co sa vam zleho dneska pritrafilo

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
špalek
Příspěvky: 314
Registrován: pon srp 19, 2013 9:33 pm
Bydliště: Slaný

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#7321 Nový příspěvek od špalek »

Na Brdech smrťák v lese. Těžař 59 let shazoval věšák druhým stromem a když to nevyšlo, vlezl pod to a porážel strom co to na něm viselo. Padlo to na něj. Musel trpět jak zvíře. Žil ještě když přijela sanitka. Hrozná chyba. Pár set metrů od něj vyvážečka která to mohla stáhnout. L

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#7322 Nový příspěvek od ota »

Když mi lesák mladej kluk kácel v lese, koukal jsem, že on to dělá podobně. Připraví si třeba 5 stromů. Nařízne a nedořeže. Ale jen fousínek. A pak jednim silným trefí a je to jak domino. Jenže to je mladej kluk a kurva za to umí vzít! Předkacuje pro harvestr. A nebo před harvestrem kácí stromy nad 50 cm. Má za sebou harvestr a ten má asi do 50 cm. A u mě teď podruhý bral asi 30 stromů. A vedle asi 2 ha les načisto. No když tam byl vzal to z jedný vody načisto, aby to pak harvestr jen odvětvoval a sortýroval na hromady. On to měl vykácený na zemi za dvě odpoledne. Ten harvestr tam byl asi 4 dny pak. Ale oba dva šikovný. Ten co kácel trefil všechny stromy hodit tak, aby mi nezničil sezenice nových douglasek. Ten s harvestrem to zpracoval a nezničil ani jednu sazenici. No a ten s vyvážečkou tam vyjezdil 80 cm hluboký koleje a přejel kde co potkal. No a přišel ten velkej vitr a vyvrátil tam tři modříny a ty trefily asi 10 sazenic. Nikde na place nic a jen sem tam sazenice. Fik ho tam a jeden modřín trefil 4.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3415
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#7323 Nový příspěvek od jenicek »

On je v háji machr kde kdo, pouze však do tý doby než se něco stane. Zrovna tuhle jsem kecal se známým, o dva roky starší než já, zrovna skládal fůru paliva z vyvážečky. Když doskládal, vylez ven, tak jsme si podali levý ruce a pokecali. Jo levý, pravou nemá už dva roky. Taky mladej a šikovnej kluk, co dělal celej život v lese. Taky mu spadnul za krk stromeček. Pravou ruku mu to v podstatě utrhlo v rameni, visela jen na cárech, helma rozštípaná na sračku. Měl kliku, že druhej co tam byl měl záchranářskej kurz, takže mu do díry vrazil do tepny prsty a držel to tak dlouho, než přilít vrtulník. Sami doktoři kroutili hlavou, že to přežil. Normálně zase jezdí s traktorem, u vyvážečky si přeházel rozvaděč, aby to měl v dosahu jedný ruky všechny funkce. Obdivuju ho jak se s tím sžil. Má dvě menší děti, takže má velkou motivaci, ale stejně. Je potřeba dávat bacha a jak se řiká: "Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech".

Tomas6
Příspěvky: 5307
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#7324 Nový příspěvek od Tomas6 »

Já nevím no, moc těžař nejsu, když je strom větší jak středně vzrostlá trnka tak už je bojím bojím. Ale že by mne napadlo zhodit věšák druhým stromem, to snad ne. Mi když tady dva ogaři co se občas živí těžbou dělali kůrovce, asi 50 stromů, udělali věšáka, vždycky to potahovali vyvážečkou.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#7325 Nový příspěvek od Sadra17 »

když máš techniku za prdelí je to sranda, když nemáš nastupuje hodně přemýšlení jak ho dostat dolu 8) taky už se mi poved super věšák že to nešlo jinak než že museli padnou oba :friends:
malej traktorista v malým traktoru

fikejz
Příspěvky: 5987
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#7326 Nový příspěvek od fikejz »

Podřezávat strom na kterým visí druhý, do toho bych nešel. Buď ho potáhnu kurtama (normálně těma co jsou na vázání nákladu v NA) za jiný stromy, nebo těm kurtám pomůžu odšpalkováním a ještě mám přenosný ruční naviják s pětadvaceti metry šestky lana. Je to sice peklování, ale aspoň na člověka nic nespadne.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Tomas6
Příspěvky: 5307
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#7327 Nový příspěvek od Tomas6 »

Já nevím no. Do lesa bez traktoru stejně nejdu. To bych tam musel pěšky a za druhé pro tento případ je dobré ten traktor sebou mít.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3415
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#7328 Nový příspěvek od jenicek »

A víš že to odšpalkování je taky :obchod:
Ono kdyby v háji měl dělat každej vždy 100% podle předpisů, tak si nevydělá pořádně ani na chleba. Zase na druhou stranu je dycky třeba používat hlavu, protože když je člověk zraněnej nebo nedej bože kaput, tak už nevydělá taky nic.
Zase když je to totální, tak už potom ani nic nepotřebuje, jen s tím funusem maj příbuzný trochu starostí. :(

