Ty chodili na misie ako Juhoslavia, Golanske vysiny a pod. desinacie pod bielou farbov UN (Unprofor). 5-raketovy pluk mal privlastok Pluk Matice Slovenskej. Na prisahu doviezli vtedajsieho prezidenta Rudka Schustera vrtulnikom, ktory pristal prave na tom buzeraku a potom odletel niekde bokom na ihrisko aby tam nezavadzal. Dalsi pritomny vtedajsi pohlavari ako minister obrany Pavol Kanis, nacelnik generalneho štabu Milan Cerovský neviem ako prisli :-/ :driver: Prezidentovy Schusterovy som tam šaškoval dvakrat. Druhy krat to bolo ked prisli na navstevu a obhliadku uz so spominaneho NATA na čumendu rakietovych komletov. Potom mali dokonca na štabe slavnostny obed, po ktorom o par dni Schuster zachorel na zaludok a museli ho kriesit v Insbrucku :olin: :grc: :hvezdicky:. Ktovie co mu ty "naši" kuchari-chemici navarili :-/ :smich: :-/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Když mě brali za vojáčka ..........a kam

#862 Nový příspěvek od ota »

Tak to u nás v kasárnách byla kuchyně jak v hotelu s pár hvězdičkama! Při nástupu na vojnu už to tak nějak třídili. Pravděpodobně měli z civilu zmáknutý, kdo čím v civilu byl. Kuchaři šli rovnou stranou a pak po výcvikáči na druhej barák a šup do kuchyně. Pamatuju se, náčelník kuchyně to byl starej fronťák. Něco nadpraporčík. Ale takovej dědek snad pamatoval válku! A ten nedával žádné basy, nebo tak. Vše se vyřídilo rovnou na place pár facek od něho vše spravilo. Druhej den on o ničem nevěděl. On to říkal, teď si to vyřikáme a zítra o ničem nevíme. To bylo už včera. Dobrej chlap, uměl to s náma. Kolikrát nás chytil že jsme něco nesli na rotu, nebo zašívali se vzadu ve skladu. Zjebal mě v rohu a jelo se normálně dál. Uměl pochválit, když vše bylo jak mělo. Vždycky si dal nastoupit celou kuchyň a řekl co a jak a už to jelo. A vrchní kuchaři byli fakt šikovní. Pamatuju se, že tam byl kluk co vařil někde v Práglu v hyml dobrým hotelu. Ten dohlížel, aby jídlo bylo jak má. No bylo nás asi 600 v celím kasínu, tak to se dalo vařit kvalitně. To se ví jako mladej jsem v kuchyni strávil mrtě dnů směny. Nejhorší byly vajíčka natvrdo. To jsem musel do kuchyně už ve 2 ráno. Než jsme nasoukali do kotlů těch třeba 1300 vajec aby jsme je neroztřískali, to trvalo. Byly v těch plechovejch přepravkách. A už jsme je tam sázeli. Večer pak některej kuchař v té velké pánvi uklohnil nějaký pořádný stejky a hranolky a byly hody. Někteří kuchaři byli fakt dobrý kluci. Samo někteří taky donášeli. Ale náčelníkovi ne. Protože ten když to bylo o jídle a vše šlo jak mělo, nafackoval donašečovi ještě hubu když to bylo neoprávněné donášení. :vysmech:

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3096
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Když mě brali za vojáčka ..........a kam

#863 Nový příspěvek od Ursus 73 »

lapav píše: pát úno 11, 2022 5:34 am Ahoj
AV-15 byla těžká vhodná na tahání těžkých nákladů.
Táto tatra ma na vojne oslovovala "pane". Jej váha 32 ton, aspoň tak som si to pamätal.
Ťahal som ňou všetko možné, ale tank ani bvp som na podvalníku nikdy nemal :(
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
Cobrow
Příspěvky: 3511
Registrován: ned úno 13, 2011 8:50 pm
Bydliště: Brno

Re: Když mě brali za vojáčka ..........a kam

#864 Nový příspěvek od Cobrow »

T - 72 má udávanou hmotnost 42 t. Nebylo by to na takový tahač priveľa ?

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Když mě brali za vojáčka ..........a kam

#865 Nový příspěvek od ota »

Zase mi v hlavě vyskočila vzpomínka jak tu píše Ursus 73. Měli jsme na vojně jen AV 8. Ještě to byla Tatra 137. Jednou jsem se za ní také svezl. S mojí V3Skou. No ale docela to byl průser. Kolega si půjčil mojí vejdu zatímco jsme dělali nějaké upravy na strážnici a chtěl se svézt. Silnička ke strážnici byla jako had klikatice. No tak to rozjel. A asi po kilometru to neuřídil a vlítnul do lesa. Trefil to mezi statné jehličáky. Ale jak vletěl do toho lesa byla tam škarpa a urval přední nápravu. Co čert nechtěl zrovna tou dobou se jel podívat na strážnici jak to tam dáváme do pucu náčelník štábu. Toho chlapa se bály snad i potkani na skládce! Zastavil vylezl a už to jelo. Za chvíli z kasína dojela AV 8 s medvědem. Vydali jsme to z lesa a dali na medvěda a tradá do kasína. Musel jsem sedět v kabině pro případ, že by se to nějak od medvěda odpoutalo. Medvěd měl držáky na nápravu a ta tam nebyla. Tak to uvázali za co se dalo. Motor běžel, tomu se nestalo nic. Takže jsem měl nastartováno a kdyby bylo třeba i brzdil. Pak jsme odpoledne do večera vejdu dali na odstavnym parkovišti do pucu. Dala se jiná náprava a ta urvaná šla do generálky. Tu dali kolegovi k uhradě. Aby si to prej pamatoval. Pak jsme šli oba na hlášení k náčelníkovi a on vyfasoval 14 a já 7 dní basy. :vysmech:

fikejz
Příspěvky: 5995
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Když mě brali za vojáčka ..........a kam

#866 Nový příspěvek od fikejz »

Tak to bylo "zadarmo"!
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3096
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Když mě brali za vojáčka ..........a kam

#867 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Noo, vraj to mohlo ťahať až 65 ton :ano:
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

fikejz
Příspěvky: 5995
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Když mě brali za vojáčka ..........a kam

#868 Nový příspěvek od fikejz »

V uloženkách jsme měli jakožto PRMZ Tatry 815 8x8 s vlekem naložený municí. Celková hmotnost soupravy byla pokud se dobře pamatuju 55t.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: Když mě brali za vojáčka ..........a kam

#869 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj ,
Za Tatrou 815 jste měly přívěs PV 16 ?

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Když mě brali za vojáčka ..........a kam

#870 Nový příspěvek od pavel sk »

Armada nebola a tusim ani dnes neni nejak zvlašt obmedzovana hmotnostami suprav ako je tomu v civilnom sektore. Co sa muselo nalozit a odviest, sa proste nalozilo a odviezlo. Co sa tyka kuchyne a kucharov, tak u nas kasine v Martine bola postavena nova kuchyna ktora fungovala tusim tretim rokom ako som narukoval. Kuchari zakladaci boli aj u nas vyberany podla zamestnania a vyucenia s civilu. Tam sa nemozem stazovat na stravu 8) . S kucharmy sme boli kamarati 8) Mali tam asi dvoch civilnych zamestnancov tiez ako kucharov. Ale co bola kuchyna v PŠ-ke v Nitre, tak to bola ina liga. Ta pamätala asi aj Napoleona :smich: :smich: :smich: Spominany jednoosak ktory tahavali T 138-AV8 bol P-10 urceny na presun poskodenej techniky. Mali sme jeden aj na druzstve v robote. Potom ho "pozicali" jednemu sukromnikovy a ten ho akosi dodnes zabuda vratit. Ktovie ked mu je koniec.

Odpovědět

Zpět na „Putyka“