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#7329 Nový příspěvek od Sadra17 »

fikejz píše: čtv led 20, 2022 8:16 am Podřezávat strom na kterým visí druhý, do toho bych nešel. Buď ho potáhnu kurtama (normálně těma co jsou na vázání nákladu v NA) za jiný stromy, nebo těm kurtám pomůžu odšpalkováním a ještě mám přenosný ruční naviják s pětadvaceti metry šestky lana. Je to sice peklování, ale aspoň na člověka nic nespadne.
u jehličnatých to jde, ale listnáče jsou blbý na kácení :obchod:
malej traktorista v malým traktoru

fikejz
Příspěvky: 5987
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#7330 Nový příspěvek od fikejz »

Jj, odšpalkování patří taky mezi nebezpečné / zakázané techniky, dobře to vím. Pořád je to o parník bezpečnější než kácení toho stojanu od věšáku.
Když je les, porost kam se s traktorem dá dostat, tak je to fajn, ne všude to tak je. Mám půl lesa tak, že tam když kácím jsem rád, že se udržím na stráni a nesjedu dolů, nebo se nemusím vázat do sedáku a lana. Tam dělám nejraději, když je tak dvacet cenťáků staršího sněhu ve kterým si jde vydupnout schody :) A mám tam skoro většinu listnáčů, na ty už rovnou před kácením vylezu, třeba do deseti metrů a přivážu je na lanko toho přenosnýho navijáku. Našponuju a pak jdou dolů, i když nechtějí!
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3415
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#7331 Nový příspěvek od jenicek »

Jojo, u nás to je taky tak. My zase máme 100m lano a velkou kladku a klidně si do háje vezmem žebřík. Vylezu 4m, uvážu lano, natáhnem to napřímo nebo přes kladku k traktoru. Nařiznu, tatík lano napne a pak řežu a čumíme na sebe. Občas když není vidět, tak to tatík sleduje podle napnutí lana. Základ je mít okolo sebe uklizeno, a vědět kam, kdyby se něco šustlo (nenadálej poryv větru, vyhnilej vnitřek, štípnutej kmen od větru, blesku apod.). Musím zaklepat na dřevo, zatím to vždycky spadlo, tam kam bylo třeba, tj. na zem :typek:

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#7332 Nový příspěvek od Čárls »

Na věšák stačí kus kurty a račna tak to dělá synovec Tohle je nebezpečný povolání samo o sobě Jemu loni spadla při kácení slušná haluz na hlavu popraskaná páteř a přes pul roku na lůžku nemít přilbu už tu nebyl prostě tenkrát koukal a nic nebylo vidět ale ta bříza byla zpouchlá a nahoře asi propletená a jak šel strom dolu tak kus ulít a trefil ho :( Je to lesák střední z Trutnova na kácení opravdu machr dělá i rizikový kácení a stejně se stalo prostě přehlédl Tohle co udělal ten dřevorubec by nikdá neudělal ,říká vždy se o práce musí předvídat a ostatní je pak nepředvídatelný 8)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

fikejz
Příspěvky: 5987
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#7333 Nový příspěvek od fikejz »

Já k sobě bohužel zatím nikoho nemám, snad až doroste synek, takže dělám sám a musím se snažit, aby měl s kým dělat on! Tady je pár ilustrací pro inspiraci:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jo přilbu jsem si nechal darovat k narozkám a pořádnou, bez tý bych už nedělal!
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

špalek
Příspěvky: 314
Registrován: pon srp 19, 2013 9:33 pm
Bydliště: Slaný

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#7334 Nový příspěvek od špalek »

Jo, tohle všechno je pravda. Nikdo neví co se mu šmejklo hlavou. :-/ Vono je to vo tý jedný blbý chybě. Za těch 36 let v lese jsem toho špatnýho viděl dost. Měli jsme tu kdysi kluka, lesařina ho bavila, měl přidělený dvě paseky, asi sto metrů od sebe, aby mohl přejít, kdyby udělal věšák, protože s koněm jsem byl daleko. A místo toho shazoval věšák tak, že přes něj hodil druhou borovici. Ta se korunou převážila a oddenek sjel po věšáku a přimáčkl ho přes hrudník. Našli ho až večer. Nikdo nechápal proč. Stačilo ustoupit od pařezu šikmo dozadu, jak se má. Zase ta blbá zbytečná chyba. L

hobr
Příspěvky: 3814
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#7335 Nový příspěvek od hobr »

Před desítkami let jeden člověk ze vzdálené rodiny také dělal v lese na Šumavě. Strom mu přimáčkl nohu. Našli ho až druhý den, noha musela pryč. Dopadlo to relativně dobře - má "dřevěnou" a chodí slušně. Ty hodiny, než ho našli, byly nekonečné...
U nás v dědině byl také podobný případ, sice ne těžba, ale dopravní nehoda. O žních jeden známý jezdil s fekálem V3S - žňová hlídka. Při jízdě mezi poli se mu udělalo špatně (byl hrozný hic), najel na kraj cesty a převrátil se do zmole. Okolo dost vysoký porost - z cesty nebylo nic vidět. Hledali ho a nikde. Asi za 4 hodiny se konečně našel. Zůstal zaklíněný za nohu, nemohl ven a navíc na něho tekla kyselina z baterek. Nohu mu zachránili, jen potom dost kulhal...
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Odpovědět

Zpět na „Putyka“